Tabletky na spaní - recenze a hodnocení


Autoři: Lenka Riganová, PharmDr. Eva Fehérpataky Badíková | Aktualizováno: 25. 09. 2019

Tyto tabletky na spaní doporučujeme

Melatonin

Působí i jako antioxidant

Tento přípravek obsahuje hormon melatonin, který funguje i jako antioxidant.

cena od 470 Kč

Prípravok na spanie Calmin

I na dlouhodobé užívání

Kombinace účinných přírodních látek pro zlepšení kvality spánku.

cena od 299 Kč

Tabletky na spanie WALMARK BENOSEN

Na celkové uvolnění

Pomáhá uvolnit mysl, zbavuje stresu, bolesti hlavy a působí proti nespavosti.

cena od 218 Kč

Vybíráme za vás: Nejlepší nabídka pro dnešní den?

dreamly balení

Dreamly je český doplněk stravy na podporu spánku. Kombinuje sílu přírodních složení bylin a extraktů.

cena od 399 Kč

Recenze tabletek na spaní

15 hodin jsme mezi všemi dostupnými přípravky na spaní hledali, porovnávali a vybírali ty nejúčinnější. Naše analyzování vyústilo ve výběr 7 nejlepších tabletek na spaní, jejichž recenze vám dnes přinášíme.

KOMBO expert radí

Kombo expert Eva Badíková

PharmDr. Eva Fehérpataky Badíková má za sebou vysokoškolské studium na Farmaceutickej fakulte UK v Bratislave a v současnosti pracuje jako zodpovědný farmaceut v lékárně REGIA v Lučenci.

"Nespavost je možné léčit volně prodejnými léky, výživovými doplňky, homeopatickými léky a bylinnými čaji. Na rozdíl od léků vázaných na lékařský předpis jsou nenávykové a mají mnohem méně nežádoucích účinků."

Jak jsme hodnotili

Způsobů, jak zabojovat s nespavostí, může být více - léky, doplňky stravy, bylinné čaje nebo dokonce různé uklidňující spreje, které se aplikují na polštář. My jsme se tentokrát podívali na tabletky, jelikož bývají označovány za nejúčinnější a navíc se i jednoduše užívají, aniž byste museli snášet nevyhovující chuť bylinných extraktů, jak tomu je například u čajů.

V našem hodnocení proto najdete 7 nejúčinnějších a nejpopulárnějších přípravků, které vám pomohou zatočit s nespavostí. Poradíme vám také, jak vybrat ten nejlepší produkt pro vás.


Porovnání tabletek na spaní

Melatonin walmark

#1

Přípravek na spaní Calmin Advance Nutraceutics

#2

Tablety na spaní Benosen

#3

Neospan forte pro lepší spánek

#4

Jamieson Valeriána doplněk stravy na spaní

#5

prípravok na spanie Barny´s Hypnox forte

#6

přípravek na spaní GS Dormian

#7

Balení

tbl 1x60 ks

60 cps

tbl 1x40 ks

45 cps

tbl 1x60 ks

tbl 1x20 ks

cps 30+15 navíc

Hodnocení

Plusy

+ rychlý účinek

+ 100% čisté složení

+ zlepšení kvality spánku

+ rychlý účinek

+ nenávykový

+ celkové uvolnění


+ nenávykový

+ přijateľná cena


+ uklidnění

+ zlepšení kvality spánku

+ přírodní složení

+ nenávykový


+ snadné užívání

+ výhodné balení


Mínusy

- nezjištěno

- účinek trvá jen cca 4 hodiny

- individuální účinek

- pomalejší nástup účinku

- individuální účinek

- vyšší cena vzhledem k množství

- vyšší cena

Cena

470 Kč

299 Kč

218 Kč

189 Kč

325 Kč

135 Kč

190 Kč

(Zelenou barvou jsou vyznačeny nejvýhodnější parametry. Červenou barvou jsou vyznačeny nejméně výhodné parametry.)

Recenze tabletek na spaní

1. Walmark Melatonin - Působí i jako antioxidant

Melatonin

První místo v našem hodnocení obsadil přípravek WALMARK Melatonin, jehož hlavní účinnou složkou je právě melatonin.

Melatonin je hormon, který si tělo přirozeně vytváří z aminokyseliny L-tryptofanu. Při jeho nedostatku a při poruchách spánku je však možné přijímat ho i formou výživového doplňku. Je rozpustný v tucích, což znamená, že se dostává rychle do každé buňky v těle a jeho účinky sahají do každého orgánu v těle. 

Je to hormon, který pomáhá udržovat tělo v 24hodinovém cyklu spánku a bdění. Mnoho lidí trpí poruchami spánku, které souvisí s problémy s trávením - melatonin chrání žaludek před kyselinou HCI a volnými radikály, odstraňuje reflux, podporuje hojení podrážděných sliznic i žaludečních vředů.

Kromě toho působí i jako silný antioxidant, chrání srdce a cévy, optimalizuje krevní tlak, podporuje mentální výkonnost a pomáhá léčit depresi.

Jeho přirozenou tvorbu pro navodění spánku můžete podpořit tím, že omezíte působení modrého světla - záření z monitorů počítačů, mobilů a tabletů. Snažte se také dodržovat pravidelný spánkový rytmus.


Dávkování

Pokud jste se rozhodli doplnit melatonit pro lepší usínání, užívejte 1, maximálně 2 tablety těsně před spaním. Balení Melatonin od Walmarku obsahuje 60 tablet.

Výhody

 • účinný ihned po užití
 • rychlé usínání, svěží ráno
 • čisté složení – 100% melatonin

Nevýhody

 • bez zjištěných nedostatků

Orientační cena

470 Kč

Hodnocení

2. Calmin - Vhodný i na dlouhodobé užívání

Calmin

Calmin je výživový doplněk s komplexním složením z přírodních látek, které pomáhají k relaxaci, podporují usínání a zlepšují kvalitu spánku. Je to kombinace chmelu, kozlíku, mučenky, šišáku, L-tryptofanu a vitamínů B5 a B6.

Jednou z hlavních složek tohoto výživového doplňku je chmel otáčivý (150 mg v jedné kapsli), rostlina, z níž se vyrábí pivo. Má uspávací účinky - proto mnoho lidí upřednostní vypít si večer sklenici piva, případně čaje z chmelu pro lepší spánek. V "tekuté formě" je chmel silně močopudný, takže je lepší ho požít v malém množství, jinak hrozí, že váš spánek budou přerušovat časté návštěvy toalety. Výtažky z této byliny se ve farmaceutických laboratořích přidávají i do silných sedativ.

Kozlík se u nás často používá při problémech se stresem a napětím, jež pomáhá eliminovat a navodit tak klidný spánek. Jeho účinky podporuje mučenka pletní, tropická rostlina pocházející z Ameriky, kde se také používá jako prostředek na uklidnění.

Esenciální aminokyselina L-tryptofan podporuje tvorbu melatoninu - hormonu, který navozuje spánek.

Extrakt ze šišáku bajkalského má kromě uklidňujících účinků i mnoho jiných léčivých vlastností. Šišák se v medicíně využívá ke snížení krevního tlaku, léčbě nemocí nervového původu, k detoxikaci organismu, a dokonce i jako pomoc při léčbě nádorových onemocnění.


Dávkování

Balení obsahuje 60 kapslí - Calmin je vhodný i k dlouhodobému užívání. Užívejte 1 až 2 kapsle před spánkem.

Výhody

 • účinný, pomáhá usnout
 • zlepšuje kvalitu spánku

Nevýhody

 • účinek trvá jen cca 4 hodiny

Orientační cena

299 Kč

Hodnocení

3. Walmark Benosen - Pro celkové uvolnění

Benosen

Walmark Benosen kombinuje uklidňující účinky kozlíku lékařského a chmele obecného v extraktu. Tyto bylinky jsou osvědčenými pomocníky lidových léčitelů v boji proti poruchám spánku už po staletí.

Další složkou tohoto výživového doplňku je L-theanin, aminokyselina, která pochází ze zeleného čaje. Samostatně vyvolává stav relaxace, bez pocitu ospalosti a útlumu. Pomáhá uvolnit mysl, působí proti stresu, bolesti hlavy, krku a svalů, depresi a samozřejmě - proti nespavosti.

Spolu s chmelem a kozlíkem dokáží výrazně zlepšit kvalitu spánku, překonávat vnitřní napětí a stres a celkově uvolnit organismus.

Dávkování

1 až 2 tablety denně zapijte dostatečným množstvím tekutiny. Užívejte půl hodiny před spaním.

Výhody

 • spolehlivý při jakýchkoliv problémech se spánkem
 • nenávykový
 • větší klid i během dne

Nevýhody

 • síla účinku nemusí být u každého stejná

Orientační cena

218 Kč

Hodnocení

4. Neospan Forte - Snížení vyčerpání

Neospan

Výživový doplněk z rostlinných složek Neospan Forte vám pomůže vyřešit vaše problémy s nespavostí. Obsahuje květy heřmánku a mučenky pletní, šišek chmele obecného, suchý extrakt z nati meduňky lékařské a sušený kořen kozlíka lékařského.  

Neospan Forte spojuje uklidňující účinky chmele a mučenky pletní s květy heřmánku, který je u nás dobře známý pro své léčivé účinky. Čaj z heřmánku pomáhá při běžném nachlazení a chřipce, zánětlivých onemocněních, při problematické menstruaci, ale i tehdy, když toužíte relaxovat po náročném dni. Obsahuje éterický olej, který pomáhá i při léčbě deprese.

Meduňka lékařská zase působí proti migréně, uklidňuje i posiluje organismus. Obsahuje vzácnou silici, která se využívá v aromaterapii.

Kromě bylinek je tento přípravek obohacený o vitamíny B1, B2, a B6, které přispívají ke správné funkci nervové soustavy, a minerál - hořčík, který prospívá ke snížení únavy a vyčerpání během dne. 


Dávkování

Užívejte 1 kapsli půl hodiny před spaním, pro silnější účinek užijte 2 kapsle. Dlouhodobého účinku dosáhnete užíváním po dobu 2 až 3 měsíců. V jednom balení je 45 kapslí.

Výhody

 • nenávykový
 • dobrá cena

Nevýhody

 • pomalejší nástup účinku

Orientační cena

189 Kč

Hodnocení

5Jamieson Valeriána - Bez pocitu omámení

Jamieson Valeriana

Kozlík lékařský je rostlina, jejíž účinky se dají přirovnat k lékům na nespavost, ale bez nepříjemných vedlejších účinků a bez vyvolání pocitu omámení. Podporuje přirozený spánek tím, že utiší stres, podráždění a úzkostné stavy.

Čaj z kozlíku lékařského má nepříjemnou chuť a zápach, proto může být pohodlnější užívání formou tablet. Výživový doplněk Jamieson Valeriána 400 mg obsahuje čistý extrakt kozlíku 3:1, ekvivalent k 400 mg rostliny.


Dávkování

Balení Jamieson Valeriána obsahuje 60 tablet. Užívejte 1 kapsli denně půl hodiny až hodinu před spaním.

Výhody

 • uklidňuje a lepší usínání
 • velké balení za dobrou cenu

Nevýhody

 • síla účinku nemusí být u každého stejná

Orientační cena

325 Kč

Hodnocení

6. Barny´s HypnoX Forte - Bez rizika vzniku návyku

Barny´s HypnoX Forte

Pokud hledáte přípravek na přírodní bázi, kterým účinně zatočíte s nespavostí, máme pro vás tip v podobě výživového doplňku Barny´s HypnoX forte

Přípravek se skládá z extraktu z více bylin a také vitamínu B6, který je nenahraditelným pomocníkem pro správné fungování nervové soustavy. Účinnost tohoto přípravku tkví v kombinaci chmele otáčivého, meduňky lékařské, vitamínu B6, kozlíku lékařského a mučenky pletní. Všechny tyto látky se už roky používají k odstranění nespavosti, ale i nepříjemného pocitu podrážděnosti.

Výživový doplněk je vhodný i na dlouhodobé užívání, bez rizika vzniku návyku. 

 

Dávkování

Tabletky se užívají nezávisle na jídle v množství 1/2-1 tabletka půl hodiny před spaním. Nejsou určeny pro děti ani kojící a těhotné ženy. Opatrní buďte i při dodržování dávkování, jelikož maximální denní dávka se nemá překročit.

Balení obsahuje 20 tablet.

Výhody

 • přírodní složení
 • není návykový
 • jednoduché užívání

Nevýhody

 • trochu vyšší cena

Orientační cena

135 Kč

Hodnocení

7. GS Dormian - I při úzkosti

Gs Dormian

Poslední přípravek GS Dormian dokáže kromě problémů s nespavostí pomoct také při vnitřním neklidu vyvolaném emocemi, strachem, stresem a s depresemi a úzkostmi.

Složení sestává z přírodních látek, jako například kozlík lékařský, chmel obecný, meduňka lékařská či mučenka pletní. Toto složení spolehlivě působí na tzv. spánkový receptor v mozku a pomáhá navodit toužený klid a spánek. Přípravek má také pozitivní vliv na zlepšení kvality spánku, odstraňuje buzení během noci a vy se ráno budíte svěží a odpočatí.


Dávkování

V balení se nachází 45 tablet. Před spaním se obvykle užívá jedna až dvě tablety. Na začátek užívání se doporučuje sáhnout po dvou tabletách půl hodiny před spaním.

Výhody

 • výhodné balení za dobrou cenu
 • tablety se snadno užívají

Nevýhody

 • síla účinku nemusí být u každého stejná

Orientační cena

190 Kč

Hodnocení

Jak si vybrat tabletky na spaní?

Tabletky na spaní

Pokud s nedostatkem spánku bojujete dlouhodobě a zkusili jste už všechny možné prostředky, ale nic neúčinkuje, pomoct vám mohou volně prodejné léky, resp. výživové doplňky. Při jejich výběru věnujte velkou pozornost jejich složení. Dbejte na to, aby byly vyrobené z přírodních surovin, jako jsou extrakty z bylinek. Mezi nejúčinnější patří tyto:

 • Kozlík lékařský
 • Chmel otáčivý
 • Meduňka lékařská
 • Levandule lékařská

Takovéto produkty většinou nemají vedlejší účinky, na rozdíl od léků, které jsou plné různých chemických látek s názvy, jimž porozumí jen málokdo. Buďte zvlášť opatrní při dlouhodobém užívání, ne všechny léky, i když jsou dostupné bez lékařského předpisu, jsou vhodné k dlouhodobému užívání. Téměř všechny jsou nevhodné pro těhotné a kojící ženy. Vždy je lepší soustředit se na příčinu vašeho problému, než se spoléhat na účinky léků, které mohou být jen krátkodobé.

Tip experta

"Většina volně prodejných léků na spaní obsahuje rostlinné extrakty, pro tělo přirozené látky, minerály a vitamíny skupiny B."


PharmDr. Eva Fehérpataky Badíková 

Jakými dalšími způsoby můžeme ješte zabojovat proti nespavosti?

Nespavost neboli insomnie, ať už akutní, trvající 3-4 týdny, nebo chronická, která vás může trápit několik měsíců či dokonce let, může mít různé příčiny. Nejčastěji bývá vyvolaná stresem - například z práce, školy, ze změny prostředí, neshodami ve vztazích apod. Tento typ nespavosti většinou zaniká, když pomine stresový faktor. 

Někdy jsou poruchy spánku průvodním jevem některých onemocnění nebo nežádoucími účinky léků.

Naučená, resp. podmíněná nespavost vzniká kvůli napětí, které si sami vytváříme s nepříjemnými myšlenkami, představami a pocity. Spouštěčem může být také stresová situace, ale i nevyhovující spánkový režim a jiné faktory, které narušují klid potřebný pro kvalitní spánek.

Kvalitní spánek (asi 7-8 hodin denně) je mimořádně důležitý pro vaše zdraví. Ovlivňuje vaši koncentraci a výkonnost během dne, je potřebný pro celkovou regeneraci těla, syntezaci hormonů i růst svalové hmoty. Nespavost může způsobit bušení srdce, nervozitu a vysoký tlak, v chronickém stádiu však může přerůst až ve zdravotní problémy, jako je obezita, cukrovka, deprese nebo onemocnění srdce. Proto je nutné co nejdřív odhalit příčinu, která vám brání se pořádně vyspat a tento problém vyřešit.


Vytvořte si v ložnici ideální podmínky

Pokud máte kolem sebe množství rušivých faktorů, není se co divit, že nemůžete usnout. Jejich odstranění může vyřešit váš problém.

Vypněte televizi, zbavte se mobilu či tabletu - ideálně aspoň půl hodiny před spaním. Modré světlo, které vyzařují obrazovky, brání tvorbě melatoninu, hormonu, který pomáhá udržovat organismus v pravidelném režimu spánku a bdění.

Jestli vás ruší světlo z ulice, zatáhněte závěs. Zbavte se hluku, případně použijte špunty do uší.

Ideální teplota v ložnici je 18-20 °C. Před spaním nezapomeňte vyvětrat!


Dodržujte pravidelný režim

Klíčovým řešením nespavosti je dodržování spánkového režimu. Vstávejte vždy v tu samou hodinu, a to i o víkendech. Před spaním neřešte nepříjemné věci, intenzivně necvičte a nepracujte, naopak, věnujte se příjemné činnosti, relaxu a pozitivním myšlenkám.

4-6 hodin před spaním nepijte nápoje, které obsahují kofein, a nejezte příliš těžká jídla. Také večerní "křoupání" brambůrků či sladkostí u televize vás může stát klidný spánek. Strava má vliv na vaše celkové zdraví, proto je na její kvalitu potřeba dbát během celého dne.

Někteří lidé si před spaním dopřejí sklenku (nebo dvě) vína či piva, kvůli tlumícím účinkům alkoholu. Ne vždy je to však vhodné řešení - může se stát, že alkohol zhorší kvalitu vašeho spánku - proto je lepší se mu vyhnout.

Do postele si lehněte až tehdy, když cítíte únavu. Jestli neusnete do 30 minut, můžete se věnovat nějaké monotónní činnosti.


Kvalitní a pohodlná matrace

Kvalitu spánku ovlivňuje také správná matrace. Její výběr ovlivňuje mnoho faktorů, na které se musíte zaměřit. Jen tak si vyberete matraci, která bude splňovat to, co od ni očekávat.

Nejvíce řešenými body je tvrdost matrace a materiál. S výběrem vám může pomoci naše přehledné srovnání nejlepších matrací od Dormeo. V dolní části najdete průvodce, podle kterého vyberete určitě správně.

Tip experta

"Přípravek si vybírejte podle charakteru vašeho problému - pokud máte například problém s usínáním, ideální volbou je přípravek s obsahem spánkového hormonu melatoninu. Jestli se v noci často budíte a nemůžete znovu usnout, vyberte si přípravek s obsahem rostlinných extraktů, jako jsou například kozlík, chmel nebo mučenka. U všech poruch spánku, nervozitě a stresu je vhodné také užívání magnézia a vitamínu B nebo polykomponentních homeopatik."


PharmDr. Eva Fehérpataky Badíková 

Nejčastěji kladené otázky při výběru tabletek na spaní

1. Které tabletky na spaní jsou nejlepší? 

Tak, jako u všech výživových doplňků, i tady platí, že účinek může být u každého individuální. Zatímco někomu může přípravek zabrat hned po prvním užití, u někoho zase může nástup účinku trvat déle. I proto je obtížné označit jeden konkrétní přípravek za ten nejlepší.

2. Jak fungují tabletky na spaní? 

Volně prodejné výživové doplňky obsahují extrakty z přírodních bylin, minerály a vitamíny či důležitý spánkový hormon melanin, které organismus uklidní a navodí stav relaxace. 

3. Jsou tabletky na spaní návykové?

Ne, tedy alespoň ty, které můžete v lékárně koupit bez lékařského předpisu. Složení těchto doplňků je čistě přírodní a tedy bez rizika vzniku návyku.

4. Může užívání tabletek na spaní způsobit nějaké vedlejší účinky? 

Při dodržování doporučeného dávkování užívání volně prodejných léků na spaní nezpůsobuje žádné vedlejší účinky.

5. Jsou prášky na spaní bez předpisu?

Každý produkt z výše uvedeného srovnání je volně prodejný, můžete si ho objednat z pohodlí domova a bez lékařského předpisu.


Ohodnoťte náš článek

Celkové hodnocení: 5 / 5. Počet hlasů: 2