Vejce Benedikt nebo míchaná vajíčka? Poznejte ty nejlepší způsoby přípravy vajec

Příprava vajec

Vejce nejsou jen chutná, ale i zdravá. Jsou plná minerálů, vitamínů i proteinů. Dopřát si je můžete ke snídani, na oběd, ale klidně i k večeři.

Pokud jste milovníky klasické omelety nebo vajíček natvrdo či naměkko, zbystřete pozornost. Vajíčka si totiž můžete připravit na daleko zajímavější, chutnější způsoby, které si zamilujete.

Dnes vám přinášíme ty nejlepší recepty, jak si připravit míchaná nebo plněná vajíčka, vejce Benedikt nazývané také ztracené vejce, ale i vejce naměkko nebo vejce natvrdo tak, aby pokaždé lahodila nejen chuťovým pohárkům, ale i vašemu oku.

Prozradíme vám také, kdy během dne je vhodné konzumovat vajíčka a chybět nebudou ani ty nejlepší recepty na jídla z vajec.

Připravte si vejce a můžeme jít na to. 🙂

6 nejlepších způsobů, jak připravit vajíčka

Vejce mohou být velmi vděčným pokrmem. Nejenže si na nich můžete skvěle pochutnat, ale jsou i levná a pro naše zdraví prospěšná.

Existuje více zajímavých způsobů, jak je připravit tak, aby byla chutná a zároveň vypadala na talíři skvěle. Navíc, mnoho způsobů vás zbaví otravného loupání skořápek.

1. Vajíčka natvrdo a naměkko

Vajíčka natvrdo, ale i vajíčka naměkko představují jeden z nejpopulárnějších, ale zároveň i nejjednodušších způsobů přípravy vajec. Tedy pokud víte, jak na to. 

Vajíčka naměkko se totiž při chvilce nepozornosti mohou snadno změnit na vajíčka natvrdo. A je po chuti. 

Na co si tedy dát pozor při přípravě vajec tímto způsobem a jak připravit dokonalé vajíčko natvrdo i naměkko?


Jak připravit vejce natvrdo?

Příprava vajec natvrdo není žádná věda. Kromě vajíček potřebujete jen vodu a menší hrnec.

Vejce vložte do hrnce a ten naplňte vodou tak, aby byla vajíčka celá pod vodou. Dejte na sporák a nechte vařit na nejsilnějším ohni, resp. při nejsilnější teplotě na elektrických varných deskách. 

Přiveďte k varu (pro urychlení můžete hrnec přikrýt pokličkou). Hned, jak začne voda vařit, vezměte do ruky minutku nebo stopky na telefonu a nastavte čas 10 minut.

Po uplynutí deseti minut vyjměte vejce z vody a vložte je do studené vody s kostkami ledu nebo se rovnou pusťte do loupání pod studenou tekoucí vodou. Vejce nenechávejte vařit déle, protože potom žloutek změní nejen svou konzistenci, ale i barvu.

Pokud se vám někdy stává, že vajíčko během vaření praskne a vyteče z něj bílek, vyzkoušejte před začátkem vaření přidat do vody ještě lžičku octa. 


Jak připravit vejce naměkko?

Při přípravě vajec naměkko jde o čas. A to doslova.

Samotný způsob přípravy je stejný jako u vajíček natvrdo, tedy vajíčka nechte vařit ve vroucí vodě, avšak od momentu, kdy voda začne vřít, si důsledně hlídejte 5 minut.

Takto totiž dosáhnete lahodného, roztékajícího se žloutku ve vajíčku.

2. Vejce Benedikt, nazývané také ztracené vejce

Slyšíte o ztraceném vejci poprvé? Jeho název možná zní trochu kulinářsky, ale připravit ho zvládne i kuchař začátečník.

I přes to, že v našich končinách není až tolik známé, zkuste si ho připravit. Ručíme vám, že si pochutnáte. Navíc, ztracené vejce také celkem efektně vypadá na talíři.


Jak připravit ztracené vejce/vejce Benedikt?

Na přípravu ztraceného vejce budete potřebovat větší hrnec, který naplňte vodou. Přidejte trochu soli a přiveďte k varu.

Mezitím si rozbijte vajíčko do menší nádobky a přidejte k němu dvě čajové lžičky octa. Ten se postará o to, aby se vajíčko během vaření nerozvařilo nebo nerozpadlo.

Ocet můžete přidat také do vody, v tom případě ho není nutné přidávat k vajíčku.

Jakmile začne voda vařit, zamíchejte ji, resp. vytvořte vír, do kterého vlijte vajíčko. Chvíli počkejte a potom jemně vajíčko přetočte. Téměř okamžitě můžete pozorovat, jak bílek obalí žloutek. Po cca třech až čtyřech minutách vajíčko z vody vyndejte. 

3. Míchaná vajíčka neboli praženice

Velmi oblíbeným, především snídaňovým jídlem jsou míchaná vajíčka, u nás známá také pod názvem praženice.

Jak prozrazuje i samotný název, praženice vzniká právě mícháním vajíček a jejich následným pražením. Jak si ji připravit co nejchutněji?


Jak připravit míchaná vajíčka/praženici?

Na přípravu míchaných vajíček je nejvhodnější použít čerstvá vejce. Ta by měla mít pokojovou teplotu, proto je nezapomeňte před přípravou praženice vyndat z ledničky v dostatečném časovém předstihu.

Vajíčka rozbijte do misky, přidejte sůl, případně pepř a vyšlehejte pomocí metličky. Tajemstvím nadýchaných míchaných vajec je právě jejich důkladné míchání, během kterého do směsi zapracujete i vzduch. 

Někdo má ve zvyku přidávat k vaječné směsi i trochu mléka pro nadýchaná, vlhká míchaná vajíčka. Jiní zase přidávají trochu smetany až poté, co už jsou vajíčka hotová.

Na pánvi na středním ohni rozehřejte máslo, následně přidejte směs vajíček. Jemně míchejte. Dávejte pozor, aby se vajíčka nepřipálila. Ze sporáku je sundejte dřív, než by se stihla úplně udělat. Byla by tak totiž zbytečně gumová.

4. Omeleta

Pokud jste milovníkem vajíček, určitě si čas od času připravte i omeletu. Její příprava se sice může zdát na první pohled jednoduchá, ale je důležité vědět, jak na to.


Jak si připravit omeletu?

Vajíčka si rozbijte do misky, přidejte sůl, pepř a jemně vyšlehejte metličkou. Je dobré si napřed rozehřát pánev, do které přidáte trochu oleje a másla.

Pánev nikdy nerozehřívejte na nejvyšším plameni. Neměla by být totiž úplně horká a rozpálená, protože by se tak vajíčka mohla srazit příliš rychle a omeleta by nebyla krémová - tedy taková, jaká by měla správná omeleta být.

Když už máte pánev rozehřátou, vylejte do ní rozmíchaná vajíčka a velmi zlehka ze stran míchejte. Vajíčka se začnou pomalu srážet. Tehdy je důležité přestat míchat a počkat, než celá omeleta ztuhne. 

Když se vajíčka začnou srážet, doporučujeme plamen snížit, aby se omeleta náhle neopekla. Právě v této fázi přípravy omelety do ní můžete přidat libovolné ingredience, jako například bylinky či strouhaný sýr. 

Nakonec omeletu přeložte na půl a ještě chvíli počkejte, aby se stáhla. Přeloženou omeletu můžete převrátit a opéct i z druhé strany. 

5. Volské oko

Kdo by nemiloval populární volské oko, ať už na snídani, svačinu nebo i večeři. Zatímco někdo preferuje měkoučké volské oko, jiný si raději pochutná na křupavých krajích.


Jak připravit volské oko?

Položte pánev na plamen, přidejte olej, sádlo nebo například i výpek ze slaniny.

Vejce rozbijte, ale opatrně, tak, aby na pánev sklouzlo a žloutek se přitom nerozlil. Nezapomeňte osolit a okořenit. Jestliže máte rádi volské oko s křupavými okraji, vejce nejdřív pražte na silnějším plameni.

Poté, co budou okraje podle vašich představ, stáhněte plamen, přidejte pár kapek vody a přikryjte pánev pokličkou, aby se zatáhl i žloutek. Na jeho povrchu se vytvoří bílý povlak, ale uvnitř bude lahodně tekutý.

Aby mělo volské oko pěkný tvar, můžete použít speciální formu, případně kolečka papriky.

6. Pečená vajíčka

Jedním ze způsobů přípravy vajec může být i jejich pečení. Jde o velmi jednoduchý a nenáročný způsob, který si určitě oblíbíte. 

Co budete potřebovat?


Jak si připravit pečená vajíčka?

Hned na začátek si rozehřejte troubu na maximum. Připravte si žáruvzdorné keramické mísy a vymažte je olejem nebo máslem.

Vylejte do nich vajíčko, přidejte sůl, koření a bylinky a vložte do trouby. Postačí pár minut a bílek se krásně zatáhne. Žloutek vajíčka zůstane krásně tekutý.

Pokud nemáte žáruvzdorné keramické misky, použít můžete například plech na muffiny. Tento způsob přípravy vajec lze všelijak vylepšit - vložit na dno misky šunku a tak zalít vajíčkem, do kterého můžete přidat ještě nastrouhaný sýr nebo cherry rajčátko.

Inspirujte se pro své vaření následujícím videem.

Kdy jíst vejce? Ráno, k obědu, nebo na večeři? + 9 receptů na chutná jídla z vajec

Možná si právě kladete otázku, kdy během dne je nejvhodnější doba pro konzumaci vajíček. Je to snídaně, oběd, nebo dokonce večeře?

Pojďte tuto otázku rozlousknout spolu s námi.

Zdravá snídaně z vajec? Jen směle do toho!  + 3 recepty na vaječné snídaně

Většina z nás obvykle konzumuje vajíčka především ke snídani. A děláme dobře.

Začít den s vejcem je skvělý způsob, jak dodat tělu bílkoviny, které se kromě jiného postarají i o to, že během dne nebudeme mít chuť na různé nezdravé a nevhodné pochutiny.

Vajíčka ke snídani skvěle zasytí a kromě bílkovin tělu dodají i důležité minerály, vitamíny i zdravé tuky.

Ke snídani si tedy bez výčitek můžete dopřát vajíčka, ať už naměkko, natvrdo nebo si připravit chutnou praženici, omeletu nebo například i ztracené vejce.

Nebo zkuste některý z následujících super rychlých receptů.


Vejce do skla

Na tento recept budete potřebovat vejce, ocet, máslo, sůl, koření a strouhaný parmezán. 

Vajíčko dejte uvařit klasickým způsobem, tedy do hrnce s vroucí vodou, ale uvařte ho naměkko. Po dovaření ho ihned vyjměte z vroucí vody a zchlaďte pod studenou vodou.

Oloupejte a rozklepněte ho za pomoci lžičky do sklenky. Přidejte lžičku másla, libovolné koření, sůl a samozřejmě nastrouhaný parmezán.

Dobrou chuť. 

Vajíčko zapečené v avokádu

Také tento recept je velmi jednoduchý, rychlý a navíc i zdravý.

Potřebovat budete jen dvě vajíčka, jedno avokádo, sůl a libovolné koření či bylinky. 

Troubu si předem rozehřejte na maximum. Avokádo rozkrojte na polovinu a vyjměte pecku. Jamku po pecce pomocí lžičky ještě víc vyhlubte, abyste měli dostatek místa pro vajíčka.

Do jedné a druhé vzniklé jamky vlijte po jednom vajíčku, posolte a okořeňte a v zapékací míse vložte do rozehřáté trouby na cca 12 minut. K této zdravé pochoutce z vajec si můžete připravit i toasty.


Zapékaný toast se šunkou a ztraceným vejcem

A co takhle připravit si ke snídani zapečený toast se šunkou a ztraceným vejcem?

Nejdřív si opečte v toustovači nebo na suché pánvi toast. Na troše oleje můžete opéct i kvalitní šunku. Potom ji položte na připravený toast.

A teď je na řadě příprava ztraceného vejce. Jak na to, jsme si řekli výše, proto nyní jen v krátkosti.

Dejte si uvařit vodu a přidejte do ní ocet. Do misky si rozklepněte vajíčko, rozviřte vodu a opatrně do ní vlijte vejce. Potom vejce jemně přetočte, aby se žloutek obalil bílkem.

Přibližně po třech až čtyřech minutách vyjměte vejce z vody, položte na toast a ozdobte bylinkami nebo jarní cibulkou nakrájenou nadrobno.

Jak připravit ztracené vejce benedikt vejce

Vejce Benedikt nejen skvěle chutná, ale i lákavě vypadá. 

Co s velkým množstvím vajec? Uvařte si na oběd hlavní jídlo z vajec + 3 TOP recepty 

Vejce si můžete dát klidně i na oběd. Abyste však nasytili nejen sebe, ale i všechny ostatní strávníky, budete jich potřebovat hodně. 

Přinášíme vám tři top recepty na hlavní jídla z vajec, díky nimž spotřebujete všechna vajíčka ze své spížky. 


Slaný vaječný dort

Na slaný vaječný dort budete potřebovat 14 vajec - 10 uvařených natvrdo a 4 syrová.

Syrová vejce smíchejte v misce spolu s 250 ml kysané smetany a přidejte i nasekanou petrželku. Dno kulaté dortové formy vymastěte máslem a vysypte strouhankou. 

Uvařená vajíčka nakrájejte na kolečka a polovinu uložte na dno dortové formy, okořeňte a posolte. Vajíčka zasypte nastrouhaným sýrem a kousky salámu nebo šunky. Pokapejte směsí vajíček a smetany.

Potom znovu přidejte sýr a znovu pokapejte vaječno-smetanovou směsí. Na to znovu navrstvěte pokrájená vajíčka, přidejte koření, směs vajíčka a smetany a zasypte strouhaným sýrem.

Takhle připravený dort vložte do trouby předehřáté na 170 °C cca na 20 minut. Po vytažení z trouby nechte trochu vychladnout, nakrájejte a můžete podávat spolu se zeleninovým salátem k obědu.


Vaječný salát

Pokud potřebujete spotřebovat hodně vajec, připravit můžete i skvělý vaječný salát.

10 vajec uvařte natvrdo a pokrájejte na malé kousky. Přidejte dvě větší kyselé okurky, také nakrájené. Dále přidejte jednu majonézu, sůl, pepř, sladkou i pálivou mletou papriku podle chuti. Nakonec všechno důkladně promíchejte a nechte odstát v chladnu.

Protože tato verze vaječného salátu není právě nejzdravější, dopřejte si ji jen občas. Nebo majonézu v salátu nahraďte kvalitním řeckým jogurtem.

Tip experta

"Vejce má vyšší biologickou hodnotu než mléko nebo maso hospodářských zvířat. Pro naši výživu je optimální hlavně složení plnohodnotných bílkovin, mimořádně vysoká je jejich stravitelnost. Z tuků, kromě cholesterolu, má význam vysoký podíl nenasycených, takže zdraví prospěšných, mastných kyselin a hlavně vysoký podíl fosfolipidů. Jde hlavně o ovolecitin."



Odbornice na výživu prof. MUDr. Jana Jurkovičová, CSc. z Lékařské fakulty Univerzity Komenského v Bratislavě

Zapečené brambory s vejcem

Velmi dobrou kombinací mohou být vejce a brambory. 

Připravit si můžete staré známé francouzské brambory nebo vyzkoušejte něco nového - zapečené brambory s vejcem.

Brambory umyjte a vidličkou do nich udělejte dírky. Vložte je na pekáč a dejte do trouby předehřáté na 200 °C na dobu přibližně 40 minut.

Mezitím si nakrájejte cibulku a česnek nadrobno a nastrouhejte sýr. Brambory z trouby rozkrojte na poloviny, lžící z nich vyloupejte vnitřek. Na sádle nebo oleji si zpěňte cibuli, přidejte vydlabaný vnitřek brambor, česnek, posolte, okořeňte a přidejte nastrouhaný sýr.

Za stálého míchání nechte sýr rozpustit a spojit s bramborami. Touto směsí následně naplňte vnitřek brambor, ale ne úplně vrchovatě. Nechte místo i pro vajíčko, které vylijte do každé poloviny brambory.

Brambory dejte zapéct do trouby přibližně na 15 minut na 200 °C.

Jak utratit mnoho vajec recepty

Vaječný salát si můžete připravit i ve zdravé verzi s bílým řeckým jogurtem.

Vajíčka k večeři? Proč ne? + 3 TOP recepty na rychlou večeři z vajec

Přemýšlíte, co k večeři a z ledničky na vás koukají vajíčka? Jen je vyndejte. Skvěle se totiž hodí i k večeři. Dokonce jejich večerní konzumace může být pro naše tělo prospěšná.

Vejce totiž obsahují aminokyseliny, které vám pomohou snáze a rychleji usnout. Skvělá zpráva, že?

Co si tedy můžete připravit k rychlé večeři z vajíček?


Plněná vejce

Plněná vejce se dají připravit na více způsobů. Základem jsou vždy natvrdo uvařená vajíčka. Ta rozkrojte na polovinu a opatrně z nich vyjměte žloutek.

Žloutky rozmíchejte v misce spolu se změklým máslem, hořčicí a přidejte tavený sýr ve střívku. Všechno dobře promíchejte, osolte a okořeňte. 

Následně vzniklou směsí naplňte vajíčka. Kromě této směsi si můžete připravit i jakoukoliv jinou libovolnou směs a touto pochoutkou překvapit například svou rodinu nebo přátele během posezení nebo party u vás doma. 


Hemenex

Na hemenex budete potřebovat přibližně 3 až 4 vajíčka, kvalitní šunku a olivový olej nebo máslo.

Na pánvi rozehřejte máslo, resp. ohřejte olej a přidejte plátky šunky, které jemně opečte z obou stran.

Do misky si rozklepněte vajíčka, ale opatrně, aby se nepoškodil žloutek, a vylijte na šunku na pánvi. Vejce spolu se šunkou nechte vytuhnout přibližně po dobu 5 minut na mírném plameni.

Hotový hemenex dochuťte solí, kořením a bylinkami dle chuti. Místo pečiva si k této večeři dopřejte vydatnou porci zeleniny.


Frittata 

Oblíbeným jídlem z vajec je také populární frittata. Zkuste si připravit verzi se špenátem.

Šest vajec vyšlehejte spolu se 100 ml smetany ke šlehání, přidejte sůl a pepř. Na másle nebo olivovém oleji zpěňte na proužky nakrájenou cibulku a přidejte rajčata i špenát. Chvíli duste, dokud špenát nezmění svůj objem. 

K této směsi přidejte vajíčko se smetanou a nechte zatáhnout spodek frittaty.

Posypte sýrem a na 15 minut ještě vložte do trouby předehřáté na 180 °C. Rychlá večeře z vajec je na světě.

Hlavní jídla z vajec recepty

Frittata je skvělým, chutným pokrmem nejen k večeři, ale například i ke snídani.

Na závěr

Vajíčka byla kdysi považována za cholesterolovou bombu. Dnes už ale víme, že kromě cholesterolu obsahují i zdraví prospěšné látky, které dokáží jeho hladinu v krvi účinně snižovat.

Vejce jsou cenným zdrojem důležitých aminokyselin, vitamínu B2, dále vitamínů A, D, E a K a také minerálů - fosfor, vápník, zinek i železo.

Pravidelně si je tedy dopřejte, samozřejmě s mírou. Aby vám nezevšedněla, zaexperimentujte při jejich přípravě a vyzkoušejte některý z těchto oblíbených způsobů a receptů.


Ohodnoťte náš článek

Celkové hodnocení: 5 / 5. Počet hlasů: 1

  • 13. května 2022

O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálních studií na Prešovské univerzitě v Prešově. Má ráda knihy, procházky za jakéhokoli počasí, ale ze všeho nejraději má psaní. 

Rada zkouší nové věci a o své pocity a postřehy se dělí s ostatními. V redakci má na starosti testování spotřebičů. Lenka má velké zkušenosti z práce pro mobilního operátora (soda.o2.sk), kde se věnovala hodnocení telefonů. 

Více článků od tohoto autora

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: