15 nejlepších filmů všech dob, které musíte aspoň jednou vidět

Nejlepší filmy všech dob

Jsou filmy a filmy.

Zatímco u některých se příjemně zabavíte a vypnete, jiné kinematografické počiny se vám vryjí hluboko pod kůži a donutí vás popřemýšlet nejen o samotném filmu, ale i o životě.

Dnes vám přinášíme výběr 15 nejlepších filmů všech dob, které musíte vidět minimálně jednou za život.

Tento žebříček jsme sestavovali podle hodnocení diváků uveřejněných na internetových filmových databázích - ČSFDIMDb, ale i podle našich dojmů, které v nás tyto filmové skvosty zanechaly.

1. Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Vykoupení z věznice Shawshank

Zdroj: www.csfd.cz

Drama/Krimi

Hodnocení podle ČSFD: 95,3 %IMDb: 9,3/10

Výběr nejlepších filmů všech dob nemůžeme začít ničím jiným než legendárním dílem s názvem Vykoupení z věznice Shawshank. Tento film si v hodnocení uživatelů na ČSFD vysloužil 95,3 %. A opravdu ne zadarmo.

Film z roku 1994 zachycuje strhující příběh z prostředí věznice, v níž se ocitl hlavní představitel Andy Dufresne po nespravedlivém odsouzení za vraždu své ženy a jejího milence.

Hlavního hrdinu ve filmu dokonale ztvárnil Tim Robbins. Po jeho boku se v roli spoluvězně objevuje i nezapomenutelný Morgan Freeman.

Tento film byl roku 1994 nominován na Oscara hned v 7 kategoriích, ale nakonec se mu nepodařilo získat ani jednu cenu. I přesto se ale dostal do hlav a srdcí milionů diváků po celém světě a dodnes je označován za jeden z nejlepších filmů, jaké kdy vznikly.

Toto úchvatné kinematografické dílo zkrátka musíte vidět.

2. Forrest Gump (1994)

Forrest Gump

Zdroj: www.csfd.cz

Drama/Komedie

Hodnocení podle ČSFD: 94 % I IMDb: 8,8/10

Roku 1994 nespatřil světlo světa jen film Vykoupení z věznice Shawshank, ale i stejně skvělý Forrest Gump.

I když děj tohoto filmu není složitý, dokáže zanechat hluboké dojmy. Hlavní hrdina Forrest Gump vypráví o svém životním příběhu, který se odehrává v poválečném období až do 80. let.

I přes jeho podprůměrné IQ se stává svědkem různých významných politických a historických událostí USA a podaří se mu setkat i s takovými osobnostmi jako Elvis Presley nebo John Lennon.

Když se postupně rozhodne přestat životem jen utíkat, začne hlouběji uvažovat o smyslu života a o všem, co mu přináší do cesty.

Tento výjimečný film byl nominován na 13 Oskarů, z nichž se mu jich podařilo získat 6, včetně nejlepšího herce. V hlavní roli Forresta Gumpa zazářil vynikající Tom Hanks.

Forrest Gump je jeden z těch filmů, které můžete vidět i několikrát a pokaždé si z něj něco odnesete.

3. Zelená míle (1999)

Zelená míle

Zdroj: www.csfd.cz

Drama/Mysteriózní/Krimi

Hodnocení podle ČSFD: 93 % I IMDb: 8,6/10

Film s názvem Zelená míle pochází z vězeňského prostředí, v němž jsou umístěni odsouzenci k trestu smrti.

Příběh je dechberoucím vyprávěním Paula Edgecomba (Tom Hanks), který kdysi pracoval jako hlavní dozorce ve věznici. Během svého působení na tomto místě se setkal s výjimečným mužem jménem Jon Coffey, který byl neprávem odsouzený k trestu smrti za zabití dvou malých dívek.

Během jeho pobytu ve věznici ale dozorci Paulovi neuniknou jeho výjimečné léčitelské schopnosti, které sám okusí na vlastní kůži, ale ani jeho dobrosrdečnost.

I přes nadpozemské schopnosti a nevinu život Johna přece jen skončí ve věznici přezdívané Poslední míle.

Při sledování tohoto dojemného filmu se neubráníte slzám.

4. Přelet nad kukaččím hnízdem (1975)

Přelet nad kukaččím hnízdem

Zdroj: www.csfd.cz

Drama

Hodnocení podle ČSFD: 92 % I IMDb: 8,7/10

Drama Přelet nad kukaččím hnízdem bylo natočeno v USA už v roce 1975. Dodnes ale patří k tomu nejlepšímu, co jsme kdy mohli na filmovém plátně vidět.

Profesionální karbaník a rváč Randle Patrick McMurphy čelí obvinění ze sexuálního zneužití a přepadení. Aby se vyhnul vězení, hraje pomateného, a tak putuje do psychiatrické léčebny.

Tady se jeho životní energie a elán dostávají do konfliktu s despotickou vrchní sestrou, která utlačuje nejen jeho, ale i ostatní pacienty psychiatrické léčebny.

Toto nevšední dílo s tragicko-komickým zpracováním je silným protestem proti neomezené moci, útlaku a omezování svobody každého jednoho člověka.

Film je ověnčen několika Oscary, ale i cenou kritiky Los Angeles za nejlepší film. Pokud jste ho doteď neviděli, je ten nejvyšší čas to napravit.

NÁŠ TIP: Jste také seriálový nadšenec? Inspirujte se naším výběrem 15 nejlepších seriálů z produkce HBO. 

5. Sedm (1995)

Sedm

Zdroj: www.csfd.cz

Thriller/Krimi

Hodnocení podle ČSFD: 92 % IMDb: 8,6/10

Jeden z nejlepších krimi thrillerů všech dob je bez pochyby film s názvem Sedm.

Sešlo se v něm opravdu hvězdné herecké obsazení v podobě Brada Pitta, Morgana Freemana a Gwyneth Paltrow, které je zárukou silného zážitku.

Poručík William Somerset, pomalu končící svou kariéru, dostane jako poslední úkol zaučit mladého začínajícího detektiva Davida Millse. Pracují spolu na vyšetřování série brutálních vražd, které, jak už prozrazuje název, jsou motivovány sedmi smrtelnými hříchy.

Příběh je plný střetů mezi mladým, drzým Millsem a rozvážným Somersetem, ale i mezi dobrem, zlem a neuvěřitelnou brutalitou.

U tohoto filmu je rozhodně třeba vyzdvihnout i kvalitu zpracování, která vás ještě víc vtáhne do samotného děje.

6. Schindlerův seznam (1993)

Schindlerův seznam

Zdroj: www.csfd.cz

Drama/Historický

Hodnocení podle ČSFD: 92 % IMDb: 8,9/10

Pokud jste fanouškem filmů natočených podle skutečných událostí, Schindlerům seznam od režiséra Stevena Spielberga musíte vidět.

Děj příběhu se odehrává v Krakově v roce 1939, kdy do tohoto místa přichází neúspěšný obchodník Oskar Schindler s cílem zbohatnout na válečném utrpení.

Ve své továrně na smaltované nádobí zaměstnává levnou pracovní sílu - židy z gheta, díky nimž za krátkou dobu dosáhne slušných zisků.

Když ke konci války padne rozhodnutí o přesunutí všech krakovských židů do koncentračního tábora, snaží se tomu všemožně zabránit. Rozhodne se "své" židy koupit. A tak sepíše Schindlerův seznam, na kterém se bude nacházet více než 1200 jmen odkoupených židů.

Vědomě či nevědomě tak zachrání před trpkým koncem mnoho lidí.

7. Kmotr (1972)

Kmotr

Zdroj: www.csfd.cz

Drama/Historický

Hodnocení podle ČSFD: 92 % I IMDb: 9,2/10 

Kultovní film Kmotr je mnoha lidmi označován za jakési přelomové dílo tzv. Nového Hollywoodu. Natočen byl v USA roku 1972.

Film vypráví příběh o mafiánské rodině odehrávající se v letech 1945 až 1955 a vykresluje, jak prudce se organizovaný zločin rozmohl po konci 2. světové války a jaký dopad to mělo na tehdejší poměry.

Zpracování tohoto filmu je opravdu vynikající. Nejde přitom o žádnou gangsterku plnou krvavých přestřelek, ale spíš o zobrazování charakterů jednotlivých postav, jejich proměn v závislosti na situaci, ale i vzájemných intrik.

Tento film se může zaslouženě pochlubit i třemi Oscary.

8. Nedotknutelní (2011)

Nedotknutelní

Zdroj: www.csfd.cz

Komedie/Drama

Hodnocení podle ČSFD: 91 % I IMDb: 8,5/10

Osmé místo v našem výběru patří novějšímu filmu z roku 2011 s názvem Nedotknutelní, který je spojením dvou žánrů - dramatu a komedie.

Nejde však jen o spojení dvou žánrů, ale i dvou odlišných světů a v neposlední řadě i dvou odlišných osobností. Zámožný zdravotně postižený muž Philippe přijme za svého opatrovatele mladíka Drisse s kriminální minulostí, který o práci vlastně ani nemá zájem a na pohovor jde jen z povinnosti.

Na rozdíl od ostatních Driss Philippeho nelituje a nemaže se s ním. Mezi těmito dvěma postavami postupně vzniká silné přátelské pouto.

Příběh kromě jiného ukazuje také na to, že i člověk s tak vážným postižením může žít svůj život a nepřijít přitom o jeho smysl.

9. Dvanáct rozhněvaných mužů (1957)

Dvanáct rozhněvaných mužů

Zdroj: www.csfd.cz

Drama/Krimi

Hodnocení podle ČSFD: 91 % I IMDb: 9/10

Film Dvanáct rozhněvaných mužů je důkazem toho, že na výjimečné dílo toho skutečně není třeba mnoho. Stačí jen kvalitní scénář, vynikající herci a jedna jediná místnost.

Děj téměř celého filmu se odehrává v místnosti, v níž má 12 porotců za úkol rozhodnout o vině či nevině mladého muže obviněného ze zabití vlastního otce.

Zatímco podle jedenácti porotců je mladík vinen, dvanáctý porotce má opačný názor. V důsledku této neshody dochází k přehodnocování případu i k jeho úplnému zvratu. Porota totiž dospěje k tomu, že nedokáže spolehlivě prokázat vinu, resp. nevinu obžalovaného.

Tento černobílý geniální film měl takový úspěch, že se později v 80. letech dočkal i barevného remaku. V něm si úspěšně zahrál jednoho z porotců i český herec Jiří Voskovec.

Tip: Přečtěte si také naše tipy na 19 nejlepších seriálů z produkce Netflix.

10. Pelíšky  (1999)

Pelíšky

Zdroj: www.csfd.cz

Komedie/Drama

Hodnocení podle ČSFD: 91 % IMDb: 8,2/10

Jedna z nejpopulárnějších českých komedií Pelíšky pochází z roku 1999. Její děj se odehrává v 60. letech 20. století v Česku.

Hlavní role v tomto filmu sehrávají dvě rodiny - rodina komunisty majora Šebka a rodina bývalého odboráře, opozičníka Krause, kteří si nemohou přijít na jméno.

Životy obou rodin jsou plné odlišností, ale mají toho také hodně společného - ať už despotické otce, milující matky nebo rebelující dospívající děti.

Film je plný trefných a ani po letech nezapomenutelných hlášek a jeho autorovi se skutečně výjimečně podařilo vykreslit atmosféru a osobitost tehdejší doby.

Zatímco někteří film Pelíšky milují, jiní ho nenávidí. My se rozhodně přikláníme k první skupině.

11. Terminátor 2: Den zúčtování (1991)

Terminátor 2: Den zúčtování

Zdroj: www.csfd.cz

Akční/Sci-fi

Hodnocení podle ČSFD: 91 % I IMDb: 8,5/10

Film Terminátor 2: Den zúčtování je pokračováním filmu Terminátor z roku 1984. Byl natolik úspěšný, že se v roce 2003 dočkal třetího pokračování Terminátor 3: Vzpoura strojů.

Mezi všemi třemi filmy však největší úspěch u diváků zažilo právě druhé pokračování. V něm Terminátor přichází z budoucnosti po válce mezi lidmi a stroji, aby se pomstil a zabil vůdce povstání lidí Johna Connora.

Odboj však na jeho ochranu posílá do minulosti starší model Terminátora T-800.

Toto dílo bylo s rozpočtem údajně až 100 milionů dolarů nejdražším filmem té doby.

12. Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)

Pulp Fiction: Historky z podsvětí

Zdroj: www.csfd.cz

Krimi/Drama

Hodnocení podle ČSFD: 91 % IMDb: 8,9/10

Pulp Fiction: Historky z podsvětí je vynikající černou komedií z gangsterského prostředí. Jde o dílo legendárního režiséra Quentina Tarantina, které se na filmové scéně objevilo roku 1994.

Ve filmu se prolíná více životních příběhů zločinců, které na oko spolu nijak nesouvisí. Na konci filmu se však mezi nimi objevují souvislosti, které vám pomohou pochopit tuto vtipnou, místy až bizarní černou komedii plnou nezapomenutelných hlášek.

Za zmínku rozhodně stojí i výborné herecké obsazení, které se v tomto skvostu sešlo. Ve filmu Pulp Fiction si zahrál John Travolta, Bruce Willis, Samuel L. Jackson a Uma Thurman.

Tuto kultovní záležitost zkrátka musíte vidět.

13. Kmotr 2 (1974)

Kmotr 2

Zdroj: www.csfd.cz

Drama/Krimi 

Hodnocení podle ČSFD: 91 % IMDb: 9/10

Film Kmotr 2 je úspěšným pokračováním filmu Kmotr, který je podle mnoha lidí stejně vydařený, ne-li dokonce lepší než původní film.

Také tento film zachycuje události ze života mafiánské rodiny Corleonových, konkrétně dvou generací. Zatímco v prvním filmu hlava rodiny apelovala na loajalitu a soudržnost, hlavní představitel pokračování Michael je už nucen spoléhat se jen sám na sebe a nedůvěřovat nikomu.

I když zezačátku nechtěl mít nic společného s byznysem svého otce, ujímá se kormidla a z kdysi idealistického muže se stává osamělý, zatrpklý intrikán.

Hlavní roli Michaela ztvárnil geniální Al Pacino. Kromě něj si ve filmu zahrál i Robert De Niro nebo Robert Duvall.

Zajímavostí je, že tento film je první celovečerním filmem vůbec, který v názvu pro označení pokračování použil číslici.

14. Pán prstenů: Společenstvo prstenu (2001)

Pán prstenů: Společenstvo prstenu

Zdroj: www.csfd.cz

Fantasy/Dobrodružný/Akční

Hodnocení podle ČSFD: 91 % I IMDb: 8,8/10

Fantasy film Pán prstenů: Společenstvo prstenu vznikl na základě knižní předlohy  J. R. R. Tolkiena.

Premiéru měl v prosinci roku 2001 a sklidil obrovitánský úspěch, nejen mezi diváky, ale i kritiky. Dodnes bývá považován za mezník ve filmové tvorbě.

Hlavní hrdina Frodo Pytlík získává od svého příbuzného dar - magický prsten, který je začátkem jeho boje se silami zla. Na prsten si totiž dělá zálusk krutovládce Sauron, který chce díky němu získat neomezenou moc.

Frodo se vydává na cestu, během které se spojí s dalšími bytostmi a vytvoří spolu Společenstvo prstenu, aby společnými silami magický prsten zničili.

15. Pán prstenů: Návrat krále (2003)

Pán prstenů: Návrat krále

Zdroj: www.csfd.cz

Fantasy/Dobrodružný/Akční

Hodnocení podle ČSFD: 90 % IMDb: 8,9/10 

Výběr 15 nejlepších filmů, které se vyplatí aspoň jednou vidět, zakončujeme úspěšným dílem z populární filmové trilogie Pán prstenů.

Ve filmu Pán prstenů: Návrat krále se členové Společenstva prstenu dostávají na konec své cesty. Ta vrcholí rozhodující bitvou o to, kdo přežije ve Středozemi.

Všichni členové výpravy se snaží dostat do země Mordor, aby tam v ohni Hory zničili magický prsten jednou pro vždy.

Celá filmová trilogie Pán prstenů je považována za jeden z největších filmových počinů. Její natáčení trvalo dohromady 8 let a zhltlo obrovský rozpočet, který se údajně vyšplhal až na 281 milionů amerických dolarů. 

Díky nevídanému úspěchu se ale tato filmová trilogie zařadila k nejziskovějším filmovým sériím.

Pokud budete příště hledat film, na který byste se mohli podívat, vyzkoušejte některý z těchto nezapomenutelných kinematografických skvostů. Věřte, že ve vás budou rezonovat ještě dlouho po zhlédnutí.

Ohodnoťte náš článek

Celkové hodnocení: 3.1 / 5. Počet hlasů: 8

  • 24. dubna 2022

O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálních studií na Prešovské univerzitě v Prešově. Má ráda knihy, procházky za jakéhokoli počasí, ale ze všeho nejraději má psaní. 

Rada zkouší nové věci a o své pocity a postřehy se dělí s ostatními. V redakci má na starosti testování spotřebičů. Lenka má velké zkušenosti z práce pro mobilního operátora (soda.o2.sk), kde se věnovala hodnocení telefonů. 

Více článků od tohoto autora

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: