Rozbila se vám myčka? Tyto poruchy odstraníte i sami

myčka

Moderní elektrospotřebiče výrazně ulehčují práci v domácnosti. Ne vždy však fungují jako hodinky. Když z myčky vyndáte celou várku špinavého nádobí po celém mycím cyklu, je to velké zklamání. Ještě horší je, když nepracuje vůbec.

Důvodů, proč myčka přestala pracovat, může být několik. Často to jsou celkem jednoduché závady, které dokážete odstranit bez pomoci opraváře. Prvním krokem by vždy mělo být nahlédnutí do návodu.

Moderní myčky podávají jasné informace o chybách na displeji, prostřednictvím chybových kódů. Ty jsou dopodrobna rozepsány v návodu pro uživatele. V následujících řádcích vám popíšeme ty nejčastější poruchy, s nimiž se setkávají majitelé myček nádobí. Jejich odstranění bude jednodušší, než si myslíte.

sklo v myčce

Problém: Myčka nádobí se nezapíná

Prvním krokem k opravě nefunkční myčky nádobí je důkladná kontrola. Pokud jste se pokusili zapnout myčku nádobí a vůbec nic se neděje, tzn., že na displeji nic nesvítí, zřejmě je problém s přívodem energie. Zkontrolujte přívod elektřiny, všechny kabely a pojistky.

Možná postačí myčku resetovat, resp. vytáhnout ji z elektřiny a opět zapojit, nebo vypnout a zapnout pojistku, na kterou je připojená. Pokud se zapnul displej, ale myčka dále nespolupracuje, zkuste jen dlouho podržet tlačítko napájení a potom ji opět pustit.

nádobí

Myčka nádobí nemusí fungovat tehdy, když jsou dvířka špatně zavřená nebo když je problém se spínačem dvířek, který může být povolený. V takovém případě jej zvládnete utáhnout pomocí šroubováku (ujistěte se, že je myčka odpojená z elektřiny).

Pokud jste myčku delší dobu nepoužívali, motor může mít problém začít pracovat. Zaseknutý motor se projevuje hlukem při každém pokusu o spuštění myčky. Můžete ho zkusit "nakopnout" ručně. Vypojte myčku z přívodu elektřiny nebo vypněte hlavní pojistky.

Odmontujte spodní panel, pod kterým se nachází motor. Nasaďte si ochranné rukavice. Uvnitř myčky nahmatejte vrtuli motoru a pokuste se ji trochu roztočit. Pokud ji není možné roztočit, zavolejte opraváře.

čisté nádobí

Problém: Myčka nenapouští vodu

Dalším častým problémem s myčkami nádobí je, že nenapouští vodu, případně ji napouští příliš pomalu a umývání není efektivní.

Prvním krokem je kontrola přívodu vody. Přívodní hadice může být zanesena vodním kamenem, a proto je potřeba ji vyčistit.

Po vypnutí myčky zkontrolujte plovák, který se nachází uvnitř. Plovák má obvykle tvar malého plastového krytu nebo cylindru a je namontovaný na dně spotřebiče. Mělo by s ním jít pohybovat nahoru a dolů, přičemž uslyšíte "kliknutí". Pokud je plovák znečistěný, vytáhněte jej, očistěte kartáčkem a opláchněte. Vyčistěte i jeho okolí a až potom jej vraťte zpět do myčky.

Příčinou pomalého napouštění může být i slabý tlak vody. Zkontrolujte, zda je vodovodní kohoutek úplně otevřený.

voda v kuchyni

Problém: V myčce zůstává voda

V případě, že po skončení umývacího cyklu zůstala voda uvnitř myčky, pokuste se ji nejprve restartovat, možná začne sama odčerpávat vodu.

Pokud se to nestane, odmontujte a vyčistěte odpadový filtr na dně myčky. Poslední možností je ruční odčerpání vody.

myčka nádobí

Podobně jako přívodová hadice, i odtoková se může jednoduše ucpat. Zkontrolujte ji a případně vyčistěte. Potom vyčistěte i filtr a odtokové čerpadlo pod ním. Často se zanášejí zbytky jídla, proto je potřeba jim věnovat zvláštní pozornost a čistit je pravidelně, ne jen tehdy, když voda přestane odtékat.

Problém: Voda uniká do centrální (řídící) jednotky nebo ven z myčky

Většina moderních myček disponuje bezpečnostní funkcí, která je vypne, když voda začíná vytékat ven. V každém případě myčku vypněte, vypusťte vodu a vysušte. Únik vody může být způsoben ucpanou odčerpávací hadicí, poškozeným čerpadlem nebo nedostatečným těsněním dvířek.

Ucpanou hadici jednoduše pročistěte přípravkem proti vodnímu kameni. Těsnění dvířek vyčistěte nebo vyměňte, pokud je popraskané nebo jinak viditelně opotřebované.

myčka nádobí

Problém: Nádobí zůstává špinavé

Myčka nádobí přestává být pomocníkem, když po mycím cyklu vytáhnete nádobí znečistěné mastnými skvrnami a zbytky jídla, doprovázené odporným zápachem. V takovém případě je čas na kompletní údržbu. Vyčistěte všechno, co se dá.

Znečistěnému nádobí, zápachu, ale i častému ucpávání hadic a filtrů, tedy zanášení myčky vodním kamenem a mastnotou, předejdete, když ji budete čistit preventivně. Alespoň jednou měsíčně.

špinavé nádobí

Když nádobí z myčky vyndáváte špinavé a musíte ho umývat znova ručně, myčka přestává být pomocník.

Jak čistit myčku a zabránit tak dalším poruchám?

Vyberte si z nabídky chemických čisticích prostředků určených jen pro myčky nádobí.

Na trhu je velké množství výrobků ve formě tablet či gelu, které se pohodlně používají a spolehlivě myčku vyčistí.

Pokud se rozhodnete pro přírodní, ekologický a laciný odmašťovač, ocet, nic tím nepokazíte. Jeho pomocí dokážete odstranit i vodní kámen. Myčku vyčistíte důkladně tak, že vytáhnete ven všechny držáky na nádobí a přetřete je octem s vodou.

Spolu s obyčejným saponátem na nádobí vyčistěte i filtr a všechny těsnící gumičky. Vyčistit můžete i ostřikovací rameno, plovák, plovákový vypínač, nejlépe pomocí zubního kartáčku.

Čištění dokončíte tak, že nalijete pořádnou dávku octa (klidně i celý zbytek v lahvi) do bubnu myčky a spustíte běžný mycí cyklus na nejvyšší teplotu. Místo octa můžete vyzkoušet i jedlou sodu nebo kyselinu citronovou. Obě neutralizují zápachy a zbaví vás vodního kamene.

Pravidelné čištění a používání přípravků proti vodnímu kameni vám pomůžou udržet myčku nádobí funkční daleko déle.

tablety

Kdy volat opraváře?

Čištění a jednoduché utahování šroubků dokážete udělat i sami. Do vnitřních částí myčky nádobí však nezasahujte. V případě, že myčka nefunguje, i když jste ji pečlivě vyčistili a zkontrolovali, kontaktujte opraváře. Zřejmě bude poškozena některá z důležitých součástek, například čerpadlo.

Čas volat servis nastává i tehdy, když se voda v myčce nádobí neohřívá. Pravděpodobně to znamená, že je poškozeno topné těleso.

Preventivní servisní kontrolu vám doporučujeme udělat jednou ročně. Pomůže vám odstranit skryté poruchy dříve, než vám zkomplikují umývání nádobí.

náradí

Další preventivní opatření, aby se myčka neničila:

 • Nevkládejte dovnitř nádobí se zbytky jídla. Velmi rychle ucpávají filtry a brzy se dostávají i do dalších částí spotřebiče.
 • Nezapomínejte na pravidelné čištění.
 • Nepřetěžujte myčku, vkládejte jen předepsané množství nádobí, jen do přihrádek, které jsou na jednotlivé druhy nádobí určeny.
 • Vyberte si správný režim podle návodu.
 • Před umýváním nastavte spotřebič na správnou tvrdost/měkkost vody, aby myčka správně dávkovala sůl.
drez

Neriskujte zbytečně

Tyto jednoduché opravy zvládnete s trochou šikovnosti a trpělivosti. Někdy opravdu stačí pročistit zanesené součástky, aby myčka opět spolehlivě pracovala.

Rozhodně se však nepouštějte do rozsáhlých oprav a nepokoušejte se rozmontovat myčku nádobí na součástky. Zásahy do vnitřku spotřebiče nechejte odborníkům. Předejdete tak riziku, že vaše myčka zůstane navždy zničená.

Ohodnoťte náš článek

Celkové hodnocení: 3.8 / 5. Počet hlasů: 11

 • 25. června 2020

O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálních studií na Prešovské univerzitě v Prešově. Má ráda knihy, procházky za jakéhokoli počasí, ale ze všeho nejraději má psaní. 

Rada zkouší nové věci a o své pocity a postřehy se dělí s ostatními. V redakci má na starosti testování spotřebičů. Lenka má velké zkušenosti z práce pro mobilního operátora (soda.o2.sk), kde se věnovala hodnocení telefonů. 

Více článků od tohoto autora

Click Here to Leave a Comment Below 3 comments
Václav

dobrý den mám myčku Whirpool ADG6240 program se rozjede ale nedokončí chybu to žádnou nepíše akorát pořád svítí spodní světlo pod dvířkami to před tím svítilo pouze když program běžel děkuji za odpověď Václav

Reply
  Michaela Struhárová

  Václave, zkuste kontaktovat podporu Whirlpool. Zřejmě jde o specifický problém a výrobce bude umět nejlépe poradit. Hezký den!

  Reply
Karin Janíková

Dobrý den mám myčku Candy. Vznikl nám problém nespouští vodu vše jsme pročistili, zkontrolovali hadice ale stále jen bliká a nespouští vodu už jsme u konce. Prosím poraďte co by s ní ještě mohlo být máme ji 6lst. Děkuji Janíková

Reply

Leave a Reply: