Očista jater se neobejde bez vyvážené stravy a vyřazení alkoholu

očista jater

Játra jsou jeden z největších orgánů v našem těle, uležena jsou na pravé straně břišní dutiny. Mají mnoho funkcí.

Mezi ty nejvýznamnější patří filtrace krve přicházející z trávicího systému. Játra metabolizují v organismu základní živiny, zároveň detoxikují organismus od cizorodých látek, například alkoholu, ale i metabolitů léčiv.

Kromě metabolizmu tělu vlastních, ale i cizorodých látek, slouží játra jako zásobárna glykogenů, tvoří některé plazmové bílkoviny, ale i žluč.

Při více onemocněních a stavech jsou játra nadmíru zatěžována a je třeba posílit jejich detoxikační vlastnosti.

Funkci jater oslabujeme špatnými návyky

Poškození jater jsou charakteristická při nadměrném pití alkoholu, ale i u některých nemocí, které se přímo týkají jater (hepatitida, nealkoholové ztučnění jater, alkoholická cirhóza jater) nebo nepřímo se týkající jater (cukrovka, metabolický syndrom, mononukleóza).

Jaterní změny (zvětšení jater) mohou signalizovat nejen onemocnění samotných jater, ale i probíhající onemocnění v jiných částech těla, například infekční onemocnění kardiovaskulárního systému. (1)

Játrům neprospívá nezdravý životní styl, ale mezi časté příčiny oslabení jejich funkce patří i některé léky nebo zdravotní stavy.

očista jater od alkoholu
  • Konzumace alkoholu - pravidelné pití oslabuje vaše játra, protože jsou zatěžována metabolizmem alkoholu přes enzym alkoholdegydrogenáza. Podobně jako alkohol i kouření zhoršuje detoxikační funkci jater.
  • Malnutrice - jednostranně zaměřená strava s nízkým obsahem živin neprospívá žádnému orgánu, játra jako metabolický orgán jsou však na ni ještě citlivější.
  • Užívání léků - mezi nejškodlivější léky pro játra patří například léčiva jako paracetamol, diklofenak (tlumení bolesti a zánětu), kombinace amoxicilinu s kyselinou klavulanovou (antibiotika), amiodaron (léčivo používající se k léčbě srdečních arytmií), azatioprin (imunosupresivum) a léky používající se k léčbě epilepsie. Pokud užíváte některé z výše zmíněných léků, léčbu v žádném případě nepřerušujte svévolně a pokud máte obavy ze zhoršené jaterní funkce, informujte se u svého lékaře o možnostech diagnostiky, případně léčby.
  • Přejídání se a a častá konzumace zpracovaných potravin a smažených jídel.
  • Vitamín A je rozpustný v tucích, a tedy se z organizmu nevylučuje v případě nadměrného množství. Naopak se v těle ukládá a pro játra je v nadbytku hepatotoxický. Vždy dodržujte dávkování uvedené na výživových doplňcích.
  • Onemocnění spojené se zvýšeným poškozením jater jsou především cukrovka, hepatitida, mononukleóza, steatóza - ztučnění jater a rakovina jater. (2)
kouření a konzumace alkoholu zhoršují funkci jater

Problémy s funkcí jater se projevují příznaky po celém těle 

Příznaky, které nasvědčují poškození jater, jsou například:

  • bolest břicha hlavně v pravé horní části,
  • únava,
  • zácpa, průjem, trávicí problémy, krvácení do žaludku (projeví se například černým zbarvením stolice),
  • svědění pokožky, které je zapříčiněno ukládáním žlučových solí,
  • typickým příznakem je zežloutnutí kůže a očního bělma, které je způsobené vyššími hodnotami bilirubinu, který se nestíhá odbourávat (výjimkou jsou novorozenci, u nichž je zažloutnutí pokožky signálem novorozenecké žloutenky, ne poškození jater),
  • silněji zabarvená moč, která není následkem dehydratace,
  • otok nohou 
  • tvorba modřin i bez zjevné příčiny (2)
svědění pokožky, které je zapříčiněno ukládáním žlučových solí

Při podezření na poškození jater lékař zvolí vhodné diagnostické metody, které potvrdí nebo vyvrátí diagnózu.

Základem je krevní vyšetření jaterních enzymů AST (aspartátaminotransferáza) a ALT (alaninaminotransferáza), jejichž zvýšené hodnoty signalizují poruchu jater. Kromě těchto parametrů hovoří o poruchách jater například vyšší hodnoty alkalické fosfatázy, bilirubinu, albuminu a urey. (3)

Odlehčete svá játra - očista má různé formy

Přirozenou vlastností jater je jejich schopnost samoregulace. U zdravého člověka se obvykle žádné toxiny v játrech nehromadí, proto není v takovýchto případech detox jater nezbytný.

smažené jídlo játra

Vitamíny a minerály pro játra

"Při detoxikaci jater u lidí s lehčími poruchami jater se nejčastěji využívají různé bylinky. Mezi takové řadíme hlavně rostliny jako ostropestřec mariánský, kurkuma pravá, lopuch větší, čajovník čínský a pampeliška lékařská. Účinnou složkou ostropestřce mariánského je silybin (konkrétně silymarin). Silymarin má regenerační účinky na jaterní buňky. Nevýhodou silymarinu je jeho nízká biologická dostupnost neboli kolik účinné látky se v organizmu vstřebá. Léky na recept u závažnějších forem jater jsou například Lagosa (suchý extrakt z plodu ostropestřce mariánského) nebo Ursosan (kyselina ursodeoxycholová)," vysvětluje farmaceutka Mgr. Kristína Kristalyová.

Další ochranné látky ve výživových doplňcích jsou cholin (důležitý pro tvorbu dvouvrstvé biologické membrány), inositol a esenciální fosfolipidy. Tyto složky dodávají materiál potřebný na obnovu jaterních buněk - hepatocytů. 

NÁŠ TIP: Přečtěte si náš podrobný článek o účincích ostropestřce mariánského + recenzi produktu GS Ostropestřec. 

Jaterní dieta je především o odlehčené stravě

Součástí očisty jater by mělo být i kvalitní stravování.

Základ jídelníčku by měl být zastoupený ovocem a zeleninou, dále si vybírejte obiloviny, luštěniny, živočišné nebo rostlinné bílkoviny, v menším množství i zdraví prospěšné tuky, například ve formě ořechů, olivového oleje, avokáda.

Takovéto komplexní stravování je vhodné nejen k detoxikaci jater, ale i při udržování vhodné hmotnosti, posílení imunity a celkové podpoře zdraví.

červená řepa jaterní dieta

Existuje i skupina potravin, které obsahují vitamíny, minerály a antioxidanty a jsou prospěšné pro funkci jater:

  • česnek,
  • listová zelenina,
  • červená řepa,
  • quinoa,
  • pohanka,
  • vlašské ořechy,
  • dýně (4).

Je také prokázané, že při pití kávy se snižuje riziko rozvoje onemocnění jater. Efekt mají už dva šálky denně. Nezapomínejte ale ani na pitný režim, nejlepší je čistá voda a výše zmíněné bylinkové čaje. (5)

Prevence poškození jater

Předcházet zhoršené funkci jater je jednodušší než následně řešit jejich oslabenou funkci. Pro celkové zdraví všech orgánů je důležité dodržovat zdravou životosprávu:

  • očista jater vyřazením alkoholu na co nejnižší množství, 
  • nekouřit,
  • věnovat se pohybové aktivitě minimálně třikrát do týdne,
  • spát alespoň 7-8 hodin denně.

Při užívání léků a výživových doplňků dodržujte dávkování a rozestup mezi povolenými dávkami. Léky nekombinujte s alkoholem. Prevencí poškození jater je i vakcinace proti žloutence typu A (patří mezi volitelná očkování) a žloutence typu B (zařazeno mezi povinná očkování).

bavlněné spodní prádlo

Na závěr

Játra jsou jedním z nejkomplexnějších orgánů v těle, a proto bychom se měli soustředit na uchování jejich správných funkcí.

V současnosti nejsou dostupné žádné vědecké důkazy, které by podporovaly tvrzení, že detox jater je vhodný pro běžnou populaci. (6) Podpořit jejich správnou funkci můžete hlavně vyváženou stravou a minimalizací pití alkoholu.


Ohodnoťte náš článek

Celkové hodnocení: 0 / 5. Počet hlasů: 0

  • 12. září 2021

O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálních studií na Prešovské univerzitě v Prešově. Má ráda knihy, procházky za jakéhokoli počasí, ale ze všeho nejraději má psaní. 

Rada zkouší nové věci a o své pocity a postřehy se dělí s ostatními. V redakci má na starosti testování spotřebičů. Lenka má velké zkušenosti z práce pro mobilního operátora (soda.o2.sk), kde se věnovala hodnocení telefonů. 

Více článků od tohoto autora

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: