50 tipů, jak doma šetřit energii každý den

Jak šetrit energii každý den



Plýtvání energií je velký problém nejen pro vaši peněženku, ale i pro budoucnost celého světa. Proto je nezbytné hledat úsporná řešení všude, kde to je možné. Často jsou to maličkosti, které si ani neuvědomujete, ale pomalu a nenápadně navyšují vaše účty za elektřinu. Stačí udělat několik malých změn v domácnosti a vaše náklady na energie se překvapivě sníží.

NÁŠ TIP: Založte si mKonto od mBanky s nulovými poplatky za založení a vedení účtu. Navíc získáte možnost výběrů ze všech bankomatů po ČR a dokonce i v zahraničí.

Televizory, počítače, telefony

Množství elektroniky, kterou doma využíváme, stále roste. Několik televizorů, počítačů, tabletů a dalších technických vymožeností v domácnostech není žádnou výjimkou. Každá z nich přispívá ke zvyšování spotřeby elektrické energie. Máme pro vás pár tipů, jak omezit jejich spotřebu.

1. Nenechávejte počítače, set top boxy a hrací konzole zapnuté, ani v pohotovostním režimu, raději je odpojte. I když spotřeba v tomto režimu není vysoká, v domácnostech se nachází většinou víc takových zařízení. Časem zbytečná spotřeba energie naroste do vysokých hodnot.

2. Pokud uvažujete o výměně starého televizoru, asi víte, že CRT a plazmové obrazovky jsou mnohem většími žrouty energie než LCD a LED monitory.

sledováni televize

3. Po nabití telefonu vyndejte nabíječku ze zásuvky, malé množství energie přes ni proudí, i když je už telefon nabitý.

4. Pokud můžete, udržujte svůj smartphone v úsporném režimu, baterie vydrží mnohem déle a spotřebuje méně energie.

5. Nejjednodušším řešením je používat rozvodku s vypínačem. Dostupné jsou i inteligentní rozvodky, které reagují na vypnutí televizoru a automaticky odpojí příslušné zařízení.

nabíjení telefonu

Osvětlení místností

6. Vypínejte světlo, když odcházíte z místnosti.

7. Nahraďte klasická svítidla úspornými LED žárovkami. Oproti klasickým žárovkám jsou až o 90 % šetrnější.

8. Do místností, kde netrávíte příliš mnoho času (např. WC, sklep, koupelna) stačí i klasické, případně kompaktní žárovky.

žárovka

LED žárovky jsou oproti klasickým úspornější až o 90 %

Vaření, ohřívání vody a umývání nádobí

9. Při vaření zakrývejte hrnec pokličkou, aby neunikalo teplo. Méně tepla uniká i tehdy, když dno hrnce pokrývá topnou plochu varné desky.

10. Tlakové hrnce zkracují čas vaření. Připravujte v nich dušené maso, ale i zeleninu a luštěniny.

vaření v tlakovém hrnci ušetří až 60% času a tím i energie

Vaření v tlakovém hrnci ušetří až 60 % času a tím i energii

11. Čas strávený v kuchyni, energii a hodně námahy vám pomůže ušetřit také kuchyňský robot. Čím kvalitnější model si pořídíte, tím víc práce za vás robot udělá. Nádoby některých kuchyňských robotů jsou použitelné i na vaření, čímž se minimalizuje množství špinavého nádobí.

12. Elektrický sporák vypínejte 5-10 minut před dovařením - v této době si udržuje svou teplotu.

13. Na ohřívání většího množství uvařeného jídla použijte raději sporák než mikrovlnku.

14. Troubu není třeba předehřívat, když pečete maso. Na předehřátí pro kynuté těsto stačí 6 minut.

s tlakovým hrncem vaříte efektivněji

15. Během pečení neotvírejte troubu, pokud to není nutné. Při každém otevření klesá tepolota v troubě o 20-30 °C.

16. Používejte skleněné nebo keramické nádoby na přípravu pokrmů v troubě - lépe drží teplotu.

17. Staré pečivo ohřívejte v toastovači, je úspornější než  mikrovlnka.

18. Ohřívání vody v rychlovarné konvici je úspornější než na varné desce. Ohřívejte jen takové množství vody, jaké potřebujete.

19. Přebytečnou vodu v konvici využijte například na zalévání květin, nevylévejte ji do umyvadla.

20. Myčka nádobí šetří nejen vodu, ale i elektrickou energii a hodně drahocenného času. Investice do dobré myčky nádobí se vám vrátí velmi rychle. Většina z nich patří do energetické třídy A++ nebo A+++. Na jeden cyklus spotřebují 1kWh elektrické energie a asi 12 l vody, což je asi 5x méně než při ručním umývání nádobí.

Skladování potravin

21. V ledničce a mrazáku udržujte správnou teplotu. Při teplotě 5 až 7 °C většina potravin vydrží (podle trvanlivosti). Snížit ji můžete, pokud skladujete například syrové maso. Ideální teplota v mrazáku je -18 °C. Každým stupněm dolů narůstá spotřeba o 5-6 %.

22. Umístěte ledničku a mrazák dále od zdroje tepla, tedy od radiátoru, sporáku nebo okna na slunečné straně bytu.

23. Nenechávejte dlouho otevřené dveře do ledničky. Toto je důležité v horkých letních dnech.

24. Nezapomínejte na údržbu. Částice prachu v kondenzátoru v zadní části ledničky zvyšují spotřebu energie. Toto místo se dá snadno vyčistit vysavačem.

jako čistič chladničku

25. Lednička funguje nejlépe tehdy, kdy je prostor v ní vyplněn na 70 %.

26. Umístěte potraviny podle trvanlivosti. Nejchladnější místo se nachází na spodní polici ledničky. Směrem nahoru teplota stoupá. Syrové maso a potraviny s krátkou dobou trvanlivosti tedy umístěte na spodek, vyšší patra mléčné výrobky, vejce, šunka, hotová uvařená jídla, zákusky atd.

27. Pokud prázdný prostor v ledničce vystelete novinami, zabráníte nadměrnému úniku chladu při větrání.

28. Pokud odcházíte na delší dobu, ledničku vypněte a její obsah spotřebujte nebo darujte sousedům.

Praní, sušení a žehlení prádla

29. Používejte nižší teploty při praní. Pračka je jedním z energeticky nejnáročnějších spotřebičů v domácnostech. Úspory energie dosáhnete jednoduše tím, že budete prát při nižších teplotách vody. Ani u malých miminek není nutné prádlo vyvářet, většina bakterií nepřežije teplotu 60 °C. Při běžném praní většinou úplně postačí teplota 30°C.

30. Kratšími pracími programy zase ušetříte hodně vody. Pokud prádlo není příliš znečištěné, předpírání je zbytečné.

vhodný prací cyklus

31. Kvalitní prací prostředky vyperou prádlo i při nižších teplotách.

32. Sušte raději venku, pokud je to možné. Sušička prádla je skvělým pomocníkem, pokud ve vaší domácnosti žije alergik - zbavuje prádlo zbytků pracích prostředků i prachu a nečistot. Vyplatí se i tehdy, když potřebujete vysušit prádlo opravdu rychle. Pokud pro vás sušička není nezbytná, největší úspory dosáhnete, když budete sušit raději venku, na sluníčku. Přirozené sušení je zdarma, zatímco jeden cyklus sušení vás stojí cca 60 centů.

33. Vyndejte mírně vlhké prádlo, pokud se chystáte oblečení žehlit. Nemusíte využívat napařování žehličky (je to energeticky náročná funkce), a tak zabijete dvě mouchy jednou ranou: šetříte na sušení i na žehlení.

34. Žehlička si udržuje teplotu ještě několik minut po vytažení ze zásuvky. Žehlení jemných materiálů si nechávejte na konec, když už žehličku odpojíte.

vlhké prádlo se žehli snadněji

Úspora vody v koupelně a na toaletě

35. Při krátkém sprchování se spotřebuje mnohem méně vody než při napuštění plné vany.

při sprchování spotřebujete mnohem menší množství vody než při koupání

Při sprchování spotřebujete mnohem menší množství vody než při koupání

36. Namontujte na sprchu úspornou hlavici se speciálními otvory, které promíchávají vodu se vzduchem. Některé z nich fungují na principu turbulentního proudění, které vytvoří stejný efekt jako při silném proudu velkého množství vody. Spotřebu vody při sprchován dokážou zredukovat až o 50 %.

37. Staré toalety splachují 9 až 12 litry vody. Dnes se prodávají toalety s úspornějšími duálními splachovači, které využívají 3 l vody na malé a 6 l vody na velké spláchnutí.

splachováni na toalete

38. Pákové a termostatické baterie na umyvadlech jsou mnohem úspornější než klasické baterie.

39. Průměrný průtok vody z kohoutku je 9 litrů za minutu. Nenechávejte vodu téct nepřetržitě, např. při čištění zubů.

40. Poškozený kapající kohoutek ihned vyměňte.

Topení

41. S čím dál chladnějším počasím je potřeba zkontrolovat, zda topný systém ve vaší domácnosti funguje bezchybně. Sežeňte si odborníka na revizi plynového kotle a vyčistěte komín.

42. Jak si doma udržet teplo za co nejnižší cenu? Expertka z oblasti energetického poradenství pro firmu Innogy Katarína Goda radí: Poměrně nenáročné a zároveň efektivní řešení k dosažení nižších účtů je odvzdušnění radiátorů. Pokud je v nich totiž nahromaděný nepotřebný vzduch, není v nich dostatek prostoru pro teplou vodu, která odevzdává teplo do okolí a ohřev domácnosti je potom méně efektivní - pokud vaše radiátory nejsou v pořádku, může to znamenat až o čtvrtinu vyšší účty v zimě.

Každý radiátor má výpustný ventil. Tento ventil stačí jemně povolit, nejčastěji plochým nebo imbusovým šroubovákem. Nahromaděný vzduch vysyčí v průběhu pár minut. Ke konci se začne míchat s vodou, proto je dobré mít připravenou také nádobu na její zachycení a hadru.“

ovzdušnění radiátoru může snížit účet za topení

Odvzdušnění radiátorů může snížit účet za topení, radí odbornice. 

43. Nainstalujte si doma programovatelný termostat. Tato zařízení jsou kompatibilní se smartphony, takže můžete regulovat topení, i když se nacházíte daleko od domova.

44. Zabraňte úniku tepla škárami kolem oken a dveří. „Pokud na okenním parapetu nebo kolem dveří cítíte jemný průvan, je třeba něco udělat. Definitivní řešení je vyměnit stará nedoléhající okna a dveře za nová. Pokud je tato investice pro vás příliš vysoká, doporučujeme vám zainvestovat do přechodných řešení - jde o různé izolační pásky a gumová těsnění, která úniku teplého vzduchu aspoň na čas zabrání., navrhuje Katarína Goda.

45. Větrat je důležité i v zimě, snažte se ale o co nejmenší ztráty tepla. Expertka radí: „Pokud máte okno otevřené na ventilačku každý den, z interiéru vám zbytečně uniká teplo. Během topné sezóny je třeba větrat jen pár minut s okny otevřenými dokořán. Starý vzduch se rychle vymění za čerstvý, který potom radiátory při zavřených oknech poměrně rychle ohřejí.

vetráni

Během topné sezóny je třeba větrat len pár minut s okny otevřenými dokořán, radí expertka.

46. Jakékoliv předměty, nábytek nebo záclony, umístěné těsně vedle radiátoru, snižují efektivitu topení.

47. Pokud je to možné, vyhněte se i sušení prádla na radiátorech.

48. Dlážděné podlahy se v zimě stávají velmi studenými, proto je lepší je přikrýt koberci.

49. Pokud odcházíte na delší dobu, nevypínejte topení úplně, jen snižte teplotu na 20 až 16 °C. Ohřátí bytu po vypnutí topení by vás přišlo mnohem dráž než udržování stálé nižší teploty.

50. Nakupujte úsporné spotřebiče. Výrobci elektroniky za poslední roky vyvíjí mnohem úspornější produkty, než tomu bylo v minulosti. Při nákupu spotřebičů do domácnosti, ale i svítidel a jiné elektroniky, si vždy všimněte energetického štítku. Najdete na něm informace o tom, kolik energie daný spotřebič využije. Nejúspornější spotřebiče se řadí do energetické třídy A+++.

Postupné změny vás potěší ušetřenými korunami

Mnohé ze zmíněných tipů máme zaužívány jako nesprávné návyky. Začněte postupnými změnami a už při nejbližším vyúčtování energie se můžete radovat z nižších sum za spotřebu energie.

Ohodnoťte náš článek

Celkové hodnocení: 3 / 5. Počet hlasů: 2

  • 29. července 2020

O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálních studií na Prešovské univerzitě v Prešově. Má ráda knihy, procházky za jakéhokoli počasí, ale ze všeho nejraději má psaní. 

Rada zkouší nové věci a o své pocity a postřehy se dělí s ostatními. V redakci má na starosti testování spotřebičů. Lenka má velké zkušenosti z práce pro mobilního operátora (soda.o2.sk), kde se věnovala hodnocení telefonů. 

Více článků od tohoto autora

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: