Jak ošetřit štípance a kousnutí hmyzem?

jak šetřit štípnutí nebo kousnutí od hmyzu

Hmyz začíná poletovat už s prvními teplejšími dny. Procházka v přírodě nebo příjemný den strávený u vody se často neobejde bez nějakého toho štípance. Někdy nepředstavují žádný problém a zmizí samy od sebe. Jindy ale dokáží být pořádně nepříjemné, dokonce až bolestivé. Naštěstí každý štípanec dřív nebo později zmizí a přebolí.

Poradíme vám, jak se zbavit nepříjemného svědění, pálení a bolesti a ošetřit štípance a kousnutí hmyzem.

Expert radí

"Doporučujeme článek, kde jsme se zaměřili na prémiovou a přírodní ochranu před hmyzem. Je vhodná i pro děti"


Komáři

Komáři nám během teplých měsíců uštědří nemálo štípanců, které po čertech svědí. Vypadají jako vypouklé pupínky o velikosti do jednoho centimetru. Pupínek i jeho okolí zrudne.

Štípance od komárů po čase zmizí samy od sebe a alergie na ně je zřídkavá. Citlivější lidé se ale přece jen mohou setkat s alergickou reakcí na komáří štípnutí. Ta se může projevit otokem uzlin nebo výsevem na velkých plochách pokožky (kopřivkou).

Důležité je štípance neškrábat, protože svědění se tím jen zhorší. Navíc si můžete způsobit poranění pokožky a zbytečný zánět.

Svědění štípance od komára zmírní:

  • uklidňující gel proti svědění a pálení pokožky,
  • esenciální oleje, například z citronové trávy nebo levandule,
  • pasta z ovesných vloček (ovesné vločky + voda, rozmíchejte, potřete ránu).
komár

Štípance od komára si neškrábejte, jen je tím zhoršíte.  

Vosy a včely

Vosy a včely nechávají bolestivá bodnutí žihadlem. Po štípnutí včelou zůstává žihadlo zapíchnuté v pokožce. Na žihadle se totiž nachází háčky, které brání žihadlo z místa štípnutí vytáhnout.

Včelí žihadlo zůstává zapíchnuté v pokožce spolu s jedovým váčkem. Je potřeba ho co nejrychleji odstranit (jed se uvolňuje postupně), ale tak, abyste nezmáčkli váček, čímž by se uvolnil všechen jed do těla a bolest by se zhoršila. Můžete ho seškrábnout nehtem nebo tupou stranou nože. (1)

Vosy jsou agresivnější. Vosí žihadlo je hladké, proto mohou bodat i několikrát. Žihadlo ale v pokožce nezanechají. V místě bodnutí zůstává červená tečka, jejíž okolí oteče, někdy vznikne velká boule.

Místo je nutné umýt teplou vodou a mýdlem, případně jemnou dezinfekcí.

Na bolest a otok po včelím nebo vosím štípnutí pomáhá:

  • ocet - na ránu stačí přiložit na pár minut vatový tampon nebo bavlněný kapesník namočený v octu a potom opláchnout čistou vodou,
  • octanový krém/mast,
  • chladivý gel na podrážděnou pokožku,
  • studený obklad, který zmírní pálení a otok,
  • tinktura nebo mast s měsíčkem lékařským,
  • levandulový olej.
včela

Vosa může bodnout několikrát a žihadlo neztratí, včelí žihadlo zůstává v místě bodnutí.

Pokud můžete, po štípnutí vosou nebo včelou si odpočiňte. Citlivější lidé mohou cítit slabé závratě, únavu nebo mírnou bolest hlavy.

Problém nastává, pokud trpíte alergií na štípnutí. Alergická reakce se projevuje různými stupni - může začít jako rozsáhlý výsev vyrážek (kopřivka), přidají se projevy anafylaktického šoku jako ztížené dýchání, zhoršené vidění, těžké závratě až bezvědomí. V takovém případě je nutné okamžitě vyhledat lékaře. (2)

Ploštice

Ploštice domácí, nazývaná také ploštice postelová, je malý hmyz živící se krví. Má oválný tvar, podobá se jadérku z jablka. Ploštice se ukrývají ve spodních částech postele, kde tvoří hnízda. Na ložním povlečení zanechávají černé tečky, trus, podle kterého odhalíte jejich přítomnost. Přes den je není vůbec vidět, protože jsou světloplaché. Vylézají v noci, kdy svoje "oběti" kousnou a pijí jim krev.

Kousance od ploštice jsou typické malými puchýřky naplněnými vodou, které okolo otečou a zrudnou. Na kůži obvykle vytvářejí cestičku, protože ploštice zanechává více kousanců.

Puchýře si nikdy neškrábejte, protože mohou začít hnisat a potom se velmi těžce hojí. Místo raději vydezinfikujte jemným přípravkem. (3)

K ošetření kousnutí od ploštice použijte: 

  • gel po štípnutí hmyzem,
  • přírodní krém nebo mast s měsíčkem lékařským nebo propolisem,
  • octanovou mast.
štěnice

Kousnutí od ploštice je obvykle několik současně. 

Blechy

Drobný hmyz, který obvykle obtěžuje naše domácí mazlíčky, už dobře známe. V současnosti jsou nejvíc rozšířené blechy psí a blechy kočičí. Malá skákající stvoření dokáží zanechat ošklivé fleky i na kůži člověka.

Podobně jako ploštice, i blechy za sebou většinou zanechají několik kousanců, které tvoří cestičku nebo kruh. Bleší kousanec vypadá jako červený flíček s krvavou tečkou uprostřed.

Nikdy si kousance neškrábejte, aby se nezanítily. Vyčistěte si místo mýdlovou vodou a desinfekcí.

Místo kousnutí blechou potom ošetřete například: 

  • protizánětlivou tinkturou, například propolisovou, z měsíčku lékařského atd.,
  • octanovou mastí,
  • gelem po štípnutí hmyzem.
blecha

Také blecha kouše víckrát a zanechává po sobě cestičku.

Mravenci

V našich končinách žije přibližně 108 druhů mravenců. Nejběžněji se setkáme s malým černým neškodným mravenečkem. Jeho kousnutí sice není příjemné, ale ve většině případů je bez následků a zmizí samo od sebe do jednoho dne.

Mravenec faraonský (červený) je už o něco agresivnější. Má vyvinuto obranné žihadlo, které může způsobit větší bolest. Místo vpichu žihadla zrudne, může se objevit vyrážka s vodnatými puchýřky, které po prasknutí začnou hnisat.

O takovéto štípance je nutné se postarat podobně, jako o vyrážku po kousnutí blechou nebo plošticí. Neškrábejte se, umyjte místo vodou a mýdlem, případně jemnou dezinfekcí. (3)

Proti svědění mravenčího kousnutí pomůže:

  • gel po štípnutí hmyzem,
  • mast s měsíčkem lékařským,
  • oleje, jako například levandulový, čajovníkový…
  • protizánětlivé tinktury.
červené mravenci

Bolestivě štípou červení mravenci.

Klíšťata

Klíště se do pokožky člověka doslova zavrtá, i když to vůbec necítíme. Svým kousnutím dokáží způsobit velké zdravotní problémy. Abyste snížili riziko nákazy lymskou boreliózou nebo klíšťovou encefalitidou na minimum, je potřeba klíště vytáhnout co nejdřív. Na bezpečné usmrcení klíštěte existují dermatologické přípravky, které koupíte v lékárně. Nedoporučujeme používat žádné jiné masti ani krémy, které my měly klíště usmrtit, protože tím zvýšíte riziko nákazy. (4)

Po nanesení přípravku stačí klíště vytáhnout pinzetou, ideálně speciální pinzetou na klíšťata. Jemně ho uchopte a dvakrát otočte. Odstranili jste celé klíště i s hlavičkou? To je situace, z níž má mnoho lidí obavy. V hlavičce klíštěte se ale už nenachází žádné choroboplodné látky - stačí ji vytáhnout podobně jako třísku.

Velmi důležité je po vytažení klíštěte místo vydezinfikovat.

Na ošetření místa, kde bylo klíště přisáté, použijte: 

  • gel po štípnutí hmyzem,
  • mast s měsíčkem lékařským,
  • oleje, jako například levandulový, čajovníkový…
  • protizánětlivé tinktury.
klíště

Klíšťata jsou nebezpečnými přenašeči boreliózy a encefalitidy, je proto nutné je vytáhnout co nejdříve. 

Místo, kde se vám zavrtalo klíště, může ještě několik dní svědit. Zpozornět je nutné, pokud se vyrážka rozšíří a vytváří čím dál větší červenou skvrnu. (5) Denně tedy vyrážku pozorujte a pokud vás znepokojuje, pro jistotu navštivte lékaře.

Vždy je lepší prevence proti klíšťatům, než pozdější obavy. Před výletem do přírody se vyzbrojte kvalitním repelentem.

Přírodním repelentem proti klíšťatům jsou například fenyklová semínka, levandule, tymián nebo rozmarýn. Tyto rostliny klíšťatům nevoní. Stačí, když si s sebou do přírody vezmete několik sáčků se sušenou bylinkou nebo fenyklovými semínky.

Nebo si vytvořte domácí repelent: převařte 1 litr vody, přidejte 1 lžíci vinného octa a hrst sušeného tymiánu. Nechte vyluhovat, sceďte a zchlazený roztok přelijte do rozprašovače.

Na závěr

Ochrana před hmyzem není nikdy stoprocentní, i když použijete repelent několikrát denně. Tyto drobné nepříjemnosti asi k létu patří. Hravě se jich zbavíte - nenechte si jimi pokazit krásné zážitky.


Ohodnoťte náš článek

Celkové hodnocení: 0 / 5. Počet hlasů: 0

  • 2. června 2022

O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálních studií na Prešovské univerzitě v Prešově. Má ráda knihy, procházky za jakéhokoli počasí, ale ze všeho nejraději má psaní. 

Rada zkouší nové věci a o své pocity a postřehy se dělí s ostatními. V redakci má na starosti testování spotřebičů. Lenka má velké zkušenosti z práce pro mobilního operátora (soda.o2.sk), kde se věnovala hodnocení telefonů. 

Více článků od tohoto autora

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: