Remoska Original s 60letou tradicí: Peče stále tak dobře? – Recenze

Remoska Prima zkušenosti recenze

Kdo by neznal legendární Remosku. Oblíbenou stálici, která trhu kuchyňských pomocníků kraluje už dlouhých 60 let.

Naše maminky a babičky v ní s láskou připravovaly nejchutnější dobroty po celé desetiletí. V době největšího remoskového boomu snad ani nebylo domácnosti, v níž by v neděli na oběd nebylo křupavé kuře připravené právě v Remosce. 

Mnozí si ji pamatujeme jako hliníkovou mísu s hnědou pokličkou. Její vzhled se však s lety změnil a populární Remoska se dočkala mnoha inovací. Nejen, že zkrásněla a zmodernizovala, ale stala se také energeticky úspornější.

Co ale její funkčnost? Dokáže péct tak dobře jako kdysi? To se dozvíte v naší recenzi.

Minulé týdny jsme strávili v kuchyni s Remoskou, abychom vám mohli přinést naše zkušenosti a postřehy s tímto pomocníkem. Vyplatí se jeho koupě i po letech?

Co je to Remoska? 

Pojďme pěkně popořádku a nejprve si řekněme něco o samotné Remosce.

Když se řekne Remoska, mnohým z nás se automaticky vybaví vzpomínky na dětství a na chutná jídla, která nám naše mámy a babičky připravovaly právě v Remoskách.

Jiné zase slovo Remoska dokáže nostalgicky přenést do doby komunismu, socialismu nebo Československa. Mladší generace však často vůbec netuší, co to Remoska vlastně je.

Remoska v podstatě představuje malou elektrickou troubu, která je na rozdíl od té klasické nejen kompaktnější, menší a v neposlední řadě i přenosnější, ale také úspornější. Další výhodou je také její multifunkční využití. Můžeme v ní totiž péct, ale i dusit, smažit, zapékat, ohřívat nebo dokonce rozmrazovat. 

Ku cti jí rozhodně slouží také její československý původ. První Remoska na světě byla vyrobená v Kostelci nad Černými lesy, a to už v roce 1957. O sedm let později se mohla pochlubit registrovanou ochrannou známkou. Remoska nezůstala jen u nás, ale překročila hranice a svůj úspěch slavila i v Anglii. 

Jelikož jde ale doba dopředu a vývoj se nedá zastavit, musela se i Remoska přizpůsobit aktuálním podmínkám trhu i nárokům uživatelů. V roce 2013 změnila svůj tvar, barvy, design, ale i své technické parametry. 

Remoska

Remoska ve starém kabátě.

Remoska Prima

Vylepšená Remoska. 

Typy remosek

Dnes můžeme sehnat Remosku ve více vyhotoveních - Remoska Tria, Remoska Prima a Remoska Vega.

Remoska Tria je kombinací hrnce na vaření, mísy na pečení a tlakového hrnce. Má tedy všestranné využití a umožňuje přípravu jídla na všech tepelných zdrojích včetně indukce.

Pokud toužíte po co nejvěrnější kopii staré dobré Remosky, sáhněte po některé Remosce z řady Remoska Prima. Tito pomocníci jsou určeni ke zdravému a úspornému pečení.

Pod označením Remoska Vega najdete hrnce a pánve s nepřilnavým povrchem z částeček oxidu titanu pro zabezpečení vysoké odolnosti, ale i rovnoměrné distribuce tepla.

Jednotlivé remosky jsou dostupné ve variantách s pokličkou se skleněným okénkem, bez okénka a také ve dvou velikostech - objem 2 l nebo 4 l, do malých i velkých rodin.

Já jsem se rozhodla vyzkoušet remosku z řady Prima se skleněným okénkem a objemem 4 litry. A jak to dopadlo?

Remoska Prima recenze zkušenosti

Remoska přišla zabalená ve velké krabici.

Remoska Prima využití

S Remoskou může každý vařit jako šéfkuchař. 🙂 

Remoska Prima parametry

Námi hodnocená Remoska s objemem 4 litry je vhodná k přípravě jídla pro 6 osob. 

Remoska dorazila. Jaké jsou moje první dojmy?

Jelikož jsem si vybrala Remosku s objemem 4 litry, kurýr mě překvapil velkou krabicí. V ní se nacházela mísa, poklička, stojan, odnímatelný přívodní kabel a návod k použití. Všechno bylo velmi dobře zabalené, aby se nic nepoškodilo. 

Remoska na mě na první pohled působila dost robustně, to se ale po pár společných chvílích strávených v kuchyni změnilo a zvykly jsme si na sebe. Já jsem si zvykla také na to, že předtím, než v Remosce něco připravím, musím jí udělat dostatek místa.

Mísa má sama o sobě průměr 29 cm. Když se ale postaví na stojan a přikryje se pokličkou, zabere ještě o něco víc místa. Výška mísy je 11 cm a váha celé (nenaplněné) Remosky celkem je 3 kg.

Remoska vypadá celkově velmi kvalitně vyrobená, stojí pevně a designově zapadne i do té nejmodernější kuchyně.

Remoska Prima balení

Všechno bylo důkladně zabaleno. 

Obsah balení Remosky

V balení se nacházela mísa, stojan, poklička, přívodní kabel a návod k použití. 

Z čeho se Remoska skládá?

Jak jsem už naznačila, Remosku tvoří tři hlavní části, a to mísa, stojan a poklička, v níž se nachází výhřevné těleso.

Mísa

Mísa, do níž se vkládají suroviny, je vyrobena z hliníku, který ve spolupráci s pokličkou zabezpečuje rovnoměrnou distribuci tepla. Samozřejmostí mísy je nepřilnavý povrch, což má na starosti Teflon. 

Remoska Prima misa

Součástí Remosky je mísa s nepřilnavým povrchem. 

Poklička

Poklička je určena na vrch mísy a podle preferencí uživatele může, ale také nemusí mít skleněné okénko. To však já osobně hodnotím jako praktický doplněk.

Vrchní část pokličky je z nerezového plechu, zatímco spodní část je navíc vybavena také nepřilnavým povrchem. V pokličce se ukrývá i tepelná spirála. 

Poklička je zkonstruovaná tak, aby ji bylo možné položit/odkládat na pracovní plochu bez poškození. Nachází se v ní malé dírky pro odvádění páry. 

Remoska Prima poklice

V pokličce je ukryto výhřevné těleso. 

poklice Remoska Prima

Na pokličce se nachází otvory pro únik páry. 

Stojan

Stojan je sice vyrobený z plastu, ale není třeba se obávat o jeho životnost. Právě díky plastovému vyhotovení usnadňuje manipulaci s Remoskou během přípravy jídla, ale zároveň poslouží i jako servírovací stojan.

Remoska má jen jedno jediné tlačítko určené k zapnutí. Tedy žádná jiný tlačítka na přepínání nějakých programů nebo regulaci teploty na ní nehledejte. 

Během provozu pracuje při teplotě v rozmezí od 160 do 180 °C (podle druhu a množství surovin), což je ideální teplota vhodná k přípravě drtivé většiny surovin.

Po seznámení se s Remoskou i s návodem k použití jsem se s chutí pustila do testování. 🙂

Remoska Prima stojan

Stojan zůstává během provozu Remosky studený a dá se tak použít také k servírování připraveného jídla. 

Co je potřeba vědět?

  • Před prvním použitím je nutné Remosku důkladně umýt. Zatímco mísu lze umývat ve vodě a klidně i se saponátem, víko je potřeba jen poutírat hadříkem (v žádném případě nesmí přijít do kontaktu s vodou).
  • Mísa z Remosky není vhodná k použití na varné desce či sporáku. Mohla by se poškodit.
  • Při vyndávání jídla z Remosky nepoužívejte kovové předměty, aby nedošlo k poškození povrchu. Vhodnou volbou je dřevěné nebo plastové náčiní.
  • Remoska by neměla být naplněna víc než do 2/3 své výšky. 
  • Remosku není nutné předehřívat (jako troubu) - Remoska by nikdy neměla běžet naprázdno. 
  • Během chodu se nedoporučuje otvírat víko Remosky, resp. otvírat co pokud možno nejméně, protože připravovaný pokrm se zbytečně vysušuje.
  • Maso připravované v Remosce se nedoporučuje podlívat.  
Využití Remoska Prima

Na krabici se nacházejí také informace o tom, co všechno lze v Remosce připravit. 

Moje zkušenosti s Remoskou Prima

Jelikož jsem v Remosce doposud nikdy nepekla, rozhodla jsem se pro začátek zkusit něco jednoduššího, a to pizzu z domácího těsta. Následovala pečená kuřecí stehna i sladká dobrota v podobě pečených buchet. 

Pizza z Remosky

Těsto na pizzu nejčastěji připravuji nekynuté, protože je nejen rychle namíchané, ale i stejně rychle hotové.

Po rozválení těsta na požadovaný tvar jsem ho přemístila do Remosky vyložené papírem na pečení. Přidala jsem další suroviny na těsto, zavřela poklop, připojila přívodný kabel, zapojila do elektřiny a stiskla tlačítko pro zapnutí Remosky. Není potřeba nastavovat nic dalšího - žádnou teplotu ani čas.

Co se týká teploty, je to v pořádku, protože Remoska pracuje při teplotě od 160 do 180 °C. Problémem pro někoho může být chybějící časovač. Ten však nemusí být přítomný ani u trouby. Doporučuji tedy pořídit si nějakou šikovnou digitální minutku nebo využívat časovač v mobilu.

Pizzu z tohoto těsta obvykle připravuji v troubě přibližně 15 minut, a tak jsem si časovač nastavila na čtvrt hodinky. Výhodou Remosky je skleněné okénko na pokličce, které umožňuje sledovat průběh přípravy. Po dopečení jsem vytáhla přívodný kabel z elektřiny a sundala pokličku. Pizzu jsem nechala trochu vychladnout.

Po vyndání z Remosky jsem ji nakrájela (nedoporučuji krájet přímo v míse, mohl by se poškodit její povrch). Pizza byla rovnoměrně propečená a chutnala výborně.

Super, první zkoušku Remosky jsem zvládla, a tak jsem se mohla pustit do něčeho náročnějšího - do přípravy pečeného kuřete. 

Příprava pizzy v Remoska zkušenosti
Pizza z Remosky

Příprava pizze v Remosce. 

Příprava kuřecího masa

Mít Remosku a nepéct v ní kuře by bylo doslova hříchem. A tak jsme si u nás doma připravili v Remosce pečená kuřecí stehna a zelí.

Kysané zelí spolu s kousky klobásy, jablka a cibule jsem nejprve chvíli podusila v hrnci na sporáku. Potom jsem směs rovnoměrně položila na spod mísy a na ni kuřecí stehna. Okořenila jsem jsem je a navrch každého stehna jsem dala kousek másla a plátky česneku.

Remosku jsem přikryla pokličkou, zapojila do elektřiny a zapnula. Nastavila jsem si časovač na mobilu a sem tam jsem hodila očko na skleněné okénko, přes něž jsem kontrolovala přípravu kuřete.

Během pečení není třeba podlévat - jednak proto, že použité suroviny pustí šťávu, ale také kvůli tomu, že pokud maso podléváte, nepeče se, ale dusí a konečný výsledek tak nemusí být takový, jaký jste si představovali.

Stehna na kyselém zelí byla hotová přibližně po čtyřiceti minutách a chutnala výborně.

Pečené kuřecí stehna v Remoske
Příprava kuřete v Remoska zkušenosti

Příprava kuřecích stehen na kysaném zelí v Remosce. 

Pečené buchty

Remoska je vynikajícím pomocníkem i při pečení sladkých dobrot, jako jsou různé koláče nebo buchty.

U nás doma buchty už dlouhé roky připravujeme podle stejného receptu. Nejprve si připravíme kvásek z mléka (250 ml), trošky cukru (cca 1 PL) a droždí (jedna kostka) - pokud by vás zajímal i recept, přidávám přesné množství surovin.

Dále jsem důkladně umíchala 3 žloutky se 60 g cukru a tuto směs spojila s 500 g hladké prosáté mouky, solí (1/2 KL), kváskem a 2 dcl oleje. Vypracovala jsem hladké těsto a nechala vykynout. Potom už stačí jen těsto vyválet, rozřezat na kostky a přidat náplň podle chuti. Buchty doporučuji před pečením potřít rozpuštěným máslem.

Buchty jsem postupně naskládala do Remosky pěkně vedle sebe, nechala je ještě trochu nakynout, přikryla mísu víkem a zapnula. Po uplynutí cca 30 minut, kdy už měly pěknou zlatohnědou barvu, jsem Remosku vypnula a nechala buchty ještě trochu dojít v teple.

A výsledek? Rovnoměrně propečené, chutné buchty, měkoučké jako vata. 

Příprava pečených buchet v Remoske
Příprava pečených buchet v Remoske zkušenosti

Příprava pečených buchet v Remosce. 

Pečené buchty v Remoske zkušenosti

Jaká je její cena?

Nevím, za kolik se dala kdysi koupit Remoska a nepamatuje si to už ani moje máma, ale na tu současnou (konkrétně typ Remoska Prima) si připravte minimálně 2008 KčTo je suma, za kterou se aktuálně prodává Remoska Prima bez skleněného okénka na pokrývce, s objemem 2 l. 

Remoska Prima s objemem 4 l a skleněným okénkem stojí momentálně 3400 Kč. Pro někoho je to možná hodně, pro někoho možná málo. Každopádně, cena je přiměřená tomu všemu, co Remoska dokáže.

Video

Výhody a nevýhody

Výhody

  • kvalitní, robustní a odolné provedeni
  • jednoduché ovládání
  • nepřilnavý povrch
  • nenáročná údržba
  • zvuková signalizace
  • bezpečnostní prvky
  • široké možnosti využiti

Nevýhody

  • nemá časovač
  • na pokličce zůstávají otisky prstů

Můj celkový dojem a hodnocení

S Remoskou se spolu sžíváme už nějaký ten pátek a já nechápu jen jedno - jak jsem bez ní mohla doteď žít. 😀 Opravdu, co jsem ji rozbalila, připravuji v ní jídlo téměř každý den. 

Remosku jsem si oblíbila především kvůli její praktičnosti. Položím na kuchyňskou linku, vložím suroviny, přikryju a stlačením jediného tlačítka zapnu. Žádná jiná nastavení, žádné dilema z toho, jakou teplotu pro připravované jídlo zvolit. Zkrátka, Remoska se obsluhuje tak jednoduše, že to zvládne kdokoliv.

Poklička Remosky je vybavena přehledným skleněným okénkem, které umožňuje mít přípravu jídla po celou dobu pod palcem. toto je další skvělá věc, protože pokud bych neustále zvedala poklop a kontrolovala, zda je jídlo hotové, zbytečně by tím ztratilo na šťavnatosti a chuti. 

Praktičnost Remosky pro mě spočívá i v tom, že ji mám během přípravy neustále na očích a pod rukami, nemusím se tedy k ní ohýbat jako k troubě.

Vyzvednout musím také její multifunkční využití. V popisu od výrobce se sice dočtete, že tento typ Remosky je určený k pečení, ale klidně (podle mých osobních zkušeností) v ní můžete jídlo dusit, smažit, grilovat a Remoska se skvěle popasuje i s přípravou rýže.

Co mi trošku chybí, ale postupně si na to přece jen začínám zvykat, je chybějící časovač, díky němuž by se Remoska vypla po uplynutí zvoleného času. Kromě tohoto nedostatku a zanechávání otisků na pokličce (těch se dá snadno zbavit pomocí nerezového čističe) ale těžko najdu na Remosce jiná negativa. Je to prostě tak, sedly jsme si hned napoprvé. 🙂

Nepřilnavý povrch mísy se stará o to, aby se v Remosce nikdy nic nepřipálilo a snadno se čistila. Pokud ale chcete, aby vám sloužila co nejdéle, nezapomeňte se o ni pravidelně s láskou starat.

Ohodnoťte náš článek

Celkové hodnocení: 4.3 / 5. Počet hlasů: 3

  • 12. března 2021

O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálních studií na Prešovské univerzitě v Prešově. Má ráda knihy, procházky za jakéhokoli počasí, ale ze všeho nejraději má psaní. 

Rada zkouší nové věci a o své pocity a postřehy se dělí s ostatními. V redakci má na starosti testování spotřebičů. Lenka má velké zkušenosti z práce pro mobilního operátora (soda.o2.sk), kde se věnovala hodnocení telefonů. 

Více článků od tohoto autora

Click Here to Leave a Comment Below 2 comments
Karel

Jen doplním, že je ještě remoska Dua.

Reply
Stanislav

1.Minor 300W 2.HUT 500W tato velikost ještě měla tři misky se třemi víškami 3.Grand 650W. Opravoval jsem je.I nadále je pravím. Cena HUT byla 180kčs, Grand 210kčs. Momentalní cena je kolem do 250kč. Stejné spirály budou v nových remoskách!!!!!

Reply

Leave a Reply: