Přípravky na podporu paměti a soustředění


Autoři: Lenka Riganová | Aktualizováno: 11. 03. 2020

Doporučené přípravky na podporu paměti

BrainActive advance nutraceutics

100% přírodní složení

Přípravek se 100% přírodním složením se skládá z 13 účinných přírodních látek.

od 390 Kč

Mindflow recenze

Vhodný i pro vegany

Účinné látky jsou obsaženy v rostlinné kapsli vhodné i pro vegany. 

od 390 Kč

GinkoPrim walmark

Urychluje proces učení

Pomáhá s koncentrací a urychluje proces učení, díky čemuž je oblíbený u studentů.

od 250 Kč

Recenze přípravků na podporu paměti a soustředění

15 hodin jsme u nás v redakci pátrali po těch nejlepších volně prodejných lécích určených na podporu paměti, soustředění a učení. Z množství dostupných přípravků jsme po důkladné analýze vybrali 5 nejlepších, jejichž recenze vám dnes přinášíme.

KOMBO expert testuje pro vás

Kombo expert Eva Badíková

PharmDr. Eva Fehérpataky Badíková absolvovala vysokoškolské studium na Farmaceutickej fakulte UK v Bratislavě a v současnosti pracuje jako zodpovědný farmaceut v lekárně REGIA v Lučenci.

Jak jsme hodnotili

Hodně přírodních doplňků na podporu paměti funguje na stejném, resp. velmi podobném složení. Liší se  však poměrem jednotlivých látek. V některém přípravku je přidaná účinná látka navíc, v jiném zase chybí a podobně. A právě proto jsme při sestavování žebříčku nejlepších přípravků na podporu paměti vycházeli v první řadě ze zkušeností uživatelů, kteří dané produkty vyzkoušeli a reálně otestovali.

Dále jsme se zaměřili i na dávkování nebo velikost kapslí a celkový komfort při jejich užívání. Zohlednili jsme také velikost balení v poměru k ceně. 

Přípravek, který z našeho hodnocení vyšel jako vítěz a doporučujeme ho každému, kdo potřebuje podpořit paměť a zvýšit koncentraci, od nás získal odznak Náš tip. 

Recenze přípravků na podporu paměti a soustředění

1. ADVANCE BrainActive - 100% přírodní složení

Advance Nutraceutics BrainActive

Cena od 390 Kč

Přírodní přípravek ADVANCE BrainActive určený k podpoře paměti je doslova nabitý množstvím účinných látek, které zlepšují nejen paměť, ale i soustředění. A o jaké látky jde?

V bohatém složení přípravku můžeme najít následující látky - schizandra, rozchodnice, ženšen, bakopa, eleuterokok, vitamíny B5 a B6, ginkgo biloba, kofein, taurin, DMAE. Ty spolu vytváří zdraví prospěšnou kombinaci, která pomůže s pamětí, soustředěním, zlepší kognitivní schopnosti a dodá energii, podpoří pozitivní vnímání i zlepšení mentálního výkonu a zvýšenou odolnost vůči stresu i během těžkého období.

Dávkování

Jednou nebo dvakrát denně se užívá 1 kapsle současně s jídlem nebo před jídlem. 

Zkušenosti uživatelů

"Kupuji ho pravidelně, když mám zkouškové období. Zdá se mi, že pomáhá. kafe už nezabírá. Možná už je spíš psychickou berličkou, ale zatím ho nebudu měnit." Ověřený zákazník.

"Super se mi učí, výborná paměť." Ověřený zákazník. 

Náš názor

ADVANCE BrainActive je kvalitním produktem, který účinkuje opravdu rychle, povzbuzuje a zvyšuje koncentraci. Už krátce po užití člověk začne pociťovat příval energie.

Na druhé straně se však u tohoto přípravku mohou objevit problémy s usínáním, proto by se neměl užívat ve večerních hodinách. Při koupi se někomu nemusí zamlouvat ani vyšší cena. 

2. Mindflow - Vhodný i pro vegany

Mindflow recenze

Cena od 390 Kč

Přípravek Mindflow byl vyvinutý k podpoře dlouhodobé paměti i soustředění, zahnání únavy a zklidnění mysli. 

Jde o čistě přírodní produkt, který obsahuje sedm účinných látek - zelený čaj, kofein, guaranu, ženšen a vitamíny B3, B12 a B6. Každá z látek má pozitivní vliv na soustředění a paměť. Koktejl z těchto účinných látek je obsažen v rostlinné kapsli, což znamená, že přípravek je vhodný i pro vegany. Kapsle mají dobrou velikost a snadno se polykají.

Při užívání nehrozí žádné vedlejší účinky. Samozřejmě je potřeba, stejně jako u ostatních přípravků tohoto typu, dbát na správné načasování. Pokud ho užijete ve večerních hodinách, mohou se objevit problémy s nespavostí. 

Dávkování
Přípravek se užívá v množství jedna tableta, a to 20 minut před tím, než začnete s učením či jinou mozkovou aktivitou. Účinek trvá přibližně 3 hodiny.

Zkušenosti uživatelů

"S Mindflow mám dobré zkušenosti. Efekt nastupuje postupně, takže nedostanete například kofeinový šok jako po pití silné kávy. Nezaznamenala jsem žádné vedlejší účinky, jen ty dobré - byla jsem schopna vnímat vše rychleji a hlavně jasně myslet. Úplně odstoupilo takové to zastření, které mě vždy při náročném dni brzdilo. Soustředění se opravdu zlepšilo. Navíc produkt je vhodný i pro lidi s různými dietami (vegetariáni, vegani...). Děkuji!" Sabina.

Náš názor

Přírodní přípravek Mindflow má velké množství pozitivních uživatelských zkušeností, které dokazují jeho vynikající účinnost. Počítat je však třeba i s tím, že jeho účinek se nemusí dostavit hned v den užití první tablety.

Tip: Zaujal vás přípravek Mindflow? Více se o něm dočtete v naší podrobné recenzi. 

3. WALMARK GinkoPrim - Urychluje proces učení

GinkoPrim

Cena od 250 Kč

Ginkgo je jedním z nejznámějších prostředků na zlepšení soustředění, přičemž je neodmyslitelnou součástí většiny přípravků určených na podporu paměti. Jedním z takových přípravků je i výživový doplněk WALMARK GinkoPrim MAX.

Kromě samotného ginkga se v jeho složení nachází hořčík, přírodní látka DMAE i magnezium. Hlavním účinkem ginkga je zachovávání příznivého stavu paměti, soustředění, ale i vnímání. Také se stará o schopnost správného myšlení a řeči, které může s přibývajícím věkem klesat. Ginkgo má také pozitivní vliv na duševní rovnováhu a pomůže se soustředěním i během náročného období. Za zmínku nepochybně stojí i fakt, že blahodárně působí na krevní oběh.

DMAE je přírodní složkou, která pomůže s koncentrací, urychluje proces učení a díky poměrně rychlému účinku je oblíbená především u studentů.

Dávkování

Doplněk se užívá jedenkrát denně - jednu tabletu po jídle. Tu je potřeba zapít dostatečným množstvím vody. Před začátkem užívání byste měli vědět, že jde o přípravek, který není vhodný pro osoby mladší 18 let ani těhotné či kojící ženy.

Zkušenosti uživatelů

"Po tom, co jsem začal pociťovat počínající problémy s pamětí, rozhodl jsem se nejdříve výrobek jen otestovat. Po ročním ´testování´ a výborných výsledcích jsem už u něho zůstal." Neumann.

"Tento produkt užívám dlouhodobě a jelikož vidím, že moje paměť se výrazně zlepšuje a vyhovuje mi i cenově, budu si ho kupovat i nadále a samozřejmě ho doporučuji i dalším." Gabriela.

Náš názor

Ginkgo je jedním z nejznámějších volně prodejných přípravků určených k podpoře paměti, po kterém často sahají právě studenti. Pomoct však může i starším lidem, kteří už pozorují problémy s pamětí.

Navíc obsahuje i magnezium,  které působí jako antioxidant a zpomaluje tak proces stárnutí.

4. Lucetam 1200 mg - I na léčbu dyslexie

Lucetam 1200 mg

Cena od 181 Kč

Účinnou látkou přípravku Lucetam je léčivo Piracetam, které má výborný vliv na funkci mozkových buněk, zlepšuje schopnost učení, bdělost, soustředění i paměť. Je vhodný pro zdravé lidi, kteří potřebují podpořit paměť, ale stejně tak i pro osoby trpící různými poruchami mozkové činnosti.

Právě u druhé skupiny lidí přípravek dokáže pomoct s různými typy demence nebo při ztrátě a poškození paměti. Je účinný i při narušení kognitivních schopností, ke kterým došlo v důsledku nadměrného užívání alkoholu.

Přípravek mohou užívat nejen dospělé osoby, ale i děti při léčbě dyslexie, tedy poruše učení nebo problémech se čtením. K tomuto účelu přípravek poslouží i dospělým osobám.

Dávkování

Obvykle se lék užívá způsobem 1-2 tablety jednou až dvakrát denně nezávisle na jídle. Děti užívají jednu tabletu jednou nebo dvakrát denně, také bez ohledu na jídlo.

Zkušenosti uživatelů

"Vybrala jsem si ho, protože jsem měla pocit, že hodně zapomínám. Nevím, zda je to psychikou nebo Lucetamem, ale cítím se jistější. A hlavně, když pracujete hlavou. Doporučuji i mladším ročníkům." Ověřený zákazník.

"Maximální spokojenost." Jan.

Náš názor

Piracetam je léčivo patřící do skupiny nootropik, která zlepšují paměť, koncentraci i funkci nervových buněk, přičemž je jejich účinek prokázaný klinickými testy.

I přesto, že lék se prodává volně, bez konzultace s lékařem byste ho neměli dlouhodobě užívat, protože může mít vliv na srážení krve. 


5. ACUTIL - Vhodný i pro starší lidi

Výživový doplněk Acutil

Cena od 250 Kč 

Výživový doplněk ACUTIL se skládá z více účinných látek, přičemž dominují zdraví prospěšné omega-3 mastné kyseliny. Jejich nedostatek často stojí za postupným zhoršováním paměti, demencí, Alzheimerovou chorobou nebo depresí. Jednou z jejich základních úloh je zpracování informací v mozku.

Ve složení se nachází i kyselina listová, která má vliv na funkci psychiky. Vitamín B12 na snižování únavy a vyčerpání, ale i na správné fungování nervového systému. Vitamín E obsažený ve složení zase ochraňuje buňky před oxidačním stresem. Nechybí ani extrakt z ginkgo biloby.

Přípravek bývá velmi dobře snášen a je oblíbený nejen u mladší věkové kategorie, ale i u starších lidí, kteří si chtějí zachovat zdravý stav paměti a mysli.  

Dávkování

Jedna kapsle se užívá jedenkrát denně po jídle nebo s jídlem. Jsou vhodné i k dlouhodobému užívání. 

Zkušenosti uživatelů

"Jsem spokojený.“ Ověřený zákazník

"Vzhledem k věku si potřebuji chránit cévy, mozkové buňky." Štefan.

Náš názor

Výživový doplněk ACUTIL má opravdu příznivý vliv na paměť i schopnost učit se, ale musíme konstatovat, že efekt není okamžitý. Acutil neposlouží jako rychlý pomocník nebo záchrana před zkouškou, ale je spíše vhodný na dlouhodobé užívání.

Jak vybrat přípravek na podporu paměti a soustředění?

Přípravky na podporu paměti a soustředění

Léky na podporu paměti bývají označovány i za neškodné životabudiče, které se zakládají převážně na bezpečném, přírodním složení.

Na lidský mozek mají vliv různý, přičemž drtivá většina z nich v něm zvyšuje průtok krve, čímž se následně zvyšuje i přívod kyslíku a glukózy, které jsou nezbytné pro fungování mozku.

A co dokáží?

 • Upravují přenos a zpracovávání informací.
 • Urychlují proces růstu neuronů i vytváření nových propojení v mozku.
 • Pozitivně působí na molekuly, které v mozku přenáší informace. 
 • Podporují soustředění, schopnost pamatování si, učení a zlepšují paměť. 

Kombík radí

Kombík radí

Největší poptávka po přípravcích na paměť a soustředění je v lednu a v červnu, tedy v měsících zkouškového období. Kromě studentů jsou však tyto přípravky často vyhledávané i staršími lidmi.


Některé slibují téměř okamžité účinky, jiné je potřeba brát s předstihem nebo dlouhodoběji, ale najdou se i takové, které nejsou vhodné k dlouhodobějšímu užívání. Předtím, než tedy začnete s užíváním takového přípravku, přečtěte si i příbalový leták.

5 nejúčinnějších látek na podporu paměti

látky na podporu paměti

1. Ginkgo biloba

Ginkgo představuje nejznámější přípravek určený na zlepšení paměti. Rozšiřuje cévy, zlepšuje prokrvení a pomáhá i proti studeným rukám a nohám.

Dlouhodobé užívání přináší zlepšení pozornosti i dlouhodobé paměti. Denní dávka by měla být 120-360 mg, přičemž účinky se dostaví cca měsíc od začátku užívání.

Ginkgo se nemá užívat v kombinaci s léky určenými proti srážení krve.


2. Guarana

Guarana je všeobecně známá vysokým obsahem katechinů a kofeinu, a proto bývá využívána i jako stimulant. Zvyšuje pozornost, pomáhá překonat únavu a ovlivňuje i správné fungování paměti. 

Užívat by se měla dopoledne a denní dávka se má pohybovat od 50 do 100 mg.


3. Piracetam

Tato látka bývá častou součástí volně prodejných léků určených na podporu paměti. Zlepšuje průtok krve v mozku a dokáže pomoci i při poškození kognitivních funkcí, ale je vhodná i jako prevence u osob staršího věku.

Denní dávka by se měla pohybovat v rozmezí od 1200 až 4800 mg. První účinky můžeme pozorovat po uplynutí jednoho měsíce a obávat se nemusíte ani dlouhodobého užívání.

Dostavit se však mohou i nežádoucí účinky, jako například nespavost, nervozita či bolest hlavy.


4. Omega-3 mastné kyseliny

Tyto látky se přirozeně vyskytují v rybím oleji, avšak vzhledem k převažující nízké konzumaci ryb, je můžeme dostat v lékárně ve formě kapslí. Zlepšují průtok krve v mozku a zpomalují kognitivní úpadek, který může být způsoben věkem.


5. Ženšen

Ženšen má pozitivní vliv na zlepšení krevního oběhu a má i antioxidační účinky. Ve spojení s ginkgo bilobou zlepšuje paměť. Pro dosažení požadovaných účinků byste měli denně užívat 400 mg ženšenu.

Tip experta

"Když jsme pozitivně naladěni, jsme schopni lépe si nahrávat paměťové stopy."


Catriona Morrison, psycholožka

Chcete si zlepšit paměť? Dělejte tyto věci! 

 • Jezte borůvky, červené hrozny a aspoň jedno jablko denně. 
 • Hodně si představujte. 
 • Dopřejte si kvalitní spánek a odpočinek. 
 • Meditujte a mějte dostatek pobytu na čerstvém vzduchu.
 • Čtěte.
 • Hýbejte se.
 • Buďte pozitivně naladěni. 
 • Luštěte křížovky a různe hlavolamy. 

Tip experta

"Antokyany, chemické látky, které dodávají ovoci tmavé zbarvení, jsou absorbované  mozkovými membránami a dokáží zlepšit paměť i učení."


Profesor James Josepf z univerzity Tufts

Nejčastěji kladené otázky při výběru přípravku na podporu paměti a soustředění

1. Jak fungují přípravky na podporu paměti a soustředění?

Přípravky určené na podporu paměti a soustředění se skládají z látek, které mají prokazatelný pozitivní vliv na paměť, koncentraci a schopnost učit se.

V mozku zvyšují průtok krve, na základě čehož dochází ke zvyšování glukózy a kyslíku, tedy látek, které zabezpečují správné fungování mozku.

2. Je možné užívat přípravky na paměť a soustředění i dlouhodobě?

Některé přípravky jsou určeny ke krátkodobému užívání a většinou slibují rychlé účinky. Jsou ideální ve zkouškovém období, resp. tehdy, kdy potřebujete do hlavy "dostat" velké množství učiva či jakýchkoliv jiných informací najednou.

Jiné přípravky je zase potřeba užívat dlouhodoběji, abyste mohli pozorovat zlepšení paměti.

Platí tedy, že předtím, než začnete s užíváním přípravku, přečtěte si i informace uvedené v příbalovém letáku.

3. Mají přípravky na podporu paměti vedlejší účinky?

Volně prodejné přípravky na paměť a soustředění mají přírodní složení a jsou navrženy tak, aby jejich užívání nezpůsobovalo žádné vedlejší účinky, resp. jen minimální. Vzhledem k tomu, že obsahují stimulující látky jako kofein, mohou způsobovat problémy se spánkem, a to především při užití ve večerních hodinách.

4. Jsou přípravky na podporu paměti a soustředění návykové?

Volně prodejné léky na paměť a soustředění mají přírodní složení, a tak při jejich užívání nehrozí riziko návyku.


Ohodnoťte náš článek

Celkové hodnocení: 0 / 5. Počet hlasů: 0