Kvalitní ergonomická židle dokáže předejít zdravotním problémům z dlouhodobého sezení

Máte sedavé zaměstnání a velkou část dne trávíte na židli? V tom případě je z dlouhodobého hlediska opravdu důležité, aby podporovala vaše tělo ve zdravém držení těla. Správným výběrem tak výrazně omezíte riziko bolestí zad a jiných zdravotních problémů, spojených s nedostatečnou ergonomií. Pokud vás zajímá, co by správná ergonomická židle měla umět, pak rozhodně pokračujte ve čtení.

Nastavitelnost je základ úspěchu

Jednou z nejdůležitějších vlastností je bez pochyb možnost nastavení různých částí židle, a to podle vašich individuálních potřeb. Ideálně by měla umožňovat nastavení výšky sedáku, úhlu opěradla a polohy područek. Tato možnost přizpůsobení vašemu tělu umožňuje najít optimální polohu a minimalizovat tlak na páteř a další části těla.

ergonimická stolička

Zdroj foto: vlastní / Liftor.cz

Zaměření na podporu páteře

Každá dobrá ergonomická kancelářská židle by měla poskytovat dostatečnou podporu páteře, zejména v oblasti dolní části zad, se kterou mají lidé nejčastěji problémy. Mělo by to tedy vypadat tak, že by měla mít ergonomicky tvarované opěradlo, které podporuje přirozenou křivku páteře a minimalizuje tlak na bederní páteř. Vy tak udržujete tělo v ideální poloze. 

Nejen židle samotná, ale také ergonomický sedák je důležitý

Tvar sedáku je také klíčovým prvkem ergonomické židle. Měl by mít dostatečnou šířku a hloubku, aby poskytoval prostor pro pohodlné sezení a rozložení hmotnosti těla. Dále by měl být tvarovaný tak, aby minimalizoval tlak na sedací kosti a zlepšil krevní oběh. Proto je doporučeno si daný produkt nejprve vyzkoušet osobně, jelikož každému sedí něco jiného.

Kvalitní materiály hrají důležitou roli

Pravděpodobně máte v plánu si vaši novou ergonomickou židli chvíli užít a chcete proto, aby něco vydržela. Zde je klíčové vybrat si vhodné materiály, které její životnost mohou výrazně prodloužit. Navíc kvalitní polstrování a potahy mohou zlepšit nejen odolnost, ale také vaše osobní pohodlí. Dále je vhodné zvážit síťovinu pro zadní opěradlo. To pomůže zlepšit cirkulaci vzduchu a vy se během sezení nebudete tolik potit.

Nezapomínejte na pohyblivost

Měla by také podporovat takzvané aktivní sezení. Jde o to, že vám nabídne možnost lehkého pohybu za pomoci posunu sedáku nebo pohyblivých područek. Tím se snižuje riziko přetížení určitých svalů a zvyšuje se celková svoboda během vaší sedavé práce. Ovšem i přes tyto výborné možnosti, které židle nabízejí, je potřeba se čas od času postavit a klasicky se protáhnout.

Dostatečná stabilita

Poslední, ale rozhodně ne méně důležitá vlastnost ergonomické židle, je její stabilita. Židle by měla být stabilní a odolná proti převrácení, aby poskytovala bezpečné sezení. Mohlo by se totiž stát, že sice budete sedět správně, ale jednou se zhoupnete víc, než budete chtít a už jste na zemi. Přičemž hrozí opět další zdravotní riziko, což by bylo poměrně kontraproduktivní.

Pokud vám tedy není vaše zdraví ukradené a zároveň trávíte většinu času sezením, měli byste zvážit nákup ergonomické židle. Jednak se vám bude sedět rozhodně pohodlněji a příjemněji, a pak samozřejmě uděláte něco pro své budoucí já, které by vám poděkovalo, že nemá problémy s bolestmi. Jestli se někde vyplatí investovat trochu peněz, pak je to rozhodně do zdraví.


Ohodnoťte náš článek

Celkové hodnocení: 0 / 5. Počet hlasů: 0

  • 23. března 2024

O autorovi

Nikol Chrastová
 

Nikol je externí přispěvatelka našeho portálu.

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: