Vše o ostropestřci mariánském + recenze přípravku GS Ostropestřec

Vše o ostropestřci mariánském jak ho užívat dákovaní

Stříbrný bodlák, Kristova koruna nebo pestřec. To jsou lidová označení pro léčivou rostlinu nazývanou ostropestřec mariánský. Na první pohled by se snadno mohlo zdát, že tento majestátní bodlák u nás roste na každém rohu. Opak je však pravdou.

Ostropestřec mariánský pochází ze středomořských teplých oblastí a v našich končinách se ve volné přírodě nevyskytuje. Zájem o něj je však natolik velký, že u nás existuje více míst, kde se ostropestřec mariánský pěstuje a v zahrádce se o něj stará nejeden zahrádkář.

I když je ostropestřec mariánský známý především kvůli blahodárným účinkům na játra, jeho působení na lidský organismus je mnohem větší.

V dnešním článku vám přinášíme všechny důležité informace, které byste o ostropestřci měli vědět - jaké má účinky, pro koho je nebo není vhodný, jak ho užívat, doplněné o naše osobní zkušenosti s přípravkem GS Ostropestřec.

Něco z historie ostropestřce mariánského

První zmínky o této léčivé rostlině sahají až do 4. století před naším letopočtem (1).

Už v té době byl ostropestřec, tehdy nazývaný Pxternix, nejčastěji používaný při různých onemocněních jater, ale například i při žloutence. 

Později dostal různá lidová pojmenování s přívlastkem "mariánský", což značí spojitost s mariánským kultem. Ve vícero publikacích se v souvislosti s ostropestřcem mariánským začaly zmiňovat také jeho účinky na nechutenství či při problémech s trávením. 

Také dnešní využití ostropestřce mariánského vychází především z jeho pozitivního vlivu na játra, uvolňování křečí nebo například zvyšování tvorby žluči nebo lepší vylučování žluči.  

Jak vypadá ostropestřec mariánský?

Ostropestřec mariánský si můžeme snadno splést s bodláky, které u nás rostou v hojném množství téměř všude. Nejčastěji bývá zaměňovaný s pcháčem obecným nebo s rostlinou s názvem ostropes obecný.

Všechny tyto tři "bodláky" mají podobné fialové květy s ostny a silný stonek plný listů. Co se ale týká léčivé síly, obyčejný bodlák se ostropestřci ani zdaleka nevyrovná.

Jak tedy rozeznat ostropestřec mariánský?

Ostropestřec je léčivá rostlina patřící do čeledi hvězdicovité. Má laločnaté listy s ostny a silný listnatý stonek. Květy jsou fialové nebo purpurové barvy a mají v sobě mnoho drobných hnědých semínek. Jsou chráněny ostny. Rostlina dorůstá do výšky 1 až 2 metry. Jde o jednoletou nebo dvouletou rostlinu.

Jak rozeznat Ostropestřec mariánskýPichliač obyčajný
Jak poznat ostropestřec mariánský

Ostropes obecný

Jak vypadá ostropestřec mariánský

Ostropestřec mariánský

Jaké účinné látky ostropestřec mariánský obsahuje?

Léčivé účinky ostropestřce mariánského jsou spjaty především s bioflavonoidy, tedy komplexem látek přírodního charakteru. Nejvýznamnější jsou tři z nich - silybin, silychristin a silydianin, které můžeme pojmenovat i společným názvem silymarin.

Nejvyšší obsah silymarinu je v semenech (tedy v květech) ostropestřce. V menší koncentraci se silymarin nachází i v listech a v kořenu.

Tato látka se v ostropestřci tvoří na přelomu září a října, při ideálních teplotách pohybujících se kolem 25 °C, což je v našich končinách téměř nereálné. I proto u nás dopěstovaný ostropestřec nemusí být na silymarin tak bohatý jako ostropestřec vypěstovaný ve středomořských oblastech.

Kromě silymarinu ostropestřec mariánský dále obsahuje také:

 • vitamín E,
 • bílkoviny,
 • nenasycené mastné kyseliny,
 • aminokyseliny s obsahem síry,
 • hořčiny (2).

5 významných účinků ostropestřce mariánského

Nejznámější účinek ostropestřce mariánského je nepochybně jeho vliv na játra. Pro lidské tělo ale může být prospěšný z mnohem více důvodů.


Podpora zdraví jater

Nedá se začít ničím jiným, než pozitivním vlivem ostropestřce na játra, protože pro tento účel je vyhledávaný nejčastěji.

Ostropestřec díky obsahu silymarinu chrání játra, regeneruje je, ale také je detoxikuje a čistí. Pomoct dokáže i při různých chronických nemocech jater, včetně cirhózy nebo ztučnění. Obnovuje jaterní buňky a i proto může být nápomocný při dlouhodobém užívání léků.


Úprava trávení, cholesterolu i hladiny cukru v krvi

Ostropestřec mariánský obsahuje kromě jiných důležitých látek i vlákninu, která se postará o pravidelné vylučování.

Jeho užívání má význam i i při zvýšené hladině cholesterolu nebo cukru v krvi.

Detoxikace

Ostropestřec mariánský nemá vliv jen na detoxikaci jater, ale i na detoxikaci trávící a vylučovací soustavy a celého organismu.

V tradičním bylinkářství se ostropestřec dodnes používá při otravách houbami nebo alkoholem a jinými látkami.


Podpora nervového systému

Ostropestřec mariánský je velmi dobrým podpůrným prostředkem i při úzkostných stavech a depresích, při bolestech hlavy, migrénách a nevolnostech.

 

Zlepšení erekce a potence

V této oblasti spočívá význam ostropestřce především v jeho příznivém vlivu na stav cév. Pravidelným užíváním se dá docílit lepšího prokrvení pohlavních orgánů (rychlejší nástup erekce a její delší trvání).


K dalším účinkům ostropestřce můžeme dále zařadit vliv na menstruační cyklus a jeho úpravu nebo pomoc při vícero gynekologických problémech. Pro své protizánětlivé a pročišťující účinky je účinný i v boji proti akné a různým ekzémům.

Účinky ostropestřce mariánského

Ostropestřec mariánský ve formě tablet, čaje, tinktury či oleje. Co je lepší? 

Na trhu v současnosti existuje mnoho preparátů s obsahem ostropestřce mariánského. Vybírat můžete mezi tabletami, čaji, různými tinkturami či oleji.

A která forma ostropestřce je ta nejlepší?

 • Čaj z ostropestřce mariánského

Po této formě sahají lidé nejčastěji. Čaj se připravuje snadno a rychle - zalitím rozdrobené směsi vroucí vodou. Po vyluhování čaj scedíme.

Problémem ale mohou být vysoké teploty (vroucí voda), které mohou zničit množství cenné látky silymarin. Pokud tedy chcete ostropestřec užívat kvůli jeho účinkům na játra, forma čaje není právě nejvhodnější. Pití čaje z ostropestřce vám ale může pomoct například při gynekologických problémech.

 • Ostropestřec mariánský ve formě oleje

Olej z ostropestřce obsahuje esenciální nenasycené mastné kyseliny a jiné důležité látky a vitamíny. Obsah látky silymarin je ale diskutabilní.

Olej z ostropestřce se totiž získává lisováním za studena, přičemž množství silymarinu se nachází ve slupce plodu. Protože je ale slupka velmi tvrdá, nemusí se z ní ani lisováním extrahovat potřebné množství silymarinu.

Pro regeneraci jater proto nemusí být ani olej z ostropestřce tou nejideálnější formou.

 • Tinktura z ostropestřce

Tinktura z ostropestřce může obsahovat alkohol, který by mohl znehodnotit některé cenné látky nacházející se v ostropestřci. Pokud chcete užívat ostropestřec ve formě tinktury, měli byste sáhnout po takové, která neobsahuje alkohol.

 • Ostropestřec ve formě tabletek

Tabletky z ostropestřce se snadno a pohodlně užívají. Zpravidla obsahují informace o přesné dávce ostropestřce v jedné tabletě, takže víte, kolik přijmete.

Také z tohoto důvodu se jako nejlepší volba jeví právě tablety z ostropestřce. My jsme v uplynulých dnech testovali tablety GS Ostropestřec ve zvýhodněném balení 3 x 30 ks, tedy 90 tablet. Jak jsme s tímto přípravkem byli spokojení? Pro koho je vhodný a kdo by se mu měl naopak vyhýbat?Naše zkušenosti s přípravkem GS Ostropestřec - Recenze

GS Ostropestřec

 O produktu

GS Ostropestřec je výživový doplněk určený k podpoře zdraví jater, jejich ochraně, regeneraci, očistě i celkové detoxikaci organismu.

Hlavní složkou přípravku je extrakt z ostropestřce mariánského. Je dostupný ve formě tabletek, přičemž v jedné tabletě se nachází 210 mg silymarinu.

Přípravek neobsahuje cukr, lepek ani laktózu.

Účinky GS Ostropestřce

 • Ochrana jater
 • Regenerace jater
 • Podpora detoxikace organizmu

Výše uvedené účinky uvádí u produktu výrobce. Užívání ostropestřce mariánského ale může působit i na další oblasti, které úzce souvisí s játry. Oslabená játra se totiž mohou projevit například i problémy s menstruací, plodností nebo různými kožními problémy.

Recenze GS Ostropestřec mariánský

GS Ostropestřec je primárně určen k podpoře zdraví jater a detoxikaci organismu. 

GS Ostropestřec mariánský účinky

GS Ostropestřec je výživový doplněk, který dostanete bez lékařského předpisu. 

  Složení GS Ostropestřce

Přípravek GS Ostropestřec tvoří extrakt z této léčivé rostliny - konkrétně jde o látku silymarin. Tato látka bývá často chybně zaměňována se samotným ostropestřcem mariánským.

Avšak zatímco ostropestřec mariánský představuje rostlinu, silymarin je látka nacházející se v ostropestřci. I když o silymarinu mluvíme jako o jedné látce, ve skutečnosti jde o komplex důležitých látek - silybinin, silychristin a silydianin.

K účinkům silymarinu patří:

 • podpora jater a žlučníku,
 • podpora trávení,
 • antioxidační účinky,
 • protizánětlivé účinky,
 • ochrana srdce a cév,
 • regulace krevního tlaku,
 • podpora přirozené obranyschopnosti organizmu,
 • detoxikace,
 • podpora zdravého stavu a vzhledu pokožky.

Kromě látky silymarin se v přípravku GS Ostropestřec nachází i další látky - protihrudkující látka (stearan hořečnatý), barviva (oxid železitý), potahové látky (hydroxypropylmetylcelulóza, mastek) a objemová činidla (fosforečnan vápenatý, maltodextrín). 

GS Ostropestřec mariánský složení

Hlavní složku tvoří silymarin - extrakt z ostropestřce mariánského. 

  Ostropestřec mariánský: Dávkování, možné vedlejší nežádoucí účinky

Dávkování je úplně jednoduché - denně se užívá jedna tableta. Velikost tablet je přiměřená a jejich polykání bezproblémové.

Pro koho ostropestřec mariánský není vhodný?

 • Děti
 • Těhotné a kojící ženy
 • Lidi s přecitlivělostí na některou složku

Má ostropestřec mariánský nějaké vedlejší účinky?

Ostropestřec mariánský je obvykle snášen velmi dobře, bez vedlejších účinků. Objevit se ale může alergická reakce v podobě kopřivky či svědění, ale i trávící problémy jako průjem nebo nadýmání.

GS Ostropestřec mariánský dávkování

Dávkování je jednoduché - jedna tableta denně. 

GS Ostropestřec mariánský balení

Přípravek je dostupný ve vícero baleních - 30 tablet, 2x30 tablet a 3x30 tablet. 

GS Ostropestřec mariánský velikost tablet

Velikost tablet je vyhovující. 

Výhody a nevýhody přípravku GS Ostropestřec

Výhody

 • obsah silymarinu
 • podpora zdraví jater
 • regenerace jater
 • detoxikace organizmu
 • pozitivní vliv na různé zdravotní komplikace související s nesprávným fungováním jater

Nevýhody

 • možné vedlejší účinky
Recenze zkušenosti GS Ostropestřec mariánský

 Celkové hodnocení přípravku GS Ostropestřec

Výživový doplněk GS Ostropestřec s obsahem účinné látky silymarin je primárně určen k podpoře zdraví jater a detoxikaci organismu. 

Pod těmito dvěma účinky se však skrývá řada dalších pozitivních vlivů. Podívejme se nejdřív na játra. Ostropestřec mariánský podporuje jejich zdraví, chrání je, přispívá ke správné funkci, regeneruje a očišťuje.

Játra ale v lidském těle plní mnoho důležitých funkcí, jako například kontrola hladiny cukru v krvi, očista těla, podpora imunitního systému nebo štěpení a přeměna látek. To znamená, že pokud játra nefungují správně, můžete pozorovat i jiné zdravotní komplikace, aniž byste jen tušili, že souvisí se stavem jater. Užívání ostropestřce mariánského proto dokáže zbavit i jiných zdravotních problémů, vyplývajících z nesprávného fungování jater.

Podobně je to i s detoxikací, při níž se organismus očišťuje od škodlivých látek v něm nahromaděných. Ty také samy o sobě mohou způsobovat zdravotní problémy, které se po užívání ostropestřce mariánského mohou zmírnit nebo úplně úplně odeznít.

Ostropestřec mariánský je zkrátka zázračná bylina, za kterou vám vaše tělo poděkuje. 


Ohodnoťte náš článek

Celkové hodnocení: 5 / 5. Počet hlasů: 1

 • 21. května 2021

O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálních studií na Prešovské univerzitě v Prešově. Má ráda knihy, procházky za jakéhokoli počasí, ale ze všeho nejraději má psaní. 

Rada zkouší nové věci a o své pocity a postřehy se dělí s ostatními. V redakci má na starosti testování spotřebičů. Lenka má velké zkušenosti z práce pro mobilního operátora (soda.o2.sk), kde se věnovala hodnocení telefonů. 

Více článků od tohoto autora

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: