Atopický ekzém: Proč vzniká a jak se dá léčit?
Atopický ekzém je nepříjemné onemocnění, které postihuje přibližně 17 % populace. Projevuje se svěděním a pálením kůže, někdy i otoky. Hlavními příčinami je porucha epitelové kožní bariéry a nepřiměřená imunologická reakce organismu. Atopický ekzém však není jedno definované onemocnění, ale je to onemocnění mnoha tváří. I přes jeho dědičný základ existují způsoby, jak omezit jeho negativní projevy v našem životě.
Co je to atopický ekzém a jak vzniká?
Atopický ekzém neboli atopická dermatitida je chronické a neinfekční zánětlivé kožní onemocnění, které postihuje především kojence, děti a mladistvé. Dospělá forma ekzému se nejčastěji objevuje u lidí, kteří trpěli ekzémem nebo jiným alergickým onemocněním jako děti, ale může se objevit i náhle, i když první příznaky v dospělosti bývají poměrně vzácné. Častěji se však stává, že pacient měl i v dětství aspoň mírnou formu atopického ekzému, která ho ale nijak neomezovala, a až v dospělosti se změnila v klasický obraz atopického ekzému.
Slovo "ekzém" je odvozeno z řeckého slova "ekzeo", což označuje něco, co vyvěrá na povrch. Značí to zarudnutí, otok, teplou kůži v místě ekzému. Pojem "atopický" je odvozen z Řeckého slova "atopos", které značí "zvláštní, cizí". Znamená to něco, co probíhá atypicky, tedy jinak, než je běžné.
Pacient s atopickým ekzémem má geneticky zděděnou zvýšenou citlivost kůže a sliznice na různé látky. Ty se běžně vyskytují v našem prostředí a dostávají se do našeho těla prostřednictvím kůže, dýchacích cest nebo trávícího traktu. Avšak u atopika se tyto běžné podněty střetávají s nepřiměřeně a rozladěně reagujícím imunitním systémem. Probíhají u něho odlišné biochemické procesy v kůži i nervové reflexní pochody v těle. Proto kůže pacienta reaguje i na běžné podněty mimořádným způsobem.
To se projevuje zarudnutím kůže, otoky, výsevem ekzému, drobnými vyrážkami, mokváním, záchvatovým svrběním. Pokožka většiny pacientů s atopickým ekzémem ztrácí schopnost zadržovat vodu, je suchá a proto se v ní snadno tvoří jemné trhlinky. S porušenou bariérou kůže tak souvisí zvýšená náchylnost k virovým (bradavice, opar), bakteriálním či houbovitým (plísňovým) infekcím kůže.
Atopický ekzém je onemocnění mnoha tváří
Původ atopické dermatitidy je velmi složitý, má mnoho příčin a téměř nikdy není možné určit jen jeden hlavní důvod. Způsobuje ji celá řada faktorů.
Za hlavní příčinu vzniku atopické dermatitidy se podle dnešních poznatků považuje dědičná predispozice. Pokud má jeden z rodičů jakékoliv chronické onemocnění, je riziko objevu atopického ekzému u dítěte 20-40 %. Pokud mají nebo jako děti měli oba rodiče přímo atopický ekzém, je riziko atopického ekzému u dítěte kdykoliv během života dokonce až 60-80 %. Je však třeba si uvědomit, že zděděný sklon k atopii ještě nemusí nic znamenat. Nejedná se ještě o aktivní nemoc a ekzém se nemusí vůbec objevit.
Pojmy atopie a alergie se často zmiňují, protože spolu velmi úzce souvisí. Atopie je vlastně geneticky podmíněná predispozice pro vznik alergického onemocnění. A alergie je přehnaná reakce organismu na látky (alergeny), které jsou přítomny v našem okolí a pro většinu jedinců jsou celkem neškodné. Pokud je tedy atopik vystaven určitému alergenu, může se u něho rozvinout nepřiměřená reakce imunitního systému, která může vést k alergickému zánětu. Alergie jsou už klinické projevy onemocnění jako ekzém, astma, alergická rýma, potravinové alergie a další.
Jsou ekzémy, kde je v popředí hlavně porucha kožní bariéry, v jiných případech jsou typické různé poruchy imunitního systému a mnohokrát jsou to kombinace imunologických poruch s poruchami kožní bariéry.
Příznaky se mohou objevit i v dospělosti a ničit psychiku pacienta
Příznaky ekzému se objevují většinou do 6 let života dítěte, během 7. roku až polovině dětí ekzém zmizí. S příchodem puberty se však může opětovně vrátit. U druhé poloviny dětí projevy pokračují do dospělosti.
Průběh onemocnění se rozděluje do tří fází:
1. Kojenecká fáze
První projevy atopické dermatitidy začínají nejčastěji ve 3. měsíci života kojence. Je zajímavé, že i více než 50 % všech atopických dermatitid propukne u dětí v kojeneckém věku. Právě toto období je velmi zásadní pro ovlivnění průběhu alergií v pozdějším věku. A proto je důležité, aby bylo dítě řádně vyšetřeno alergo-imunologem.
U kojence pozorujeme první příznaky, jako červené pupínky až puchýřky se šupinami nebo mokváním na tvářích a bradě. Mohou se však rozšířit na celou hlavičku, trup či končetiny. Pokožka okolo úst, po stranách nosu a na místech, kde přichází kůže do kontaktu s plenkou, zůstává nezměněná. Ekzém výrazně svědí, děti jsou nepokojné a nemohou spát.
Studie z roku 2017 uveřejněná v časopise Journal of Alergy and Clinical Immunology diskutuje o abnormalitách kožní bariéry při časné atopické dermatitidě. Vědci navrhují způsoby, jak jí potenciálně předejít. Jedním ze způsobů je zlepšení integrity kožní bariéry, včetně používání promašťovacích krémů.
2. Dětská fáze
Ekzém se postupně stahuje z tváře na místa typická pro tuto fázi - do loketních a podkolenních jamek. Na zápěstí začínají být viditelné jemné známky zhrubnutí a popraskání kůže. Někdy může jít o tzv. bludný kruh, kdy suchá pokožka vyvolává svědění a škrábání, to vede k dalšímu porušení kožního povrchu, zvýšenému vniku infekce a alergenů do kůže a z toho dále vzniká zánět provázený svěděním.
3. Fáze u dospělých
Atopický ekzém má neprávem pověst onemocnění, které se týká jen malých dětí. Jde přitom o chronickou nemoc, která ovlivňuje celý život atopika. U 10 % pacientů může atopický ekzém propuknout až v dospělosti. Často však jde právě o pokračování nemoci z dětství v dospělé formě.
Místa postižené kůže bývají stejná jako u dětské formy, ale navíc bývá postižená kůže i obličeje a krku. Například na přední straně krku se objevují ragády, což jsou hluboká poškození kůže a projevy tzv. "špinavého krku". Takto je označovaná hyperpigmentace kůže, která může vypadat jako důsledek nedostatečné hygieny. Pokožka atopika v dospělosti hrubne, je drsnější, praská a intenzita svědění je vyšší.
Špatný stav pokožky pak ovlivňuje celkovou životní pohodu pacientů a zasahuje i do zdánlivě banálních situací. Atopici musí zapomenout na přiléhavé módní oblečení, komplikaci může způsobit použití jakýchkoliv čistících prostředků v domácnosti nebo dokonce obyčejné praní a věšení mokrých záclon. V zimě se často musí vyvarovat nošení hodinek, náramků, prstenů, protože kůže je citlivá a bolestivá.
Léčba atopické dermatitidy
Jak jsme už zmínili, původ atopické dermatitidy je velmi komplikovaný a je způsobený celým zástupem faktorů. Takže v současnosti je celá léčba jen symptomatická - namířená proti projevům onemocnění, ne příčině.
Léčba spočívá v podávání léků vnějších, vnitřních a v úpravě životosprávy.
Vnější (lokální) léčba
Základem terapie pacienta s atopickou dermatitidou je především lokální léčba pomocí promašťovadel, aby se obnovila porušená kožní bariéra. Tyto prostředky zlepšují a obnovují kožní bariéru, hydratují, upravují pH, zvláčňují a doplňují chybějící tukové složky.
Dnešní nabídka přípravků je velmi široká, doporučuje se však používat ty bez barviv, parfemace a konzervačních látek. Častou složkou šampónů či sprchových gelů - v zásadě všech čistících přípravků, které "pění" - je látka SLS - Sodium Lauryl Sulfate. SLS sice není zakázaná látka, ale u osob s citlivou pokožkou může i jeho nízká koncentrace vyvolat dráždivou reakci. Pokožka u atopiků je porušená, proto SLS představuje ještě větší problém.
Účinnou složkou krémů a promašťovadel je naopak například rebarbora dlanitá. Je prokázáno, že rebarbora má protizánětlivé, antibakteriální, antialergické a antioxidační účinky.
Všechny tyto atributy splňuje kosmetická řada proti atopické, suché, svědivé pokožce izraelského původu - Kamedis. Tato kosmetika je vhodná pro miminka, děti i dospělé. Krém na tvář a tělo TOPIC SKIN vyživuje a uklidňuje extrémně suchou, podrážděnou pokožku, neobsahuje žádné přidané látky, barviva, SLS.
Pomáhá obnovovat přirozenou ochrannou vrstvu kůže. Aplikuje se na vyčištěnou pokožku podle potřeby 1-3x za den a má prokazatelné léčivé účinky. Bylo klinicky dokázáno, že TOPIC SKIN redukuje příznaky atopického ekzému u dětí až o 50 %.
Vnitřní léčba
Při akutním výsevu ekzému zpravidla samotné promazávání nestačí. Pak je podle studie z roku 2012 nutné přidat v první řadě kortikoidy ve vzestupném dávkování. Všeobecně převládá jakýsi strach z užívání kortikoidů. Při vhodném výběru a dodržování zásad použití je však možné považovat je za velmi bezpečné.
Je důležité zdůraznit, že neslouží jako náhrada základního promazávání kůže. Zánět v kůži způsobuje i přemnožený Staphylococcus aureus (zlatý stafylokok), který po léčbě kortikoidy sice zmizí, ale po čase opět vystoupí. Je proto důležité nespoléhat se jen na perorální léky. Aplikace zmíněného krému Kamedis dokáže stafylokoka zlikvidovat nadobro, a tím zmírnit zánět kůže.
V celkové léčbě mají své místo i antihistaminika - léky na tlumení alergie a svědění. Podle potřeby a komplikací se využívají na léčbu antibiotika, antivirotika, imunosupresiva.
Úprava životosprávy
Velký význam pro pacienta s atopickým ekzémem má i dodržování diety. Atopici a také matky v případě, že kojí, by měli vynechat ze svého jídelníčku alergeny jako kakao, čokoláda, mák, mandle, ořechy, ryby, citrusy, rajčata, papriky a plísňové sýry.
Zvýšená podpora imunity je alfou a omegou
Jak jsme už zmiňovali, atopická dermatitida je onemocnění mnoha tváří a pacient má často nepřiměřeně reagující a oslabený imunitní systém. Je proto velmi důležité dbát na jeho správné fungování.
Pro posílení imunity se doporučuje primárně se hýbat a sportovat na čerstvém vzduchu, otužovat se, zařadit do jídelníčku zdravé potraviny, základní vitamíny (C, A, D) a bioprvky (zinek, selen, železo). Tabletkovou formu vitamínů však berte jen jako pojistku, protože čerstvá zelenina a ovoce působí komplexně spolu s ostatními přírodními složkami a přispívá k lepší funkci imunitního systému.
Co můžete udělat navíc?
Je nutné uvědomit si, že musíte léčit celého člověka, ne jen kůži. Vzniku atopické dermatitidy není možné předejít, existují však opatření, kterými je možné projevy nemoci do jisté míry zmírňovat a korigovat:
- Dbejte na zdravou životosprávu, dopřejte si řádný spánek, vyhýbejte se stresu. To jsou nejčastější spouštěče snížené obranyschopnosti organismu, které vedou k zánětlivým reakcím v těle.
- Neškrábejte se, i když je svědění nesnesitelné, pokožku si zkuste jen jemně poťukat prsty.
- Dejte přednost sprchování. Pokud si přece jen chcete dopřát koupel, měla by být vlažná a ne příliš častá. Chlorované vodě v bazénech se úplně vyhněte.
- Pokožku neustále promašťujte a při umývání nepoužívejte běžná mýdla. I při sprchování je potřeba používat speciální kosmetiku určenou na atopickou kůži, bez parfemace, parabenů, steroidů a barviv, která vytváří na pokožce ochranný film a tím zabrání působení chlóru z vody na pokožku.
- Sportujte, hýbejte se, otužujte se, jezte zdravě a pestře, případně užívejte doplňky výživy určené na zvýšení imunity.
- Vyhýbejte se umělým materiálům, vlně a příliš těsnému oblečení. Vhodné jsou vzdušné oděvy ze 100% bavlny, která pokožku nedráždí a nenavádí k jejímu škrábání.
- Na praní prádla používejte ekologické nedráždivé prací prostředky. Ložní prádlo byste měli prát minimálně jednou za 14 dní a přikrývky a polštáře jednou za 3 měsíce.
- Nedoporučuje se chov domácích zvířat v bytě.
- Nekuřte v bytě.
- Snažte se eliminovat možné alergeny - omezte na minimum koberce, závěsy, z dětských pokojů plyšové hračky. Nábytek a podlahy čistěte mopem, abyste předešli víření prachu.