8 užitečných tipů na sušení prádla v sušičce

jak správně sušit prádlo

Prádlo je po vytažení ze sušičky měkké, voňavé, jemné. Kromě toho je krásně rovné a suché, bez prachu a chlupů, připravené na uskladnění do skříně.

Tento výsledek sušení však nemusí být pravidlem ani s tím nejkvalitnějším spotřebičem. Mnohé závisí na tom, jakým způsobem sušičku využíváte.

Připravili jsme si pro vás několik užitečných rad, které vám pomohou dosáhnout při sušení těch nejlepších výsledků.

1. Šetřete aviváží

Avivážní prostředek má na prádlo přímo zázračné účinky. Kromě toho, že ho krásně provoní a osvěží, příjemně ho změkčí a dodá mu vytouženou hebkost. Pokud však plánujete prádlo sušit v sušičce, měli byste s aviváží nakládat velmi opatrně, případně jí úplně vynechat. Aviváž totiž zadržuje v prádle vodu a jejím působením je sušení zdlouhavější a náročnější.

Někteří výrobci sušiček dokonce v návodech vysloveně nedoporučují vkládat do sušičky prádlo vyprané s přidáním aviváže. Důvod je velmi jednoduchý. Aviváž se při sušení prádla uvolňuje a způsobuje zanášení velmi jemných otvorů filtru. Výsledkem je horší cirkulace vzduchu, méně efektivní sušení či dokonce zničení spotřebiče.

Tip: Vaše prádlo bude po vysušení v sušičce jemné a nadýchané i bez použití aviváže. Sušička ho totiž přirozeně změkčí působením horkého vzduchu. Pokud se aviváže při praní opravdu nedokážete vzdát, dodržujte doporučené dávkování.


2. Sušení musí předcházet důkladné odstředění

Sušení prádla v sušičce může předcházet jakýkoliv prací cyklus. Důležité je jen to, jaký stupeň odstředění zvolíte. Efektivnímu sušení by mělo předcházet co nejintenzivnější odstředění. Ideální je, když síla odstředění překračuje 1 000 otáček za minutu.

Prádlo, které není možné vystavit takovému intenzivnímu máchání, vám nedoporučujeme sušit v sušičce. Případně ho do sušičky vkládejte až po lehkém prosušení na vzduchu. Stejně neefektivní je sušit v sušičce ručně prané a máchané prádlo. Sušička ho sice vysuší, ale bude to vyžadovat spoustu času a vynaložené energie.

Tip: Pokud nejste s výsledkem své sušičky spokojení - zdá se vám, že suší pomalu, anebo že prádlo není po vytažení vysušené podle vašich představ - zamyslete se, zda za to nemůže vaše pračka. Zejména starší modely odstřeďují jen na nižších otáčkách, které nemusí být pro následné sušení v sušičce dostatečné. Mnoho spotřebitelů se proto s koupí sušičky rozhoduje i pro koupi nové pračky.

3. Třiďte prádlo

Ne každé prádlo je vhodné na sušení v sušičce. Nejjednodušší způsob, jak to zjistit, je sledovat doporučení výrobce uvedené na etiketách.

Klíčovým znakem je čtverec s kruhem uvnitř. Pokud je přeškrtnutý, prádlo do bubnu sušičky nepatří. Někteří výrobci používají i označení doporučené teploty sušení tečkami zobrazenými ve středu kruhu. Jedna tečka naznačuje potřebu šetrného sušení, dvě tečky možnost sušení na střední teplotu a tři tečky znamenají, že prádlo je možné sušit i na vyšší teploty.

Mnoho uživatelů dává víc na vlastní instinkt, než na údaje uvedené na etiketách. Výrobci jsou někdy jednoduše víc opatrní a pro jistotu sušení prádla v sušičce nedoporučují. Pokud se i přesto rozhodnete své prádlo do sušičky vložit, volte kratší a šetrnější program s nižší teplotou.

symbol sušení

Prádlo se nesmí sušit v sušičce

symboly sušení v sušičce

Rozhodně do sušičky nevkládejte:

  • hedvábné prádlo
  • prádlo s krajkou
  • prádlo s plastovými zipy
  • prádlo s nažehlovacími obrázky
  • prádlo se všitým molitanem
  • prádlo s flitry a nalepenými aplikacemi
  • pogumované prádlo, např. nepromokavé dětské podložky 
  • dámské punčochy a silonky
  • neoprenové a funkční prádlo
  • tenisky a boty pokud sušička nedisponuje vybavením na sušení obuvi

4. Správné naplnění sušičky

jak správně naplnit sušičku

Správné naplnění sušičky prádlem velmi ovlivňuje výsledky sušení.

Způsob, jakým naplníte sušičku, též významně ovlivňuje výsledky sušení. Rozhodně vám nedoporučujeme oblečení přehazovat do sušičky přímo z bubnu pračky. Prádlo bývá po odstředění smotané do sebe, což může snížit efekt sušení.

Vhodné je každý kus oblečení v rukách natřást, provzdušnit a až potom vložit do sušičky. Celý proces naplnění sušičky to výrazně prodlouží, ale výsledky sušení významně zlepší.

Podobně jako při praní, i při sušení je důležitá správná náplň bubnu. Pokud buben sušičky prádlem přeplníte, vzduch nebude správně cirkulovat, sušení bude zdlouhavé a neefektivní. Prádlo bude po dosušení pokrčené a bude mu chybět vytoužená jemnost a hebkost. Pokud do bubnu vložíte příliš málo prádla, například jen jeden kousek, který právě potřebujete vysušit, může se stát, že ho vytáhnete vlhký.

Ideální je respektovat doporučení výrobců sušičky. Ten zpravidla při každém programu uvádí doporučenou náplň bubnu. Pozor! To, že je maximální kapacita bubnu sušičky 8 kg ještě neznamená, že na každém programu můžete sušit takovéto množství prádla. Maximální náplň se obyčejně vztahuje jen na bavlnu. Při ostatních programech si doporučenou náplň bubnu zkontrolujte. Může být nižší i o polovinu.

Tip: Ideální je, když má vaše pračka stejnou, anebo alespoň podobnou kapacitu bubnu jako sušička. Pokud máte starší model pračky s menším bubnem, můžete to vyřešit tak, že do sušičky vložíte náplň ze dvou praní.


5. Volba programu a dalších funkcí

Jak sušit prádlo

Správný výběr programu sušení je velmi důležitý. 

Volba správného programu je dalším klíčovým faktorem pro zaručení správných výsledků sušení. Výběrem programu sušení můžete obvykle kopírovat prací program.

Většinu prádla budete bezpochyby sušit na program určený pro bavlnu, který zpravila využívá nejvyšší teplotu sušení a umožňuje maximální náplň.

Jemné prádlo a oblečení s umělými vlákny budete sušit na program pro syntetiku, který je o něco šetrnější.

Výjimku tvoří například džínsy a další prádlo s hrubými, prošívanými částmi, které se suší déle. Pokud máte takového prádla více, je vhodné, aby měla vaše sušička samostatný program pro džínsy. Na zvláštním programu bude sušit také povlečení, prostěradla, deky a osušky, tedy nadrozměrné prádlo.

Většina sušiček disponuje nějakým druhem samostatného programu pro XXL prádlo. Nakonec můžeme zmínit záclony a další extra jemné prádlo, které si vyžaduje obzvlášť šetrné programy. Kromě volby programu nabízí sušičky možnost zvolení dalších funkcí sušení. Jde například o výsledek sušení. Můžete si nastavit, zda má být vaše prádlo po vytažení ze sušičky extra suché, vhodné na vložení do skříně, anebo jemně vlhké.

Zbytková vlhkost je vhodná zejména v případě, že plánujete prádlo po vytáhnutí ze sušičky žehlit. Často se využívá například u ložního prádla. Další užitečnou funkcí je přehazování prádla po dosušení. Využijete jí v případech, kdy nebudete moct prádlo ze sušičky vyndat ihned po skončení sušícího programu.

Sušička ho bude po dosušení v jistých časových intervalech přehazovat otočením bubnu tak, aby se předešlo jeho pokrčení. Sušičky v závislosti na modelu, samozřejmě disponují mnohými dalšími užitečnými funkcemi. Doporučujeme vám je nastudovat v návodu na obsluhu. Jejich správné využití může výrazně zlepšit výsledky sušení.


6. Provonění prádla

Jak jsme zmiňovali v úvodu, běžná aviváž není při sušení prádla v sušičce právě ideálním prostředkem na jeho provonění.

Vaše prádlo bude i bez jejího použití jemná, hebká a samozřejmě bez zápachu. Pokud vám však chybí vůně, kterou byste ucítili při vytažení čistého oblečení ze skříně, existuje několik náhradních řešení. Jedním z nich jsou speciální voňavé ubrousky přímo určené na použití v sušičce.

Takovýto ubrousek jednoduše vložíte do bubnu spolu s náplní a zapnete vybraný program. Ubrousek při sušení uvolňuje vůni, která jemně pronikne i do vašeho prádla. Většina těchto ubrousků však neprovoní prádlo tak intenzivně jako aviváž.

Alternativou, kterou některé hospodyňky s oblibou využívají, jsou podomácku vyrobené voňavé ubrousky. Využívají se měkké savé hadříky namočené do neředěného avivážního prostředku. Ty se nechají přirozeně vysušit a až suché se vkládají spolu s prádlem do bubnu. Nejde o ideální řešení, ale je vhodnější než využívání aviváže při praní.

Třetí možností jsou speciální přípravky do sušičky ve formě sprejů. Většina z nich se též aplikuje na savý hadřík, anebo houbičku, která se spolu s prádlem ihned vloží do bubnu. Tyto spreje mívají kromě příjemné vůně i antistatické účinky.

7. Jak vyndavat prádlo ze sušičky

jak vybrat sušičku prádla

Ze sušičky je ideální vyndat prádlo ihned po vysušení.

Mohlo by se zdát, že vypnutím sušičky je celý proces ukončený a výsledky sušená už není možné ovlivnit. Opak je však pravdou. Vyndavání prádla z bubnu sušičky také vyžaduje dodržování jistých pravidel.

V ideálním případě byste měli prádlo vyndat ihned po vysušení. Je totiž ještě teplé. Pokud ho necháte vychladnout v bubnu, pomačká se, pokrčí a už ho nebude možné narovnat bez použití žehličky.

Některé sušičky disponují už výše zmíněnou funkcí přehazování prádla po ukončení sušení. Pokud ji vaše sušička má, doporučujeme vám ji pro jistotu zapínat při každém sušení.

Při vyndavání prádla vždy vyndavejte nejdříve větší kousky oblečení a oblečení, které má tendenci se více mačkat. Před poskládáním každý kousek jemně vyhlaďte rukou. Prádlo vytahujte z bubnu jen po jednom kuse. Pokud vyberete celou náplň naráz, zbytečně vám vychladne a nebude ho možné důkladně vyhladit.

8. Správná péče o sušičku

Pro zachování efektivity sušení je správná údržba sušičky klíčová. Vylévání vody po každém sušení je samozřejmostí. Stejně důležité je důkladné čištění dveřového filtru. Usazuje se v něm většina tuhých nečistot z prádla včetně částeček prachu, vláken, chlupů či vlasů.

Při jednom sušení se ve filtru nasbírá neuvěřitelné množství nečistot. Je nutné odstraňovat je po každém sušícím cyklu. Filtr můžete jemně vyprášit, anebo povysávat.

Jednou za čas je vhodné umýt ho pod tekoucí vodou, anebo ho alespoň utřít vlhčeným hadříkem. Důležité je nechat ho důkladně vysušit. Pokud vaše sušička nedisponuje samočistícím kondenzátorem, jednou za čas bude potřeba vyčistit i filtr v jeho spodní části. Většina sušiček vás na tuto potřebu upozorní.

Neignorujte ji a po rozsvícení indikátoru zanesení filtru ho okamžitě vyčistěte. Zajistíte tím vyšší efektivitu sušení.

Tip pro vás: Plánujete nákup sušičky? V tom případě vám doporučujeme přečíst si náš test praček se sušičkou i test samostatných sušiček prádla.


Co jste ještě o sušičkách nevěděli...

  • Většina sušiček spotřebuje při jednom sušícím cyklu do 2 kWh elektrické energie. Jedno sušení vás tak bude stát v průměru cca 0,25 €.
  • Sušička při práci produkuje hluk okolo 65 dB. Její umístění v prostoru, kde se během dne zdržujete, proto není vhodné.
  • Sušička při práci produkuje teplo.
  • Sušička vyžaduje jen elektrickou přípojku. Není jí potřeba připojovat na vodu ani na odpad.
  • Sušička zbaví vaše prádlo prachu a bakterií. Sušení v sušičce je proto velmi vhodné pro alergiky a pro malé děti.
  • Čas sušení závisí na mnoha faktorech jako je velikost náplně, zvolený program, anebo druh sušícího se prádla. V průměru však můžete počítat s 90 – 120 minutami sušení.
  • Všechny zipy, knoflíky a háčky je vhodné před vložením do sušičky zapnout. Předejdete tak jejich škrábání o stěny bubnu a poškození.
  • Vhodným doplňkem zvyšujícím efektivitu sušení jsou míčky do sušičky. Jde o takzvané ježky, které vložíte do bubnu spolu s prádlem. Míčky se při otáčení bubnu pohybují mezi prádlem a napomáhají jeho provzdušnění.

Sušička prádla je výborným pomocníkem do domácnosti, který vám výrazně zvýší komfort při péči o vaše prádlo. Pokud si je naučíte správně používat, už nikdy nebudete chtít sušit své oblečení na balkóně či zahradě.

Ohodnoťte náš článek

Celkové hodnocení: 5 / 5. Počet hlasů: 7

  • 11. června 2019

O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálních studií na Prešovské univerzitě v Prešově. Má ráda knihy, procházky za jakéhokoli počasí, ale ze všeho nejraději má psaní. 

Rada zkouší nové věci a o své pocity a postřehy se dělí s ostatními. V redakci má na starosti testování spotřebičů. Lenka má velké zkušenosti z práce pro mobilního operátora (soda.o2.sk), kde se věnovala hodnocení telefonů. 

Více článků od tohoto autora