Všechno, co potřebujete vědět o erekci

mužská erekce

Schopnost, která dělá mužem mužem. Pevná a kvalitní erekce prostě ke zdravé sexualitě neodmyslitelně patří. Důležité je, aby přišla, kdy má, trvala tak dlouho, jak se očekává a byla dostatečně pevná na vykonání pohlavního styku.

Pokud váš penis v některé z těchto oblastí opakovaně selhává, máte problém. Jak vlastně erekce funguje, proč dochází k jejím poruchám a co pomáhá kvalitu ztopoření lepšit?

Co je to erekce?

Erekce je ztopoření penisu. Dochází k ní nejčastěji při sexuálním vzrušení a projevuje se zvětšením a ztvrdnutím pohlavního údu. Je základním předpokladem pro penetraci, neboli vniknutí penisu do ženské vagíny. 

Bez dostatečně pevné erekce je vykonání pohlavního styku prakticky nemožné. Po biologické stránce jde o složitý fyziologický proces regulovaný hormony a nervy, při kterém dochází ke zvýšení průtoku krve do penisu.

Jak probíhá erekce

Aby došlo ke ztopoření penisu, v těle muže musí proběhnout velmi složitý mechanismus vyžadující souhru nervové, hormonální a cévní soustavy. 

Prvotním impulzem pro erekci je sexuální vzrušení. To vzniká v mozku na základě vizuálních a hmatových vjemů nebo představ. Vzrušení způsobuje uvolnění hladkého svalstva ve stěnách arterií. Díky tomu se zvýší přítok krve do penisu a dojde k jeho ztopoření. Zjednodušeně řečeno, penis se naplní krví, zvětší se a ztvrdne. Krví nasáklé tkáně penisu mechanicky stlačí cévy a tím současně zabrání odtoku krve.

K ústupu erekce dochází po skončení působení sexuálních impulzů, které vyvolaly vzrušení nebo po ejakulaci. Přítok krve do penisu se sníží, penis postupně změkne a zmenší se. Dochází v podstatě ke zpětnému mechanismu.

Jak dochází k ranní erekci

Erekce po probuzení není důsledkem vášnivých snů se sousedkou nebo kolegyňkou, jak si mnoho dam myslí. Dokonce ani nesouvisí se sexuálním vzrušením. Jde o fyziologický proces, který není vázaný na erotické představy nebo sny. O ranní erekci se dokonce mluví jako o projevu mužského zdraví.

Ranní erekce souvisí s více fyziologickými procesy v těle. Jedním z faktorů, které ji ovlivňují, je REM spánek. Jde o spánkovou fázi, během níž se lidský organismus částečně aktivizuje. Typická je hlavně rychlými pohyby očí, podle kterých dostala i svůj název (Rapid Eye Movement).

Kromě toho při ní dochází i k jistým hormonálním změnám, které by právě měly způsobovat pravidelné ranní ztopoření penisu. Jde především o zvýšení hladiny testosteronu a pokles nonadrenalinu.

Kromě toho souvisí ranní erekce s aktivací části nervové soustavy zvané parasympatikus, která je zodpovědná za odpočinek a uvolnění a některé teorie hovoří i o aktivaci ztopoření díky plnému močovému měchýři. V každém případě vstupuje do ranní erekce několik složitých fyziologických procesů a ztopoření penisu po probuzení vzniká jako výsledek jejich správného fungování.

Pravidelné ranní erekce dokonce podle odporníků slouží pro penis jako jistá forma "tréningu". Udržují ho v aktivitě, zabezpečují jeho pružnost, pomáhají předcházet ztuhnutí svalů penisu a jeho postupnému ztrácení.

Problémy s erekcí aneb když "nestojí"

problémy s erekci

Když se řekne erektilní dysfunkce, muži zpravidla právě neplesají. Jde totiž o problém, s nímž se drtivá většina z nich někdy během života setká. Je to stav, při němž muž není schopný dosáhnout ztopoření dostatečně pevného pro uskutečnění pohlavního styku.

V některých případech erekce chybí úplně, jindy není dost silná, trvá příliš krátce nebo nastupuje velmi pozdě. Všechny tyto těžkosti vedou ke značným nepříjemnostem nejen v ložnici, ale i v partnerském životě.

Muž s problematickou erekcí se zpravidla dostává do velmi nepříjemného kolotoče strachu ze selhání, frustrace a pocitů méněcennosti.

Když se navíc přidají i partnerské problémy a nedorozumění pramenící ze vzájemného neuspokojení, psychické problémy na sebe nenechají dlouho čekat. Pak se i z nezávažného jednorázového selhání způsobeného například únavou, může vyvinout závažný problém.

Náš tip: Otestovali jsme 5 nejlepších tabletek na erekci bez předpisu, které jsou mezi muži velmi oblíbené. Víc se dozvíte v tomto článku.

Příčiny erektilní dysfunkce

Závažné problémy se ztopořením penisu nebo dokonce úplně chybějící erekce mohou mít hned několik příčin. Jejich odhalení je velmi důležité z hlediska indikace možností zlepšení kvality erekce, případné volby nejvhodnější terapie. Některým mužům pomůže jednoduchá změna životního stylu, další potřebují odbourat stres a napětí, pro jiné je nejvhodnější volbou farmakoterapie.

Problémy s erekcí vznikají na základě:

 • Zdravotních problémů:
  Existuje poměrně široké spektrum onemocnění, která se sexualitou zdánlivě nijak nesouvisí a přesto mohou způsobit závažné problémy právě v této oblasti. Nejčastěji jde o kardiovaskulární nemoci a onemocnění zapřičiňující poruchy prokrvení, ale i poruchy nervového systému. Méně často vznikají poruchy erekce jako důsledek zranění nebo organických poškození. Mezi nejčastější onemocnění způsobující problémy s erekcí patří diabetes, arterioskleróza, ischemické onemocnění srdce, Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba, epilepsie.
 • Poklesu hladiny testosteronu
  K výraznému snížení hladiny testosteronu dochází obvykle u mužů ve starším věku. Děje se tak v důsledku přirozených involučních změn označovaných také jako andropauza. Andropauza je analogie k ženské menopauze. Odborníci se ale shodují v jednom zásadním rozdílu. Zatím co menopauza nastupuje obvykle po 50. roku života ženy, u mužů k prvním změnám dochází už mnohem dřív. Hladiny mužského pohlavního hormonu testosteronu začínají pomalu klesat už u třicátníků. Pokud se tyto změny dějí postupně, muž si zpravidla dlouho ničeho nevšimne. V některých životních obdobích ale může dojít k rychlému a rapidnímu poklesu testosteronu a tehdy se obvykle objeví i problémy s erekcí.
 • Nezdravého životního stylu
  Moderní doba se podepisuje i na sexuálním zdraví mužské populace. Sedavé zaměstnání, nedostatek pohybu, obezita, vysoká hladina cholesterolu v krvi, to všechno se může podepsat na vzniku problému s erekcí. Do této oblasti patří samozřejmě i nezdravé stravování, kouření, nadužívání alkoholu nebo zneužívání drog. Zjednodušeně řečeno, všechno, co ohrožuje vitalitu organismu a kvalitu prokrvení, se může podepsat na problémech se ztopořením.
 • Psychických problémů
  Poruchy erekce vyrůstají velmi často právě na psychickém podkladu. Stačí hektické životní období a kumulace stresu a únavy se velmi rychle projeví na sexuálním apetitu a často i na výkonnosti muže. Selhání mužnosti v tu nejnevhodnější chvíli jen zřídka kdy zůstane bez povšimnutí. Následují výčitky svědomí, pocity frustrace, méněcennosti a strach z dalšího neúspěchu. Takové prožívání je nejen nepříjemné, ale v souvislosti s erekcí doslova kontraproduktivní. Právě očekávání dalšího selhání a tlak na výkon jsou ty faktory, které se velmi často podepisují pod neúspěchy v posteli. Pokud muž už před začátkem samotného aktu očekává, že selže a proto se intenzivně snaží, obvykle se nedokáže naplno oddat vzrušení a rozkoši a skutečně zažije další sexuální fiasko. Psychické problémy dostávají muže do kolotoče strachu a neúspěchu, který si často vyžaduje až zásah odborníka nebo minimálně malé farmakologické povzbuzení.
 • Užívaní některých léků
  Problémy s erekcí mohou způsobit nejen samotné onemocnění, ale i léky, hlavně ty s dlouhodobým užíváním. Jde například o antidepresiva, antipsychotika, ale i některá farmaka indikovaná při srdečně-cévních onemocněních. V případě, že se u muže problémy s erekcí objeví po nasazení nových léků, je vhodné je konzultovat s ošetřujícím lékařem a zvlášť možnost alternativní léčby.
 • Partnerských problémů
  I když se říká, že muž má chuť vždy a za každých okolností, není to celkem pravda. Dlouhodobé partnerské problémy nebo dokonce krize ve vztahu se obvykle odrazí i v oblasti sexuality. Někdy stačí, když se z partnerské ložnice vytratí vášeň, nahradí ji stereotyp a problém je na světě. Muž si nemusí na racionální úrovni vůbec uvědomovat, že ho partnerka nepřitahuje a přitom může mít velké problémy s dosažením kvalitní erekce. Není ale potřeba za každých okolností hledat novou sexuální nebo životní partnerku. Obvykle stačí vztah trochu okořenit, zažehnout v něm starou jiskru a i erekce bude najednou taková, jak bývala ve dvaceti.

Možnosti zlepšení erekce

pilulky na podporu erekce

Jen málokterý muž běží hned po prvním nezdaru v posteli k urologovi. Lékař představuje většinou krajní řešení delikátních problémů. Po absolvování všech potřebných vyšetření se urolog nejčastěji rozhoduje mezi dvěma terapeutickými postupy: farmakoterapie nebo rázové vlny.

Mezi nejznámější léky řešící prakticky všechny problémy s erekcí patří populární modrá tabletka. Účinkuje okamžitě a velmi spolehlivě. Mezi její nevýhody patří kromě vyšší ceny a krátkodobého účinku i poměrně často se vyskytující vedlejší účinky.

Moderní volbou terapie jsou rázové vlny, které nezlepší erekci okamžitě, ale jejich účinek je dlouhodobý. Efektivní jsou ale jen při těžkostech způsobených poškozením cév. Odborníci ale uvádí, že drtivá většina dlouhodobých problémů s erekcí je spojená právě s nesprávným fungováním cévního systému.

Tip: Návštěva urologa se mužům doporučuje v případě, že problém s erekcí trvá bez jakéhokoliv zlepšení víc než dva měsíce, případně pokud za toto období dochází k postupnému progresu dysfunkce, tzn. erekce se dále zhoršuje.

Předtím, než muž zaklepe se svými problémy na dveře odborníka, může vyzkoušet některé z následujících řešení. Hlavně u méně závažných a krátkodobých problémech s erekcí mohou být velmi účinné.

 • Změna životního stylu
  Ke kvalitní erekci přispívá celkové zdraví organismu. Důležitý je dostatek pohybu, správná strava, ale i vydatný spánek a odpočinek. Pomoct může také, když se muž zbaví nikotinu a alkoholu. Velmi významný je příjem správných živin, vitamínů a minerálních látek. Erekci prospívá například zinek, hořčík, zvýšený příjem antioxidantů, strava bohatá na L-arginin.
 • Doplňky výživy
  Na trhu najdete množství moderních přípravků nevázaných na lékařský předpis, které slibují zlepšení erekce. Zpravidla jde o výživové doplňky postavené na přírodní bázi. Obsahují bylinné extrakty, které při méně závažných problémech a správném užívání mohou skutečně pomoct zlepšit kvalitu erekce. Důležité je zkontrolovat si obsah účinných látek v přípravku, který hodláte začít užívat. Pokud nedokážete z tohoto hlediska posoudit jeho možné účinky, zaměřte se na recenze uživatelů zveřejněné na webu.
 • Cvičení na zlepšení erekce
  Erekci je možné trénovat. Správně zvolená cvičení mohou být ve společnosti partnerky nejen velmi příjemná, ale i účinná. Tyto techniky pomáhají hlavně při problémech vyrůstajících na psychickém podkladu. Pokud se muž obává selhání a příliš se soustředí na výkon, což v něm vyvolává zvýšené napětí, pomůže tréning citlivosti, který upozorňuje na tělesné pocity. Účinný ale může být i systematický nácvik relaxačních technik. Postup je dostupný na internetu. Pomáhá navodit celkovou pohodu, odbourat stres, napětí a zvýšit výkonnost organismu.

Tip: Jedním z nejoblíbenějších relaxačních tréningů je tzv. autogenní tréning. Pomáhá odbourat důsledky stresu z organismu a působí velmi dobře i při psychogenní podmíněné erektilní dysfunkci. Pro dosažení účinku je však potřebná každodenní relaxace. Hudebně-slovní relaxace na principu autogenního tréningu najdete lehce na webu.

 • Vakuová pumpa
  Vakuová pumpa je technická pomůcka, která při problémech s erekcí účinkuje vcelku spolehlivě. Pracuje na principu podtlaku v okolí penisu, který způsobí automatické zvýšení tlaku v penisu a jeho lepší prokrvení. Pravidelné používání vakuové pumpy před každým pohlavním stykem však může být pro pány velmi nepohodlné. Představuje proto spíš krátkodobé řešení.

Jak funguje penis

Ohodnoťte náš článek

Celkové hodnocení: 0 / 5. Počet hlasů: 0

 • 28. července 2020

O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálních studií na Prešovské univerzitě v Prešově. Má ráda knihy, procházky za jakéhokoli počasí, ale ze všeho nejraději má psaní. 

Rada zkouší nové věci a o své pocity a postřehy se dělí s ostatními. V redakci má na starosti testování spotřebičů. Lenka má velké zkušenosti z práce pro mobilního operátora (soda.o2.sk), kde se věnovala hodnocení telefonů. 

Více článků od tohoto autora

Click Here to Leave a Comment Below 1 comments
zdena

doplnky výživy sú fajn riešenie a na určitú dobu efektívne a rýchle … my sme takto fungovali asi tri mesiace na peniamxe zo superlove a potom sme sa dostali do formy

Reply

Leave a Reply: