Fáze diety a jejich dodržení je u proteinové diety naprosto zásadní, říká vedoucí terapeut Victus

Victus proteínová dieta

Proteinová dieta se v současnosti těší velké oblibě. O tomto typu diety naleznete spoustu různých informací a názorů. My ale chceme všem, kteří nad tímto druhem diety uvažují, přinést ověřené informace přímo od odborníků.

Mgr. MARTIN CVRKAL, vedoucí terapeut z Victus nám v rozhovoru ozřejmil, jak proteinová dieta funguje, jaké má fáze, jak může vypadat běžný jídelníček a také jsme se zeptali na nejběžnější mýty, které v této oblasti kolují. 

Vedoucí terapeut Victus Mgr. Martin Cvrkal

Můžete nám na úvod vysvětlit, v čem spočívá proteinová dieta, resp. na jakém principu funguje a jaké jsou její hlavní cíle?

Proteinová dieta patří do oblasti tzv. Velmi nízkokalorických diet (VLCD), které se zaměřují především na vytvoření významného kalorického deficitu. tzv. proteinová dieta (přesněji řečeno: Bílkoviny šetřící modifikovaný půst), upravuje nutriční složení v rámci velmi nízkokalorické diety tak, že významně snižuje podíl sacharidů a tuků a ponechává standardní příjem bílkovin.

Důvodem zachování bílkovin v příjmu je především to, aby se v přísné dietě zabránilo katabolickým procesům v těle (tedy jednoduše spalování bílkovin a jejich úbytku - zmenšení množství svalů). Tato dieta je určena především lidem s výraznou nadváhou a obezitou, zvláště je určena lidem, kteří jsou vlivem obezity a dalších onemocnění omezeni na pohyblivosti a především u nich obezita způsobuje další zdravotní potíže, případně komplikuje stávající zdravotní problémy. U těchto klientů dává užití této diety největší smysl.

To pochopitelně neznamená, že není možné využít tuto dietu i u lidí s menší nadváhou. Zároveň je třeba říci, že u klientů, kteří trpí nějakým dalším onemocněním, případně mají těžkou nadváhu či obezitu, je vždy vhodnější vyhledat služeb odborníka.

Jaké jsou její největší výhody oproti jiným druhům?

Své výhody má prakticky každý dietní režim a nelze jednoznačně říci, který je nejlepší. Jednoduše nejlepší je ten, který Vám vyhovuje a je pro konkrétně vás vhodný. 

Pokud jde o výhody proteinové diety, je to právě ta zmíněná efektivita ve ztrátě tělesného tuku a díky tomu relativně rychlé zlepšení potíží a omezení, které plynou z obezity a nadváhy. Dále je to jednoznačný režim diety, o kterém není třeba složitě přemýšlet a polemizovat nad tím, jestli to dělám dobře nebo špatně.

Nakonec bych zmínil relativní jednoduchost diety. Myslím tím především nenáročnost nasazení režimu diety, klientům vždy říkám: ‚‚Váš jediný úkol do příště je sníst jídlo, který si od nás odnášíte‘‘.

Pro řadu klientů je to zásadní pomoc, protože nákupy, příprava jídla a celková organizace mimořádných činností okolo diety může být natolik zatěžující, že vede často k selhání - tomu se snažíme předejít. V našem případě je to navíc nejen o dietě, ale především o kombinaci diety a psychoterapie. Jedná se o unikátní kombinaci obou přístupů, která naprosto zásadně zvyšuje efektivitu nejenom diety, ale především dlouhodobého nastavení lepšího stravování a životního stylu.

Je známo, že proteinová dieta má určité fázy. Můžete nám objasnit, jaké to jsou a jak se vyvíjejí?

Fáze diety a jejich dodržení je u proteinové diety naprosto zásadní. Postupují od přísných redukčních fází diety, ve kterých se především hubne a jsou charakteristické tím, že klienti konzumují buď výhradně nebo téměř výhradně funkční potraviny.

Až po naprosto zásadní návratovou fázi, během které se postupně funkční potraviny ubírají a nahrazují běžnou stravou. Tato fáze je důležitá především pro vybudování a utvrzení optimálního dlouhodobého stravování a také je nutná pro postupný návrat k normálnímu vyváženému nutričnímu příjmu.

Je ketonová dieta vhodná zcela pro každého? Co třeba v případě, je-li někdo vegetarián nebo vegan?

Tato dieta představuje pro organismus poměrně dost práce, která je spojena s určitým zatížením, přeměňovat zásobní tuk na zdroje energie není rozhodně běžná činnost našeho organismu. Nasazení diety je tedy spojeno s vhodným posouzením kontraindikací.

V zásadě platí, že pokud je člověk zdráv, nemusí se obávat dietu nasadit. Pokud má nějaké zdravotní omezení, je vhodné poradit se s odborníkem nebo se svým lékařem. 

Pokud jde o vegetariány nebo vegany, případně klienty s různými alergiemi a potravinovými intolerancemi, jsme na to připraveni a máme v nabídce celou řadu jídel, která splňují parametry, aby bylo možné je nasadit i v těchto případech. Máme tedy jídla vegetariánská, bezlepková, bezlaktózová nebo bez sóji.

Když ji srovnáme s nízkosacharidovou dietou, v čem se liší?

Nízkosacharidová dieta v zásadě pracuje s vyšším množstvím sacharidů (ketonová - proteinová dieta pracuje s méně jak 50 g sacharidů na den) a zároveň nízkosacharidová dieta zpravidla nemá tak nízký kalorický příjem - rozdíly tady existují a jsou relativně podstatné.

Pro představu - jak může vypadat typický jídelníček při ketonové dietě? Jakým potravinám je třeba se vyhnout?

Je relativně velký rozdíl mezi tím, zda si dietu vaříte ze základních potravin a nebo využíváte funkční potraviny upravené pro potřeby diety.

Budu-li se držet funkčních potravin, tak běžná snídaně je třeba Victus croissant plněný čokoládou a káva, pro milovníky slaného to může být Victus semínková bageta s proteinovou paštikou, okurka a čaj. K obědu jsou stále populárnější naše hotová jídla, která máme ve variantě pro přísnou fázi diety i pro podietní období, ale stejně tak si můžete udělat třeba palačinku nebo kuřecí nugetky. Svačina bývá obvykle sladká v podobě tyčinky, hotového pudingu, sušenek nebo sladkého pečiva. Nakonec večeře, zpravidla doporučujeme, aby večeře svým charakterem byla spíše lehčí s výraznější porcí zeleniny. Nejčastěji se jedná o zeleninové saláty s proteinovým pečivem, ale velmi oblíbená je také zapečená tortilla nebo naše vynikající těstoviny. 

V přísné fázi diety ani nejde o to, čemu se vyhnout, jako spíše co je dovoleno 🙂 Dovoleno je naše jídlo + povolená zelenina. Pokud jde o zeleninu, tak se vyhýbáme v úvodních fází především těm druhům, které obsahují větší množství sacharidů (jako třeba mrkev apod.).

To pochopitelně neznamená, že by jakákoli zelenina byla špatná, ale pro úvodní fázi diety je třeba být opatrný. Vyhnout se musíte i ovoci, ale od třetí fáze je již ovoce povolené.

Kromě samostatných produktů máte v nabídce také připravené balíčky proteinových jídel nebo hotová jídla. Sahají po nich klienti častěji v porovnání se zakoupením si individuálních produktů? Pokud ano, z jakých důvodů?

Balíčky jsou velice oblíbené, především proto, že klient dostane na 7 nebo 14 dnů vše, co potřebuje a nemusí se o nic starat.

Složení balíčků je vybrané na základě našich 14 letých zkušeností a dle zpětné vazby od našich klientů jim velice vyhovují. Pro některé klienty představuje balíček start do diety a následně si již kupují jídla dle vlastního výběru.

Další klienti zvládnou dietu pouze s balíčky, protože máme k dispozici balíček pro každou fázi diety. Hotová jídla jsou doslova fenomén. Mají vynikající chuť a jsou velmi praktická na uskladnění a přípravu.

Mnoho lidí se obává vysokého obsahu chemie (když jídla vydrží mimo lednici), ale je to přesně opačně, naše hotová jídla obsahují chemických přísad, dochucovadel a stabilizátorů naprosté minimum. Trvanlivost je dosažena pomocí moderní metody paskalizace, která je metodou čistě fyzikální, stejně jako sterilizace varem (všichni známe guláš zavařený ve sklenici na cestě k moři).

NÁŠ TIP: Vyzkoušeli jsme si stravování s proteinovou dietou Victus na 7 dní. Co obsahoval balíček a jak chutnají jídla? Přečtěte si v recenzi.

Přistavila bych se ještě při chutích nabízených produktů. Jaké máte v tomto směru reakce klientů?

Pravdou je, že účelem jídel není poskytnout klientovy výjimečný gastronomický zážitek, ale pomoci zvládnout období přísné diety.

Už z principu složení diety je velmi náročné dosáhnout obstojných chuťových vlastností našich jídel. Navíc co klient, to jiná chuť. Jsme prakticky v každodenním kontaktu s našimi klienty v centrech a prakticky každý den dostáváme zpětnou vazbu k našim jídlům.

Na základě této dlouhodobé zpětné vazby neustále pracujeme na úpravách a zkvalitnění sortimentu našich jídel a především na jeho rozšiřování. Aktuálně nabízíme více než 300 druhů jídel vhodných do první fáze proteinové diety, což je jedna z největších nabídek proteinových produktů na světě!

S oblibou tedy říkáme, že u nás si vybere každý, protože není odkázaný na pár tyčinek a několik sáčků s omeletami a koktejly.

Vnímáte nějaký vývoj a trendy v rámci ketonové diety?

Jednoznačně se trend posouvá od instantních produktů směrem k hotovým jídlům, která vypadají a chuťově se přibližují normálnímu jídlu. V naší nabídce již máme těchto jídel naprostou většinu. Na druhou stranu instantní jídla umožňují kreativním klientům větší míru individuálního dochucení a experimentování. Záleží, co komu vyhovuje.

Co by podle vás měli vědět ti, kteří se chystají začít s proteinovou dietou? Na co by se měli připravit?

Především je potřeba se připravit na to, že dieta je dřina a není jednoduchá. Kdo slibuje, že zhubnete jednoduše, tak buď nemá tušení o čem je řeč nebo vyloženě lže - nevěřte mu.

Změnit návyky, změnit přístup ke stravování je náročné a zasahuje to do každodenní rutiny. Na druhou stranu je dobré se připravit na to, že za Vaše snažení a zvládnutí nepohodlí obdržíte opravdu velkou odměnu v podobě snížení hmotnosti, zlepšení pohyblivosti a v kontextu toho také zlepšení duševní pohody.

Vnímáte nějaké mýty týkající se tohoto druhu diety, které byste rádi uvedli na pravou míru?

Mýtů je celá řada, mezi nejznámější patří tyto:

  • nadměrná konzumace bílkovin (proteinů) v proteinové dietě vede k poškození ledvin. V první řadě je potřeba říci, že během správně vedení proteinové diety nedochází ke zvýšení příjmu bílkovin - celá řada prodejců ketodiet doslova vnucuje zákazníkům nesmyslný počet proteinových jídel na den - pozor na to. Při správném nasazení diety nedochází k poškozování ledvin nebo jiných vnitřních orgánů. Pozor také na přesvědčení, že větší množství bílkovin znamená lepší hubnutí - není to pravda!

  • přísná dieta s kalorickým příjmem pod úrovní bazálního metabolismu vede k trvalému snížení a poškození metabolismu. Je to už taková ohraná písnička, která se ovšem stále šíří i z úst řady odborníků. Výzkumy a vědecký konsensus ovšem říká něco jiného. Ke zpomalení metabolismu sice dochází, ale je to především přirozeně na základě snížení hmotnosti a následně přibližně o 15–20 %, což zpomalení je, ale rozhodně se nejedná o nic drastického. To lze bez problémů kompenzovat správným dodržením návratového režimu diety.

  • používání proužků na měření ketózy. Jednoduše je nepoužívejte! Ty proužky k tomu nejsou určeny a zdaleka ne u každého se ketony projeví v moči. Dochází potom k nesprávným závěrům a úpravám diety.

Všimla jsem si, že kromě stravování nabízíte svým klientům i terapii. Co to v praxi znamená a pro koho je to určeno?

Ano terapie je podstatnou součástí naší práce a do budoucna se chceme zaměřit především na programy propojující proteinovou dietu a kognitivně behaviorální psychoterapii.

Účelem tohoto spojení je využít to nejlepší z proteinové diety (efektivita, jednoznačnost, režim) a z psychoterapie (techniky pro úpravu myšlení a chování ve vztahu ke stravování). Na základě naší studie se zdá, že efektivita tohoto spojení zdaleka převyšuje naše očekávání především ve vlivu na dlouhodobé změny chování.

Máme dva typy terapie. Standardní je určena prakticky každémů klientovi, který si přeje být v průběhu diety pod odborným vedením terapeuta. Nabízíme také naprosto unikátní intenzivní terapii, kdy je klient s terapeutem v kontaktu prakticky každý den - efektivita intenzivní terapie překvapuje i nás, kteří v oboru pracujeme mnoho let.

Tato intenzivní terapie vlastně přináší efektivitu lůžkové péče do ambulantního nebo domácího prostředí a je určena lidem s vážnou obezitou nebo závažnými problémy v regulaci chování jako je emoční přejídání, nezvladatelnosti chutí nebo problémy v dietním režimu. Je to metoda velmi efektivní, ale zároveň velice náročná na práci klienta i terapeuta!Ohodnoťte náš článek

Celkové hodnocení: 0 / 5. Počet hlasů: 0

  • 17. dubna 2024

O autorovi

iveta_mencakova
 

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: