Nejdůležitější vitamíny a minerály, které tělo potřebuje

nejdůležitější minerály a vitamíny

Vitamíny a minerály jsou nezbytné pro správné fungování našeho těla. I když sami o sobě neobsahují žádnou energii ani kalorie, podporují činnost enzymů, podílí se na regulaci metabolizmu a získávání energie.

V lidském organismu jsou nezbytné pro správné fungování různých biochemických a fyziologických procesů, jako například udržování stálosti vnitřního prostředí, podpora činnosti srdce a krvetvorby, zabezpečení správné činnosti svalů nebo hojení a celková regenerace.

Minerály si naše tělo nedokáže vytvořit samo, a to platí i o většině vitamínů. Tyto cenné látky proto musí přijímat z jiných zdrojů, nejčastěji formou potravy. Přijmout jídlem všechny důležité minerály a vitamíny by však znamenalo mít dennodenně na talíři opravdu pestrou stravu, což je často u mnoha lidí nerealizovatelné.

I proto jsou dnes k dostání různé vitamínové a minerální přípravky, které umožňují doplnit do těla všechny důležité látky rychle a efektivně. V dnešním článku vám přinášíme výběr těch nejdůležitějších minerálů a vitamínů, bez nichž se lidské tělo neobejde.

Vitamíny vs. minerály: Jaký je mezi nimi rozdíl?

O důležitosti minerálů a vitamínů slyšíme stále ze všech stran. Jaký je ale mezi nimi rozdíl?

Podívejme se prvně na vitamíny.

Vitamíny představují důležité látky, organické sloučeniny, které patří spolu s tuky, sacharidy a bílkovinami k hlavním složkám potravy. V organismu plní úlohu katalyzátorů biochemických reakcí a jsou nezastupitelné v množství procesů probíhajících v těle. 

Známe 13 základních vitamínů - vitamíny rozpustné ve vodě  (B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9, B12 a C) a vitamíny rozpustné v tucích (A, D, E a K). K těm nejdůležitějším vitamínům patří vitamíny skupiny B, vitamín A, C, D, E a K.

Většinu vitamínů si tělo nedokáže samo vytvořit.

Minerály se v těle nachází jen v malém množství a tvoří přibližně 3 až 4 % tělesné hmotnostiPodle toho, v jakém množství se v těle vyskytují, je dělíme na makroelementy a mikroelementy.

Makroelementů je mnohem víc a měří se v mg. Patří sem například hořčík, draslík, vápník, fosfor nebo chlór.

Také ostatní mikroelementy naše tělo potřebuje, i když dávky jednotlivých prvků jsou obvykle velmi malé a měří se v mikrogramech. Sem patří například jód, zinek, mangan, měď nebo železo.

K těm nejdůležitějším minerálům pro správné fungování těla můžeme zařadit vápník, hořčík, železo, zinek, sodík, draslík, jód a selen. 


A teď už pojďme k našim zkušenostem s vitamíny a minerály od společnosti GS.

GS vitamíny a minerály recenze

Naše zkušenosti s vitamíny a minerály od GS

1. GS Vitamín C 1000 se šípky - S postupným uvolňováním

GS Vitamin C 1000 se šipkami
GS Vitamin C 1000 se šipkami zkušenosti

Vitamín C se z tohoto přípravku uvolňuje do těla postupně, v průběhu celého dne.

GS Vitamin C 1000 se šipkami složení

Přípravek obsahuje kromě vitamínu C i šípky. 

GS Vitamin C 1000 se šipkami velikost tablet

Velikost tablet je vyhovující. 

GS Vitamin C 1000 se šipkami

V balení se nachází 120 tablet. 

Vitamín C je nejen jedním z nejznámějších, ale zároveň i jedním z nejdůležitějších vitamínů v našem těle.  

Má pozitivní vliv na kardiovaskulární systém a pomáhá snižovat riziko vzniku srdečně-cévních onemocnění.

Hraje důležitou roli při více biochemických reakcích probíhajících v těle, jako například detoxikační reakce v játrech, metabolizmus tuků, tvorba kolagenu nebo vstřebávání železa.

Je to významný antioxidant, který snižuje vznik a činnost kyslíkatých molekul, které stojí za procesem oxidace. Zpomaluje stárnutí pokožky a redukuje pigmentové skvrny. Tělo ochraňuje i před zátěží těžkými kovy.

Podílí se také na regeneraci vitamínu E, který má také vynikající antioxidační vlastnosti. Podle některých studií mají tyto dva vitamíny dokonce stejné antioxidační schopnosti. 

Vitamín C je důležitý i pro správné fungování imunitního systému. Stimuluje totiž bílé krvinky, čímž pomáhá ničit bakterie a podporuje vylučování protilátek chránících imunitní systém. O céčku je také známo, že dokáže zkrátit dobu prochlazení a zvyšuje odolnost vůči chladu.

Zajímavostí je, že zatímco většina živočichů si dokáže vytvořit vlastní vitamín C, my lidé ho musíme přijímat z externích zdrojů - tedy z potravy nebo z výživových doplňků.

GS Vitamín C 1000 se šípky představuje způsob, jak dodat tělu vitamín C v tabletkové formě. Má postupné uvolňování, do těla se vstřebává až 12 hodin, díky čemuž je jeho působení delší. 

Toto céčko je doplněno o šípky, které jsou vynikajícím zdrojem flavonoidů. Ty představují přírodní látky s protizánětlivými, protivirovými a antioxidačními účinky. Šípky jsou také bohaté na vitamín C i vitamín A, vitamín E, K a vitamíny skupiny B. 

Šípky obsahují i důležité minerály, a to draslík, hořčík, fosfor, zinek, sodík a vápník.

V jedné tabletě GS Vitamínu C 1000 se nachází až 1000 mg céčka. Přípravek se užívá v množství jedna tableta denně. 

Doporučená denní dávka vitamínu C se přitom pohybuje kolem 200 mg. Potřeba céčka však stoupá například při nachlazení, užívání antibiotik, při kouření, ale i v období těhotenství a kojeníPřijetí většího množství vitamínu C, než je doporučená denní dávka, zpravidla nepředstavuje žádné zdravotní riziko. Ojediněle se mohou objevit bolesti hlavy, průjem, křeče nebo zvracení, a to při konzumaci více než 2000 mg vitamínu C denně.

Tento výživový doplněk je vhodný pro dospělé a pro děti od 12 let. Neobsahuje cukr, lepek ani laktózu.

Výhody

 • s postupným uvolňováním
 • podpora imunitního systému
 • snížení únavy
 • bez cukru, lepku a laktózy
 • vysoký obsah vitamínu C v jedné tabletě
 • s přidanými šípky
 • výhodné balení

Nevýhody

 • bez zjištěných nedostatků

Orientační cena

250 Kč

Hodnocení

2. GS Extra Strong Multivitamin - Multivitaminová bomba

GS Extra Strong Multivitamin
GS Extra Strong Multivitamin zkušenosti

Základ přípravku tvoří STRONG KOMPLEX.

GS Extra Strong Multivitamin složení

Složení je bohaté na důležité minerály, vitamíny a stopové prvky. 

GS Extra Strong Multivitamin velikost tablet

Tablety jsou dost velké a jejich spolknutí může být u někoho problémové. 

GS Extra Strong Multivitamin recenze

V balení se nachází 120 tablet. 

Výživový doplněk GS Extra Strong Multivitamin představuje doslova multivitaminovou bombu, která se skládá z vitamínů, minerálů a dalších důležitých látek.

Základ tvoří unikátní STRONG KOMPLEX - tedy extra dávka vitamínu C, lutein, activin a echinacela.  

V jedné tabletě se nachází 120 mg vitamínu C, který je vynikající antioxidant, podporuje imunitní systém, pomáhá bojovat proti únavě a vyčerpání.

Lutein je látka, kterou řadíme mezi přírodní barviva nazývaná také karotenoidy. Pro lidské tělo má velký význam - v hojném množství se nachází například v oku. Tato látka má velmi dobré antioxidační účinky, díky čemuž dokáže ochránit oči před oxidačním poškozením.

Activin je výtažek získávaný ze semen vinné révy. Podílí se na udržování správného fungování cév a má pozitivní vliv na jejich stav. 

Echinacea je známá bylinka, která podporuje imunitní systém a má příznivý vliv na dýchací cesty. 

Ve složení přípravku GS Extra Strong Multivitamin se dále nacházejí tyto látky: vitamín A, Beta-karoten, E, B1, B2, B6, B12, D3, K, niacin, biotin, kyselina listová, vápník, fosfor, jód, železo, hořčík, zinek, měď, chrom, mangan, selen, lutein a molybden.

Kombinace všech těchto minerálů, vitamínů a důležitých látek příznivě působí na energii a vitalitu.

Minerály zinek a selen v kombinaci s vitamíny C a A mají na starosti podporu imunitního systému. 

Přípravek dokáže pomoci zlepšit i stav nehtů, vlasů a pokožky, protože obsahuje ty nejdůležitější minerály a vitamíny pro krásu.

O zdraví srdce a cév se stará vitamín C, B12, kyselina listová, ale také železo a extrakt z vinné révy.

Ve výživovém doplňku se nacházejí také vitamíny skupiny B, které jsou nesmírně důležité pro správné fungování nervové soustavy a mentální pohodu. 

Užívání přípravku podporuje díky obsahu minerálů fosfor, vápník a hořčík i zdraví kostí.

Tento multivitaminový přípravek je skvělou volbou pro lidi se zvýšenou potřebou vitamínů a minerálů, ať už v důsledku nevyváženého stravování, zvýšení fyzické aktivity, nachlazení a podobně. Umožňuje organismu přijmout množství cenných látek současně v jedné tabletě. 

Doporučená denní dávka je jedna tableta. Přípravek je vhodný pro dospělé osoby i děti od 12 let. Užívat ho nesmí těhotné a kojící ženy.

Za nevýhodu u tohoto doplňku považujeme jen větší tablety bez dělící rýhy, které mohou způsobovat problémy při polykání.

Výhody

 • kombinace vitamínů, minerálů a důležitých látek 
 • ochrana před volnými radikály
 • podpora imunity
 • pozitivní vliv na vlasy, nehty a pokožku
 • podpora zraku
 • příznivý vliv na srdce, cévy, kosti

Nevýhody

 • velké tablety bez dělící rýhy

Orientační cena

390 Kč

Hodnocení

3. GS Vápník, Hořčík, Zinek PREMIUM - Vhodný i pro děti už od 3 let

GS Vápník, Hořčík, Zinek PREMIUM
GS Vápník, Hořčík, Zinek PREMIUM zkušenosti

 Výživový doplněk podporující imunitní systém a zdraví kostí, zubů, nehtů a pokožky.

GS Vápník, Hořčík, Zinek PREMIUM složení

Tento přípravek v sobě kombinuje důležité minerály a vitamíny. 

GS Vápník, Hořčík, Zinek PREMIUM velikost tablet

Tablety jsou poměrně velké a navíc ještě bez dělící rýhy. 

GS Vápník, Hořčík, Zinek PREMIUM recenze

V balení se nachází 130 tablet. 

Při podpoře imunitního systému sehrávají důležitou roli nejen vitamíny, ale i minerály. K těm nejznámějším minerálům ve spojitosti s imunitním systémem patří hořčík, vápník a zinek.

Hořčík neboli magnézium se podílí na fungování získané imunity - vytváří se při prvním setkání s bakteriemi nebo virem. Podílí se na fungování nespecifické imunitní reakce těla, která zabezpečuje reakci na nové a neznámé patogeny. Zkrátka, hořčík jako takový je celkově důležitý na všech úrovních imunitní reakce člověka.

Potom tu máme vápník, který nejenže podporuje zdraví kostí, ale i imunitní systém. Zabezpečuje komunikační funkce mezi buňkami a podílí se na aktivizaci bílých krvinek na T-lymfocyty, které jsou důležité při ničení bakteriálních buněk.

Pro správné fungování imunitního systému je nezbytný i zinek. Udržuje bariérové funkce pokožky a zvyšuje také aktivitu buněk ničících bakterie a viry. 

Všechny tři zmíněné minerály, tedy hořčík, vápník a zinek, můžeme najít v přípravku GS Vápník, Hořčík, Zinek PREMIUM. Kromě těchto minerálů se ve složení nachází i mangan, měď, biotin, vitamín K1, B6 a D3.

Stopový prvek mangan je důležitý při metabolických procesech, při produkci energie, ale i pro správný růst kostí.

Měď, biotin a vitamín B6 udržují zdravý vzhled vlasů, pokožky a nehtů

V přípravku má svoje zastoupení i vitamín D3, který podporuje vstřebávání vápníku a jeho ukládání do kostí. 

Kdybychom to tedy měli shrnout, výživový doplněk GS Vápník, Hořčík, Zinek Premium podporuje imunitní systém, udržuje zdravé kosti, vlasy a nehty.

Přípravek mohou užívat i děti už od 3 let. Denní dávka pro dítě je jedna tableta, dospělá osoba užívá jednu až dvě tablety denně s jídlem. 

Stejně jako u předchozího výživového doplňku, také tady mohou být problémem větší tablety bez dělící rýhy. 

Výhody

 • obsahuje minerály důležité pro podporu imunitního systému
 • posiluje vlasy a nehty
 • pro zdravé kosti a zuby
 • vhodný pro děti už od 3 let

Nevýhody

 • velké tablety bez dělící rýhy

Orientační cena

195 Kč

Hodnocení

4. GS Vitamín D3 + Vitamín K2 - Pro silnou imunitu a zdravé kosti

GS Vitamin D3 + Vitamin K2
GS Vitamin D3 + Vitamin K2 zkušenosti

Vitamín D3 v účinné kombinaci s vitamínem K2. 

GS Vitamin D3 + Vitamin K2 složení

Doporučená denní dávka je jedna tableta. 

GS Vitamin D3 + Vitamin K2 velikost tablet

Tabletky jsou malé a snadno se polykají. 

GS Vitamin D3 + Vitamin K2 recenze

Balení s obsahem 60 tablet. 

Posledním hodnoceným výživovým doplňkem je GS Vitamín D3 + Vitamín K2, který se, jak už napovídá samotný název, skládá ze dvou vitamínů - D3 a K2.

Oba tyto vitamíny jsou pro lidské tělo velmi důležité, a to jednak pro svůj vliv na pohybový aparát, ale i pro podporu kardiovaskulárního systému či imunity. Velmi často se kombinují, což je správně, protože jeden bez druhého nefungují tak, jak by měly. Spolu totiž vytváří synergický efekt, který podporuje jejich účinky.

Souběžně užívání vitamínů K2 a D3 se doporučuje i z toho důvodu, že vitamín K2 brání kalcifikaci střev, kterou může být provázeno nadměrné užívání vitamínu D3.

NÁŠ TIP: Naturamed Vitamin K2 Complex je možné získat za cenu poštovného. Objednávejte - do vyprodání zásob.

A teď se podíváme na oba vitamíny zvlášť.

Vitamín D3 představuje formu vitamínu D. Vyznačuje se vysokou biologickou dostupností, tělo z něj dokáže vytěžit maximum, je snadno stravitelný.

K jeho účinkům patří podpora kardiovaskulárního systému, podpora imunity či podpora zdraví kostí a zubů. 

Vitamín K2 sice patří k méně známým vitamínům, ale co se týká důležitosti, můžeme ho klidně zařadit k těm nejvýznamnějším.

Má vliv na množství procesů probíhajících v těle. Pomáhá snižovat důsledky řídnutí kostí, minimalizuje riziko zlomenin a pomáhá předcházet bolestem pohybového aparátu. 

Tento vitamín dále pozitivně ovlivňuje kardiovaskulární systém, podporuje prokrvování i činnost mozku, bojuje proti malátnosti a únavě.

Je často vyhledávaný i kvůli své schopnosti zlepšovat srážlivost krve. 

Tato kombinace vitamínů je obzvlášť vhodná pro lidi se zvýšenou fyzickou aktivitou, pro sportovce, pro ženy v menopauze nebo pro těhotné a kojící ženy.

Přípravek GS Vitamín D3 + Vitamín K2 je vhodný i pro děti od 3 let. Doporučená denní dávka pro děti do 12 let je jedna tableta každý druhý den. Dospělí užívají jednu tabletu denně. Tablety mají malou velikost a jejich polykání je bezproblémové.

Výhody

 • kombinace vitamínu D3 a vitamínu K2
 • podpora imunitního systému
 • podpora kardiovaskulárního systému
 • velikost tablet

Nevýhody

 • bez zjištěných nedostatků

Orientační cena

210 Kč

Hodnocení


Moje celkové hodnocení

Vitamíny a minerály přijímáme především ze stravy, což je zároveň i ta nejpřirozenější cesta, jak naše tělo zásobit tím, co potřebuje. Ruku na srdce, kdo z nás ale může svědomitě prohlásit, že jeho strava je vždy vyvážená a pestrá? Jen málokdo.

Na řadu tak přichází výživové doplňky s obsahem minerálů a vitamínů, kterých se určitě není třeba obávat, ale na druhé straně je třeba je užívat s mírou a v situacích, kdy to opravdu potřebujete.

To platí i o vitamínových a minerálních doplňcích od společnosti GS. Všechny produkty nabízí kvalitní složení bez lepku, cukru a laktózy a celou řadu příznivých účinků na lidské tělo. Jejich výhodou je i příznivá cena, díky níž jsou dostupné pro každého.

Ohodnoťte náš článek

Celkové hodnocení: 0 / 5. Počet hlasů: 0

 • 13. května 2021

O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálních studií na Prešovské univerzitě v Prešově. Má ráda knihy, procházky za jakéhokoli počasí, ale ze všeho nejraději má psaní. 

Rada zkouší nové věci a o své pocity a postřehy se dělí s ostatními. V redakci má na starosti testování spotřebičů. Lenka má velké zkušenosti z práce pro mobilního operátora (soda.o2.sk), kde se věnovala hodnocení telefonů. 

Více článků od tohoto autora

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: