Opakované záněty v těle: Jak si s nimi poradit?
Mnohé z nás často trápí zdánlivě neškodné bolesti, které připisujeme obyčejnému nachlazení nebo chřipce. V tomto případě saháme po volně prodejných lécích tlumících příznaky a čekáme, až nepříjemnosti odejdou. Někdy pomohou, bolest pomine a lékaře nepotřebujeme. Problém nastává, když bolest přetrvává - může jít o zánět.
Co je to zánět a jak vzniká?
Zánět je jeden z obranných mechanismů lidského těla. Vzniká jako reakce imunitního systému na zranění, přítomnost patogenů a chorobných buněk. Tělo pomocí zánětu začíná proces léčby.
Léčba zranění, infekcí a poškození tkání by bez zánětu byla nemožná. Pokud ale zánět neodeznívá a stává se chronickým, může způsobit další zdravotní problémy.
Imunitní systém funguje jako hradba, která chrání tělo před nepřáteli - škodlivými viry a bakteriemi, způsobujícími různá onemocnění. Vrozenou imunitu získává člověk hned při narození. Přirozeně ho chrání před různými onemocněními a když onemocní, zabezpečí, že se vyléčí.
Adaptivní imunita se vyvíjí při kontaktu s bakteriemi a viry. Specifikuje se podle toho, s jakými patogeny se člověk setká. Infekcemi trpí často malé děti, které se jejich překonáním stávají odolnějšími. Imunitní systém si "pamatuje" setkání s infekcí a opakovaně ji dokáže vyléčit účinněji. Adaptivní imunita se získává i očkováním - díky němu se nemusíme obávat nebezpečných onemocnění, která by mohla mít těžké zdravotní následky.
Onemocnění vypukne tehdy, kdy imunita selže. Pokud trpíte různými onemocněními příliš často, zřejmě máte oslabenou imunitu. Oslabuje ji nezdravý životní styl, stres, častá léčba antibiotiky, exhaláty v ovzduší, ale i nezdravé domácí prostředí s plísněmi nebo kouřem s cigaret. Svou úlohu sehrává i zvyšující se hustota osob. Hlavně v uzavřených prostorách jako jsou obchody nebo dopravní prostředky si navzájem podáváme viry a bakterie, způsobující různá onemocnění.
Nejčastější poruchou imunity a zároveň častou příčinou vzniku podráždění a zánětu jsou alergie. Projevují se, když organismus reaguje příliš citlivě na některé látky z prostředí. Autoimunitní nemoci zase vznikají tehdy, když imunitní systém omylem považuje některé buňky nebo orgány vašeho těla za cizorodé a zaútočí proti nim.
Příznaky zánětu jsou nepříjemné a často bolestivé
Záněty jsou často velmi bolestivé a vyvolávají různě nepříjemné pocity. Pokud jde o vnější zánět, jeho přítomnost zjistíte velmi snadno:
Toto jsou příznaky vnějšího zánětu:
- bolest,
- zčervenání,
- otok, způsobený hromaděním hnisu;
- ztížený pohyb – otokem a bolestí může být zhoršená pohyblivost zanícené části těla;
- teplo – v postiženém místě proudí víc krve a proto je teplejší na dotek.
Těžší situace nastává při zánětech vnitřních orgánů. Některé vnitřní orgány nemají nervová zakončení, která by vyvolávala pocit bolesti.
Příznaky zánětu uvnitř těla bývají tyto:
- únava
- rány v ústech
- bolest na hrudi
- bolesti břicha
- horečka
- vyrážka
- bolesti kloubů.
Domácí CRP test odhalí, zda jde o zánět
Pociťujete výše zmiňované příznaky, ale nejste si jisti, zda jde opravdu o zánět? Pomůže ho odhalit CRP test.
Zkratka CRP znamená C-reaktivní protein, který se tvoří při zánětu v těle. Domácí CRP test je dostupný v lékárnách nebo online (například domácí test Veroval® Pomůžou vám při léčení antibiotika?) Stačí pár kapek krve z prstu a výsledek se dozvíte do několika minut. Test má přesnost 95 %, ale nemohou ho absolvovat lidé s chronickým zánětem, protože výsledky by nebyly přesné.
Naměřené hodnoty v CRP testu ukáží, zda vaše tělo bojuje se zánětem:
- méně než 10 mg/l - nemáte bakteriální infekci
- 10 mg/l - 30 mg/l - mírná bakteriální infekce, ale zvýšené hodnoty CRP mohou způsobovat i jiné faktory
- víc než 30 mg/l - vysoké hodnoty signalizují silnou bakteriální infekci
„Pokud je koncentrace vysoká, pravděpodobně v organismu probíhá bakteriální zánět, což znamená nutnou návštěvu lékaře a nasazení antibiotik," vysvětluje pro Hartmann - Rico všeobecná lékařka pro dospělé MUDr. Jana Bendová, PhD.
Proč vzniká chronický zánět?
Zánět přechází do chronického stádia tehdy, když selhává léčba akutního zánětu a jeho příčina nebyla odstraněna. Často jde o poruchu imunity. Zatímco akutní zánět odezní během několika dní, chronický může přetrvávat několik měsíců až let.
Infekce se může nacházet opravdu kdekoli v těle, nejčastěji to bývá ústní dutina, zuby a dásně, krční mandle, méně často v močovo-pohlavním ústrojí. Zřídkavě se objeví v trávicím ústrojí. Někdy bývá projevem onemocnění jako je astma, tuberkulóza, ulcerózní kolitida, zánět dutin, hepatitida.
Chronický zánět může způsobit další zdravotní problémy, jako jsou nádorová onemocnění, revmatoidní artritida, senná rýma a mnoho dalších, proto se nevyplácí podceňovat jeho příznaky, i když jsou zdánlivě mírné. Je nevyhnutné ho vyléčit.
Pokud pozorujete některý z výše uvedených příznaků, navštivte lékaře, a ten vám pomůže zjistit, zda se jedná o zánět v těle. Lékař by vás měl důkladně zkontrolovat, odebrat vám krev, moč a stěry z nosu a krku. Na základě výsledků se rozhodne, zda je nutná léčba antibiotiky.
Léčba zánětu
Při zánětlivých onemocněních se podávají antibiotika a léky proti bolesti. Chronické záněty se léčí kortikosteroidy. Léčbu můžeme podpořit bylinkami, různými domácími recepty a triky, nebo volně prodejným přípravkem na enzymoterapii - Wobenzymem.
Wobenzym je lék, který se podává při zánětech a poruchách imunity. Tlumí projevy choroby v organismu, podporuje imunitu a pomáhá rozpouštět krevní sraženiny. Drobné oranžové tablety jsou gastrorezistentní, to znamená, že se rozpouští až v tenkém střevě.
Tento lék je účinný při urychlování rekonvalescence po úrazech a operacích, při sezónních oslabeních imunity a jako alternativní léčba lymfedémů a fibrocystické mastopatie. Dále podporuje léčbu zánětů žil, revmatoidní artritidy, potrombotického syndromu dolních končetin, revmatismu, artrózy a roztroušené mozkomíšní sklerózy.
Současně s antibiotiky se podává při chronických zánětech dýchacích cest, pohlavního ústrojí a močových cest.
Wobenzym tvoří směs enzymů, které zajišťují rovnováhu a správné fungování imunitního systému. Enzymy jsou rostlinného i živočišného původu a mají různé účinky. Některé působí jako antioxidanty, zlepšují funkce trávícího traktu, jiné zmírňují otoky, bolest a kožní projevy zánětu.
Domácí léčba zánětu
Při opakovaných zánětech mohou být bylinky velmi nápomocné. Mnoho lidí se obrací na tradiční čínskou nebo jinou alternativní medicínu, případně tzv. babské rady, známe od starších generací. Mnohé z nich se ukázaly jako velmi efektivní, i když ne všechny účinky dokáží vysvětlit moderní lékaři.
Domácí léčba nenahrazuje návštěvu lékaře, může však léčení značně urychlit a zmírnit nepříjemné příznaky. Některé byliny a koření na přípravu čaje nebo potraviny jako česnek nebo med fungují výborně jako prevence různých zánětlivých onemocnění.
Uvedeme několik příkladů:
Zázvor
Zázvor je v přírodní medicíně velmi oblíbený. Čaj z něho je velmi účinný při bolesti hrdla a kašli. Má protizánětlivé účinky, zmírňuje bolest i otoky.
Kurkuma
Kurkuma je jednou z nejúčinnějších bylin na posílení imunity a celkového zdraví. Obsahuje spoustu vitamínů, minerálů a antioxidantů. Pomáhá neutralizovat volné radikály a snižuje poškození buněk. Zmírňuje i bolesti hlavy a otoky.
Echinacea
Tato bylinka je velmi účinná proti zánětům očí a střev, ale i při artritidě. Pomáhá tlumit i bolesti břicha, hlavy, hrdla, mandlí, zubů nebo svalů.
Rozmarín
Rozmarín je oblíbená bylinka na ochucení jídel. Mnoho lidí však nezná jeho léčivé účinky - pomáhá proti respiračním těžkostem a různým zánětům. Příznivě ovlivňuje psychické zdraví, zlepšuje náladu.
Tymián
Další bylinka, která dodává jídlům specifickou chuť. Na léčebné účely se z něho připravuje čaj nebo se konzumuje čerstvý, rozmixovaný, jako přísada do smoothies. Pomáhá snížit vysoký krevní tlak, léčí akné, posiluje imunitu. Šťáva z tymiánu má dezinfekční účinky.
Máta peprná
Mátový čaj je snad ze všech bylinkových čajů nejoblíbenější. Kromě osvěžující chuti poskytuje i úlevu při trávicích těžkostech. Pomáhá léčit syndrom dráždivého střeva a gastritidu. Působí protizánětlivě v nose a průduškách, kde pomáhá uvolňovat hleny.
Česnek
Česnek má antibakteriální a protivirové účinky. Má vysoký obsah vitamínu C a jiných látek, které ho dělají skvělým pomocníkem při léčbě a prevenci různých zánětů.
Med
1 lžička medu denně uklidňuje bolest zaníceného hrdla. Když ho zkombinujete s česnekem, získáte vysoce účinný lék na chřipku a nachlazení. Také pomáhá posílit imunitu.
Změna životosprávy
Chronické onemocnění může být následkem špatné životosprávy, příliš mnoho stresu, ale i škodlivých vlivů prostředí. Navíc, když dlouho bojujete s onemocněním, bolestí a nepříjemnými pocity z vlastního těla, je to extrémně frustrující. Abyste se konečně zbavili těchto starostí, musíte proto udělat všechno, co je ve vašich silách.
Možná je čas na kompletní změnu životního stylu. To znamená, že pokud kouříte, musíte přestat. Pokud trpíte nadváhou, pokuste se zhubnout. Snažte se vyhýbat stresu, resp. uklidnit se a zbytečně nepodléhat hněvu.
Nesnažte se však změnit všechny své návyky za jeden den - takovéto pokusy často končí zklamáním. Změňte je postupně, systematicky a nevracejte se zpět.
Jak upravit stravu? Přidejte protizánětlivé potraviny
Stravujte se zdravě - postupně eliminujte z jídelníčku potraviny, o kterých víte, že jsou pro vás škodlivé. Záněty v organismu způsobuje překyselení, které vzniká dlouhodobou konzumací nezdravých a zpracovaných potravin.
Těmto jídlům se raději vyhněte:
- smažená jídla, hranolky
- slazené nápoje
- červené maso
- margaríny
- bílé pečivo a jídla obsahující zpracované sacharidy
Naopak, mnoho potravin, které jsou běžně dostupné, má přirozené protizánětlivé účinky. Podle Akademie klinické výživy Dr. Igora Bukovského je potřeba víc konzumovat:
- naturální rýži nebo ovesné vločky
- tofu a luštěniny
- brokolice, zelí, rajčata, česnek
- jablko, pomeranč
- olivový olej
- losos
- vlašské ořechy, lněná semínka
- hořká čokoláda
Hýbejte se, pokud je to možné
Některá onemocnění, například artritida, pohyb značně ztěžují. Aktivní pohyb však potřebujete, pokud se chcete uzdravit a zdraví si i udržet. Hýbejte se tak, jak jen můžete. Nejhorší, co se dá v případě takového onemocnění udělat, je ležet v posteli s hlavou plnou starostí a vzdávat se naděje na vyléčení.
Vyjděte si na čerstvý vzduch a uvidíte, že se vaše nálada okamžitě zlepší. Dobrá nálada na naděje je pro léčení dlouhodobého onemocnění nevyhnutelná. Potom si dopřejte dostatečně dlouhý a kvalitní spánek. Ten je, stejně jako pohyb, potřeba pro správné fungování imunitního systému. Pomůže vám urychlit léčbu.
Po vyléčení vám dostatek pohybu pomůže posílit organismus, podpořit vitalitu a zlepšit celkové zdraví. Doporučujeme vám věnovat se sportu aspoň 2-3krát týdně.
Opakované záněty nepodceňujte
Zbavit se opakovaných zánětů není vůbec jednoduché. Někdy o nich ani nevíte, ukrývají se a svou přítomnost dávají najevo nejasnými signály. Pokud jste ale zjistili, že trpíte zánětem, nepodléhejte strachu z následků. S lékařskou pomocí, zdravou stravou a vaším odhodláním vyléčit se budete zanedlouho fit.
Jako alternativou může být CBD, které působí v těle protizánětlivě. Přečtěte si článek CBD v boji proti zánětlivým chorobám od firmy CBDSTAR.