Jak se správně starat o vlasy?

jak správně pečovat o vlasy

Vlasy jsou korunou krásy. Neříká se to nadarmo. Každá z nás touží po nádherné hřívě z reklam. Pro dosažení krásných vlasů je potřeba své pýše věnovat patřičnou pozornost.

U vlasů bychom neměli zapomínat na jejich hebkost a jemnost. Dopřejme svým vlasům stoprocentní péči každý den a výsledek nás určitě nezklame. Jak tedy správně umývat, česat, kulmovat, fénovat, žehlit a barvit? 

Umývání vlasů

Umývání je rutinní součástí péče o vlasy. Kolikrát, jak a jakým šamponem je potřeba vlasy umývat, je velmi individuální.

Jak často si umývat vlasy?

Odborníci doporučují umývat vlasy jednou za dva nebo tři dny. Takováto péče dělá vlasům nejlépe, protože je nezatěžuje a zároveň udržuje ve zdravém stavu.

Mnoho žen si umývá vlasy každý den. U takovéto frekvenci umývání dochází k oslabení vlasu. Konečky se štěpí rychleji a ve vyšší míře. "Šampon zachycuje mastnotu z pokožky, ale pokud si vlasy umýváte příliš často, můžete pokožku hlavy vysušit a vlasy budou náchylné k lámání," říká Angela Lamb, profesorská asistentka dermatologie z newyorské školy Icahn School of Medicine.

mytí vlasů

Mnoho žen však nemá jinou možnost, když jim narostly problémové a mastící se vlasy. V takových případech je třeba vlasům věnovat zvýšenou péči. Správné umývání a používání výživných přípravků po umývání je velmi důležité, protože zmírňuje negativní dopady umývání na kvalitu vlasu.

Jak správně umývat vlasy?

Při umývání vlasů platí jedno pravidlo: šampon ke kořínkům a olej ke konečkům. Většina z nás nesprávně nanáší i obyčejný šampon.

Profesionální kadeřníci si vymáčknou šampon do dlaně, kde ho smíchají s trochou vody a vytvoří jemnou pěnu. Takto připravenou pěnu jemně nanášíme ke kořínkům vlasů. Kořínky vlasů jsou nejkritičtější oblastí, proto je třeba šampon nanášet právě sem a velmi opatrně. Konečky vlasů se účinně umyjí i proudem vody. Šampon nanášíme postupně bez zbytečného tření.

Ze začátku vám takovéto umývání nebude připadat efektivní, ale když se naučíte nanést šampon všude, zjistíte, že toto umývání je mnohem šetrnější k vaším vlasům. Šampon je třeba smývat velmi důkladně. Zbytky šamponu ponechané na vlasech způsobují maštění a ztrátu objemu. Šampon se nedoporučuje smývat horkou vodou. Nejlepší je zvolit vodu vlažnou. Při umývání vlasy zbytečně netřete a nezamotávejte. Česání je potom nepříjemné a vlasy jsou nesmírně zatížené. 

správné mytí vlasů

Šampon a kondicionér

Pro každý typ vlasů je důležité zvolit správný šampon. Nesprávně zvolený šampon přivádí vlasy ke snížené kvalitě a ztrátě objemu. Vybrat vhodný šampon není vždy úplně jednoduché. Je potřeba určit, co vaše vlasy potřebují. Pokud trpíte na suché vlasy, volte zvláčňující šampon a naopak, pokud máte silně se mastící vlasy, potřebujete vysušující složení. U zničených a lámavých vlasů je třeba volit šampon s vyšším obsahem vitamínů.

Kondicionér významně přispívá ke zvyšování kvality vlasu. Používáním kondicionéru zabezpečujete vlasu přísun proteinů a aktivních složek. Výsledky pravidelného používání jsou viditelné i navenek. Vlasy jsou jemné, objemné a lesklé. Kondicionér nanášíme vždy po umytí, a to hlavně na spodní část vlasů, což platí obzvláště u mastících se vlasů. 

Výživné oleje nanášíme na konečky vlasů každý den. Oleje obsahují výživné složky, které zabraňují rozštěpení konečků. Roztřepené konečky snižují kvalitu celého vlasu, proto je péče o ně tak důležitá.

NÁŠ TIP: Jsou účinné, ekologické a mají malé rozměry. 35 hodin jsme u nás v KOMBO hledali ty nejlepší tuhé šampony, hodnotili je, porovnávali, testovali a výsledky si můžete přečíst v megatestu

Česání vlasů

Česání patří k naší každodenní rutině. Právě proto bychom mu měli věnovat patřičnou pozornost. Nesprávné česání vlasů může způsobit řídnutí, oslabení, lámavost a ničení.

Jak správně česat vlasy?

Vlasy bychom měli česat velmi jemně a pozorně. Trhání nebo natahování je velmi ničí. Většina z nás obvykle rozčesává vlasy odshora. To je nesprávně.

Vlasy se mají česat od konečků a postupně. Nepročesávejme je vcelku, ale po malých kouscích. Tak dochází k šetření vlasu. Kudrnaté vlasy jsou nepoddajné, proto je třeba je česat šetrně hřebenem s řidšími zoubky.

Vlasy jsou náchylné k ničení hlavně v mokrém stavu, kdy podléhají lámavosti. Umytí by mělo probíhat bez zauzlování, osušení má být jemné a ne příliš dlouhé a česat bychom je měli speciálně přizpůsobeným řidším hřebenem. 

česání vlasů

Hřeben

Vhodným materiálem pro hřebeny je silnější plast, rohovina nebo dřevo. V drogeriích najdeme mnoho druhů hřebenů. Řidší i hustější. Do hřebene se vyplatí investovat, protože ho používáme každý den.

Řidší hřebeny jsou vhodné pro husté nebo kudrnaté vlasy. Nejhustší tupírovací hřebeny bychom neměli používat na rozčesávání celých vlasů, protože je mohou svými hustými štětinami třepit. Pro vlasy střední hustoty volíme hřebeny s typickým rozestupem zubů.

Kartáč

Kartáče jsou na rozčesávání vlasů perfektní. Správný kartáč vlasy šetrně rozčeše, dodá jim objem a lesk. Nejlepší kartáče jsou ty, jejichž štětiny pochází z přírodních materiálů. Takovéto kartáče jsou vhodné pro dlouhé vlasy. 

Nejlepší kartáče mají štětiny uspořádané středně hustě a na koncích nemají kuličky. Kartáče z materiálů nevhodných pro vaše vlasy často způsobují elektrizování, proto je třeba zvolit kartáče z vhodných, nejčastěji přírodních materiálů.

jak správně pečovat o vlasy

Úprava vlasů

Vlasy se dají upravovat mnoha způsoby. Tepelná úprava může být při nesprávném používání pro vlasy destruktivní. S teplem je třeba zacházet velmi opatrně. Pravidelnou nešetrnou úpravou se mohou vlasy silně ničit. 

Fén na vlasy

Mnoho žen si vlasy fénuje každý den, ale při nesprávném použití fénu na vlasy můžete napáchat pořádné škody.

  • Fénovat byste měli v jednom směru s hlavicí směřující dolů.
  • Nefénujeme příliš horkým vzduchem.
  • Horký vzduch vysušuje naše vlasy.
  • Vzduch by měl být jen mírně teplý.
fénování vlasů

I když nám sušení mírným proudem a mírnou teplotou zabere víc času, měli bychom se snažit i tímto způsobem šetřit naše vlasy. Fénovat bychom je neměli déle než 20 minut. 

Na závěr se doporučuje dát vlasům takzvaný studený šok. To znamená, že na závěr sušení vlasy profouknete studeným vzduchem. To jim dodá lesk, objem a nádhernou hebkost. 

Nikdy nesušíme vlasy mokré do takové míry, že z nich ještě kape vodaPřed použitím fénu je šetrně osušíme ručníkem. Použití ošetřujících přípravků po sušení také významně napomáhá ke snižování poškození. Vlasové doplňky chrání vlas před poškozením horkým vzduchem. Vyberte si produkt vhodný právě pro vás a na jeho používání nezapomínejte.

NÁŠ TIP: Není fén jako fén. Moderní fény mají funkce, díky nimž jsou šetrnější k vlasům. Výsledky našeho 12hodinového testu jsme sepsali do přehledné recenze.

Kulma na vlasy

Pomocí kulmy můžeme vytvořit během pár minut krásný a dlouhotrvající účes. Natáčení probíhá pomocí vysoké teploty, a to vlasy velmi ničí. Míru poškození nejúčinněji snížíte používáním ochranných sprejů, olejů a jiných přípravků. Obchodníci takovéto přípravky nabízí v širokém spektru provedení.

kudrnaté vlasy kulma

Vlasy byste si určitě neměli kulmovat každý den, protože se při natáčení tímto způsobem extrémně rychle ničí. Kulmujte si je maximálně dvakrát do týdne. Nikdy si nekulmujte mokré vlasy. Před natáčením je vždy pořádně prosušte, aby nedošlo k extrémnímu poškození. Vlas na kulmě nedržte příliš dlouho, protože o něj můžete přijít. Pro dosažení dlouhotrvajících vln přidržte každou kadeř, dokud nevychladne. Vlasy kulmujte s nízkou teplotou.

Jednotlivé kulmy nabízené na trhu se liší. Pokud si chcete vytvořit menší vlny, volte kulmu širokou kolem 3 cm a naopak, pokud chcete větší vlny, volte šířku větší. Nejkvalitnější kulmy jsou kulmy keramické nebo turmalínové. Tyto kulmy jsou nejšetrnější k vlasům.

NÁŠ TIP: Tepelná úprava účesu vlasům mimořádně škodí. Po jaké kulmě sáhnout, abyste si vlasy úplně nezničila? 

Žehlička na vlasy

Podobně jako u kulmy, i tady platí, že před žehlením je nejlepší na vlasy nanést ochranné přípravky. Před žehlením by měly být vaše vlasy absolutně suché a ošetřené. Po žehlení se doporučuje použít výživný olej. Použití stylingových přípravků jako laku nebo tužidla ještě před žehlením je ale velmi škodlivé.

recenze žehliček na vlasy
  • Vlasy si rozdělte do sekcí pro dosažení jednotného zarovnání.

  • Žehličku držte na vlasech jen pár sekund.

  • Snažte se najít co nejnižší teplotu, která narovná vaše vlasy.

Nižší teplota zpravidla stačí u řidších vlasů. Po žehlení jsou vaše vlasy oslabené, proto je nechte vychladnout, než je začnete česat nebo sepínat. Obchodníci nabízí různé typy žehliček. Nejlepší žehlička na vlasy má keramickou desku zabezpečující lepší skluz po vlasech a přesně nastavitelnou teplotu.

NÁŠ TIP: Vyžehlení vlasů je nejrychlejší způsob, jak zkrotit neposlušné vlasy. Podívejte se, které žehličky na vlasy vyšly v našem testu nejlépe.

Natáčení bez tepla

Krásné vlny dokážete vykouzlit i bez použití tepla. Jednou z možností jsou originální natáčky, ať už pěnové nebo plastové. Natáčky můžete nahradit i alternativními způsoby, jako například natáčením na brčka, noviny nebo silonky. U tohoto způsobu natočíte pramen na předmět a prostě zavážete. Tak si můžete vytvořit vlny malé i velké.

Natáčení pomocí účesu je také velmi jednoduché. Například malé copánky vám vlasy dokonale nakrepatí. Natáčení bez použití tepla vyžaduje hodiny času, ale odměnou  jsou krásné vlny bez poškození. 

Podívejte se na toto video, jak natočit vlasy bez použití tepla.

Barvení vlasů

Barvení vlasů, ať už doma nebo u kadeřníka, je velmi vratkou půdou. Barvením se vlasy vysušují a ničí. I když dnešní barvy na vlasy výrobci vyrábí ze šetrnějších látek, stále je to chemie, která působí uvnitř vlasu. 

Před barvením bychom si vlasy neměli umývat. Na pokožku tváře, čela a krku naneste před barvením vrstvu běžného krému. Snáze potom smyjete skvrny od barvy na vaší pokožce.

Po barvení nezapomínejte dodržovat speciální péči. Specialisté nabízí celou plejádu ošetřujících zvláčňujících olejů a kondicionérů. Umývání se speciálním šamponem pro barvené vlasy je pro vaše vlasy ošetřující. Použitím těchto přípravků snižujete poškození vlasu a zabezpečujete déle trvající barevný výsledek.

farbenie vlasov

Vitamíny na vlasy

Pro růst a zdraví vlasů je prospěšných více vitamínů, které využívají ve svých produktech i výrobci doplňků stravy proti vypadávání vlasů.

Velmi důležitou vitamínovou složkou jsou vitamíny skupiny B, které podporují vlasové folikuly. Další složkou významnou v péči o vlasy je přijímání železa. Hladina železa má až nečekaný dopad na vypadávání vlasů. 

Nedostatek vitamínu D může mít za následek až chorobné vypadávání vlasů. Ani tady nazaostává vitamin C, který je stejně prospěšný pro zdraví vlasu.

Zinek je minerál nesmírně důležitý pro zdraví nejen vlasů, ale i nehtů a pokožky. Tyto a mnoho dalších vitamínů může ovlivňovat kvalitu vlasu. Když vedete zdravý životní styl, kromě jiného vám určitě poděkují i vaše vlasy.

NÁŠ TIP: Testovali jsme výživový doplněk Renovix, který obsahuje 12 přírodních látek (přeslička, metionin, rakytník, pivovarské kvasnice, aloe, roketa, kopřiva, koenzym Q10, niacin, vitamin D, biotin a zinek) speciálně pro zdraví vlasů.

Vitamínový koktejl si můžete namíchat ve výživných maskách na vlasy. Velmi oblíbený je kokosový olejkterý se do masek přidává. 

Podívejte se na pár tipů, jak si doma vyrobit výživnou masku na vlasy:

Ohodnoťte náš článek

Celkové hodnocení: 1 / 5. Počet hlasů: 1

  • 15. listopadu 2020

O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálních studií na Prešovské univerzitě v Prešově. Má ráda knihy, procházky za jakéhokoli počasí, ale ze všeho nejraději má psaní. 

Rada zkouší nové věci a o své pocity a postřehy se dělí s ostatními. V redakci má na starosti testování spotřebičů. Lenka má velké zkušenosti z práce pro mobilního operátora (soda.o2.sk), kde se věnovala hodnocení telefonů. 

Více článků od tohoto autora

Click Here to Leave a Comment Below 1 comments
ema

jeej toto je topka clanok 🙂 ja som to hlavne riesila pri predlzeni vlasov s clipinhair a s ludskymi remy vlasmi to bolo velmi podobne akurat som ako sampon pouzivala ten detsky bez parabenov a inak pohodka

Reply

Leave a Reply: