Modré světlo ovlivňuje spánek a ničí oči. Jak se před ním chránit?

Ako sa chrániť pred modrým svetlom?

S modrým světlem se setkáváme nepřetržitě, a to aniž bychom si to nějak výrazně uvědomovali. Přichází k nám z přirozeného zdroje, jakým je sluneční záření, ale i v umělé podobě, a to prostřednictvím technologií.

I když je modré světlo v jeho přirozené podobě velmi užitečné a nezbytné pro správné fungování lidského organismu, v umělé formě může být ve vysoké míře škodlivé. Množství hodin strávených přijímáním modrého světla prostřednictvím technologií může narušit spánek, produkci melatoninu, způsobit nespavost, pálení očí a bolesti hlavy. 

Kde se s modrým světlem setkáme? 

Modré světlo se vyskytuje všude kolem nás. Modré světlo vyzařuje Slunce, ale i žárovky. V současné době se s ním lidé setkávají mnohem více než kdykoliv předtím, a to kvůli rozšířenému používání zařízení, která využívají technologii světelných diod. Především starší PC monitory, notebooky, žárovky, televizory, mobilní telefony a tablety, které jsou pro naše oči pastí.

Lidské oko se některým druhům světla, jako například škodlivému UV záření, brání. Modré světlo má ale velmi krátké vlny s vysokou energií. Rohovka a čočka chrání sítnici citlivou na světlo, ale nedokáží zadržet modré světlo, které k nám proudí ve zvýšené míře. Někteří odborníci vyjadřují obavy z vystavení se modrému světlu z podsvícených digitálních obrazovek a zařízení. To proto, že lidé tráví mnoho hodin jejich používání v těsné blízkosti. (1)

modré svetlo

Modré světlo vyzařuje i ze smartphonů, s nimiž denně přicházíte do kontaktu.  

Co je modré světlo? 

Modré světlo je část viditelného spektra barev, kterou můžeme zachytit lidským okem. Je známé jako vysokoenergetické HEV (viditelné) světlo, přičemž obecně platí, že čím je vlnová délka kratší, tím je energie vyšší. Modré světlo je s krátkou vlnovou délku, přičemž produkuje větší množství energie.

Největším přirozeným zdrojem modrého světla je Slunce, před kterým bychom se chránit neměli. Naopak starost by nám mělo dělat umělé modré světlo, které přichází z technologií. Obzvláště znepokojivá je těsná blízkost obrazovek a délka doby, během které zařízení používáme.

Výhody modrého světla spočívají v podpoře bdělosti, posilování paměti a kognitivních funkcíregulaci cirkadiánních rytmů a zlepšené náladě. Jsou tu také jistá rizika, která můžeme pozorovat při zvýšené době strávené před obrazovkami. Projevují se přímo úměrně fyzickými reakcemi. Pocitem namáhaných očí, rozmazaného vidění a bolestmi hlavy.

Dalším projevem může být zhoršené zaostřování při zvýšeném přijímání modrého světla, protože se rozptyluje snáze než jiné viditelné světlo. (2)

Jak modré světlo ovlivňuje organismus?

Hlavním úkolem modrého světla je pomáhat tělu rozeznávat den a noc. Přímo signalizuje tělu, kdy má začít produkovat spánkový hormon melatonin, který se uvolňuje těsně před spánkem.

Modré světlo nás v jeho přirozené formě obklopuje neustále, ale pokud přijímáme velké dávky umělého modrého světla, trpíme tím. Dochází k narušení přirozených cyklů a vznikají problémy s modrým světlem. Jak se projevují? 

Problémy s modrým světlem 

Lidé si čím dál víc začínají uvědomovat, že modré světlo narušuje spánek, ničí oči a snižuje kvalitu spánkucož nevyřeší ani nočním režimem na smartphone. Aby se eliminoval špatný dopad modrého světla, přizpůsobily se tomu brýle i kontaktní čočky. Pokud jste dlouhodobě a pravidelně vystaveni modrému světlu, možná jste zaznamenali některé z níže zmíněných příznaků.

  • syndrom suchého oka se projevuje svěděním, pálením a zčervenáním očí,
  • tlak v očích se projevuje řezavými pocity, bolestí při mhouření a zčervenáním očí,
  • rozmazané vidění a problémy so zaostřením, které přetrvávají,
  • problémy se spánkem jsou častým důsledkem používání technologií především ve večerních hodinách, 
  • bolesti hlavy se projevují v určitých případech, kdy jste dlhodobě vystaveni modrému světlu během celého dne za počítačem. (3)
Detail oka

Příliš velké množství modrého světla může dráždit oči a způsobovat bolesti.  

Modré světlo negativně ovlivňuje spánek 

V souvislosti s modrým světlem je důležité pozorovat cyklus spánku a bdění. Světelné senzory v očích i na pokožce reagují na intenzitu modrých slunečních vln jasného denního světla a červených tónů, které signalizují konec dne. Když Slunce začne zapadat, senzory v očích zaznamenají tuto změnu, a tím se v těle začne uvolňovat hormon melatonin. Pokud se ve večerních hodinách vystavíte modrému světlu, tělo neuvolní tolik melatoninu, jako za normálních okolností, a spánkový cyklus je opožděný. Dokonce může dojít k jeho celkovému narušení. 

Tip experta

Spektrální složení slunečního záření se během dne mění. Vyzařuje celé spektrum od modré po červenou, ale následně k večeru klesá složka zeleného a modrého světla. Díky tomu naše tělo dostává signál, aby začalo tvořit hormon melatonin, a aby nás připravilo na spánek. Modře azurové spektrum nás naopak ráno nabudí, je důležité pro udržení cirkadiánního rytmu. Pokud bychom ho blokovali od rána, vyrobíme si problém.



MUDr. Adriána Pavuková, oční lékařka

Jak se chránit před modrým světlem? 

Není možné vyhnout se škodlivému modrému světlu úplně, ale můžete eliminovat digitální namáhání zraku. Existuje několik preventivních opatření, která vám pomohou předejít problémům popsaným výše. (4)

Strategie 20/20/20

Snadný způsob, který můžete zkusit hned bez jakékoliv investice, je použití pravidla 20/20/20. Při práci s digitálními zařízeními si dejte přestávku přibližně každých 20 minut. Zaměřte se na objekt vzdálený přibližně 6 metrů (20 stop), přičemž tento objekt studujte aspoň 20 sekund. Vzdálením se od displeje si oči odpočinou a bude pro vás příjemnější vrátit se zpět ke sledování zblízka.

Udržujte oči vlhké 

Dobrou prevencí jsou i oční kapky, umělé slzy nebo zvlhčovače místnosti, které zabraňují tomu, aby byly oči příliš suché a podrážděné. Pokud dlouhé hodiny používáte zařízení vyzařující modré světlo, můžete je používat jako účinnou prevenci. 

Použití brýlí s ochranou před modrým světlem

Ideální způsob, jak ochránit oči před modrým světlem, je použití brýlí, které mají přizpůsobené čočky na blokování modrého světla. Používají je lidé, kteří dlouhé hodiny pracují na počítači nebo jinak využívají digitální technologie, ať už pro hru, nebo jinou zábavu. 

Brýle snižují oslnění, absorbují záření a také pomáhají se syndromem suchého oka. Vrstva chránící před modrým světlem má svá specifika a brýle jsou potaženy ochranným filtrem, který má i jemné zabarvení. Jsou bez dioptrií, přičemž nabízejí stylovou ochranu během celého dne v kanceláři.

UNISEX brýle k počítači

Dámské brýle k počítači

Pánské brýle k počítači

Upravte modré světlo na obrazovce

Pokud chcete snížit riziko únavy očí a nespavosti, zkuste nastavit obrazovku na svých digitálních zařízeních na noční režim. Můžete si také zakoupit speciální fólii, která minimalizuje pronikání modrého světla aspoň do jisté míry.

Na trhu se objevují i speciální upravené monitory počítačů, které brání pronikání modrého světla a snižují namáhání oči. Jde o Low Blue Light technologii, která redukuje škodlivé modré světelné spektrum vyzařující z monitoru. 

Tip experta

Můžete použít aplikace na blokování modrého světla, které ale nedokáží blokovat celé spektrum, jen je tlumí. Většina brýlí s čirou čočkou a popisem "blokování modrého světla" je schopná blokovat spektrum kolem 410 nm, proto jsou vhodné do kanceláře, kde pracujete s počítačem.

MUDr. Adriána Pavuková, oční lékařka

Na závěr

Digitální životní styl přináší mnoho rizik, která je třeba účinně minimalizovat, pokud je taková možnost dostupná. Samozřejmě by bylo nejlepší trávit před obrazovkou počítače nebo smartphonu co nejméně času, což není možné.

Pokuste se dělat přestávky, pokud vám to práce či jiná aktivita dovolí. Modré světlo může zasahovat i do cyklů vašeho spánku, proto bude správné, pokud přestanete používat zařízení minimálně 90 min před spánkem. 


Ohodnoťte náš článek

Celkové hodnocení: 0 / 5. Počet hlasů: 0

  • 17. března 2023

O autorovi

Dominika Ježová
 

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: