MioMat – drahý špás nebo investice do zdraví? – Recenze

Miomat recenze

Pamatujete si ještě na pohádku o kouzelném hrnečku? Stačilo říct: "Hrnečku, vař!" a z hrnečku se během chvilky začala valit kaše. Že jste po takovém hrnečku zatoužili i vy? Ano, čas strávený vařením u sporáku by si nejeden z nás uměl představit i smysluplněji. 

Nebudeme dlouho chodit kolem horké kaše (a to doslova) a přiznám se, že ještě donedávna jsem nebyla příliš velká kuchařka. Vařila jsem, protože jsem musela a protože jíst se zkrátka musí. Vždy, když jsem vařila jen pro sebe, bylo pro mě vaření spíš utrpením než požitkem. Vaření mě chytlo za srdce až tehdy, kdy jsem začala vařit pro své blízké.

Najednou jsem měla obrovskou chuť zkoušet stále nové a nové věci. K tomu se přidala i touha po zdravějším způsobu života, která mě dovedla až k MioMatu - zázračnému hrnečku, který dokáže vařit sám, stisknutím jediného tlačítka, aniž byste u něj museli stát dlouhé hodiny. Že jde podle vás o další pohádku? Ale kdeže! Čtěte dál a dozvíte se víc.

Zkušenosti a recenze miomat

Co vlastně MioMat je? 

Možná jste už někdy o MioMatu slyšeli a momentálně se rozhodujete, zda si ho koupit, nebo ne. A možná o něm slyšíte poprvé. Ať tak či tak, potřebujete v první řadě vědět, co vlastně MioMat je a k čemu slouží.

MioMat je kuchyňský pomocník, přímo stvořený pro všechny vyznavače zdravého životního stylu. Umožňuje přípravu krémových polévek, kaší, smoothies, dětských výživ a rostlinných nápojů, a to dokonce v RAW kvalitě.

Je vybavený pěti funkcemi pro zdravé a chutné vaření a přípravu nápojů:

  • RAW 

Tento program slouží k přípravě RAW polévek nebo rostlinných mlék, například z kokosu, ořechů, arašídů nebo jiných podobných ingrediencí. Takto připravená mléka si zachovávají všechny své přírodní antioxidanty, enzymy a důležité látky, a to díky tomu, že při přípravě nepřekročí teplotu vyšší než 42 °C. Program připraví RAW mléko či polévku už za 15 minut.

  • VeggieMilk - Cereal

S programem VeggieMilk připravíte různá rostlinná mléka už za 10 minut. Pochutnat si můžete na makovém, pohankovém nebo například i kokosovém mléku. U tohoto programu dosahuje ohřev maximálně 75 °C. 

  • VeggieMilk - Soy

Luštěninová rostlinná mléka připravíte s programem VeggieMilk - Soy. Na výrobu těchto mlék je nejčastěji používaná sója nebo cizrna a dochutit se dají mákem. Tady však ohřev dosahuje teploty až 100 °C. 

  • Mash/Soup

Pro všechny milovníky polévek dostal MioMat do výbavy program Mash/Soup. S tímto programem vykouzlíte krémové luštěninové nebo zeleninové polévky, ale také zdravé kaše. MioMat u tohoto programu pracuje s teplotou až 100 °C.

  • Smoothie

Smoothie program neohřívá a ani nevaří a chutné zeleninové či ovocné smoothies tak dokáže připravit už během dvou minut.

Obsluha MioMatu je jednoduchá a rychlá. Stačí do tohoto zázračného hrnečku vložit nakrájené syrové ingredience a zvolit program. O vše ostatní se postará MioMat. A abych nezapomněla, můžete v něm připravit vždy litr nápoje, kaše či smoothies.

Plusem je i to, že MioMat je srdcem Slovák, i když jako takový pochází z Číny. Prvotní nápad vytvořit "Hrnečku, vař" se totiž zrodil v hlavě jedné šikovné Slovenky, která se za láskou přestěhovala až do Chile, kde jí najednou chyběly oblíbené potraviny, především rostlinné mléko. Na Slovensko ho následně dostalo setkání s dalšími dvěma Slovenkami, které se pro něj nadchly.

Tak a teď už dost teorie, pojďme na praxi. 🙂

Miomat zkušenosti recenze

MioMat disponuje pěti programy. 

Miomat současti

V základu se skládá ze dvou částí - hrnku a víka s nožem. 

Moje první seznámení s MioMatem

Pamatuji si, kdy jsem MioMat uviděla poprvé. Strašně jsem po něm zatoužila, a to jsem ještě ani pořádně nevěděla, k čemu vlastně slouží. Design má tedy tato věcička opravdu vydařený, to jí prostě nejde upřít. Velký hrneček s ouškem a víkem a s potiskem květin by ve své kuchyni uvítala každá hospodyňka. Navíc, pokud je pravda, že dokáže dodržet, co slibuje.

MioMat ke mně domů dorazil v poměrně velké krabici, která prozrazovala, že nepůjde právě o zařízení nejmenších rozměrů, což je i pravda. MioMat totiž může svědomitě konkurovat i větším hrncům. Jedním dechem ale zároveň musím dodat i to, že se nemusíte obávat, že vám domů dorazí velký kotlík podobný těm ve vývařovnách. Moje obavy spíš vychází z mé malé kuchyně a z toho, že už prostě nemám kde tyto kuchyňské vychytávky skladovat.

Kromě robustní konstrukce jsem na první pohled nezpozorovala žádnou nevýhodu. MioMat má nerezový vnitřek a plastový vnějšek, na kterém nezůstávají otisky prstů. Vrchní víko, resp. uzávěr, na němž se nachází i ovládací panel a motor, je možné úplně sundat. V horní části na ose se nachází nůž. Samozřejmostí je i bezpečnostní spínač.

V balení se nachází manuál, sítko, houba a receptář. Po důkladném obhlédnutí a osahání MioMatu jsem se pustila do studování manuálu.

Miiomat príslušenství

Balení MioMatu. 

Miomat receptář

Spolu s MioMatem se v krabici nacházel i návod k obsluze a praktický receptář. 

Moje zkušenosti s MioMatem

Manuál popisuje práci s MioMatem jasně a stručně. Hned na začátku jsou uvedeny všechny důležité informace, které potřebujete vědět ještě předtím, než začnete přistroj používat. Když mi už bylo všechno jasné, nahlédla jsem i do přiloženého receptáře a nechala se inspirovat. Rozhodla jsem se, že jako první zkusím s MioMatem připravit česnekovou polévku.

Krémové polévky v MioMatu

U nás doma poměrně hodně a často jíme různé polévky. Naše nejoblíbenější je jednoznačně česnečka. I proto mě její přítomnost v receptáři velmi potěšila. 

Na její přípravu jsou potřeba 2 očištěné hlavičky česneku, 5 menších brambor nakrájených na malé kousky a petrželová nať. Tu jsem ale nepřidávala, protože u nás doma moc nejde na odbyt, a tak jsem raději sáhla po bobkovém listu. Do této směsi jsem přidala vodu tak, aby její hladina byla mezi ryskami MIN a MAX.

Aby MioMat začal s přípravou, je potřeba zmáčknout tlačítko Mash/Soup. Už po chvíli uslyšíte jemné bublání a ucítíte neodolatelnou česnekovou vůni. Příprava polévky končí po uplynutí cca 25 minut a zaznění zvukové signalizace. Polévku je na závěr ještě třeba osolit a opepřit.

Polévka z MioMatu chutná fantasticky. Je jemná, krémová, našlehaná, prostě skvělá. Česnek byl během přípravy úplně rozmixovaný a MioMat neměl absolutně žádný problém ani s bobkovým listem. Mně osobně se líbí, že polévka není úplně vodová, ale trošku hustější.

V MioMatu jsem kromě česnekové polévky zkoušela i brokolicovou a rajskou polévku a se stejným výsledkem. A řeknu vám, že i kdybyste v MioMatu už nic jiného nepřipravovali, budete ho milovat už jen pro to, jak vynikající polévky dokáže připravit.

Miomat polévky
Miomat příprava polévek

Ingredience jsem nakrájela na malé kousky, nasypala do MioMatu a dolila vodou mezi rysky MIN a MAX. 

Příprava polévky v Miomatu

Výborná česnečka z MioMatu. 

Rostlinná RAW mléka

Z rostlinných mlék jsem se rozhodla vyzkoušet jako první arašídové mléko. Zamířila jsem tedy do obchodu, koupila balení arašídů a pustila se do přípravy.

Do nádobky jsem vložila jednu odměrku arašídů a přidala studenou vodu tak, že hladina byla mezi ryskami MIN a MAX. Toto je jinak jedno ze základních pravidel používání MioMatu. Nikdy nepoužívejte více či méně vody, protože by zařízení nemuselo fungovat správně. Potom jsem MioMat zapojila do elektřiny a zmáčkla tlačítko s nápisem Raw. 

Ozvalo se malé ťuknutí a po chvíli zase, a tak to pokračovalo v pravidelných intervalech. V duchu jsem si říkala, jaký je MioMat tichý a začetla jsem se do receptáře. Až jsem nadskočila, když přístroj začal drtit arašídy. Nebyla to ale chyba MioMatu. Ten totiž není o nic hlučnější než běžný mixér. Jen jsem se až velmi soustředila na čtení a nevnímala.

Přesně po 15 minutách se ozval zvukový signál a mléko bylo hotové. Vytáhla jsem MioMat z elektřiny, odkryla uzávěr a hned jsem ho umyla pod teplou vodou. Nápoj jsem následně přecedila přes přiložené sítko.

A jak arašídové mléko chutnalo? Pokud jste doteď neholdovali rostlinným mlékům, první doušek arašídového nápoje vás zřejmě nepřesvědčí. Také nemůžete počítat s tím, že tato rostlinná mléka mají stejnou chuť jako ta z obchodu. Řekla bych, že arašídové mléko připravené v MioMatu podle receptu má málo výraznou chuť, i když jsou v něm cítit arašídy. I proto jsem si ho dochutila medem. Výraznější chuti ale také můžeme docílit použitím dvou odměrek arašídů místo jedné.

Pokud ale pravidelně konzumujete rostlinná mléka, ať už kvůli alergii nebo jste vegan/ka, MioMat si díky rychlé a nenáročné přípravě okamžitě zamilujete.

Miomat obsluha
Zkušenosti Miomat

Takto probíhala příprava arašídového mléka.

Miomat příprava rostlinných mlék

Arašídové mléko připravené v MioMatu Raw. 

Kaše

Osobně jsem byla velmi zvědavá i na rýžovo-kokosovou kaši. Stačí propláchnout 2 odměrky bílé rýže a vložit do MioMatu. K tomu přidat jednu odměrku kokosu a dolít vodou tak, jako v prvním případě, tedy mezi rysky MIN a MAX. Podle pokynů v manuálu jsem zmáčkla tlačítko Mash/Soup a MioMat začal pracovat. Příprava této kaše mu trvala přesně 25 minut. Během přípravy MioMat, přesně jako "hrnečku, vař", párkrát jemně zabublal a zatřásl se. Nic nevykypělo, nic nepřekypělo. 

Kaše mě překvapila výbornou kokosovou chutí. Na ochucení jsem přidala ještě skořici a ovoce. Zatímco mně kaše chutnala, mým ostatním svěřencům už méně. Mínus tedy určitě vidím v tom, že v MioMatu se dá vždy připravit jen litr pokrmu nebo nápoje, ani méne ani více. Pokud jste tedy jednotlivec nebo dvoučlenná rodina, tento objem pro vás nemusí být praktický. Hotové jídlo nebo nápoj ale můžete bez problémů uskladnit v ledničce po dobu dvou tří dní, nebo zamrazit.

Pokud připravujete v MioMatu kaši, hned po jejím dokončení doporučuji přelít a přístroj umýt. V opačném případě, když kaše zaschne, se při umývání MioMatu pořádně zapotíte.

Zkušenosti s miomatom
MioMat použiti

Hladina vody se vždy musí nacházet mezi ryskami MIN a MAX.

Použitie MioMat

Příprava kaše začne stisknutím jediného tlačítka Mash/Soup. 

Miomat kaše

Chutná ryžovo-kokosová kaše. 

Smoothies 

Velkou výhodou tohoto pomocníka je, že dokáže připravit i zdravé smoothies a nahradit tak smoothie mixér. 

V MioMatu jsem zkusila připravit svou oblíbenou kombinaci - mrkev, jablko a banán. Od každého ovoce jsou potřeba dva kusy - oloupat, nakrájet na malé kousky a vložit do MioMatu. Dolít studenou vodou, jejíž hladina musí být mezi ryskami MIN a MAX a zmáčknout tlačítko Smoothie. Příprava smoothie trvá jen dvě minuty. Po zaznění signálu je litr nápoje na světě.

Smoothie mělo výbornou konzistenci a ještě lepší chuť. Tomuto programu nemám absolutně co vytknout. I umývání MioMatu je po něm hračka.

MioMat smoothies
Příprava Smoothie miomat

MioMat připraví smoothie už za dvě minuty. 

Miomů zkušenosti a recenze

Na zdraví! 

Údržba MioMatu

Ono je to v současnosti už jakýmsi pravidlem, že pokud chceme, aby nám něco dlouho a spolehlivě sloužilo, je potřeba se o to důkladně starat. A opravdu, jinak tomu není ani u MioMatu. U MioMatu je totiž důkladná údržba klíčem ke správnému a dlouhodobému fungování.

A jak je potřeba se o MioMat postarat po dovaření?

Hned po tom, co zazní zvukový signál, je potřeba odpojit kabel z elektřiny a hned i z MioMatu. Následně přístroj otevřete a nerezovou část horního dílu umyjte pod teplou tekoucí vodou. Nenořte ho do vody, ani nepoužívejte studenou vodu, protože by se mohl orosit. Stejně tak nepoužívejte ani žádný kyselý či zásaditý prostředek. Vnitřek nádoby myjte šetrně a jemně. Nezapomeňte nechat MioMat dobře vyschnout.

Mému rozhodnutí pořídit si MioMat předcházelo zdlouhavé surfování po internetu a čtení recenzí majitelů tohoto vynálezu. Většina recenzí byla pozitivní, což do jisté míry přispělo k tomu, že jsem si ho nakonec pořídila.

Ale kromě chvály se objevily i negativní recenze, které obvykle vycházely z komplikované údržby a obav, že se voda dostane tam, kam nemá. V pár případech se voda skutečně dostala tam, kam neměla, a MioMat zkrátka vypověděl službu (zda právě z tohoto důvodu, to nevím). Výrobce ale na tento produkt poskytuje dvouletou záruku a bezplatný servis. Tak jsem do toho šla. A zatím musím říct (a také zaklepat na dřevo), že s údržbou nemám absolutní problém.

Kolik MioMat stojí?

Pokud mám být upřímná, MioMatu jsem delší dobu odolávala i kvůli jeho ceně. Suma pohybující se kolem 3860 Kč totiž není málo.

Kdesi jsem ale jednou četla, že člověk nejprve potřebuje zdraví, aby si mohl vydělat peníze, a potom peníze, aby zdraví znovu získal. No a já s tím musím jen a jen souhlasit, protože i mně samotné se to už potvrdilo. A tak jsem už zbytečně déle neváhala a investovala.

Navíc, pokud budete mít štěstí, MioMat můžete koupit i v akci. Momentálně v té vánoční, se slevou 520 Kč a s receptářem a taškou  zdarma.

Výhody a nevýhody MioMatu

Výhody

  • krásný design
  • 5 programů
  • Raw program
  • jednoduchá obsluha
  • zvuková signalizace
  • bezpečnostní prvky

Nevýhody

  • objem 1 litr

Můj celkový dojem a hodnocení

S MioMatem to byla prostě láska na první pohled. Zatoužila jsem po něm hned, jak jsem ho viděla. Velký hrnek s květinovým potiskem, který sám navaří a dokonce zdravě, jsem prostě musela mít. A tak, když mi domů dorazila velká krabice s MioMatem, odložila jsem všechno stranou a začala vybalovat a testovat. 

MioMat jsme si doma zamilovali. Zdravé a chutné smoothies se staly neodmyslitelnou součástí našeho dne. Rostlinným mlékům jsem sice zatím přišla na chuť jen já, uvidíme ale časem. Lepší krémové polévky než ty z MioMatu jsem doteď nejedla. Obsluha je nenáročná a rychlá a obávat se nemusíte ani údržby. Stačí si jen osvojit ten správný způsob. Pokud bych ale měla MioMatu něco vytknout, byl by to objem 1 litr připraveného nápoje či pokrmu, který nemusí vyhovovat každému.

Nejlepší na tom celém ale je, že skutečně nemusíte být žádná velká kuchařka nebo kuchař s extra schopnostmi. Stačí jen do MioMatu naházet vybrané ingredience (které navíc můžete mixovat podle vaší chuti) a zmáčknout tlačítko programu. Na MioMat není třeba dohlížet a vy se tak můžete věnovat jiným činnostem. Ocení ho především maminky s dětmi, ale i všichni vyznavači zdravé stravy, protože ta je základem kvalitního života.

Za sebe doporučuji tento zázračný hrneček všemi deseti. 🙂

Ohodnoťte náš článek

Celkové hodnocení: 0 / 5. Počet hlasů: 0

  • 16. května 2021

O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálních studií na Prešovské univerzitě v Prešově. Má ráda knihy, procházky za jakéhokoli počasí, ale ze všeho nejraději má psaní. 

Rada zkouší nové věci a o své pocity a postřehy se dělí s ostatními. V redakci má na starosti testování spotřebičů. Lenka má velké zkušenosti z práce pro mobilního operátora (soda.o2.sk), kde se věnovala hodnocení telefonů. 

Více článků od tohoto autora

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: