Napařovač oděvů Rovus - Recenze a zkušenosti

Napařovač oděvů Rovus
 • napařování oděvů a textilií
 • teplota páry 170 °C až 210 °C
 • výdrž 20 minut na jedno naplnění nádržky 
 • cena od 1300 Kč

Nejedna hospodyňka mi dá za pravdu, když řeknu, že žehlení patří k těm nejneoblíbenějším domácím pracím. Já osobně jsem kdysi žehlila velmi málo, protože žehlení mi přišlo často zbytečné. Stačilo si totiž jen trochu neopatrně sednout a dokonale vyžehlené šaty byly tam, kde před žehlením.

Ano, uznávám, někdy to bez žehlení opravdu nešlo. Například takové závěsy či ubrus, které jsou na očích každému, kdo k vám zavítá. Nebo důležité pracovní rokování, na které prostě nemůžete jít v pomačkané košili. Navíc, žehlení má svůj význam, a to nejen z estetického hlediska, ale i toho zdravotního.

Žehlení neslouží jen k vyrovnání a změkčení textilií, ale také ke zlikvidování bakterií, které v nich po vyprání zůstávají. Pračky a ani čím dál tím oblíbenější sušičky prádla totiž nepracují při tak vysoké teplotě jako žehlička. To může být opravdu přesvědčivým argumentem, proč začít žehlit například spodní prádlo.

Nedávno se mi do rukou dostal napařovač oděvů, po němž jsem pokukovala už déle. Je prezentovaný jako šikovnější alternativa ke klasické žehličce, s níž vyžehlíte oděvy jednoduše a rychle, aniž byste museli vytahovat žehlící prkno. Zdá se jako opravdu super pomocník, je to ale tak i ve skutečnosti?

Přečtěte si v následující recenzi moje osobní zkušenosti s napařovačem oděvů značky Rovus.

Napařovač oděvů Rovus recenze

Žehlení versus napařování

Žehlení má důležitý význam, a to bez ohledu na to, zda tuto činnost vykonáváte rádi, nebo jen z donucení. Vyžehlené prádlo je měkčí, rovnější, svěžejší a v neposlední řadě i "zdravější", bez bakterií. Toho už ale dnes můžete docílit nejen žehličkou, ale i napařovačem, který v porovnání s klasickou žehličkou nabízí výhody navíc. 

Napařování oděvů vyrovnává za pomoci horké páry oblečení důkladněji než žehličky, bez zanechávání různých ošklivě vypadajících záhybů.

Dalším plusem je prodloužení životnosti textilií, kterého můžeme docílit čištěním oblečení párou. Oblečení je zároveň díky páře a teplu i svěžejší.

Napařováním z textilií odstraníte i nepříjemný zápach a bakterie.  

Napařovače jsou obvykle použitelné na stejné druhy textilií jako žehličky. Při jejich používání není třeba se obávat ani propálení látky. 

Teď, když už víme, proč napařovat, podívejme se na konkrétní model napařovače Rovus, jeho design, provedení, ale i použití a výsledky.

 První dojem

Napařovač oděvů Rovus je na první pohled podobný napařovačům jiných značek, které můžete znát z reklam. Má typický tvar - dolní část tvoří základna s nádržkou na vodu, dále následuje střední část nebo také krk napařovače, na němž je umístěno tlačítko aktivace páry se zámkem a parní hlavice.

Dostupný je v příjemném, nevtíravém, modrobílém barevném vyhotovení. Celkové provedení je kvalitní, nic se samovolně neodpojuje, nevrže, přístroj stojí na základně pevně. 

Jelikož jde o zařízení, které je během používání nutné držet v rukách, velmi důležité jsou i jeho rozměry a hmotnost. Napařovač Rovus má kompaktní design, nízkou hmotnost a v rukách se drží velmi dobře. Svým vyhotovením je vhodný i na cesty.

V krabici se kromě samotného napařovače nachází i návod k použití, nádržka na vodu s objemem 280 ml (cca 20 minut nepřetržitého provozu) a textilní hlavice - tedy vše potřebné pro bezproblémové okamžité použití.

Recenze napařovač oděvů Rovus

Balení napařovače Rovus. 

Balení napařovač oděvů Rovus

Na krabici najdete i příklady jeho všestranného využití. 

 Princip fungování napařovače

O metodě napařování oděvů jsme si již napsali, teď se podívejme na způsob fungování konkrétního, námi testovaného modelu značky Rovus.

Napařovač funguje na principu horké páry, která v přístroji vzniká za pomoci vysoké teploty z vody nacházející se v nádržce. Tato pára následně vychází ven ze zařízení prostřednictvím napařovací hlavice a je aplikována přímo na textilie. Proniká do hloubky vláken, díky čemuž uhlazuje a změkčuje textilie a zabíjí bakterie v nich se nacházející. 

A na co všechno můžeme napařovač oděvů Rovus používat?

 • Napařování oděvů
 • Napařování závěsů/záclon a dalších bytových textilií
 • Napařování čalounění
 • Napařování polštářů
 • Napařování hraček
Napařovač oděvů Rovus balení

V balení se kromě naparovače nachází i návod k použití, kartáč a odměrka na vodu. 

Napařovač oděvů Rovus příslušenství

kartáč určený k nasazení na napařovací hlavici a odměrka na vodu. 

Napařovač oděvů Rovus provedení

Napařovač bez hlavice. 

Napařovač Rovus funkce

Naparovač má dostatečně širokou hlavici na pokrytí velké plochy při žehlení. 

 Jak používat napařovač oděvů  Rovus?

Ještě před tím, než jsem se pustila do testování napařovače Rovus, jsem si pozorně přečetla návod k použití. A tady mě hned překvapila informace, podle níž je tento napařovač oděvů určen jen k použití ve svislé poloze. Na stránce, z níž si produkt můžete objednat, je však uvedeno, že je možno ho použít dvěma způsoby, tedy horizontálně a vertikálně. Stejnou informaci najdete i na balení.

Takovéto nepřesné údaje v manuálu působí zbytečně matoucím dojmem a mohou rozhodit nejednoho zákazníka, který si produkt zakoupí. 

Já jsem se však rozhodla dát napařovači šanci a otestovat ho. Před prvním spuštěním jsem odstranila všechny fólie, rozmotala přívodní kabel a naplnila odměrku vodou. Ze základny jsem potáhnutím uvolnila nádržku na vodu, ze které jsem vyndala uzávěr, nalila vodu přibližně do poloviny (pozor, množství vody nesmí být pod hranicí MIN, ale ani nad MAX), uzavřela jsem nádobku a zatlačením ji opětovně připevnila k základně. To, že je nádržka umístěna na svém místě správně, poznáte podle zacvaknutí.

Ještě před zapnutím je potřeba nasadit na napařovací hlavici kartáč. Potom už jen stačí zapojit do elektrické sítě a stlačit dotykový senzor pro zapnutí (po dobu cca 2 sekundy) nacházející se na napařovací hlavici. Hned začne blikat kontrolka a spustí se nahřívání. Po tom, co kontrolka přestane blikat, napařovač je připraven k použití.

Tento napařovač je vybaven užitečnou regulací toku páry - pro jemné (označení "ECO") a intenzivní napařovaní (označené symbolem mráčku). Tok páry lze uvolnit aktivačním tlačítkem, které je umístěné na krku napařovače. Má také pojistku pro případ delšího používání, která se zapne posunutím spínače směrem dolů.

Napařovač se vypíná stisknutím dotykového senzoru na dobu cca 2 sekundy.  

Napařovač Rovus zkušenosti

Naparovač má hliníkovou žehlící plochu pro co nejlepší výsledky během napařování. 

Napařovač oděvů základna

 Nádobka na vodu má objem 280 ml a zabezpečuje 20minutový nepřetržitý chod napařovače. 

 Moje zkušenosti s napařovačem oděvů 

Napařovač Rovus jsem prvně vyzkoušela na pomačkaném tričku. Tričko jsem zavěsila na ramínko (držela jsem se informací o svislém napařování z manuálu) a zapla napařovač pomocí dotykového senzoru. Tady také musím podotknout, že dotykové ovládání není právě nejšťastnější a spínač ne vždy reaguje napoprvé.

Po zapnutí napařovače jsem zapla i uvolňování páry a zajistila ho pojistkou. Napařovač jsem jemně přitlačila na tričko a pohyby směrem nahoru a dolů jsem začala s napařováním. Pro co nejlepší výsledky doporučuji držet napařovaný oděv rukou tak, aby byl mírně napnutý. Zároveň je důležité mít oděv při napařování umístěný tak, aby se za ním nenacházely věci, které by mohla horká pára poškodit. Také by se nemělo nacházet nic v kapsách oděvu. 

Žehlení trička napařováním probíhalo velmi rychle a snadno (za mě osobně lépe než klasickou žehličkou). Látka zůstávala rovná už při prvním přejetí napařovačem. Během napařování se mi však stalo, že se na tričku objevily kapky vody, a to i přesto, že výrobce v popisu produktu na stránce uvádí, že napařovač disponuje systémem bránícím kapání vody

Napařovač jsem dále zkoušela i na závěsech pro jejich osvěžení. I tady přístroj odvedl velmi dobrou práci. Neodolala jsem a musela jsem zkusit i napařování polštářů, které je podle mě citelně osvěžilo. Polštáře jsem napařovala ve svislé poloze a zkusila jsem i napařování vodorovně. To probíhalo také bez problémů, a to i přes doporučení svislého napařování z manuálu. 

Za sebe ale musím říct, že svislé napařování mi vyhovuje o něco víc. To, že můžu něco, co právě vytáhnu ze skříně pověšené na ramínku, hned napařovačem narovnat, je pro mě praktičtější než napařování ve vodorovné poloze, na což bych pravděpodobně tak či tak musela použít žehlící prkno.

Jak používat napařovač oděvů Rovus

Zařízení se zapíná stisknutím dotykového senzoru po dobu cca 2 sekundy. 

Ovládání napařovač oděvů Rovus

Tlačítko pro uvolňování páry je vybaveno i pojistkou pro případ napařování po delší dobu. 

Kombík radí

Kombík radí: Věděli jste, že v e-shopu Topshop.sk si můžete objednat prodlouženou záruku až na 3 roky?


Určitě doporučujeme toho využít.

Zkušenosti napařovač oděvů

Pro lepší žehlení doporučuji napařovanou tkaninu mírně natáhnout. 

Napařovač oděvů Rovus použití

Tričko před použitím napařovače Rovus. 

Zkušenosti napařovač Rovus

Tričko po použití napařovače Rovus. 

  Cena

Napařovač oděvů Rovus se aktuálně prodává za cenu 1300 Kč, což je v porovnání s klasickými žehličkami sice o něco víc, ale v porovnání s napařovači známých značek zase o něco méně.

Vzhledem k tomu, co všechno nabízí, je cena přiměřená. 

Video

Výhody a nevýhody napařovače Rovus

Výhody

 • kompaktní design
 • snadno přenosný
 • volba intenzity napařování
 • jednoduché ovládání
 • vyrovnávání textilií
 • osvěžení
 • likvidace bakterií
 • všestranné využití

Nevýhody

 • není úplně jasné, zda ho lze používat jen svisle nebo i vodorovně
 • dotykový senzor někdy nereaguje
 • občasné kapání vody
Zkušenosti s napařovací oděvů Rovus

  Můj celkový dojem a hodnocení

Napařovač oděvů Rovus je šikovnou variantou ke klasické napařovací žehličce. Velmi snadno se ovládá (i když na začátku si budete muset prostudovat i návod k použití) a napařování s ním je rychlé a účinné. Textilie je vyrovnává už po prvním přejetí, což se u žehličky velmi často nestává. V porovnání s klasickou žehličkou je zároveň rychlejší i nahřátí.

Pro mě osobně je velkým plusem použití napařovače ve svislé poloze. Oblečení tak lze vyžehlit hned po vyndání ze skříně, a to rovnou na ramínku. Po napařování je oblečení nebo jakákoliv jiná textilie svěžejší. Plusem je i univerzální využití, ať už na oděvy, záclony, závěsy, ubrusy a různé jiné bytové textilie, nebo také na čalounění.

I přes občasné "neuposlechnutí" dotykového senzoru, kapání vody a nesrovnalosti v návodu k použití a na stránce, kde se produkt dá objednat, nehodnotím napařovač jako žádný zmetek, ale jako praktického pomocníka při narovnávání a osvěžování textilií.

Ohodnoťte náš článek

Celkové hodnocení: 0 / 5. Počet hlasů: 0

 • 18. ledna 2021

O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálních studií na Prešovské univerzitě v Prešově. Má ráda knihy, procházky za jakéhokoli počasí, ale ze všeho nejraději má psaní. 

Rada zkouší nové věci a o své pocity a postřehy se dělí s ostatními. V redakci má na starosti testování spotřebičů. Lenka má velké zkušenosti z práce pro mobilního operátora (soda.o2.sk), kde se věnovala hodnocení telefonů. 

Více článků od tohoto autora

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: