Na domácí rostlinné mléko stačí pár surovin

Jak si připravit rostlinné mléko doma

Rostlinné mléko je vynikající náhradou klasického kravského mléka a na chuť mu přichází čím dál tím víc lidí. Neobsahuje laktózu ani cholesterol, je snáze stravitelné a bohaté na vápník.

Představuje skvělou alternativu pro lidi s intolerancí laktózy či s alergií na bílkovinu obsaženou v kravském mléku. Sahají po něm i vegani a vegetariáni, protože je rostlinným produktem.

Na pultech obchodních řetězců najdete nespočet rostlinných mlék rozličných druhů, značek, ale bohužel i kvality a složení. Jejich cenovka začíná někde na jednom euru a šplhá se až k sumě 80 Kč za jeden litr, což není málo.

Pokud chcete mít jistotu, že neplatíte za zabarvenou vodu v krabici, kvalitní rostlinné mléko bez přidaných látek si snadno můžete vyrobit i sami doma. Jak na to, vám prozradíme v tomto článku.

Kravské mléko vs. rostlinné mléko

Možná ještě nemáte úplně jasno v tom, co je vlastně rostlinné mléko a proč bývá označováno za lepší alternativu kravského mléka. Podívejme se, jaké základní rozdíly se dají mezi těmito druhy mlék najít. 

Kravské mléko

Kravské mléko se dá označit za produkt mléčných žláz krav. Primárně je určeno k výživě telat, ale po vhodné úpravě se na naše stoly dostává jako výživná součást lidské stravy. 

Je vynikajícím zdrojem dobře využitelného vápníku i plnohodnotných bílkovin.

Najdete v něm důležité vitamíny A, E, E a K, ale i mléčný tuk. Je prospěšné pro kosti, srdce i svaly. 

V jeho neprospěch ale hraje velké množství kalorií, obsah laktózy (problémový pro lidi s laktózovou intolerancí), ale i možný obsah antibiotik, hormonů nebo jiných nežádoucích látek. (1).

kravské mléko


Rostlinné mléko 

Rostlinné mléko je rostlinný produkt, který se sice svým vzhledem podobá klasickému mléku živočišného původu, ale není mléčným výrobkem. Také právě kvůli tomu se u rostlinného mléka můžete často setkat s označením rostlinný nápoj, které je podle mnohých názorů přesnější a korektnější.

Rostlinné mléko v porovnání s kravským mlékem neobsahuje laktózu ani kravskou bílkovinu a proto je mimořádně vhodné pro lidi s intolerancí laktózy nebo alergií na kravskou bílkovinu. Rostlinná mléka jsou snáze stravitelná a nezpůsobují trávicí potíže jako nadýmání, průjem, plynatost. (2).

Do karet jim hraje i fakt, že neobsahují cholesterol a mají pozitivní vliv na regulaci špatného cholesterolu. Obsahují také velké množství vitamínu E - jeden z nejlepších antioxidantů.

Rostlinná mléka jsou na tom velmi dobře i co se týká obsahu vápníku. většina druhů rostlinných mlék obsahuje stejné množství vápníku jako kravské mléko a některé dokonce víc.

Nevýhodou rostlinných mlék je menší obsah živin (v závislosti na konkrétním druhu mléka) a velmi často i vyšší cena. To ale neplatí v případě, že si rostlinné mléko připravíte v pohodlí vašeho domova. 

rostlinné mléko recept

Představuje skvělou alternativu pro lidi s intolerancí laktózy či s alergií na bílkovinu obsaženou v kravském mléku. Sahají po něm i vegani a vegetariáni, protože je rostlinným produktem

Domácí rostlinné mléko: Jak si ho vyrobit?

Pokud se rozhodnete pro výrobu domácího rostlinného mléka, nejen že ušetříte, ale zároveň získáte i čistý produkt, bez jakýchkoliv látek navíc, jako například barviva, konzervanty a podobně. Mléko bude obsahovat jen to, co při jeho přípravě použijete.

Příprava domácího rostlinného mléka je navíc jednoduchá a rychlá. Potřebovat budete jen vodu, základní rostlinnou složku, síto s gázou a kvalitní mixér se spolehlivým výkonem.

Další postup závisí na tom, zda si chcete vyrobit domácí rostlinné mléko z obilovin nebo rostlinné mléko z ořechů a semen. Zatímco pro mléko z obilovin se totiž doporučuje výrobní proces za tepla, mléko z ořechů a semen by se mělo vyrábět za studena. 

Výroba domácího rostlinného mléka za studena

Při přípravě rostlinného mléka za studena je potřeba základní surovinu namočit na několik hodin do vody. Potom se promyje a spolu s trochou vody rozmixuje v mixéru. Následně se opět přidá voda, podle toho, jaké konzistence mléka chcete dosáhnout.

Po tom, co je mléko dobře rozmixované, přelejte ho přes sítko, čímž oddělíte tekutinu od rozmixované suroviny. Mléko je možné ochutit, například přidáním skořice. Takto si můžete připravit doma například ořechové mléko.

Domácí ořechové mléko - recept

K přípravě domácího ořechového mléka můžete použít ořechy podle chuti. Zda sáhnete po vlašských ořechách, mandlích nebo kešu, je už jen a jen na vás. A co budete na ořechové mléko potřebovat?

Všeobecně platí, že pokud chcete husté ořechové mléko, měli byste použít aspoň 2 hrsti ořechů. Jedna hrst ořechů postačí na řídké ořechové mléko. Nejvýraznější chuť má mléko připravené z lískových ořechů. Použít také můžete kombinaci více druhů ořechů.

Ořechy vložíte do mixéru, přidáte vodu a mixujete. Nakonec už jen přecedíte.

recept na ořechové mléko

Výroba rostlinného mléka za tepla

Tento způsob se využívá většinou tehdy, kdy se jako základová surovina používají luštěniny a obilniny. Ty se nejprve promyjí vodou, scedí se a orestují na pánvi. Potom se zpracují standartním způsobem v mixéru.

Základní surovinu je ale také možné po namáčení uvařit, rozmixovat, dolít požadované množství vody a přecedit pomocí síta. Takovýmto způsobem si vyrobíte například i oblíbené rýžové mléko.

Domácí rýžové mléko - recept

Na rýžové mléko budete potřebovat 1/3 hrnku rýže a 3 hrnky vody. Rýži se doporučuje namočit už den dopředu. Rýži je potřeba přecedit, vylít vodu a nechat vařit spolu s hrnkem vroucí vody. Rýži vařte přibližně 40 minut na mírném plamenu do měkka. Po dovaření dejte rýži do mixéru, přidejte 3 hrnky vody a rozmixujte. Vzniklou tekutinu dobře přeceďte a rýžové mléko je na světě.

Domácí rostlinné mléko si můžeme připravit dokonce ještě jednodušeji a méně pracně, a to za pomoci speciálního přístroje na výrobu rostlinného mléka. Jak taková šikovná věcička funguje a co všechno dokáže?

domácí rýžové mléko recept

Přístroj na výrobu domácího rostlinného mléka: Našemu trhu dominuje MioMat  

Na trhu najdete více mašinek určených k výrobě domácího rostlinného mléka. Některé slouží výlučně jen na přípravu rostlinného mléka, s jinými toho připravíte víc, například i kaše, smoothie nebo dokonce polévky.

Jedním z těchto multifunkčních přístrojů je i oblíbený a čím dál tím populárnější MioMat.

Co je MioMat? 

Kuchyňský pomocník s názvem MioMat je zařízení, s nímž připravíte různá rostlinná mléka, ale i dětské výživy, kaše, smoothie a polévky. Nabízí 5 programů - RAW, VeggieMilk - Cereal, VeggieMilk - Soy, Mash/Soup a Smoothie.

V tomto článku se dále budeme věnovat už jen přípravě rostlinných mlék v MioMatu, ale pokud vás zajímají i jeho ostatní funkce, určitě nahlédněte do naší podrobné recenze přístroje MioMat.

Příprava rostlinných mlék v miomatu
Miomat na přípravu rostlinných mlék

Na jakém principu funguje výroba rostlinného mléka v MioMatu? 

Celá příprava a výroba rostlinného mléka v MioMatu je maximálně jednoduchá a rychlá a skládá se ze tří jednoduchých kroků:

  1. Do nádobky vložte ingredience - základní rostlinné složky, z nichž budete připravovat rostlinné mléko a nádobu přikryjte víkem.
  2. Zmáčkněte tlačítko na spuštění programu.
  3. Rostlinné mléko je hotové tehdy, když se přístroj ohlásí pípáním.

Jak si zvolit správný program na výrobu rostlinného mléka v MioMatu?

MioMat má na přípravu rostlinného mléka určeny až 3 programy. Podle čeho si vybrat ten správný? 

VeggieMilk - Cereal program pracuje za tepla, konkrétně při teplotě 75 °C, tedy je ideální pro přípravu makového nebo kokosového mléka.

Program VeggieMilk - Soy se využívá na výrobu rostlinného mléka z luštěnin, jako cizrna nebo sója. Ohřev tu dosahuje až 100 °C.

RAW program je ideální na výrobu rostlinného mléka zastudena. Jako základní rostlinná surovina mohou být použity arašídy, ovesné vločky nebo kokos. Teplota ohřevu u tohoto způsobu přípravy nedosahuje víc než 42 °C.

A jak si v MioMatu připravíte konkrétní druhy rostlinných mlék? Jaké množství surovin je potřeba použít?

přístroj na výrobu rostlinného mléka

MioMat makové mléko - recept

Makové mléko sice zatím nepatří k těm nejpopulárnějším, ale pozornost si rozhodně zaslouží. Mák jako takový je totiž vynikajícím zdrojem vápníku, obsahuje také hořčík, železo, zinek, vlákninu, bílkoviny i vitamíny B, C, E. 

Pokud si chcete připravit makové mléko v MioMatu, budete potřebovat jednu až dvě odměrky máku, který nejprve namočíte.

Po namočení mák přidejte do nádoby, nalejte přibližně 1 litr vody (mezi rysky MIN a MAX), zapněte přístroj a zmáčkněte tlačítko VeggieMilk - Cereal. Spustí se program trvající přibližně 10 minut. Po ukončení zazní zvukový signál.

Připravené mléko přeceďte přes sítko.

Miomat makové mléko recept

MioMat kokosové mléko - recept

Kokosové mléko je velmi oblíbené, a to nejen kvůli své lahodné chuti, ale i kvůli svému složení. Najdete v něm vitamíny C, E, K i minerály draslík, mangan, měď, hořčík a železo. 

Na přípravu kokosového mléka v MioMatu potřebujete 100 g strouhaného kokosu a litr pitné vody.

Kokos vysypte do nádoby MioMatu, přidejte jeden litr vody (mezi rysky MIN a MAX) a stiskněte tlačítko pro spuštění programu RAW. Program pracuje přibližně 10 minut. Když zazní zvukový signál, kokosové mléko je hotové. Stačí ho už jen přecedit. 

Miomat kokosové mléko

MioMat mandlové mléko - recept

Mandlové mléko má příjemnou nasládlou oříškovou chuť a je plné vitamínů i minerálů. Obsahuje mangan, železo, vápník, hořčík i fosfor. Z vitamínů má své zastoupení E, D, B2 a B12. 

Mandlové mléko vyniká i nízkým obsahem kalorií, cukrů a tuků. Jeho mínusem je ale nízký obsah bílkovin.

Pokud si chcete připravit opravdu dobré, výživné mandlové mléko, je důležité předem namočit mandle. Ty by měly strávit ve vodě až 12 hodin. Namočením zvětší svůj objem a zároveň se zbaví nežádoucích látek.

Po namočení mandle vložte do MioMatu, zalejte litrem vody a zapněte na RAW. Po dokončení přípravy mléka nezapomeňte na přecedění.

miomat mandlové mléko recept

Co se vám k MioMatu bude ještě hodit?

Je rostlinné mléko vhodné pro děti?

Kravské mléko bylo leta považováno za jednu z nejdůležitějších složek potravy u dětí v období růstu. Pediatři ho doporučovali pro jeho bohaté složení, které tělu dodává vápník, bílkoviny, jako i jiné důležité látky potřebné pro růst a vývoj.

Postupně se však začaly objevovat nové argumenty, které od konzumace kravského mléka odrazovaly a označovaly to za neetické či neekologické. Začalo se poukazovat i na to, že kravské mléko nemusí být vůbec tak zdravé, jak si mnozí myslí.

Je především o složení, které nemusí být pro malé dítě vyhovující a dokonce může zatěžovat jeho tělo. Ve hře je samozřejmě i laktózová intolerance nebo alergie na bílkovinu kravského mléka (3).

Expert radí

„Dítě do tří let by opravdu nemělo pít kravské mléko. Nemá dostatek železa, minerálů a vitamínů, aby pokrylo všechny jeho potřeby. Navíc ledviny dozrávají až okolo druhého roku života a bílkovinová zátěž z kravského mléka je příliš velká."



MUDr. Elena Prokopová, pediatrička

Co se týká zařazení konzumace rostlinného mléka do jídelníčku dítěte, ani tady nemají odborníci úplně jasno. Existují názory, podle nichž rostlinná mléka nesplňují nároky na výživu dítěte, protože neobsahují živočišnou bílkovinu. To se týká především dětí do prvního roku života.

Také proto by se mléčná výživa dítěte neměla nahrazovat rostlinným mlékem, ale může sloužit ke zpestření jídelníčku.

Podle některých odborníků ale rostlinné mléko může u starších dětí posloužit také jako plnohodnotná náhrada ke klasickému kravskému mléku, a to hlavně v případě, že dítě nemůže konzumovat klasické mléko. Všechny důležité látky, které dítě potřebuje, ale v rostlinném mléku nejsou obsažené, totiž může získat i z jiné stravy.

Ať tak či tak, stále platí, že nejlepším mlékem pro děťátko je bezpochyby to mateřské. Pokud ale maminka nemůže kojit, vždy je potřeba poradit se o další mléčné výživě s pediatrem dítěte, který nejlépe zná jeho zdravotní stav. 

Pokud dostanete zelenou pro rostlinné mléko, vyzkoušet můžete například pohankové rostlinné mléko.

Pohankové mléko pro děti


Pohanka je energeticky vydatná obilnina, bohatá na minerály, vitamíny i důležité bioaktivní sloučeniny, a navíc je i bezlepková. Podporuje imunitu, srdce i cévy.

Díky svému vynikajícímu složení a zdravotním benefitům je považována za velmi dobrou součást stravy dětí. I když pro svůj vysoký obsah vlákniny je třeba ji podávat opatrně, protože může být hůře stravitelná (hlavně pro ty nejmenší děti). 

Zatímco někteří rodiče zavádí pohanku do stravy dítěte, ať už v tuhé nebo tekuté formě, už v 6. měsíci, jiní čekají do 8. měsíce. I tady platí, že není na škodu konzultovat podávání pohanky s pediatrem. 

Jaké příznivé účinky může přinést pohanka?

  • Dodává energii
  • Podporuje růst a vývoj dítěte
  • Podporuje zdraví střev
  • Podporuje celkového zdraví (5)

Na co si dát u pohanky u dětí pozor? 

  • Možné trávící problémy způsobené vysokým obsahem vlákniny  
  • Možné alergické reakce

Jak si připravit pohankové mléko? - Recept

Pohankové mléko připravíte z cca 150 g pohanky a jednoho litru pitné vody. Pohanku je potřeba předem namočit, ideálně nechat ve vodě celou noc. Pohanku potom promyjte, vložte do mixéru nebo MioMatu, zalijte litrem vody a spusťte mixování. Nakonec přeceďte.

Pohanka má sama o sobě velmi typickou nahořklou chuť a i proto můžete mléko dochutit skořicí nebo medem.

je rostlinné mléko vhodné pro děti

Které rostlinné mléko je nejlepší?

Označit jedno rostlinné mléko za to nejlepší je těžké, až přímo nemožné. Každé rostlinné mléko má totiž jiné složení, obsahuje jiné vitamíny, minerály a důležité látky, v rozličném množství.

Podobně je to i s chutí. Každému z nás vyhovuje něco jiného. Někdo dává přednost rostlinnému mléku z lískových ořechů, protože má výraznou chuť. Jiní zase mají v oblibě mandlové mléko kvůli jeho nasládlé chuti a krémové konzistenci. Rýžové mléko zase upřednostňují ti, kteří jsou zvyklí na klasické plnotučné kravské mléko, protože se mu chuťově hodně podobá.

A takto bychom mohli pokračovat dál a dál. Ale zbytečně. Každé rostlinné mléko je totiž pro lidské tělo zdravá alternativa, kterou se vyplatí zařadit do svého jídelníčku. Na zdraví! 🙂


Ohodnoťte náš článek

Celkové hodnocení: 0 / 5. Počet hlasů: 0

  • 18. května 2021

O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálních studií na Prešovské univerzitě v Prešově. Má ráda knihy, procházky za jakéhokoli počasí, ale ze všeho nejraději má psaní. 

Rada zkouší nové věci a o své pocity a postřehy se dělí s ostatními. V redakci má na starosti testování spotřebičů. Lenka má velké zkušenosti z práce pro mobilního operátora (soda.o2.sk), kde se věnovala hodnocení telefonů. 

Více článků od tohoto autora

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: