Velký průvodce turistickou výbavou: Toto všechno budete potřebovat
Praktická a kvalitní turistická výbava je základem pro příjemně strávený pobyt v přírodě. Nepřipravenost nebo příliš těžké zbytečnosti v batohu umí naopak výlet pořádně zkomplikovat a znepříjemnit. Jak se tedy připravit a prakticky sbalit na turistiku?
Pokud nejste ostřílený turista s dlouholetými zkušenostmi nebo se chystáte poprvé na vícedenní túru, následující rady vám pomohou. Začneme od noh.
Turistická obuv
Správná obuv je snad nejdůležitější součást turistické výbavy. Není nic horšího než bolavé otoky na nohách, když máte ještě pořádný kus cesty před sebou. Proto dbejte na kvalitní a správnou velikost obuvi, při nákupu vyzkoušejte více typů a značek.
"Výhodným" nabídkám v supermarketech se v tomto případě raději vyhněte - cena se snižuje na úkor kvality. Do turistické obuvi se vyplatí investovat, při správné péči vám vydrží dlouhé roky.
Věnujte zkoušení dostatek času, setrvejte v botách aspoň 15 minut. Zkuste si chůzi po rovině, nahoru i dolů po schodech, pokud to jde, tak i po šikmé desce. Pata by měla sedět i v nezašněrované botě, mezi špičku boty a palec na noze by se měl vejít prst, aby netlačila při sestupech.
Pevnost závisí na terénu. Obuv v obchodech bývá označena písmeny podle náročnosti terénu, do kterého je určena:
A – lehký, upravený terén, chodníky.
B – lesy se střídáním měkkého a tvrdého povrchu.
C – náročný, skalnatý terén, tyto boty jsou použitelné i v zimě nebo na lehké horolezecké partie.
D – obuv na zimní a vysokohorskou turistiku, horolezectví.
Pro chůzi lesem po upraveném chodníku stačí lehká trekingová obuv s měkčí podrážkou, pro vysokohorskou turistiku zpevněná obuv, nejlépe se špičkou, která je překrytá gumou.
Pro chůzi po sněhu potřebujete nepromokavé boty s dobrou tepelnou izolací, s tuhou podešví a hrubým vzorem podrážky. Při vícedenních výletech je nepromokavost důležitá i v teplejších ročních obdobích, v tomto případě s sebou přibalte i plátěné tenisky na přezutí v čase odpočinku.
Neméně důležité pro komfort při dlouhé chůzi jsou ponožky. Jejich správný výběr vás také může ochránit před otlaky nebo dokonce omrzlinami. Zvolte vysoké, prodyšné, přiměřené hrubé (lyžařské raději ne) z funkčních materiálů, které pot nepohlcují (bavlna), ale odvádí ho, jako jsou polyester a polyamid. Měly by být zpevněné na patě a špičce a pružné mezi nimi a měly by udržovat optimální teplotu chodidla.
Jak se starat o turistickou obuv?
Aby vám obuv sloužila co nejdéle, nezanedbejte péči o ni. Po túře je třeba boty očistit, na což postačí mýdlová voda, ne příliš teplá, protože by mohla narušit jejich nepromokavost. Ani sušit je při sálavém teple není vhodné. Lepší je vecpat do nich novinový papír, který vlhkost odsaje.
Po vysušení následuje impregnace, tedy ošetření povrchu proti vodě. Na textilní syntetické nebo směsové materiály použijte impregnační spreje. Na hladkou kůži také, můžete doplnit i impregnační roztoky, na drsnou nebo broušenou kůži můžete nanést i vosk nebo olej, pokud doporučuje výrobce. Impregnovat stačí jednou za 2-3 týdny při pravidelném nošení nebo když máte pocit, že boty začínají trochu promokat.
Kvalitní oblečení na turistiku
Před túrou je vhodné se obléct "cibulově", tedy ve více vrstvách, abyste si jednu mohli vysvléct, když se oteplí a zahřejete se pohybem. Když je třeba chvíli postát, zafouká vítr atd., znovu si ji můžete obléct.
Jak vrstvit oblečení?
Spodní vrstva
První spodní vrstvu tvoří funkční spodní prádlo, tričko nebo tílko, které odvádí pot a udržuje pokožku v suchu. Aby termoprádlo plnilo svou funkci, musí být přiléhavé. Většinou se vyrábí ze syntetických materiálů, polypropylenu, polyesteru nebo polyamidu, které vlhkost nenasají, ale odvedou dále od těla. Přírodní alternativou je merino vlna, vyrobená ze srsti australských a novozélandských ovcí, vynikající tepelnou izolaci a velmi příjemná na dotyk.
Termoizolační vrstva
Druhá vrstva je termoizolační – mikina nebo pulovr - její tloušťku si zvolte podle ročního období. Měla by být lehká, dobře udržovat teplo vytvořené tělem a také musí odvádět vlhkost dále od těla. Můžete zvolit mikinu, která se rozepíná zipem po celé délce. V zimě jsou vhodnější ty, které mají zip jen v horní části, protože unikne méně tepla.
Vnější ochranná vrstva
Vrchní, ochranná vrstva oblečení má za úkol chránit vás před chladem, větrem, deštěm nebo sněhem. Pokud se chystáte na delší túru, doporučujeme si sbalit tenčí větrovku i v létě.
Ideální bunda na turistiku je voděodolná, oděruvzdorná a zároveň prodyšná. Dokonalou ochranu proti dešti i v extrémních podmínkách poskytují tzv. "hardshell" oděvy. Pokud to ale okolnosti vyžadují, klidně si vezměte dostupnější "softshellovou" bundu, která vás ochrání před větrem a částečně před deštěm. Klasickým, dnes už spíš retro, "šusťákovým" větrovkám se určitě vyhněte, promoknou při první přeháňce.
Před deštěm vás ochrání nejlépe pršiplášť z PVC nebo pončo. Turistické pončo nebo pelerína je velmi praktický kus oděvu hlavně při vícedenních výletech. Díky svým velkým rozměrům dokáže překrýt i batoh a vaše věci zůstanou pěkně v suchu.
Vrchní vrstvu tvoří také kalhoty, které by měly být co nejpohodlnější a nepřekážet v pohybu. V létě jsou nejlepší prodyšné a rychleschnoucí materiály, do chladnějšího počasí se nosí větruodolné, voděodolné, nebo také softshellové varianty. Turistické kalhoty se vyrábí vyztušené na kolenou a zadku, se zvýšeným pasem, spodní kraj by měl zakrývat botu, případně se může dát stáhnout gumičkou nebo suchým zipem.
Pokud se vydáte do sněhu, velmi užitečným doplňkem jsou návleky, přiléhající těsně k botě. Zabraňují proniknutí vody, sněhu a nečistot, poškození kalhot a pomáhají udržovat nohy v teple.
Ochrana hlavy
Nezapomeňte na pokrývku hlavy. Víte, že až 50 % tělesného tepla uniká přes hlavu? V zimě si vezměte teplou čepici (do batohu je potřeba zabalit i náhradní), v létě kšiltovku nebo klobouk a ochranu před slunečním zářením, případně praktický univerzální šátek, který má mnoho způsobů využití: jen na krk, jako kukla, čapka nebo gumička do vlasů.
Více o správném vrstvení oblečení na turistiku se dozvíte v tomto videu:
Správná péče o funkční oblečení
Také oblečení vyžaduje zvláštní péči. Při praní kontrolujte obaly pracích prostředků, abyste se ujistili, že ten váš je vhodný pro materiál, z něhož je váš oděv zhotovený. Můžete použít speciální prací mýdlo, rozhodně se vyhněte avivážím a jiným doplňkovým prostředkům.
Někteří lidé si myslí, že nepromokavé oděvy by se měly prát co nejméně, což není pravda, protože odolávají i špíně, která je zničí mnohem rychleji než prací mýdlo, protože ucpává póry vrchní vrstvy. Perte opatrně a pozorně čtěte cedulky s pokyny pro péči. Často nošený nepromokavý oděv můžete také impregnovat, ale stačí občas.
Batoh na turistiku
Objem turistického batohu závisí na délce výletu. Na jednodenní túru úplně postačí 30litrový. Důležité je, aby byl dostatečně vyztužený, polstrovaný a zároveň prodyšný v zádové části a v nosných popruzích. Dobře vypracovaný nosný systém batohu je základem vašeho komfortu na cestách. Dále zkontrolujte, zda má kvalitně vypracované zipy, které se vám nerozjedou v nejnevhodnější chvíli.
Střední a velké batohy s objemem 60 litrů a více, určené na vícedenní úpravy, mívají nastavitelný bederní pás a hrudní popruh, které pomáhají rovnoměrně rozložit váhu. Při správném nastavení popruhů by měl bederní pás nést až dvě třetiny celkové váhy batohu, ramena tedy jen jednu třetinu. Velké batohy, určené k nošení těžších nákladů, se vyztužují kovovými pásy, které se dají vytáhnout před praním. Větší batohy bývají dvoukomorové, s komorami umístěnými nad sebou.
Po stranách turistického batohu se nachází praktické kompresní pásky, umožňující připevnit věci, například karimatku, sněžnice nebo tyče od stanu, zároveň ale dokáží také zmenšit objem batohu, pokud máte méně věcí. Vyberte si batoh z pevného a zároveň lehkého materiálu, který odolá oděru a částečně i vodě, zpevněný prošíváním v namáhaných částech. Pro případ nepříznivého počasí se prodávají batohy s nepromokavou pláštěnkou
A co sbalit do batohu? Tomu se budeme věnovat níže. Zatím si prohlédněte video, kde v recenzi 4 batohů pochopíte, jaká kritéria jsou nejdůležitější při výběru:
Trekingové hole
Ke zvýšení komfortu chůze, stability a rovnováhy, ochraně kloubů a snížení zatížení páteře, turisté často sáhnou po teleskopických trekingových holích. Tato pomůcka má své zastánce i odpůrce. Při lehčích tůrách nejsou povinností.
Abyste získali výhody, které vám hole můžou přinést, je velmi důležité je používat správně. Hole nedržte křečovitě, ale v uvolněném zápěstí. Je třeba je klást co nejblíže k vertikální ose těla, tím se dosahuje stability, lépe se přenáší zatížení a šetří se svalstvo ruk. Kladení holí dále od těla mívá opačný efekt.
Správně používané hole dokáží výrazně snížit opotřebovávání kloubů a chrupavek nadměrným zatížením chůzí s batohem, hlavně při sestupu. Při turistice dostávají nejvíc zabrat bederní klouby, kříže, kolena, páteř a svaly nohou. Zjistilo se, že snižují zátěž kolen až o 30 %. Navíc existují důkazy, že používáním holí a zapojením svalů horní části těla se zlepšuje tělesná kondice.
Trekingové hole jsou výborným pomocníkem do kluzkého nebo jinak náročného terénu, při nepříznivém počasí a snížené viditelnosti, kdy snižují pravděpodobnost uklouznutí a pádu.
Jejich nadměrné používání ale může vést ke snížení citu pro rovnováhu, kterou turista potřebuje například na úzkých hřebenech nebo lezeckých úsecích, kde není možné je použít.
Také mohou omezit fyziologický obranný mechanismus - svaly, klouby a chrupavky potřebují zátěž a tréning pro udržení elasticity. Zdravý turista by si měl zvyknout chodit bez holí, ale pro lidi, kteří už trpí nějakým onemocněním kloubů, mohou posloužit jako ochrana před dalšími zdravotními komplikacemi.
Doplňky pro bezpečnou zimní a vysokohorskou turistiku
Případy z televizních novin o nešťastném osudu lidí, kteří v horách přecenili svoje schopnosti, vám nemusíme připomínat. Pokud jste turista začátečník, vydejte se do náročných terénů raději s někým, kdo už zkušenosti má. Hory jsou nevyzpytatelné a můžete tak vážně ohrozit svoje zdraví i život.
V zimě jsou trasy vždy náročnější, teplota klesá hluboko pod nulu a ve vysokých horách hrozí lavinové nebezpečí.
Mačky jsou kovové "drápy", které se připevňují na obuv v náročných horských terénech, v zimě a při horolezectví, usnadňují chůzi a dělají ji bezpečnější, například, když hrozí uklouznutí. Podobně jako obuv, i mačky bývají označovány písmeny podle náročnosti terénu a aktivity, na kterou se používají od A po H.
Existují tři základní typy maček:
Turistické s předními hroty v horizontální poloze, které zabezpečují lepší záběr při chůzi.
Lezecké mají přední hroty v horizontální poloze, jsou odolné při svislém zatížení, většinou mají automatické vázání.
Skialpinistické mačky mají vázání přizpůsobené k upevnění na lyžáky. Sem se řadí i tzv. stoupací železa.
Sněžnice se na našem trhu objevily teprve nedávno, ale jsou výborným pomocníkem na zimních výletech. Pokud je chcete používat často a do náročných terénů, které mohou být zledovatělé, vyberte si sněžnice se zářezovými zuby a hroty. Vyrábí se ze dřeva, bambusu, duralu nebo plastu, k botám se připevňují řemínky.
Cepín je pomůcka určená k pohybu po ledovcích, sněhových polích nebo po skalnatém povrchu. Vzhledem připomíná krompáč nebo motyku. Používají se jako hole pro udržování rovnováhy, při lezení se hrotem zasekávají do skály nebo ledu, při sněhových výstupech se zapichují do země jako pevný bod pro stanoviště.
Rozlišujeme turistické a lezecké cepíny. Délka klasického turistického cepínu je asi 90 cm, aby se o něj dalo při chůzi opírat. Jsou určeny k překonání krátkých a ne velmi strmých lezeckých úseků. Kratší jsou určeny k horolezectví, jsou o hodně pevnější a snesou extrémní zátěž. Mají vyměnitelný hrot a zahnutou ručku s ochranou proti obouchání kloubů. Na lezení jsou potřeba dva cepíny.
Dostatek teplého oblečení
Může se to zdát jako banalita nebo rada od příliš starostlivé mámy, ale nedostatek teplého oblečení vám může velmi znepříjemnit zimní túru. Je velmi důležité mít v batohu suché náhradní termotričko, ponožky, univerzální šátek a čepici, rukavice. Nezapomeňte na kvalitní nepromokavou větrovku a kalhoty.
Mapa, GPS
Před výletem si vždy naplánujte trasu a někomu oznamte, kudy půjdete. V České republice máme většinou dobře a zřetelně označené turistické chodníky. I když mapy a GPS máme většinou v mobilních telefonech, pro jistotu nebo pro případ jejich selhání je dobré mít s sebou klasickou skládací papírovou mapu. Najdete na ní informace o trase, značení, náročnosti a délce.
Existují i speciální GPS zařízení pro turisty, která jsou možná praktičtější, ale v hustých lesích mohou mít problém se zachytáváním signálu. Na delší výlety, hlavně do zahraničí, je dobré mít s sebou i klasický kompas nebo buzolu.
Lékárnička
Nikdy nevíte, co se může stát. Proto by neměla ve vaší výbavě chybět lékárnička se základními potřebami pro první pomoc, a to také při méně náročných túrách. Pouzdro by mělo být látkové, s praktickými přihrádkami uvnitř, abyste potřebné věci v případě nebezpečí našli co nejrychleji
Dobrá lékárnička musí obsahovat:
- dezinfekční prostředky
- obvazový materiál (hydrofilní obinadlo, sterilní obvaz, pružné obinadlo s háčky, trojcípý šátek, mastný tyl)
- gumové rukavice
- alu fólii
- náplast
- pinzetu
- nůžtičky
- lihovou fixu
- injekční stříkačku
- žiletku
- léky proti bolesti
- glukózu, živočišné uhlí
- kapky do očí.
Nezapomeňte na léky, které turisté dlouhodobě užívají. I když se vám tento seznam může zdát dlouhý, praktické turistické lékárničky malých rozměrů zabírají v batohu jen velmi málo místa a jsou lehké.
Osvětlení
Nejen v zimě, když jsou dny kratší, ale i v létě, kdy se může výlet neplánovaně prodloužit, je nezbytné si vzít s sebou spolehlivou baterku nebo praktickou čelovku.
Bezpečnostní doplňky
Při těch nejtěžších situacích, které vás mohou překvapit na túře do vysokých hor v zimě, mají cenu zlata doplňky jako lavinový vyhledávač, lopata a sonda. Vyhledávač pomáhá rychle najít člověka zasypaného lavinou. Během túry je třeba ho mít zapnutý na vysílání, v případě nehody se zapíná na příjem a hledá signál vyhledávače zasypaného.
Lavinové lopaty jsou doplňkem poměrně těžkým k nošení, ale mohou také zachránit život. Pro případ nouze si také vezměte do kapsy píšťalku - s její pomocí můžete rychleji přivolat pomoc.
Výbava na nocování v přírodě
Přespat pod širým nebem může být skvělý zážitek a velké dobrodružství, ale je třeba se na to precizně připravit, abyste měli co největší pohodlí, nabrali dostatek sil na další putování a aby vás nepřekvapil chlad nebo změny počasí.
Stan
Nejrozšířenějším typem stanů jsou tzv. kopulovité nebo iglú. Kvalitně zpracovaný stan musí mít dobrou stabilitu, pevnou konstrukci a měl by se snadno stavět, abyste u toho nestrávily zbytečné hodiny.
Nejlepší ochranu před deštěm vám poskytnou dvouplášťové stany, které se skládají ze dvou vrstev se vzduchovou mezerou mezi nimi, takže vám nehrozí, že se ve spánku opřete o mokrou stěnu a voda se dostane dovnitř.
Míru nepromokavosti označuje tzv. vodní sloupec, číslo, které určuje, kolik vody dokáže stan udržet, dokud nepromokne. Pokud se chcete ráno vzbudit v suchu, požadujte od prodejce minimálně hodnotu 2000 mm nebo vyšší. U expedičních stanů určených k vysokohorské turistice a do extrémních klimatických podmínek tyto hodnoty stoupají na 6000 až 10000 mm.
Kromě promokavosti je důležitá i prodyšnost, stříška by se měla dát odepnout a stan by měl mít síťku proti hmyzu.
Při koupi stanu vám doporučíme zkontrolovat, zda jsou švy podlepené a z jakého materiálu je vyrobena podlaha. Kvalitní podlaha stanu je vyrobená ze směsí syntetických vláken polyester a polyamid, vyhněte se polyetylenu - je těžký a není odolný vůči vlhkosti. Švy by měly být podlepeny, protože při šití se narušuje struktura látky a vznikají malé dírky, kterými by mohla proniknout voda.
Jaký typ stanu si vybrat?
Stany se podle způsobu využití rozdělují do čtyř základních kategorií:
ultralehké (cyklistické)
expediční
rodinné
turistické
Na lehčí pěší výlet v letním počasí vám postačí i lehký stan - oceníte hlavně jeho skladnost a nízkou hmotnost.
Univerzální a nejoblíbenější variantou je samozřejmě turistický stan, vhodný na jaro, léto i podzim, poskytující uspokojivý přístřešek, snadno se staví a skládá do batohu. Jeho hmotnost se pohybuje okolo 3,5 kg. Jako jednoduchý přístřešek může také posloužit celta (nepromokavá plachta) o rozměru 2,5 x 2,5 metru, pokud nechcete brát stan, resp. jdete někam, kde se stanovat nesmí.
Pokud se však chystáte do vysokých hor nebo někam, kde vám hrozí extrémní teplotní výkyvy nebo silný vítr a déšť, pořiďte si nejodolnější expediční stan.
Pokud jste se už rozhodli, který typ stanu bude pro vaše výlety ten nejvhodnější, porozmýšlejte třeba už jen nad počtem výletníků, kteří v něm budou přespávat a kolik místa v něm potřebujete mít.
Rodinné stany jsou velké, prostorné, ideální, pokud se chystáte na vícedenní pobyt v přírodě s rodinou, ale nosit je v batohu na pěší túry není nejpohodlnější, protože váží až 7 kg. Stany s velkými předsíněmi mají také výhodu, že je v nich možné i vařit.
Větší stany mívají dvě a víc komor, u menších stačí i předsíňka, která je velmi užitečná jako úložný prostor. Pro odkládání věcí mohou také sloužit kapsičky na stěnách "ložnice".
Karimatka
Pokud jste se rozhodli přenocovat v přírodě, vyberte si karimatku, která je skladná a zároveň vám poskytne dobrou izolaci před chladem od země. Nejlepší, co si můžete přibalit, je tzv. samonafukovačka, podložka z pěnového materiálu, která se dá srolovat na minimální rozměr. Po vytažení ventilu v rohu podložky do sebe začne nabírat vzduch a vznikne komfortní „lůžko“. Tento druh podložky poskytne pohodlí i v "divočině", je ale náchylná na poškození, tak je třeba na ni dávat pozor.
Další možnost je klasická pěnová karimatka. Při jejím výběru je třeba si dát pozor na materiál - vhodný je EVA (etylenvynilacetát), dobře izoluje, zůstává suchá, dá se připnout zvenku na batoh a oproti samonafukovačce je mnohem levnější. Karimatkám s označením PE (polyetylen) se raději vyhněte, jsou sice levnější, ale mají tendenci nasáknout vlhkost.
Spacák
Co může být lepší, než si po náročném dni lehnout a zabubat se do teplé peřiny? Kvalitní spacák vám tento pocit aspoň zčásti dopřeje, i když trávíte víkend mimo domov a svou pohodlnou postel. Ochrání vaše tělo před chladem noci tím, že okolo něho vytvoří izolační obal z výplně - peří nebo dutého vlákna - a hlavně vzduchu, který je ve výplni obsažený. Jelikož kvalitu izolace určuje hlavně ten vzduch, je potřeba si při koupi spacáku všímat jeho nadýchanosti - loft.
Z materiálů výplně si můžeme vybrat péřový nebo spacák z dutého vlákna.
Klasické, husím peřím a chmýřím vyplněné spacáky jsou poměrně drahé, ale vynikají svými izolačními schopnostmi, nízkou hmotností a dobrou sbalitelností.
Jejich kvalitu určuje plnivost. Poměr mezi peřím a chmýřím se měří v jednotkách "cuin". Hodnoty se pohybují v rozpětí od 300 CUIN, což znamená nízkou kvalitu peří letních spacáků, přes 550 CUIN kvalitních, trojsezónních, až po 750 CUIN, vysoce kvalitních, zimních spacáků.
Nevýhodou peří je to, že je třeba ho chránit před vlhkostí. Jakmile zvlhne, ztrácí svou nadýchanost a tedy i tepelně-izolační schopnosti.
Odolnější proti vodě je syntetická, levnější náhrada peří, duté vlákno. I když nedosahují takový "loft" jako jejich přírodní konkurent, jsou praktické, teplé a mají více výhod - velmi rychle schnou, nehrozí u nich alergická reakce, nenapadne je plíseň a neztrácí kvalitu ve vlhkém počasí.
Hamaka
Znáte ji? Je to čím dál tím oblíbenější novinka z instagramových fotografií, zobrazujících přírodní scenérie v pozadí hamaky, vychytávky určené k odpočinku a spaní nad zemí, fungující na principu houpací sítě, vyrobené z parašutistické tkaniny.
Přichytíte ji kdekoliv na dva stromy, přinese pohodlí do letního kempingu, i tady je ale třeba dbát na výběr kvalitního výrobku z pevného materiálu. Přes noc je možné v nich použít samonafukovací podložku a teplý spací vak. Doporučujeme také moskytiéru, hlavně v letních měsících je ochrana proti hmyzu nezbytností.
Strava a pití v horách
Na jednodenní túru vám postačí malé množství jídla, přinesené z domu, případně do plánu cesty zařadíte nějakou chatu, která nabízí občerstvení. Mít s sebou dostatek tekutin a něco na zub k doplnění energie, minerálů a vitamínů je pro turistu nezbytné.
Tekutiny vám doporučujeme doplňovat dřív, než se dostaví žízeň, přibližně 1 litr na 2-3 hodiny chůze. Na pití si kromě čisté vody vezměte čaj, ovocnou vodu nebo minerálky, protože potřebujete minerály, které ztrácíte pocením. Kromě toho, určitě po cestě turistickým chodníkem narazíte na studánku s čistou pramenitou vodou, proto vám stačí lahev nebo termoska o objemu 1,5 litru.
Jídlo zvolte výživné, ale i praktické a skladné, vhodné jsou cereální tyčinky, ovoce, ořechy nebo konzervy. Existují i speciální nádoby, které bezpečně uskladní jakékoliv jídlo a udrží ho i teplé (pozor, aby se vám nezkazilo), ale jakou variantu zvolíte, záleží jen na vás. Velmi skladné a výživné je sušené maso nebo proteinové koktejly nebo tyčinky, které doplní energii.
Během vícedenních túr, hlavně těch náročnějších, stravu určitě nepodceňujte. Potřebujete dostatek energie, abyste zvládli zvýšenou fyzickou zátěž. Bez správné stravy se rychle dostaví únava, kvůli níž si výlet vůbec neužijete, ba dokonce zvyšuje riziko úrazu. Jídlo by mělo být bohaté na bílkoviny, tuky, přirozené cukry, vlákninu a minerální látky. Vezměte si s sebou trvanlivé potraviny, například maso, zeleninu a luštěniny v konzervách, těstoviny, instantní polévky, sušené mléko a puding.
Největším jídlem na túrách bývá obvykle večeře. Ať už jste si hlavní ingredienci k večeři ulovili nebo přinesli s sebou, na delším pobytu v přírodě by vám rozhodně neměly chybět praktické pomůcky na vaření a konzumaci. V době večeře si najděte zdroj vody, protože ji budete potřebovat na vaření a umytí nádobí.
Turistické nádobí
Nejoblíbenějším pomocníkem na přípravu jídel v přírodě je plynový vařič. Jednoduchý vařič se skládá z propan-butanové bomby - kartuše a hořáku. Jsou dostupné v různých velikostech a ve velmi praktické, nízké hmotnosti. Plynový vařič dokáže ohřát 1 litr vody za tři minuty.
Existují také benzinové vařiče, oblíbené kvůli dostupnosti paliva a hlavně funkčnosti i ve zhoršených klimatických podmínkách, při silných mrazech, kdy plynové mohou selhat. Jejich nevýhodou je vyšší hmotnost a cena. Někteří turisté upřednostňují lihové vařiče, které jsou levné, trvanlivé a snadno se používají
Kromě vařiče budete potřebovat praktické kempingové nádobí, hrnec, který na něj bude pasovat, talíře, nádoby a hrnky (kolik, záleží na počtu strávníků), případně malou pánvičku. Pomocí ní dokážete vytvořit pochoutky, díky nimž naberete hodně sil na další putování.
Jak se připravit na rybaření
Skutečným dobrodružstvím se pobyt v přírodě stane tehdy, když se rozhodnete si večeři sami ulovit. Rybaření je specifický pobyt v přírodě. První, co potřebujete, je samozřejmě rybářské povolení a nějaké ty vědomosti o tom, jak se to dělá. Potom si pořiďte základní výbavu.
Nejdůležitější část výbavy, kterou byste si měli vzít, jsou dvě udice. Udic existuje hodně druhů, takže před výběrem si rozmyslete, jaké ryby chcete chytat. Nejoblíbenější na lov jsou kapři a jim podobné ryby - na ně potřebujete standardní teleskopický prut délky 2,7 až 3,6 metrů. Pokud chcete lovit v tekoucí vodě, zvolte raději tvrdší udici, do rybníku vám postačí tenčí.
Udice je potřeba doplnit pevnými navijáky, silikonovými vlasci ideálně bílo modré barvy, aby splynuly s vodou a byly pro ryby neviditelné.
Dalšími důležitými doplňky jsou plaváky, háčky, jejichž velikost závisí na velikosti vaší budoucí kořisti, naviják, podběrák a stojany na udice a sítě na úlovky.
Základem úspěšného rybolovu je návnada. Ta musí mít správnou barvu a strukturu. Menší rybky lákají spíš tmavé návnady, větší zase zabírají na světlé. Hnědá barva je univerzální a funguje hlavně v zakalených vodách po dešti. Na kapry se používá speciální návnada boilie, vařené kuličky, které se dají připravit z mouky a vajec. Krmivo pro ryby si můžete připravit i z uvařených luštěnin, pšenice, ječmene nebo ořechů.
Nezapomeňte na pohodlnou skládací rybářskou stoličku a výstroj proti dešti, přece jen strávíte u vody několik hodin. O rybaření je známo, že vyžaduje velkou trpělivost, tak ať je vám během čekání pohodlně.
Jak se prakticky sbalit?
Seznamy potřebných věcí jsou poměrně rozsáhlé. Pro co největší komfort přidáváme několik praktických rad, jak to všechno sbalit do batohu.
Spacák uložte na dno, tedy na nejnepřístupnější místo. Potřebovat ho budete až v noci, kdy už bude chladno a většinu věcí, které na něj uložíte, budete mít už na sobě a snadno se k němu dostanete. Takto ho není třeba vytahovat, když se zhorší počasí.
Na vrch batohu uložte lahve s vodou, protože je potřebujete mít po ruce, nejlépe hlavou dolů blízko k zádům batohu. Zvolte raději plastové lahve, které se po vyprázdnění dají zmáčknout a zabírají méně místa.
Karimatka a ostatní potřeby na spaní se dají připnout zvenku kompresními popruhy, tedy je zbytečné, aby zabíraly místo uvnitř, kde potřebujete místo pro oblečení. Nejpraktičtější je připnout karimatku svisle, ne vodorovně, abyste se cestou nezachytávali o "překážky".
Kolíky a hůlky ze stanu připínáme zvlášť, některé batohy mají na ně speciální místo. Stan se připíná zepředu. Pokud má váš batoh vrchní kapsu, je to ideální místo pro lékárničku a hygienické potřeby, případně jiné drobnosti.
Každý turista si časem vytvoří sám svůj individuální obsah batohu, vybere si svůj oblíbený způsob nocování a občerstvení v přírodě, najde si svůj oblíbený terén a zdolává nové výzvy, které turistika nabízí. Svůj "styl" si vytvoříte vy, na základě svých zkušeností a potřeb. Doufáme, že vám naše rady a tipy pomohly sbalit se a vyrazit ven. Čeká vás hodně krásných zážitků.
Na závěr vám ještě přinášíme přehledný seznam toho, co by vám rozhodně nemělo chybět na jednodenní turistiku. Také jsme přidali seznam věcí, které byste u sebe měli mít v případě, že se do hor vydáte na více dní.
Praktický seznam, jak se sbalit na jednodenní turistiku
- batoh (stačí objem 30 l)
- malá baterka/čelovka
- sluneční brýle
- pokrývka hlavy
- mobilní telefon, případně GPS, mapu, kompas
- doklady
- lékárnička
- hygienické potřeby, kapesníky
- pršiplášť/pončo
- náhradní ponožky
- zavírací nožík - "rybička"
- jídlo a pití
- trekingové hole
- balzám na rty a jiné drobnosti.
Výbava na vícedenní turistiku
- lehká obuv na přezutí
- nepromokavá obuv
- náhradní ponožky, teplé, dlouhé, podkolenky
- návleky na nohy
- náhradní trička a spodní prádlo
- nepromokavá bunda + pršiplášť nebo pončo
- dlouhé kalhoty
- rukavice
- plavky
- batoh o objemu nad 38 l, 50 l na víc než 2 dny
- stan, spacák, karimatka, případně hamaka
- igelitové sáčky na odpad a zabalení oblečení
- mycí potřeby
- opalovací krém a balzám na rty
- zápalky
- jídlo
- vodu v plastové lahvi, termosku
- turistické nádobí, vařič
Před cestou na horskou turistiku doporučujeme zkontrolovat své životní pojištění, které Vás ochrání nešťastném zranění.