Pro děti i alergiky: Proč dát přednost
přírodním pracím prostředkům

Prířodní prací prostrědky

Ne vždy se nám vyplatí kupovat klasické prací prášky, které nám mnohdy nemusí kvůli svému složení prospívat.

Zejména alergici a děti mají specifické potřeby pro svou citlivou pokožku a je třeba se nad tím, v čem vlastně perete, více zamyslet. Jak správně prát, čemu dát přednost a jaké značky vás svým výkonem nezklamou?

Proč je eko praní lepší než klasické?

Ačkoliv reklamy na to tak úplně neupozorňují, žádný prací prášek není všemocný a také vám už málokdo řekne, co všechno obsahuje a jaký má dopad nejen na vaše zdraví, ale i životní prostředí. Chemické složení mnohých produktů zase může agresivněji a tudíž efektivně odstranit skvrny.

Běžné prací prostředky ale obsahují celou řadu škodlivých látek, které se nám přes oblečení mohou dostat do kůže – ropa, chlór, fenoly, parabeny, sulfáty i syntetické parfémy. Tyto látky pak mohou způsobit alergie, vyrážky, ekzémy a opruzeniny.

Na druhou stranu, ekologičtější prací prášky zvládnou vyprat stejně dobře a navíc budou k
pokožce daleko šetrnější. Stačí jen dodržovat pár základních pravidel.


Šetrné eko praní není žádná věda

Je dobré si ujasnit, že ekologické praní zkrátka vyžaduje trochu jiné zákonitosti než to klasické. Ať už je to ve volbě jiných prostředků, tak i v očekávání a ujasnění si priorit.

Tak za prvé, rozlučte se s výraznou chemickou vůní. Je důležité počítat s tím, že v mnohých komerčních značkách jsou vůně dohnány chemicky a není na nich pranic přírodního. O to více se vám ale jemná a nenápadná vůně z ekologických pracích gelů může zalíbit. Případně vůně vyřaďte zcela a používejte gely a prášky úplně bez parfemace.

Pro vychytání veškerých procesů to bude chtít na začátek trochu trpělivosti. Ne každému musí všechno vyhovovat, a vychytat správné poměry podle míry znečištění může chvilku trvat. Je třeba tak počítat s tím, že prostě vyměnit prací prostředek chemický za ten ekologický, šetrnější, není všechno.

Většinou je třeba při praní vykonávat ještě další kroky navíc, třeba prádlo častěji odmáčet předem. Ale nebojte, mnohonásobně se vám to vrátí.


Základní eko tipy všech pradlenek

  • Prádlo vždy třiďte podle materiálu i barvy, ale vyčleňte si i hromádku se silněji znečištěným oblečením. To nechte před praním důkladně odmočit. Ušetříte tak vodu i energii. Prádlo perte nejčastěji při teplotě 30–40.°
  • Kapacitu pračky nenaplňujte úplně, ideální je do ¾.
  • Zjistěte si tvrdost vody pomocí testovacího pásku. Čím tvrdší je, tím hůř se vám v ní bude prát. Řešením je ekologický změkčovač.
  • Sáhněte vždycky spíš po ekologickém pracím prostředku rostlinného původu.
  • Vyhněte se rozjasňujícím prostředkům, místo toho použijte klasický perkarbonát sodný.
  • Aviváž není potřeba – většinou spíše obalí prádlo, které pak není prodyšné. Ekologické prací prostředky prádlo zjemní dostatečně i bez ní a pokud přece jen budete chtít nějakou použít, berte vždy ekologickou a šetrnou variantu.


Jste na prací prášek alergičtí?

Abyste poznali, že vám určitý druh pracího prášku nedělá dobře, nemusíte zrovna navštívit alergologa. Po styku s prádlem se vám může objevit podráždění, ekzém nebo vyrážka. To už značí problém.

Ten můžete řešit buď prodlouženým procesem máchání prádla v pračce, abyste se škodlivých látek důkladněji zbavili. Jistější ale je změna pracího prášku – ideálně za hypoalergenní. Pro alergiky speciálně jsou vhodnější prací gely.

Při máchání se z prádla vymývají mnohem snadněji, a tudíž máte menší šanci, že vám zbytky prostředku na oblečení zůstanou a na kůži vám nadělají paseku. Šetrnější gely jsou ale vhodnější i svým složením. Mohou je používat alergici, ekzematici i malé děti.


Na jaké značky vsadit?

Pro lidi s citlivou pokožkou, alergiky i miminka si výběr pracího prostředku pečlivě promyslete. A jaké jsou ty nejlepší značky pracích gelů a prášků?

Pro alergiky i novorozence se velmi doporučují prací gely Only Eco. Jsou na všechny druhy prádla, najdete mezi nimi i produkty určené přímo pro dětskou citlivou pokožku. Jsou bez parfemace, takže umožní pokožce více dýchat a hodí se jak na barevné, tak bílé prádlo. Složení je z 99 % přírodního původu.

Only eco


Populární značkou nejen na českém trhu je Bio-D. Prací gely Bio-D nabízí hned několik pracích gelů pro alergiky i miminka. Gel na praní je univerzální, bez vůně, hodí se na jakékoliv barevné i bílé prádlo a můžete jej využít i na ruční praní. Velká výhoda je také to, že se hodí na jemné materiály, takže máte-li doma třeba kašmírový svetr nebo košilku z hedvábí či vlnu, nemusíte se obávat. Je účinný už při nízkých teplotách.

Bio D


Prací prostředky Tierra Verde jsou už na českém trhu klasikou. Některé drogerie je nabízí také v tzv. plnících stanicích, kdy si můžete gel načepovat do přinesené lahve v prodejně a vyhnout se tak dalšímu odpadu. Jedná se o česko-slovenskou firmu a pod názvem Yellow&Blue najdete celou řadu pracích gelů. Jsou vhodné jak pro alergiky, tak pro miminka i ekzematiky. Gel si můžete vybrat i v příjemné vůni levandule, vavřínu nebo pomeranče.

Tierra Verde


Že jste ještě neslyšeli o značce Mulieres? Chyba! Nabízí totiž hned čtyři koncentrované prací gely a to v bio kvalitě. Jsou hypoalergenní, z 99 % tvořené přírodními látkami a můžete si vybrat z různých vůní, nebo i zcela bez parfemace. Velkou výhodou je také jejich obal – nenajdete je v plastu, ale v obalu z recyklovaných kartonů.

Mulieres


TIP: Vyzkoušejte i čistě přírodní variantu – mýdlové ořechy. Jedná se o slupky plodů stromu Sapindus Mukorossi a bezpečně vyperou i ty nejjemnější látky, sportovní oblečení i vlnu. Mýdlové ořechy navíc můžete s prádlem prát i vícekrát. A žádnou aviváž nepotřebujete, ořechy totiž látky změkčují přírodním způsobem.

Mydlové orechy

Ohodnoťte náš článek

Celkové hodnocení: 0 / 5. Počet hlasů: 0

  • 26. ledna 2021

O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálních studií na Prešovské univerzitě v Prešově. Má ráda knihy, procházky za jakéhokoli počasí, ale ze všeho nejraději má psaní. 

Rada zkouší nové věci a o své pocity a postřehy se dělí s ostatními. V redakci má na starosti testování spotřebičů. Lenka má velké zkušenosti z práce pro mobilního operátora (soda.o2.sk), kde se věnovala hodnocení telefonů. 

Více článků od tohoto autora

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: