RECENZE: Vitamín K2 od Naturamed - srdce, kosti a cévy

k2 naturamed
 • nová a silnější receptura
 • zdokumentované účinky
 • přírodní složení
 • pozitivní zkušenosti dalších zákazníků

Vitamín C, D, A či celý B-komplex někdy užíval snad každý - doporučení k užívání a informace o jejich nedostatku vám poskytne snad každý praktický lékař na pravidelné prohlídce. Na vitamín K se ale zapomíná. Přitom se jedná o neméně důležitou složku, bez které dochází k četným zdravotním obtížím. Ty zpravidla nedostatku tohoto vitamínu nepřisuzujeme, nicméně jeho doplněním může náhle odeznít neustálá bolest hlavy nebo chronická únava.

Vitamín K2 od NaturaMed je skvělým zdrojem - malé gelové kapsle kromě “káčka” obsahují také vitamín D, který se s ním skvěle doplňuje. 

Tyto vitamíny si vzájemně pomáhají udržet jejich optimální hladinu v těle tak, aby nedocházelo k jejich nadbytku ani nedostatku.

V následující recenzi se tedy podíváme na to, proč vlastně přípravek užívat a jaké máme z Vitamínu K2 od NaturaMed pocity.

Účinky vitamínu K2 - proč je pro nás důležitý?

Vitamín K v těle funguje jako kofaktor pro enzym, tedy katalyzátor pro kyselinu glutamovou na GLA. Že to zní příliš složitě? Ve zkratce se jedná o to, že bez vitamínu K zkrátka nedochází ke správnému vázání vápníku, který je tolik důležitý pro správný vývoj a zdraví kostí, chrupavek, zubů, ale i pokožky a dalších orgánů.

Do skupiny vitamínu K řadíme 3 druhy: vitamín K1, K2 a K3. Každý z nich funguje v organismu trošku jinak.

K1 - jiným názvem také fytomenadion, syntetizují rostliny, a tak ho najdeme pouze v potravinách rostlinného původu. V těle ovlivňuje především správnou srážlivost krve.

K2 neboli menachinon produkují střevní bakterie a je důležitý pro mineralizaci kostí, ale také pro správnou funkci metabolismu.

K3 - jinak také jako menadion, je syntetickou formou tohoto vitamínu. Přidává se pouze do krmiv pro zvířata. V České republice je zakázáno syntetický vitamín K podávat lidem.

Vraťme se ale zpět k vitamínu K2. Ten je nezbytný pro správný vývoj a stav kostí, zubů a chrupavek.. Kromě toho je také důležitou součástí buněčného procesu - konkrétně reguluje buněčný růst, dále ovlivňuje srážlivost krve a reguluje množství krevních destiček.

Dále jsou “káčka” známé také jako vitamíny na srdce - dostatkem K2 napomáháte zdravému kardiovaskulární systému i srdečnímu svalu.

Nedostatek vitamínu K2

Jak tedy poznáme nedostatek “vitamínu na kosti”? Hlavním příznakem jsou samozřejmě problémy s kostmi, které ale většinou zavčas nepoznáme.

Nedostatek má však i jiné projevy, mezi které patří například:

 • problémy se zády, svaly a klouby
 • únava a svalová slabost
 • nechuť k jídlu
 • žíznivost
 • nadměrné močení
 • problémy se střevy
 • změny nálad

Projevy nadbytku vitamínu K2

I když o nedostatku se v souvislosti s každým vitamínem hovoří častěji, docházet může i jejich nadbytku. U vitamínu K2 se však říká, že příjem až příliš velkého množství je v případě běžné stravy prakticky nemožný.

 S vyšším příjmem se většinou nepojí žádné příznaky toxicity. To ovšem neznamená, že bychom při konzumaci doplňků stravy s obsahem K2 neměli dbát pokynů pro dávkování.

NÁŠ TIP: Po objednávce vitamínu K2 zdarma si můžete objednat také jejich další doplněk stravy Ženšen Energy+ (je také zdarma).

Vitamín K2 Complex od Naturamed

Užívání

Doplněk stravy je dodáván v měkkých gelových kapslích, které obsahují všechny níže uvedené složky. Díky jejich vysoké koncentraci stačí užít pouze jednu tabletu denně.

Nedoporučuje se překračovat doporučenou denní dávku.


Složení

Kromě zmiňovaného vitamínu K2 obsahují tyto vitamíny na kosti i další složky, které podporují účinnost K2.

Konkrétně se jedná o vitamín B1, který se stará o zdraví srdce a vitamín D3, mimo jiné důležitý i ke správnému vstřebávání vápníku.

Vitamin K2 COmplex složení


Kompletní složení 1 kapsle

MCT tuky (triglyceridy o střední délce řetězce)

243,7 mg

Vitamín B1 (thiamin-hydrochlorid)

1,1 mg (100 % RHP*)

Vitamín K (fyllochinon, menachonin)

100 μg (133 % RHP)

Protispékavá látka: oxid křemičitý, vitamín D (cholekalciferol)

5 μg (100 % RHP)


Složení obalu kapsle

želatina, stabilizátor: glycerol, leštící látka: včelí vosk, barviva: oxidy a hydroxidy železa

Pro koho je vhodný?

Další skupinou, pro kterou není doplněk stravy vhodný, jsou lidé užívající warfarin či jiné léky na ředění krve. Těhotné a kojící ženy by se před užíváním měly poradit s ošetřujícím lékařem.

Cena

Cena za jedno měsíční balení je 499 korun. Pokud si však objednáte roční předplatné přímo u NaturaMed, vyjde měsíční balení na 249 korun.

Na první měsíc pak lze získat vitamín K2 zdarma, zaplatíte pouze poštovné 49 korun.

Plusy a mínusy Vitamínu K2 od NaturaMed

Vitamin K2 complex naturamed

Výhody

 • obsah dalších vitamínů, které účinek K2 podpoří
 • kvalitní nosič MCT v kapslích
 • snadné užívání - pouze jedna kapsle denně
 • balení má optimální velikost, vystačí na měsíc

Nevýhody

 • nízký obsah vitamínu D; v zimních měsících bude třeba užívat další produkt navíc

Orientační cena

0 - 499 Kč

Hodnocení

Závěrečné hodnocení

Pojďme si tedy shrnout poznatky a pocity o těchto tabletách na srdce, cévy a kosti. Doplněk stravy se jeví jako kvalitní - vyznačuje se skutečně vysokým obsahem K2, nicméně doplňujícího “déčka” je v kapslích poměrně málo, asi jen 5 mikrogramů, přičemž doporučená denní dávka je 25-50 mikrogramů. Takže člověk s jeho nedostatkem bude muset i přesto užívat další doplněk stravy navíc.

Vypíchnout bychom měli i přítomnost MCT tuků, které jsou skvělým nosičem, protože napomáhají snadnějšímu vstřebávání všech obsažených látek. Toto médium se používá například u prémiových CBD olejů.

Ohodnoťte náš článek

Celkové hodnocení: 2.7 / 5. Počet hlasů: 3

O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálních studií na Prešovské univerzitě v Prešově. Má ráda knihy, procházky za jakéhokoli počasí, ale ze všeho nejraději má psaní. 

Rada zkouší nové věci a o své pocity a postřehy se dělí s ostatními. V redakci má na starosti testování spotřebičů. Lenka má velké zkušenosti z práce pro mobilního operátora (soda.o2.sk), kde se věnovala hodnocení telefonů. 

Více článků od tohoto autora