Dormeo matrace - Recenze, zkušenosti a hodnocení


Autoři: Lenka Riganová, PharmDr. Eva Fehérpataky Badíková | Aktualizováno: 15. 06. 2020

Tyto matrace doporučujeme

iMemory S Plus

Přizpůsobitelná

Nabízí až 4 úrovně tvrdosti a výborně se přizpůsobí každému tělu. 

cena od 9 000 Kč

Air Plus Select

Ideál pro alergiky

Matrace je hypoalergenní i antibakteriální, a proto je vhodná i pro alergiky.

cena od 14 400 Kč

Aloe Vera Plus

Maximální opora

Tato matrace je velmi pevná a tvrdá, a tak poskytuje zádům dokonalou oporu.

cena od 5 700 Kč

Recenze matrací

19 hodin jsme u nás v KOMBO pátrali, porovnávali a hodnotili jednotlivé matrace na trhu. Naše porovnávání vyústilo až do celkového výběru 6 nejlepších matrací, které vám přinesou ten nejkvalitnější spánek.

KOMBO expert radí

Kombo expert Eva Badíková

PharmDr. Eva Fehérpataky Badíková absolvovala vysokoškolské studium na Farmaceutickej fakulte UK v Bratislavě a v současnosti pracuje jako zodpovědný farmaceut v lékárně REGIA v Lučenci.

"Co se týká výběru matrace - to znám z vlastní zkušenosti - hlavní je neunáhlit se. :-)"

Jak jsme hodnotili

V současnosti existuje více výrobců, kteří se specializují právě na výrobu matrací. Ne všechny však můžeme zařadit ke špičce.

K těm nejkvalitnějším matracím, které můžeme na trhu najít, patří Dormeo matrace. Ty se v našich končinách těší opravdu velké popularitě, množství spokojených zákazníků a pozitivních doporučení. I proto v našem testu dominují právě matrace pocházející od tohoto výrobce.

Vybraných 6 modelů jsme hodnotili z hlediska uživatelských zkušeností, tvrdosti, tloušťky, ale i nabízené nosnosti. Při hodnocení jsme zohlednili i cenu, která v nákupním procesu může také často rozhodnout.

Nechybí ani naše tipy, jak správně vybrat matraci, a doporučení experta.


Porovnání matrací Dormeo

iMemory S Plus

#1

Air Plus Select

#2

Aloe Vera Plus

#3

Air Comfort Plus

#4

Fresh Prima II

#5

Siena

#6

Baby

#7

Tvrdost

středně tvrdá

měkká - středně tvrdá

tvrdá

středně tvrdá

středně tvrdá

tvrdá

tvrdá

Max. nosnost

140 kg

130 kg

130 kg

140 kg

130 kg

130 kg

x

Tloušťka

20 cm

27 cm

18 cm

23 cm

18 cm

16 cm

10 cm

Hodnocení

Plusy

+ dvě jádra

+ přizpůsobitelná tvrdost

+ více zón pohodlí

+ prodyšná

+ vhodná i pro alergiky

nadstandardní výška

+ s obsahem Aloe Vera

+ vhodná i pro děti

+ tvrdá

+ 3D přizpůsobivost

+ prodyšná

+ svlékací potah

+ větrací systém

+ s vlákny stříbra

vhodný i pro děti

+ regulace nadměrné vlhkosti

+ podpora celého těla

+ 2 stupně tvrdosti

+ antialergické vlastnosti

+ kvalitní potah

Mínusy

- nezjištěny

- vyšší cena

- nesnímatelný potah

- vyšší cena

- vyšší cena

- menší tloušťka

- vyšší cena

Cena

9 000 Kč

14 400 Kč

5 700 Kč

11 400 Kč

7 500 Kč

6 700 Kč

2 500 Kč

(Zelenou barvou jsou vyznačeny nejvýhodnější parametry. Červenou barvou jsou vyznačeny nejméně výhodné parametry.)

Recenze jednotlivých matrací

1. iMemory S Plus - Přizpůsobitelná

středně tvrdá  maximální nosnost matrace: 140 kg • tloušťka: 20 cm • snímatelný potah

Matrac iMemory S Plus

Matrace iMemory S Plus je v současnosti jednou z nejprodávanějších matrací. Jde o oboustranný model, který můžete použít z jedné i z druhé strany. Stačí ho jen jednoduše otočit a vybrat si spánek na měkké nebo tvrdé části. Díky této unikátní možnosti je matrace ideální volbou pro kohokoliv.

Matrace poskytuje celkem až 4 úrovně tvrdosti. Dokáže se dokonale přizpůsobit každému tělu a jeho potřebám a je vhodná pro lidi spící v jakékoliv poloze. Její součástí je i paměťová pěna iMemory a pružiny Octaspring® ve tvaru S, které nabízí dvě úrovně opory.

Maximální prodyšnost matrace je zabezpečena díky přítomnosti větracího systému, který zaručuje neustálé proudění vzduchu. Je revitalizačně ošetřená, což znamená, že její tkanina je impregnovaná speciální látkou schopnou odbourávat elektrostatický náboj. Tato vlastnost pro tělo znamená lepší schopnost relaxace, urychlení procesu revitalizace a celkové zlepšení kvality spánku.

Matrace je hypoalergenní, a tak je vhodná i pro alergiky a astmatiky.

Potah se může prát v pračce, protože je snímatelný, zaručuje zdravé a čisté prostředí bez nečistot, roztočů, bakterií a nepříjemného zápachu. Matrace je ideální i pro páry, protože je účinná v izolaci pohybu a zamezuje jeho přenosu.

Matrace dosahuje tloušťky 20 cm a její maximální nosnost je 140 kilogramů.

Matrace iMemory S Plus má mnoho spokojených uživatelů, výborné provedení a skládá se z kvalitních materiálů, čímž si od nás získala odznak Náš tip. Matraci doporučujeme každému, kdo se chce dobře a kvalitně vyspat a nebojí se připlatit si za dobrý spánek.

Výhody

 • dvě jádra
 • přizpůsobitelná tvrdost a opora
 • 4 úrovně tvrdosti a 2 možnosti opory
 • více zón pohodlí
 • matrace vhodná pro alergiky
 • snímatelný potah

Nevýhody

 • bez zjištěných nedostatků

Orientační cena

9 000 Kč

Hodnocení

2. Air Plus Select - Ideál pro alergiky

nastavitelná tvrdost - od měkké po střední • tloušťka: 27 cm • snímatelný potah

Matrac Air+ Select

Nejpohodlnější matrace na světě. I takto výrobce definuje matraci Air Plus Select.. Ale je taková i ve skutečnosti?

Matrace v sobě kombinuje unikátní technologii pěnových pružin a Octaspring® s klasickými taštičkovými pružinami. Skládá se z více vrstev, které se navzájem mezi sebou doplňují a poskytují tak vynikající oporu, ale i komfort.

Matrace má 5 zón, díky čemuž se dokonale přizpůsobuje jednotlivým částem těla, a to bez ohledu na polohu při spánku. Matrace se dále vyznačuje i vysokou prodyšností, což znamená, že ji můžete používat během jakéhokoliv ročního období.

Uvnitř matrace se nachází kvalitní pružiny vyrobené z pěny, které jsou zárukou tichého pohybu, a proto je matrace vhodná například i pro páry. Svého partnera nebudete rušit ani během neklidné noci.

Matrace má na dotek příjemný potah, který můžeme v případě potřeby vysvléct a vyprat v pračce. Je hypoalergenní a antibakteriální, a tak je ideální volbou i pro lidi trpící alergiemi nebo pro astmatiky. Nabízí nadstandardní výšku 27 cm a pohodlí během odpočinku nebo spánku.

Na tuto matraci se vztahuje prodloužená záruka 15 let a pokud se obáváte, zda si vyberete tu správnou matraci pro vás, můžete ji po zakoupení zkoušet v pohodlí vašeho domova až 100 nocí. Pokud s ní nebudete spokojeni, můžete ji během této doby vrátit. Samozřejmě nazpět dostanete plnou částku, za kterou jste matraci koupili.

Výhody

 • prodyšnost
 • výška
 • 5 zón
 • snímatelný potah
 • vhodný pro alergiky

Nevýhody

 • vyšší cena

Orientační cena

14 400 Kč

Hodnocení

3. Aloe Vera Plus - Maximální opora

tvrdá  maximální nosnost matrace: 130 kg • tloušťka: 18 cm • nesnímatelný potah

Matrac Dormeo Aloe Vera

Matrace Aloe Vera Plus je velmi pevná a tvrdá matrace, která zabezpečuje dokonalou oporu celé páteři.

Obsahuje uklidňující výtažky z Aloe Vera, a tak je vhodná i pro citlivou pokožku, ale například i děti. Má relaxační účinky a antibakteriální a protivirové vlastnosti. Na dotyk je příjemně hebká a měkká.

Matrace se skládá ze 14cm pěny Ecocell®, která ji chrání před bakteriemi a roztoči a zároveň zabezpečuje i výbornou cirkulaci vzduchu. Velkým plusem je i vynikající přizpůsobitelnost. Matrace je obohacená o přidanou hypoalergenní silikonovou výplň, a tak na ní mohou klidně spát i alergici nebo astmatici. Celková výška matrace je 16 cm a její maximální nosnost je 130 kg.

I tato matrace je stejně jako její předchůdkyně vybavena ochrannou vrstvou CleanEffect, která ji chrání před různými nežádoucími alergeny. Jako nedostatek ale vnímáme nesnímatelný potah. Aby si matrace ponechala svůj čistý stav co nejdéle, doporučujeme sáhnout po kvalitním potahu, kterým matraci ochráníte.

Ze všech matrací Dormeo je právě tento model nejtvrdší a i proto ho doporučujeme každému, kdo hledá tvrdou matraci s pevnou oporou. Může přitom jít právě o osoby trpící bolestí krku nebo páteře.

Pokud pokukujete po této matraci, ale stále jaksi váháte, třeba vás přesvědčí 30denní zkušební lhůta, kterou výrobce poskytuje. Velkým plusem je i prodloužená záruka 10 let, která je pro nás důkazem toho, že za kvalitou tohoto produktu si výrobce stojí. I nás matrace přesvědčila natolik, že jsme jí v našem hodnocení udělili titul Cena/výkon.

Výhody

 • nejtvrdší ze všech
 • s obsahem Aloe Vera 
 • zabezpečuje antibakteriální ochranu
 • vhodná pro děti
 • dobrá cena

Nevýhody

 • potah není snímatelný

Orientační cena

5 700 Kč

Hodnocení

4. Air Comfort Plus - Oboustranné jádro

středně tvrdá • maximální nosnost matrace: 140 kg • tloušťka: 23 cm • snímatelný potah

Matrac Dormeo Air Comfort Plus

Matrace Air Comfort Plus je dostatečně vysoká, přičemž v sobě pojí technologii prodyšných pružin Octaspring® pro maximální pohodlí a kapesní pružiny pro výbornou oporu.

Matrace má tři zóny, které zaručují kvalitní spánek. Celkově linie Air Plus ve svých matracích kombinuje pohodlí a vynikající oporu.

Tento model dosahuje výšky 23 cm, ta je zárukou pohodlí a optimální opory. Větrací systém umožňuje vzduchu neustále proudit přes matraci a snižuje také teplo a vlhkost, zabraňuje vytváření teplých míst a zaručuje vhodné prostředí pro spánek. Potah této matrace reaguje na teplotu těla a plně se jí přizpůsobuje.

Pružiny mají kromě své prodyšnosti ještě jednu výhodu. Každá se totiž dokáže pohybovat nezávisle na ostatních, sledovat obrysy a pohyb těla. Pružiny se přizpůsobují obrysům těla v přirozené poloze, takže mu umožňují odpočinout a zregenerovat se zárukou kvalitního a zdravého spánku.

Matrace má oboustranné jádro, což znamená, že disponuje nastavitelnou tvrdostí. Nechybí ani snímatelný potah, který je možné prát v pračce. Potah je velmi měkký a příjemný na dotyk díky obsahu modalového vlákna Tencel®. 

Hypoalergenní a antibakteriální matrace je vhodná i pro astmatiky a alergiky. Hodí se i jako matrace na dvojlůžko, jelikož brání přenosu pohybu z jedné strany postele na druhou.

Dormeo na tuto matraci poskytuje až 100denní zkušební lhůtu a prodlouženou záruku až neuvěřitelných 15 let. A takováto záruka se tedy jen tak nevidí.

Výhody

 • 3D přizpůsobivost
 • antibakteriální a hypoalergenní
 • prodyšnost
 • snímatelný potah
 • zušební doba 100 dní

Nevýhody

 • vyšší cena

Orientační cena

11 400 Kč

Hodnocení

5. Fresh Prima II - Vhodná i pro děti

středně tvrdá maximální nosnost matrace: 130 kg • tloušťka: 18 cm • snímatelný potah

matrac Dormeo Fresh prima

Matrace Fresh Prima II má celkem až tři zóny, které poskytují optimální oporu různým částem těla. Kromě těchto zón je vybavena i moderní technologií pěnových pružin, které se snadno a rychle přizpůsobují všem pohybům.

Celková výška, kterou matrace dosahuje, je 18 cm a nosnost 140 kg. Do potahu je zároveň všitá i 2cm paměťová pěna, pro ještě větší pohodlí. Samotný potah je hypoalergenní a dá se snadno sundat a vyprat v pračce. Zároveň chrání matraci i před bakteriemi, roztoči a různými pachy.

Součástí matrace je také větrací systém, který zaručuje neustálé proudění vzduchu a udržení svěžesti. Unikátní struktura zase zabraňuje přenosu pohybu z jedné strany matrace na druhou. Výborná je proto i na manželskou postel pro páry.

Snímatelný potah je možné v případě potřeby vysvléct a vyprat v pračce. Velmi zajímavým, ale hlavně funkčním doplňkem jsou i postříbřená vlákna, kterými je tato matrace prošívaná. Zdravotní výhody čistého stříbra a výborná opora umožňují používání této matrace i v dětských postýlkách. Zároveň je vhodná i pro alergiky a astmatiky, jelikož je antibakteriální a hypoalergenní.

Matraci doporučujeme každému, kdo hledá kvalitní, ergonomickou opěrnou matraci pro co nejlepší spánek. Co se týká tvrdosti, matraci můžeme prostě definovat jako ani ne příliš tvrdou, ale ani příliš měkkou a je ideálem pro lidi spící na zádech i na boku.

Pokud zvažujete koupi této matrace, ale z jakéhokoliv důvodu ještě váháte, využít můžete i 60denní zkušební lhůtu. I na tento model výrobce poskytuje prodlouženou 15letou záruku. 

Výhody

 • antibakteriální a hypoalergenní
 • větrací systém 
 • přizpůsobuje se křivkám těla
 • snímatelný potah
 • s vlákny stříbra
 • vhodný i pro děti

Nevýhody

 • vyšší cena

Orientační cena

7 500 Kč

Hodnocení

6. Siena - S regulací nadměrné vlhkosti

tvrdá • maximální nosnost matrace: 130 kg • tloušťka: 16 cm • snímatelný potah

matrac Dormeo Siena

Tvrdá matrace Siena se zpevněnou střední částí je správnou volbou pro podporu těla po celou dobu spánku.

Matrace se skládá z pěnového jádra Ecocell®, má tloušťku 16 cm. Je dostatečně tvrdá, ale zároveň i prodyšná a během spánku se výborně přizpůsobuje konturám těla.

Matrace byla navržena tak, aby podporovala krk, páteř a boky. Je pohodlná, ale pevná a během spánku nebo odpočinku zabezpečuje spolehlivou oporu celého těla. Výhodou je i její zpevněná část, která je vytvarovaná tak, aby se také jednoduše přizpůsobila tělu v jakékoliv možné poloze.

Matrace je potažena ochrannou vrstvou CleanEffect®, která ji chrání před roztoči, bakteriemi a jinými nežádoucími nájemníky. Také se podílí na vytváření hygienického a čistého prostředí pro zdravý spánek.

Aby byla údržba matrace co nejjednodušší, nechybí hygienický potah na zip, který můžeme jednoduše sundat a vyprat v pračce.

Matrace je po bocích i na spodní straně potažena mimořádně prodyšnou tkaninou 3D Airmesh, která se vyznačuje vysokou vzdušností. Nachází se na ní množství dutých otvorů, které se starají o optimální cirkulaci vzduchu během letních, ale i zimních nocí.

Výhody

 • podpora celého těla
 • pevná, ale pohodlná
 • snímatelný potah
 • ochrana před alergeny
 • regulace nadměrné vlhkosti

Nevýhody

 • menší tloušťka

Orientační cena

6 700 Kč

Hodnocení

7. Baby - Do dětské postýlky

 tvrdá • maximální nosnost matrace: x • tloušťka: 10 cm • snímatelný potah

Doremo detský matrac Baby

Poslední matrací v našem hodnocení je matrace Baby, určená do dětských postýlek a tedy pro ty nejmenší.

Jde o oboustrannou matraci 2 v 1, která je určena pro kojence a děti. Nabízí 2 různé stupně tvrdosti, což znamená, že se plně přizpůsobí neustále se vyvíjejícímu a rostoucímu dítěti. Tvrdší strana je vhodná pro právě narozená miminka a měkčí strana zase pro starší děti, konkrétně od 7. měsíce.

Mnoho lidí si mylně myslí, že právě narozené děťátko potřebuje měkkou matraci, aby se mu spalo jako v bavlnce, což ale není pravda. Novorozeňátko totiž potřebuje co nejtvrdší matraci, aby se neotáčelo na bříško. Tvrdá matrace zároveň znemožňuje zaboření hlavičky, a tak se stará i o nepřerušované dýchání.

Když se děťátko přehoupne do 7. měsíce života, nastává čas na otočení matrace na druhou, měkčí stranu. Tato druhá strana se přizpůsobuje růstu těla dítěte a také jeho pohybům.

Matrace je vyrobena z pevného elastického materiálu Ecocell®, který je tvořený miliony malých buněk. Mezi těmito buňkami cirkuluje vzduch ve všech směrech, což zabezpečuje špičkovou prodyšnost s regulací pocení.

Dobrá dětská matrace by měla mít nepochybně i antialergické vlastnosti, které jsou důležité pro zdravý vývin dítěte. Tato matrace je vyrobena z už zmíněného umělého materiálu Ecocell®, který není dobrou živnou půdou pro různé roztoče nebo jiné alergeny. Pozitivně hodnotíme i snímatelný potah, který můžeme prát v pračce. Potah se zároveň vyznačuje i odolností, a tak si svůj vzhled, ale i vlastnosti ponechá i při častém praní.

Matrace má rozměry 60 x 120 cm a je vysoká 10 cm. Vztahuje se na ni záruka na dobu 12 let. Prodává se ve dvou vyhotoveních - s růžovým potahem pro holčičky a s modrým zase pro chlapečky.  

Výhody

 • 2 stupně tvrdosti
 • do dětských postýlek
 • antialergické vlastnosti
 • snímatelný odolný potah
 • z materiálu Ecocell

Nevýhody

 • vyšší cena

Orientační cena

2 500 Kč

Hodnocení

Dormeo matrace v praxi

Dormeo

Matrace seděly na posteli perfektně.

Struktura matrace Dormeo

Díky struktuře jsou matrace vzdušné a dobře odvádějí pot.

Úchytka matrací Dormeo

Praktický detail - úchytka pro snadnou manipulaci,

Slipe like a Hero Dormeo

Dormeo - Sleep like a HERO.

Šířka matrací Dormeo

Matrace jsou opravdu silné a kvalitní.

Jak si vybrat matraci?

hodnocení matrací

Správně vybraná matrace je jedním z nejdůležitějších faktorů pro plnohodnotný a kvalitní spánek. Její výběr proto nesmíte podceňovat a dřív, než se rozhodnete pro konkrétní model, zvažte následující kritéria. 

Jaká je správná tvrdost matrace?

Mezi nejdůležitější vlastnosti patří nepochybně tvrdost matrace. Při výběru tvrdosti matrace jsme zvyklí vybírat podle její tuhosti. Správnou tvrdost matrace ale ovlivňuje především váha člověka.

Lidé s vyšší hmotností by si měli vybírat spíš tvrdší matrace, naopak lidé s nižší hmotností si klidně mohou vybrat i měkčí matraci. 

Při výběru tvrdosti matrace byste také měli myslet na způsob spaní. Pokud spíte větší část noci na boku, měli byste se zaměřit na koupi měkčí matrace. V případě, že nejčastěji spáváte na zádech, je pro vás vhodnější tvrdší matrace.

Obecně existuje několik stupnic tvrdosti matrace. My vám přinášíme tu nejzákladnější .

1. Velmi měkká matrace - Taková matrace je vhodná spíš k občasnému přespávání a pro ty, kteří obvykle spávají na boku. Nesmíme však zapomínat na to, že sice se vám na takovéto matraci může spát jako v bavlnce, ale nemusí poskytovat zádům a krku dostatečnou oporu.

Pro tyto matrace je většinou charakteristická i nižší cena.

2. Středně tvrdá matrace - Matrace je poměrně tvrdá, ale zároveň se díky vysoké elasticitě dokáže dostatečně přizpůsobit tělu a jeho pohybům. Páteři tedy poskytuje dostatečnou oporu.

3. Tvrdá matrace - Tvrdé matrace jsou ideální pro lidi spící na zádech a také pro osoby s vyšší hmotností. Tělu poskytují potřebnou oporu, ale je potřeba dbát na to, aby nebyly příliš tvrdé. Spánek na velmi tvrdé matraci totiž může způsobovat bolesti boků, krční páteře a kříže. 

Tip experta

"Nejtěžší částí je výběr tvrdosti matrace, jelikož každému vyhovuje něco úplně jiného. Tady je potřeba zohlednit především polohu, v jaké nejčastěji spíte - lidé spící převážně na boku nebo na břiše většinou preferují měkčí matrace, případně matrace z paměťové pěny. Já jsem si například vybrala tvrdší matraci s kapslovými pružinami, protože je v tomto směru nejuniverzálnější. Další nevyhnutelností, na niž mě personál při výběru matrace upozornil, byl typ roštu - ne každý typ matrace je totiž kompatibilní s každým typem roštu."


PharmDr. Eva Fehérpataky Badíková

Jaký materiál matrace je nejlepší?

Výběr matrace zahrnuje především široký výběr materiálových možností. Kromě klasických pěnových matrací můžete najít na trhu i matrace vyrobené z latexu, pružiny nebo například z gelu.

Matrace, které jsou vyrobené ze studené pěny, vynikají svou výbornou elasticitou, dlouhou životností a tvarovou stálostí. Díky pórům, které jsou na studené pěně, dochází k dobré prodyšnosti a odvodu tepla. Možné je také kombinovat různé tuhosti pěn a docílit tak dobré opory těla a samotné páteře. Matrace vyrobené ze studené pěny je ideální kombinovat s línou pěnou.

Kromě studené pěny je populární také vyscoelastická pěna, která je typem polyuretanové pěny s otevřenou buňkovou strukturou. Tato buňková struktura pěny dokáže měnit svou tvrdost v závislosti na teplotě. Výhodou je také zmírnění bolesti zad a pozitivní vliv na celý krevní oběh. Pomalé vracení se do svého původního stavu brání vytváření protitlaku a také potlačuje vznik proleženin. 

Lína pěna nám umožňuje stabilizovat tělo do optimální polohy pro spaní, uživatel se tedy během noci méně otáčí, což také přispívá ke klidnému spánku.

výběr matrace

Kombík radí

Kombík radí

Ještě před tím, než se rozhodnete pro konkrétní matraci, nezapomeňte se zamyslet i nad tím, co vám na vaší staré matraci nejvíc vadilo.


To je totiž cesta, kterou byste se při výběru té správné matrace pro vás měli vydat.

Mít jednu velkou matraci nebo raději dvě malé matrace?

Tak tuto otázku si určitě klade každý manželský pár, který si právě zařizuje ložnici. A jaká je odpověď?

Každému z nás může vyhovovat něco jiného. Máme jinou hmotnost, jiné BMI, spací návyky a podobně. Jako nejvhodnější řešení se proto jeví právě koupě dvou samostatných matrací, přesně podle požadavků a nároků konkrétního uživatele.

Koupě dvou matrací má však i jiné výhody, jako například lepší manipulovatelnost. Spojená matrace je také velmi těžká, což neumožňuje jednoduché otáčení na druhou stranu. V případě, že chcete mít polohovatelné rošty, je také nutné, abyste měli dvě matrace a ne jen jednu velkou. 

I přesto, že dvě matrace zvlášť jsou vhodnější volbou, na trhu najdete i spojené velké matrace určené pro manželskou postel. Pokud se přece jen rozhodnete pro koupi takovéhoto typu matrace, všímejte si, zda výrobce uvádí jeho použití i pro páry do manželských postelí

Co je možné v případe, že má postel desku?

Některé moderní postele nemají žádný rošt, ale desku. Z hygienických důvodů je tato volba komplikovanější.

Matrace potřebují dýchat, protože zdravý člověk vypotí během noci přibližně 7 dcl tělesné tekutiny, která se vsákne do ložního prádla. Během nemoci to může být mnohem víc, proto je nutné, aby matrace stihla vyschnout během dne a aby se v ní nedržela vlhkost.

Pokud tedy vaše postel nemá rošt, ale desku, doporučujeme sáhnout po vzdušné pružinové matraci, v níž je mnohem víc vzduchu.

Jak se starat o matraci?

jak vybrat matraci

Pouhou koupí matrace to ani zdaleka nekončí. Pokud chcete, aby vám sloužila co nejdéle, je potřeba, abyste se o ni také správně starali. Před tím, než začnete s jejím užíváním, byste si rozhodně měli přečíst návod k použití, abyste znali všechny podrobnosti. Pokud se budete opravdu řídit instrukcemi od výrobce, budete mít větší jistotu, že si vaše matrace ponechá původní stav co nejdéle.

Je také potřeba, abyste se ujistili o správném nainstalování roštu a samotné matrace. Nesprávně nainstalovaná matrace se může snadno deformovat. Vždy si odkládejte doklad o matraci. Vyhněte se používání starých drátěných roštů a roštů se širokými mezerami (víc než 5 cm). Nejsou vhodné jako podklady, protože mohou přispívat k deformování nebo horším vlastnostem. Na pružné lamelové rošty je nejlepší uložit pěnové a latexové matrace. Tyto rošty totiž umožňují volnou cirkulaci vzduchu.

A co potah?

Kromě toho, že kvalitní a pratelný potah je hygienický, zároveň dokáže prodloužit i životnost matrace. Chrání ji před špínou, alergeny, ale i nadměrnou vlhkostí. Jednou za čtvrt roku je nutné matraci otočit. Pravidelné otáčení matrace umožňuje zregenerování zatěžované strany.

Neméně důležité je pravidelné větrání. Při pravidelném větrání v místnosti vždy odstraňte ložní prádlo a také povlečení. Při zvýšené potivosti je důležité sledování hromadění nadměrné vlhkosti v matraci, aby nezačala plesnivět. Na čištění matrace není doporučené používání tekutých prostředků. Pěnová matrace by se mohla používáním tekutých prostředků snadno poškodit. To stejné platí i o chemických prostředcích. Pokud chcete dbát na její čistotu, je lepší ji jednou za čas povysávat klasickým vysavačem.

Myslete také na to, že matrace není žádnou hračkou, proto není vhodné, aby po ní skákaly děti nebo nějak jinak ovlivňovaly její stav. I když jsou matrace vyrobeny z odolných materiálů, skákání může matraci snadno poškodit. K poškození pružinových a taštičkových matrací může významně přispět i jejich prohýbání a skladování.


Jak je tedy možné vybrat si opravdu správnou a kvalitní matraci, která pro vás bude vhodná? Když vezmete do úvahy všechny důležité vlastnosti, které musí každá matrace splňovat, tak už jen stačí, abyste zvážili, co vám bude skutečně vyhovovat a je pro vás vhodné.

Nezapomeňte přihlédnout k tvrdosti matrací a jejich materiálu, ale i vaší hmotnosti a způsobu, jak obvykle spáváte.

O značce Dormeo

Dormeo logo

Značka Dormeo je na trhu už více než 15 let. V roce 2016 a 2017 získala prestižní ocenění udělované jen těm nejlepším značkám působícím u nás. V současnosti je na našem trhu značka Dormeo synonymem pro kvalitní spánek.

První pěnovou matraci značka Dormeo vyvinula a prodala už v roce 2002. Od té doby se intenzivně zaměřuje na vývoj a prodej matrací a řadí se mezi nejpopulárnější společnosti nejen u nás, ale i v celé Evropě i mimo ni.

Nejčastěji kladené otázky při koupi matrace

1. Která matrace je nejlepší? 

Označit jednu konkrétní matraci za nejlepší není možné. Každý z nás má totiž jiné potřeby a požadavky a stejně tak se liší i naše stavba těla a spací návyky. Právě tohle všechno je potřeba zohlednit při výběru matrace, abyste si mohli být jisti tím, že vyberete pro sebe to nejlepší.

2. Je lepší tvrdá nebo měkká matrace?

Ani na tuto otázku není možné jasně odpovědět. Závisí to totiž na vašich konkrétních návycích, ale také na hmotnosti.

Pokud spáváte nejčastěji na zádech, ideálem je pro vás tvrdší matrace. Lidé spící na boku by zase měli mít měkčí matraci. Po této matraci by měli sahat i lidé s nižší hmotností. Naopak osoby s vyšší hmotností by měly spát na tvrdší matraci.

3. Musí mít matrace snímatelný potah? 

Ne, nemusí, rozhodně ho ale doporučujeme. Potah matrace by měl být prodyšný a samozřejmostí by měly být i jeho hygienické vlastnosti. Ty je možné udržovat právě pravidelným praním, které je možné jen u snímatelných potahů.

4. Jak dlouho mi matrace vydrží?

To závisí na tom, pro jakou matraci se rozhodnete. Levnější matrace si svoje vlastnosti ponechávají po dobu cca 5 let. Kvalitnější matrace, jako například ty od výrobce Dormeo, vám vydrží klidně i 15 let.

Aby vám matrace mohla sloužit co nejdéle, vyžaduje si pravidelnou a důkladnou péči, ale i přiměřené zacházení.

5. Je při výběru matrace důležitá i její výška?

Obecně platí, že matrace by měla přesahovat nad bočnici postele aspoň třetinou své výšky. V posteli by měla dobře sedět, tedy neměla by z ní vypadnout nebo naopak se v ní ztratit.Ohodnoťte náš článek

Celkové hodnocení: 0 / 5. Počet hlasů: 0