Zadržování vody v těle způsobuje pořádné komplikace

Zadržování vody v těle



Nepříjemné pocity, otoky nohou, rukou, nafouklé břicho, oteklá tvář, přibírání na váze či nadměrné pocení jsou znakem, že se v těle hromadí voda. Příčiny můžou být různé: nedostatek vitamínů, užívání silných léků, nadměrný příjem soli, ale i vlivy vnějšího prostředí. Ženy důvěrně znají pocity před menstruací, která je také jednou z příčin zadržování vody v těle. 

Tento stav není příjemný, ale ani neřešitelný. Následující rady vám pomohou se otoků zbavit jednou provždy. 

Opatrně se solením

Nadměrný příjem sodíku vyvolává reakci, kdy tělo využívá nahromaděné rezervy vody. I takhle vznikají otoky (edémy)

Problémem je hlavně konzumace zpracovaných potravin, které obsahují velké množství soli. V případě potravin, jako jsou uzeniny, párky, salámy, tavené sýry, brambůrky a různé scnacky, je těžké sledovat množství přijímané soli. Pokud máte problém se zadržováním vody, pokuste se je z jídelníčku vyloučit. Přejděte na poctivou domácí stravu, kterou si mírně dosolíte sami a budete mít jistotu, že to s příjmem soli nepřeženete.

Opatrně se solením

Přidejte do stravy kořenovou zeleninu

Kořenová zelenina je sice náročnější na přípravu, ale čas, který jí věnujete, vám vrátí v podobě živin a energie. Všechny druhy kořenové zeleniny se vyplatí zařadit do jídelníčku a pravidelně obměňovat, protože každá z nich obsahuje jiné zdraví prospěšné látky. Jedno ale mají společné - obsahují antioxidanty, takže pomáhají odstraňovat z těla škodlivé látky spolu s přebytečnou vodou. Zabraňují tak vzniku otoků a různých onemocnění.

  • Mrkev je bohatá na antioxidanty, karoteniody a vitamín A, chrání tělo před nádorovými onemocněními, upravuje rovnováhu kyselin a zásad v těle, zlepšuje zrak. Nutrienty z vařené mrkve jsou o něco lépe vstřebatelné, syrová je také velmi zdravá.
  • Petržel má mimořádně vysoký obsah vitamínu C a minerálů, jak v kořenu, tak i v nati.  Pro své močopudné účinky se využívá v medicíně při onemocnění močových cest.
  • Celer zase obsahuje vysoký podíl vitamínů skupiny B, důležitých pro správnou funkci jater, zdravou kůži, nehty a vlasy. Má dezinfekční účinky, potlačuje infekce sliznic, ledvin a močových cest.
Mrkev

Využijte sílu bylinek

Předtím, než začnete nakupovat tabletky a výživové doplňky, vyzkoušejte léky, které si nasbíráte během procházky v přírodě. 

Kopřiva

Čaj z kopřivy rychle vyplaví z těla škodliviny a přebytečnou vodu díky diuretickým (močopudným) účinkům. Pomůže vám i proti bolesti hlavy a kloubů, podpoří tvorbu červených krvinek a jako bonus získáte krásnou pleť. Šálek čaje získáte 5-10minutovým louhováním 1 až 2 lžiček sušené kopřivy. Pijte třikrát denně, maximálně 3 týdny. 

Bříza

Při léčbě otoků je velmi účinný čaj z březových listů. Zlepšuje vylučovací funkci ledvin a tím uleví vašemu tělu od nadbytečné vody. Bříza ledviny nedráždí a nenamáhá. Má saluretické účinky, to znamená, že pomáhá vyloučit i soli, které by mohly způsobit ledvinové kameny v ledvinách a močovém měchýři. Kromě toho posiluje i činnost srdce a zlepšuje krevní oběh. 

Jitrocel

Roste kdekoliv jako plevel, málokdo však zná jeho léčivé účinky. Jitrocel je účinný na celou škálu civilizačních onemocnění. Má schopnost zbavit organismus toxinů. Kromě otoků a urychlení hojení ran se využívá při léčbě onemocnění krve a žláz s vnitřní sekrecí. 

Přeslička 

Dalším účinným diuretikem je přeslička. Obsahuje vápník, hořčík, draslík a kyselinu křemičitou. Čaj z přesličky pomáhá při zánětlivých onemocněních, křečích a má detoxikační účinky. Nesmí se užívat při těžkých poruchách ledvin a srdce, ani v těhotenství. 

Kořen lopuchu

Kořen lopuchu zbaví organismus toxinů tak, že podpoří vylučování moči i potu. Zlepšuje látkovou výměnu, podporuje činnost jater a žlučníku, zbaví vás plísní, chronických ekzémů i hemeroidů. Může se užívat zevně i vnitřně, ve formě čaje nebo čerstvé šťávy z kořene. 

Pampeliška

Připravte si čaj ze sušených pampeliškových listů tak, že jich přidáte 1 ČL do 1 šálku vroucí vody a povaříte 10 minut. Tento nápoj obsahuje vysokou dávku draslíku, který vylučuje z těla nadbytek sodíku.

bylinky

S léčivými bylinkami můžete experimentovat. Vytvořte si svou vlastní bylinnou směs na přípravu chutného čaje, který bude radost pít pravidelně. 

Vyzkoušejte tento recept: Smíchejte přesličku, kopřivu, jahodový a malinový list, jalovec, všechno sušené, od každé bylinky po 20 g. 1 ČL směsi louhujte 15-20 minut v 200 ml vody. 

Bylinkový čaj

Z bylinných extraktů, například z kopřivy a petrželové nati, se vyrábí i léky a výživové doplňky na odvodnění. Oblíbenými přísadami jsou také brusinky a jalovec, známé svými močopudnými účinky. Přípravky podporují činnost ledvin a jsou vhodnou alternativou v případě, že dlouhodobě bojujete s nadměrným zavodněním a nemáte v oblibě chuť bylinek. 

Oblíbeným přípravkem je Forfemina.

Tento výživový doplněk obsahuje kromě bylinek i zinek, který působí protizánětlivě, je potřebný pro zdravé kosti a klouby a celý imunitní systém. Zmírňuje pocity nafouknutí, otoky i nadměrné pocení.

Účinné látky v tabletkách na odvodnění jsou koncentrovanější než v čistých bylinných čajích. Při jejich užívání je nevyhnutelné dodržovat pravidelný pitný režim. Pokud jste se rozhodli vyzkoušet tabletky na odvodnění, s výběrem těch správných vám pomůžou zkušenosti uživatelů.

Zvyšte příjem draslíku

Příčinou otoků, křečí, ale i depresivních nálad může být nedostatek draslíku. Je nezbytný pro rovnováhu tekutin a elektrolytů v těle. Doporučená denní dávka draslíku je 2,5 - 3,5 g. Doplnit ho můžete těmito potravinami:

Banány

Jsou chutné, sladké, snadno stravitelné a bohaté na draslík. Vitamíny skupin B a aminokyselina tryptofan vám pomůžou udržet stabilní krevní tlak a dokonce zlepší náladu.

Banány

Kuřecí a krůtí maso

Oblíbené druhy libového masa si dopřejte jako hlavní chod, v kombinaci s pečenou kořenovou zeleninou nebo bramborami ve slupce, a získáte zdravé jídlo plné bílkovin, draslíku a vitamínů, které vám dodá hodně energie bez zatížení organismu.

Mléčné výrobky

Doporučujeme vám zakysané mléčné výrobky a ne příliš slané sýry, např. mozzarelu. Kromě draslíku vám dodají vápník, bílkoviny a vitamin D pro zdravé kosti. 

Brambory se slupkou nebo batáty

Brambory jsou u nás velmi oblíbenou přílohou. Nejvíc vitamínů získáte, když je upečete ve slupce nebo připravíte na páře. Tak ztratí jen minimální množství draslíku, zatímco vařením byste je ochudili až o polovinu obsaženého množství. 

Avokádo

Obsahuje 485 mg draslíku na 100 g své hmotnosti. Vyplatí se konzumovat také jako zdroj vlákniny, zdravých tuků a vitamínů B, C, A a K. Podporuje dobré trávení, dodá pocit sytosti, proto je vhodné také při redukci hmotnosti.

Losos

V této tučné rybě se nachází 628 mg draslíku na 100 g hmotnosti. Kromě něho získáte také pořádnou dávku omega 3 mastných kyselin. 

Meruňky

Čerstvé i sušené meruňky jsou velmi bohaté na draslík - obsahují 1162 mg draslíku na 100 g, což je opravdu velká porce.

Pomoct může i minerální voda. Na našem území máme štěstí na lokální prameny minerálních vod s bohatým obsahem minerálů, včetně draslíku. V běžných obchodech s potravinami máte na výběr z několika kvalitních značek z různých oblastí.

Avokádo

Zkuste lymfodrenáž

Lymfa je tkáňový mok, kterým se odvádí toxické látky z těla. Lymfatické cévy jsou důležitou součástí imunitního systému. Společně s bílými krvinkami chrání organismus před infekcemi, viry a bakteriemi nebo rakovinotvornými buňkami. Tekutiny, které v lymfatických cévách proudí, jsou vedlejší produkty metabolického systému. Lymfu je možné přirozeně rozproudit masáží nebo cvičením, kterým se přirozeně namáhají svaly. 

Jednou z možných příčin otoků je porucha oběhu lymfy (tkáňového moku), V tomto případě můžete zkusit speciální terapii - lymfodrenáž.

Lymfodrenáž je druh terapie, která slouží k vyplavení odpadových látek a přebytečné vody z těla. Je to velmi efektivní způsob detoxikace. Pomocí této léčebné metody se uvolňují povrchové lymfatické cévy a rozproudí se lymfa. Tím se zlepšují funkce imunitního systému a potlačují se zánětlivé procesy, snižuje se bolest a svalové napětí.

Často se zaměňuje s uvolňující masáží, kterou nabízí kosmetické salony jako léčbu celulitidy. Léčebnou lymfodrenáž, ať už přístrojovou nebo manuální, by měl vykonávat školený fyzioterapeut. Aplikuje se při léčbě otoků, způsobených poruchou oběhu lymfy. Pro zdravého člověka může být příjemná a uvolňující. Pomůže odstranit vodu zpod kůže, ulevit unaveným těžkým nohám a zpomalit tvorbu celulitidy. 

lymfodrenáž

Přístrojová lymfodrenáž je časově a finančně méně náročná. Vykonává se pomocí speciálních oděvů podle problémové části těla, například kompresních kalhot nebo návleků se vzduchovými komorami, které se střídavě nafukují a vyvíjí tlak na jednotlivé body. Doporučuje se při nedostatečném průtoku krve, celulitidě, artritidě apod. 

Manuální lymfodrenáž se vykonává jen rukami terapeuta. Je náročná, ale účinná při otocích, detoxikaci organismu, celulitidě, na zvýšení imunity, ale i při regeneraci po operacích a úrazech.

Dostatek tekutin

Možná se vám to zdá zvláštní, ale k tomu, abyste se zbavili přebytečné vody, musíte pít tekutiny pravidelně v dostatečném množství. Právě dehydratace může způsobit zadržování vody. Pijte menší množství v kratších časových intervalech. Pomůžete tak vašemu tělu vyloučit s vodou i nadbytečný sodík a toxiny.

Vyhýbejte se slazeným a alkoholickým nápojům, mohly by vaši situaci zhoršit. 

Dostatek tekutin

Příčinou mohou být i léky

Zadržování vody v těle je častým vedlejším účinkem léků. U žen je nejčastější příčinou hormonální antikoncepce. V případě, že žádné přirozené prostředky na odvodnění nefungují, je potřeba prokonzultovat s lékařem možnost výměny tabletek. 

Léky

Pokud se otoky objevují pravidelně a nedokážete odhalit příčinu, můžou být příznakem vážnějšího onemocnění, o kterém nevíte.

Například poruchy ledvin či srdce v počátečním stádiu nemusí být bolestivé, ale jsou určité znaky, kterými tělo dává najevo, že něco není v pořádku. Mezi ně mohou patřit otoky tváře nebo končetin. Stále nafouklé břicho může být zase znakem syndromu dráždivého střeva. 

I malé změny pomůžou

V případě, že máte podezření na vážnější onemocnění, neváhejte a navštivte lékaře. Zařazením kořenové zeleniny a bylinkovým čajem nic nepokazíte.

Pomůžou vám i speciální výživové doplňky, které využívají sílu přírody, aby tělo zadržené vody zbavily. I dostatek tekutin je důležitým krůčkem ke zdravé životosprávě, díky které všechny problémy postupně zmizí. 

Ohodnoťte náš článek

Celkové hodnocení: 0 / 5. Počet hlasů: 0

  • 2. dubna 2019

O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálních studií na Prešovské univerzitě v Prešově. Má ráda knihy, procházky za jakéhokoli počasí, ale ze všeho nejraději má psaní. 

Rada zkouší nové věci a o své pocity a postřehy se dělí s ostatními. V redakci má na starosti testování spotřebičů. Lenka má velké zkušenosti z práce pro mobilního operátora (soda.o2.sk), kde se věnovala hodnocení telefonů. 

Více článků od tohoto autora