Jak poznat kvalitní ložní prádlo? Tipy na nejkrásnější povlečení

Nejkrásnější ložní povlečení

Nejen matrace, polštář a prostředí, v němž spíme, má vliv na kvalitu našeho spánku, ale i ložní povlečení může ovlivnit to, s jakým pocitem se ráno probudíme.

Není přece nic příjemnějšího než se zabubat do jemného, měkoučkého povlečení a ponořit se do říše snů.

I přesto ale při koupi ložního prádla často upřednostňujeme vzhled a cenu před celkovou kvalitou a pak nás po pár vyprání překvapí nepříjemné žmolky nebo vybledlé barvy.

Co všechno bychom při koupi povlečení měli zvážit, abychom si vybrali takové, které nám poslouží a bude se nám v něm spát jako v bavlnce? Přinášíme vám také tipy na nejkrásnější povlečení.

Materiál povlečení je základ

Tím nejdůležitějším kritériem při výběru ložního prádla je materiál. Od něj se totiž odvíjí to, jak se v posteli budete cítit, ale také to, jak je potřeba se o povlečení starat, a v neposlední řadě i to, jak dlouho vám dané povlečení vydrží. 

Na výběr máte z mnoha materiálů - odolných, přírodních, ale i syntetických. Které jsou ty nejpoužívanější?

Tip experta

"Na letní sezonu je vhodné povlečení z bavlny. Je jemné, měkké a má vysokou odolnost při údržbě. Ideální volbou jsou přikrývky, které je možné prát na 60 stupňů, tedy na teplotu, která zničí roztoče."


Zuzana Spodniaková, odbornice na bytový textil

Bavlněné povlečení

Ideální volbou je bezpochyby bavlna. Bavlněné povlečení je prodyšné a výborně odvádí vlhkost. Je vhodné i pro lidi s citlivou pokožkou, včetně novorozenců. K jeho výhodám patří i barevná a tvarová stálost a dlouhá životnost.

Doporučujeme sáhnout po ložním prádle ze 100% bavlny s vysokou gramáží.

V kvalitním bavlněném povlečení se vyspíte do růžova v každém ročním období.

Saténové povlečení

Oblíbené je i saténové povlečení, které je přímo stvořené na léto. Satén je totiž mírně chladivý, což určitě oceníte během letních nocí.

Kromě toho je ale satén také velmi příjemný na dotek a navíc vypadá luxusně.

U saténového povlečení je ale třeba počítat s náchylnějším povrchem, který se může snadno zničit. Vyžaduje tak citlivé zacházení a praní.

Flanelové povlečení

Během zimních měsíců je zase oblíbenou volbou flanelové povlečení. Flanel je přírodní materiál, který se vyrábí z hustě tkané bavlny a má skvělou hřejivost. 

Nedostatkem flanelového povlečení ale může být barevná nestálost. Aby vám vydrželo co nejdéle, je potřeba ho prát přesně podle doporučení výrobce. 

Povlečení z mikrovlákna

Mikrovlákno je syntetický materiál, který rozhodně není příjemný každému. Někdo se otřepe už jen při představě, že by měl spát v povlečení z mikrovlákna.

Najdou se ale i tací, kteří ho preferují pro jeho lehkost a nenáročnost. Není nutné ho žehlit a velmi rychle schne. 

Alternativou je povlečení z mikroplyše, který představuje chlupatou verzi mikrovlákna.

Krepové ložní prádlo

Krepové povlečení je vyráběno ze 100% bavlny a speciálně upraveno. Má typický rovnoměrně pomačkaný vzhled, který zůstává i po vyprání. Díky tomu ho není nutné žehlit. 

Celkově je velmi vzdušné, ale na dotek nemusí být příjemné každému.

Rozhoduje i gramáž

Nejen materiál, ale i jeho gramáž je velmi podstatná. Odvíjí se jednak od hustoty tkaní, ale i od pevnosti a jemnosti příze.

U bavlněných povlečení platí, že by měla mít gramáž aspoň 120 g/m², aby vydržela. Minimální gramáž flanelového povlečení by se měla pohybovat kolem 170 g/m². 

Ne vždy ale více znamená automaticky lépe. Některá povlečení totiž mohou být zhotovena z přízí s dlouhými vlákny, která jsou lehoučká.

Ložní prádlo podle rozměrů

Povlečení je třeba vybírat i podle rozměrů vašeho polštáře a přikrývky.

V našich končinách je standardní velikost polštáře 70×90 cm a pro přikrývku 140×200 cm. Setkat se ale můžete i s prodlouženou variantou 140×220 nebo 230 cm .

Velmi oblíbené je i tzv. francouzské povlečení, které je určeno na manželskou postel. Obvykle má rozměr 200×220 cm nebo 240×220 cm.

A pak tu máme i dětská povlečení do postýlky, která jsou nejčastěji dostupná ve velikosti 100×135 cm (přikrývka) a 40×60 cm (polštář).

Francouzské povlečení

Dětské povlečení do postýlky

Zip nebo knoflíky?

Ložní povlečení se nejčastěji zapíná na knoflíky. Pro někoho ale může jít o pracný způsob a ani odpadnutí knoflíku a jeho následné přišívání nepotěší.

Alternativou ke klasickým knoflíkům jsou patenty nebo cvočky, které se snadno zapínají i rozepínají, ale mohou prasknout při žehlení.

Zapínání na zip je rychlé a jednoduché a navíc  pohodlné. Z povlečení nic netrčí a polštář ani peřina nelezou ven.

V nabídce je i povlečení bez jakéhokoliv zapínání, resp. s kapsou nebo také hotelovou kapsou. Má přesah, díky němuž už není nutné žádné dodatečné zapínání.

Myslete i na údržbu!

Při koupi si všímejte také informací od výrobce o tom, jak se o povlečení starat.

Určitě si nekupujte povlečení, které můžete prát jen ručně. To by vám posloužilo jen na okrasu. Je dobré, pokud povlečení můžete prát aspoň na 40 °C. Na trhu ale najdete také ložní prádlo, které se dá prát dokonce při vyšších teplotách, třeba 60 °C.

Při praní se nedoporučuje používat prášek určený na bílé prádlo, protože tyto prací prášky obvykle obsahují bělidla, která by mohla ovlivnit barevnost.

Nové povlečení vždy před prvním použitím nezapomeňte vyprat, a to jednak z toho důvodu, že prošlo cizíma rukama, ale také proto, že může být ošetřeno různými přípravky proti škůdcům.

Kombík radí

Kombík radí

Ložní prádlo je doslova rájem pro různé bakterie a mikroby. I proto je nutné je pravidelně měnit a prát.


Měli byste tak dělat jednou za týden nebo maximálně jednou za dva týdny.

Na závěr

Na to, jak se vyspíte, má vliv i ložní prádlo, proto není radno jeho výběr podceňovat. Všímejte si nejen vzhledu a ceny, ale i materiálu a samozřejmě možnosti údržby.

Nenašli jste nic, co jste hledali? Neznám lepší nábytkový katalog, než Biano. Stačí pár minut a nasbíráte tolik inspirace, jako nikde jinde.


Ohodnoťte náš článek

Celkové hodnocení: 0 / 5. Počet hlasů: 0

  • 12. října 2022

O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálních studií na Prešovské univerzitě v Prešově. Má ráda knihy, procházky za jakéhokoli počasí, ale ze všeho nejraději má psaní. 

Rada zkouší nové věci a o své pocity a postřehy se dělí s ostatními. V redakci má na starosti testování spotřebičů. Lenka má velké zkušenosti z práce pro mobilního operátora (soda.o2.sk), kde se věnovala hodnocení telefonů. 

Více článků od tohoto autora

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: