Pohodlné cvičení jógy: pomůcky pro začátečníky i pokročilé

pomůcky ke cvičení jógy

Na cvičení jógy je krásné to, že s ním můžete začít kdykoliv. Nepotřebujete speciální prostor ani drahé vybavení.

Jóga je skutečně pro každého. Stačí vám trocha prostoru, například na podlaze pokryté kobercem, a správné instrukce od kvalifikovaného jogína. Bez vhodné podložky, díky které budou vaše asány stabilnější, může být cvičení ale zbytečně náročné.

Podložka a pohodlné oblečení jsou základ. Kromě toho ale existuje více pomůcek, které dělají cvičení ještě příjemnějším. A protože benefity tohoto cvičení objevuje stále víc lidí, také nabídka doplňků je stále širší.

Poradíme vám, jak se připravit na cvičení jógy, abyste se cítili co nejpohodlněji. A také, jak se zorientovat v množství pomůcek.

Podložka na jógu

Podložka je jako pevná zem pod nohama jogína. Pomáhá při udržení pozic, které by na kluzké podlaze ani nebylo možné vykonat. Dobrá podložka se nepohne z místa ani při dynamickém cvičení.

Podložky pro začátečníky se dají sehnat za pár korun, čemuž odpovídají i jejich vlastnosti. Pro úplné začátečníky ale mohou být dostačující.

Pokročilí jogíni ale potřebují kvalitnější podložku, která je podpoří i při vykonávání náročnějších cviků.

podložka na cvičení jógy

Stabilní podložka na jógu je pro pohodlné cvičení klíčová.

NÁŠ TIP: Matěj Jurenka se věnuje józe víc než 20 let. Mimořádně ho baví stojky, o nichž nám Matěj v rozhovoru také povyprávěl

Jaké vlastnosti musí mít pohodlná podložka na jógu?

Protiskluznost

Pro pohodlí při cvičení je klíčové, aby byla podložka protiskluzová. Nesmí se při pohybu posouvat, musí zůstat na místě. Vrchní strana také nesmí být kluzká pro dlaně a chodidla, a to ani tehdy, když se potí. Dlaně a chodidla musí zůstat na svém místě, jinak se cvičení nepodaří. Nejkvalitnější podložky tuto podmínku splňují při jakémkoliv stylu jógy.

Měkkost a tloušťka

Tyto vlastnosti oceníte při cvičeních, která se vykonávají vleže na zádech nebo v kleku na jednom nebo obou kolenou. Měkká pohodlná podložka vás ušetří bolesti zad a kloubů. Standardní tloušťka je 4 mm.

Kvalitní materiál a trvanlivost

Ideální je, když podložku nebudete muset vyhodit po roce používání. To znamená, že neztratí svou pevnost a povrch se "nesedře". 

Nejčastěji se setkáme s podložkami z PVC, polyuretanu nebo přírodního kaučuku (případně jejich kombinace), který patří mezi nejkvalitnější materiály na výrobu jógamatek a je ekologický. V nabídce podložek najdete také materiál PTE, což je termoplastický elastomer. Jde sice o plast, ale je recyklovatelný.

Délka

Standardní rozměr podložky je 180 cm × 60 cm × 4 mm. Krátká podložka není příliš pohodlná pro vykonávání některých cviků. Hlavně, pokud jste vysoké postavy, volte raději z delších podložek. Pokud je vaše výška o pár centimetrů víc než délka podložky, není potřeba kupovat si automaticky delší. Při většině běžných asán tělo není úplně natažené jako ve stoje a pozice pohodlně odcvičíte i na podložce se standardní délkou.

Příjemný design

Barva podložky na jógu by měla být jemná a uklidňující. Vyberte si barvu, která na vás působí pozitivně, ne agresivně. Oblíbená je mystická fialová, zelená, evokující přírodu, nebo oranžová, vyzařující optimismus. Podložky často zdobí mandaly a jiné designové potisky. Vzory by ale neměly být příliš výrazné, protože by působily rušivě.

Oblečení na jógu

S prvními jednoduchými asánami stačí začít v pohodlném oblečení, které už máte doma. Kvalitní oblečení, které se přizpůsobí jakémukoliv pohybu, odvádí pot a ještě dobře vypadá, váš zážitek z cvičení ještě vylepší. (1

joga asana

Oblečení na jógu by mělo být dostatečně pružné s funkčními vlastnostmi. 

Kalhoty na jógu 

Kalhoty musí být velmi flexibilní a pohodlné. Osvědčené jsou elastické legíny, dostupné v jednobarevném provedení i s potiskem nejrůznějších vzorů, mandal, květin atd. Pokud legíny nejsou pro vás to pravé, vyzkoušejte široké kalhoty na jógu nebo volné a vzdušné tepláky, tzv. harémové kalhoty s gumičkou kolem kotníků. Pánové obvykle volí šortky, případně sportovní tepláky.

Sportovní podprsenka

Kvalitní sportovní podprsenka poskytuje při pohybu oporu a cvičení je tak pohodlnější. Při výběru si dejte pozor, aby vás netlačila, abyste ji necítila při každém nádechu.

Tričko

Jaké tričko na cvičení zvolíte, je na vás. Pro začátek úplně postačí jakékoliv bavlněné tričko. Důležité je, aby nebylo příliš volné a nepadalo vám přes hlavu vždy, když se předkloníte. Vyberte i tedy tričko, které jemně přiléhá k vaší postavě. Designové kousky si dopřejte jako odměnu.

Mikina/lehký svetřík

Místnosti, kde se odehrávají lekce jógy, mohou být chladné, a tak před cvičením oceníte vrstvu oblečení navíc.

Čelenka

Pokud  máte dlouhé vlasy, látková čelenka jim zabrání, aby vám při cvičení padaly do obličeje. Také absorbuje pot. 

Ponožky a rukavice na jógu

Pravděpodobně je nebudete potřebovat, přece ale pro větší stabilitu můžete použít speciální protiskluzové ponožky. Mají oddělené otvory pro každý prst zvlášť. Podobně také rukavice.

Doplňky a pomůcky na cvičení jógy

Na co nejpohodlnější cvičení jógy už od samého začátku bylo vyvinuto několik pomůcek. Některé z nich vám usnadní cviky tak, abyste tělo hned na začátku nepřetížili a neublížili mu a udělají cvičení pohodlnějším. Jiné jsou určeny pro zkušené cvičitele a pozdvihnou náročnost jednotlivých poloh na vyšší úroveň. 

jogové bloky

Vhodně zvolené pomůcky podporují tvořivost a lepší zvládání asán. 

Pro začínající jogíny

Ručník

Je to velmi univerzální pomůcka na jógu. Poslouží jako polštář, opora pod dlaně a zápěstí při pozicích, které vyžadují přenos váhy těla na ruce. Velké osušky mohou být alternativní podložkou, hlavně, když jste na cestách.

Polštář a přikrývka

Součástí lekcí jógy bývá meditace. Ta vyžaduje co nejpohodlnější polohu těla. Někomu stačí k pohodlí podložka na jógu. Pokud si ale potřebujete podložit hlavu polštářem, vezměte si ho na cvičení s sebou. Přikrývka zase zabezpečí, že když vaše tělo při odpočinku trochu vychladne, nevyruší vás to z meditace.

Bolster neboli válec

Bolster je trochu jiný typ polštáře, je pevnější a má válcovitý tvar. Používá se jako opora pod záda, podporuje otvírání hrudníku při meditačních polohách.

Popruhy na cvičení

Popruhy na jógu fungují jako "prodloužená ruka". Usnadňují vykonávání asán, v nichž ruce mají dosahovat k chodidlům. Jsou také vhodné pro pozice s rukama za zády. 

Kolo na wheel jógu

Kolo poskytuje zádovou oporu při cvičení a podporuje tvořivost. Cvičení s kolem se nazývá wheel jóga a umožňuje zdokonalit se v náročných pozicích, při nichž se pracuje s pohybem kola.

Podpůrná stolička na stojky

Stojky se u vašich prvních pokusech mohou zdát jako nesplnitelný cíl. Zkuste je trénovat se speciálně navrženou stoličkou, která poskytuje podporu a nezatěžuje krk ani páteř.

Bloky

Pomůcky ve tvaru cihly se používají při pozicích ve stoje, přičemž ruce mají dosáhnout na podlahu. Jsou vhodným doplňkem pro začátečníky. Vyrábějí se z pěny, korku nebo dřeva.

Klín

Podobně, jako bloky, také klín slouží k usnadnění vykonávání pozic. Je to jakási šikmá plošinka, díky níž nemusíte napínat dlaně přímo na podlahu. Klín vám pomůže, pokud se cvičením snažíte o regeneraci a léčení těla nebo trpíte bolestmi, například karpálním tunelem. (2)

NÁŠ TIP: Tomáš Sokol z flexity.cz v rozhovoru prozradil, jak může cvičení jógy pomoci při bolestech páteře. Poradil také konkrétní cviky a pomůcky, které mohou se cvičením pomoct.

Jak pečovat o věci na jógu?

Je úplně přirozené, že se podložka při cvičení znečistí. Výrobci s tímto počítají a tak čištění většinou není náročné.

Na podložku na jógu existují speciální čistící přípravky v rozprašovači. Přípravek se používá jednoduše - podložku jen nastříkáte a přetřete vlhkým hadříkem. Nechte ji dobře vyschnout před tím, než ji srolujete.

V případě, že potřebujete očistit celou podložku, vezměte čistící přípravek a podložku do sprchy. Nastříkejte ji po celé délce, umyjte hadříkem a opláchněte teplou, ale ne horkou vodou. Pokud nemáte čisticí prostředek, poslouží vám jako náhrada mýdlo.

NÁŠ TIP: Přečtěte si rozhovor s inspirativní Petrou Polákovou, která se kromě fitness tréningů věnuje své oblíbené ashtanga józe.

Proti prachu krátkodobě pomohou osvěžovače na podložku. Jsou dostupné osvěžovače s přírodním složením, obohacené o esenciální oleje. Díky nim vás bude při cvičení provázet příjemná vůně.

Pomůcky, jako bloky nebo klín, se čistí podobně jako podložka.

Sportovní oblečení, a tedy i oblečení na jógu, by se mělo prát při teplotě vody do 30 °C

Podobně i textilní doplňky by měly být vhodné na čištění v pračce. Perte je ale bez použití aviváže, protože by mohly ztratit elastičnost.

strečing joga

Na závěr

Kvalitní pomůcky i krásné oblečení udělají ze cvičení jógy ještě příjemnější zážitek. Pomohou vám přizpůsobit si cvičení přesně podle vašich potřeb.


Ohodnoťte náš článek

Celkové hodnocení: 0 / 5. Počet hlasů: 0

  • 26. srpna 2022

O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálních studií na Prešovské univerzitě v Prešově. Má ráda knihy, procházky za jakéhokoli počasí, ale ze všeho nejraději má psaní. 

Rada zkouší nové věci a o své pocity a postřehy se dělí s ostatními. V redakci má na starosti testování spotřebičů. Lenka má velké zkušenosti z práce pro mobilního operátora (soda.o2.sk), kde se věnovala hodnocení telefonů. 

Více článků od tohoto autora

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: