Jak se ochránit proti komárům a dalšímu hmyzu?
Komáři, včely, vosy, klíšťata a jiný hmyz - všichni tito malí vetřelci jsou nejen nepříjemní, ale mohou být také přenašeči různých chorob.
Navíc, některé osoby mohou mít na jejich kousnutí alergickou reakci. Proto se nabízí otázka, jak se proti těmto nepříjemnostem ochránit? Tento článek vám poskytne několik užitečných tipů a rad.
Který hmyz nám může nejen v létě znepříjemnit život
V současnosti je známo na území České republiky zhruba 30 000 druhů hmyzu. Zejména v létě řada z nás tráví svůj čas venku a v přírodě. Je tam nanejvýše pravděpodobné, že se nám podaří s některým ze obyvatel hmyzí říše přijít do kontaktu.
Komáři a další hmyz však mohou k velmi nepříjemným „společníkům“. Jejich přítomnost nejen dokáže obtěžovat, ale může pro nás mít i některé nepříjemné zdravotní následky.
Jaké a jak se bránit?
NÁŠ TIP: V dolní části článku najdete nejlepší přírodní ochranu proti hmyzu, kterou lze použít i pro ochraně dětí.
Komáři
Původcem potíží jsou v tomto případě samičky, které sají krev. Komáří štípnutí vyvolává u některých jedinců nepříjemnou svědivou vyrážku, která je vlastně mírnou alergickou reakcí.
Rizikovou komplikací může být těžší reakce v podobě potíží s dýcháním nebo oteklého hrdla.
Tento hmyz také může být přenašečem různých virů, bakterií a parazitů. Tyto mikroorganismy pak mohou vyvolávat závažná onemocnění, jako je zika, malárie či žlutá zimnice.
V tuzemsku je nicméně riziko přenosu těchto chorob nízké.
Pokud máte již štípance, doporučujeme náš článek, jak ošetřit štípance hmyzem.
Včely, sršně nebo vosy
Rizikovější je z hlediska zdraví bodnutí vosy, sršně nebo včely. Většina těchto zástupců drobného bodavého hmyzu je velmi užitečná, neboť je jejich hlavním úkolem opylování rostlin.
Pro člověka ale může mít setkání s nimi krajně nepříjemné následky.
Bodnutí je bolestivé, objevit se také může otok či svědění.
Tyto symptomy ve většině případů samy v krátké době spontánně zmizí, nicméně žihadlo v krku či jazyku může vyvolat život ohrožující stav, kdy pacientům hrozí udušení.
Stejně tak hmyzí jed více ohrožuje alergiky a osoby trpící atopickým ekzémem.
Bzikavky
Bzikavka dešťová je známa spíše pod lidovým označením „hovado“. Pochází z čeledi ovádovitých a jedná se o mouchu. Do stejné čeledi patří ovád bzučivý, který člověka napadá rovněž.
U bzučivek si opět „pochutnávají“ na lidské krvi samičky. Specificky vyvinuté ústní ústrojí jim dovoluje proniknout skrze kůži. To je pro člověka poměrně bolestivé.
Objevit se též může výrazný otok a svědění. Ranka se také může snadno zanítit. Bzikavky patří rovněž mezi přenašeče celé řady onemocnění, jako je loaóza.
Klíšťata
Typickým důsledkem pobytu venku je v teplých dnech to, že si přinesete klíště. Nejaktivnější bývají tito parazité během jara, klidu však člověku nepopřejí ani v letním období.
Závažnými komplikacemi může být přenos lymeské boreliózy a klíšťové encefalitidy.
Obě nemoci mohou proběhnout bez následků, ale hrozí i trvalé poškození zdraví.
Konkrétně klíšťová encefalitida postihuje mozkové blány a mozek, případně může dokonce vést i k úmrtí nakaženého.
Muchničky
Muchnička je označení rodu z čeledi muchničkovitých. Zahrnuje několik stovek druhů. Jejich kousnutí zanechává na kůži drobné ranky.
U nich může dojít k zanícení, neboť intenzivně svědí a člověk má tendence si kousnutí rozškrábat. Stejně tak se projevuje otok.
Škála symptomů, které mohou člověka ohrožovat zejména při poštípání větším počtem muchniček, je poměrně rozsáhlá. A tyto projevy mohou být i závažného charakteru.
Čítají různá systémová onemocnění, mnohé alergické reakce nebo dokonce i smrt.
Jak se chránit proti komárům a dalšímu nepříjemnému hmyzu
Vysoce účinnou ochranou proti hmyzu tvoří především repelenty. Ty se liší primárně obsaženou účinnou látkou a také dobou působení. Běžně repelenty účinkují 2 až 6 hodin v závislosti na typu přípravku.
Nejrozšířenější a nejznámější z účinných složek repelentů je diethyltoluamid neboli DEET.
Účinnost přípravku se hodnotí procentuálním zastoupením této látky.
Zjednodušeně řečeno platí, že čím více jí je v repelentu zastoupeno, tím účinnější je. Stejně tak se používají i další látky, kterými jsou ethyl aminoproprionate (IR3535) nebo icaridin.
Některé prostředky jsou založeny i na bázi přírodní. Z těchto složek se používá například citronella, což je olej získaný z listů a stonků citronové trávy, nebo citriodiol.
Ty se zpravidla užívají u prostředků doporučovaných pro ochranu dětí.
Mezi další tipy a prevenci před poštípáním patří:
- Oblečení - to správné oblečení může být první a velmi účinnou linií obrany proti hmyzu. Dlouhé rukávy a nohavice, pokud to počasí dovolí, mohou snížit plochu, kterou hmyz může pokousat. Barva oblečení také hraje roli - světlé barvy jsou pro hmyz méně atraktivní než tmavé.
- Moskytiéry - moskytiéra je síť, která zabraňuje průniku hmyzu do místností. Může být umístěna na okna, dveře nebo nad lůžko. Je velmi účinná, zejména během noci, kdy jsou komáři nejaktivnější.
- Odstraňování stojaté vody - komáři se rozmnožují ve stojaté vodě. Proto je dobré pravidelně odstraňovat vodu z květináčů, dešťových barelů, dětských bazénků a jiných nádob. Citronella - přírodní repelent, který je obsažen v některých rostlinách. Může být použita ve formě oleje, svíček nebo kadidel. Její vůně je pro hmyz velmi nepříjemná.
- Elektronické plašiče a lampy - na trhu je k dispozici řada elektronických plašičů hmyzu, které fungují na principu vydávání ultrazvuku, světla nebo elektrického náboje.
- Očkování - některé nemoci přenášené hmyzem, jako je klíšťová encefalitida nebo malárie, mohou být předcházeny očkováním. Pokud plánujete cestovat do oblasti, kde je riziko těchto nemocí vysoké, měli byste se očkovat.
Tipy na nejlepší přírodní repelenty a kosmetiku proti hmyzu
Klasický repelent ve spreji, který odpuzuje hmyz i bez chemie.
Poskytuje ochranu před více než 3000 druhů hmyzu, má dlouhou dobu působení a díky jeho čistě přírodnímu složení je vhodný i pro kojence od 6 měsíců.
Pokud nemáte spreje příliš v lásce, můžete repelentních účinků využít i ve formě kosmetiky.
Jednou z možností je tento kuličkový deodorant.
Aplikuje se klasicky do podpaží a repelentní složky se díky pohybu, potu i použití v místech s tenkou kůží dostanou rychle do okolí, což hmyz velmi účinně odpudí.
Tento deodorant můžete aplikovat i na jiná místa a je vhodný také pro osoby s citlivou pokožkou.
Tělové mléko nejenže díky obsahu Aloe vera hydratuje pokožku, ale zároveň chrání před obtížným hmyzem.
Ve složení totiž najdeme organickou citronellu z Jávy, která je jedním z nejlepších přírodních repelentů.
Po natření mléko působí až 7 hodin a nezanechává nepříjemný mastný film na kůži.
Citronellový olej můžete využít několika způsoby. Tím nejosvědčenějším je použití v aroma lampě, kdy provoní celý prostor, a kromě odpuzování hmyzu navíc působí blahodárně na lidskou psychiku.
Olej můžete také nakapat do misek s vodou a umístit na parapety, případně na savý hadřík.
Produkt má veganské složení.
Vším se dá účinně předcházet! S tímto šamponem je to doslova hračka - kromě citronelly obsahuje také tea tree olej, kterému se vši doslova vyhýbají.
Kromě toho nebude vůně z vašich vlasů lákat ani jiný hmyz, například komáry a další. Šampon je vhodný také pro malé děti.
Závěrem, ochrana proti hmyzu vyžaduje kombinaci různých opatření. Správné oblečení, repelenty, moskytiéry, odstraňování stojaté vody, citronella, elektrické odstrašovače a očkování - všechny tyto metody vám mohou pomoci udržet hmyz na odstup.
Pamatujte, že nejlepší obranou je prevence. Bezpochyby to stojí za to, abyste si užili léto bez svědění a nepříjemných kousanců.