Oslava nového života: Jak zorganizovat perfektní baby shower party

baby shower párty

Znáte baby shower? Jednoduše řečeno je to oslava blížícího se narození dítěte, kdy se setkají nejbližší a kamarádi a společně s budoucími rodiči se těší na příchod ještě nenarozeného děťátka. Jsou vám takovéto oslavy povědomé ze zahraničních filmů? Působí na vás příliš americky? Baby shower se čím dál častěji organizují i u nás.

Možná budete překvapeni, ale tradice tohoto zvyku sahá do starověké Indie. Samozřejmě ne v takové podobě, v jaké oslavu známe dnes.

V Indii se oslavě říkalo „seemantha“ a její prvotní význam byla hlavně oslava mateřství, porodu a nového života. Oslava se konala kolem 7.-8. měsíce těhotenství za doprovodu hudby. Věřilo se totiž, že právě hudba se dostane do uší ještě nenarozeného děťátka a rozvine jeho smysly.

Také ve starověkém Řecku nebyl tento zvyk ojedinělý. Později bylo nutné těhotenství utajovat co nejdéle, a tak se od tohoto zvyku upustilo. Dnes je tato slavnost opět v kurzu, a to nejen v zahraničí, ale už i u nás.

kamarádky baby shower

Baby shower je příjemná oslava s blízkými přítelkyněmi.

Co je podstatou baby shower?

K dobré oslavě se najde důvod vždy. Hlavním cílem je sejít se, popovídat si o průběhu těhotenství, o každodenních peripetiích budoucí maminky, ale i o výbavičce. Každému občas udělá dobře se odreagovat od běžných problémů.

Není ojedinělé, že právě tato oslava je příležitostí, kdy budoucí rodiče oznámí pohlaví svého miminka. Často se tak stane prostřednictvím balónku neutrální barvy, z něhož se po propíchnutí vysypou růžové nebo modré konfety. Někdy je to překvapení nejen pro přátele, ale i pro samotného budoucího tatínka.

baby shower oznámení pohlaví

Baby shower je příležitostí k oznámení pohlaví děťátka.

Kdy je ten správný čas pro večírek?

Někteří rodiče jsou bázliví a nechtějí nic zakřiknout ještě před porodem, jiní na pověry nevěří. Podle toho, jak se budoucí rodiče rozhodnou, mohou uspořádat tuto oslavu buď před narozením, nebo až po narození miminka.

V prvním případě si tuto oslavu nechávají páry na dobu přibližně měsíc až dva před porodem, kdy už maminka nemívá těhotenské nevolnosti, ale cítí se stále dostatečně fit na to, aby si oslavu dokázala užít naplno.

V případě, že si maminka přeje nechat oslavu až na dobu po narození děťátka, nespěchejte s termínem. V prvních dnech po porodu jsou ještě oba vyčerpaní a hlučné návštěvy by nemusely být moc příjemné. Čas bezprostředně po porodu by měl patřit dítěti a jeho rodičům.

výzdoba baby shower pre chlapca

Obvykle se baby shower organizuje ještě před narozením miminka.

Jak zorganizovat baby shower?

I když v našich končinách není baby shower běžná, může se vám stát, že do vaší klasické či e-mailové schránky přijde pozvánka. Jak se na takovou party připravit a zorganizovat ji?

Kdo obvykle organizuje baby shower?

Baby shower může zorganizovat nejlepší kamarádka, ale mnoho maminek se rozhodne tuto oslavu vzít do vlastních rukou. 

Záleží na vzájemné dohodě - mnoho budoucích maminek je unavených z těhotenství a takovou pomoc od kamarádky rádo přijme. Existují také maminky, které jsou iniciativní a příležitost uspořádat baby shower berou jako skvělou možnost k seberealizaci a vybočení ze stereotypu. Všechno záleží na tom, jak těhotenství probíhá a jak se matka s miminkem cítí.

organizace baby shower

Oslavu obvykle organizují kamarádky budoucí matky.

Pozvánky

Je úplně ve vaší režii, koho na baby shower pozvete a koho ne. Budoucí maminka by se měla cítit komfortně, takže je potřeba podle toho volit i hosty.

Forma, jakou pozvete aktéry na baby shower, může být různá. Můžete sáhnout po tradičních tištěných pozvánkách, které pošlete klasickou poštou. Takovéto personalizované pozvánky budou pro pozvané určitě milou vzpomínkou.

Můžete to však pojmout i moderněji - poslat e-mail nebo vytvořit na sociální síti skupinu, do níž pozvete vybrané hosty. To vám umožní i nadále společně komunikovat o detailech oslavy.

Jedno je však nutné dodržet v obou případech - hosty pozvat s dostatečným časovým předstihem, aby s oslavou počítali a nic si v daný termín neplánovali.

večírek pro budoucí maminku

Hosty pozvěte tak, aby se maminka cítila komfortně.

Občerstvení

Abyste neseděli jen tak "nasucho", připravte malé občerstvení, jehož součástí bývá také dort. Inspirace najdete na internetu opravdu hodně.

Můžete sáhnout po jednohubkách, pomazánkách, salátech, ale i chutných cupcakes s růžovou či modrou polevou, po dortu s čápem nebo jiných tematicky laděných jídlech. Nezapomeňte na oblíbené nápoje vašich přátel.

NÁŠ TIP: Avokádo je vděčná potravina, z níž připravíte oblíbené guacamole, saláty nebo těstoviny. Navíc, pro těhotné je mimořádně vhodné pro svůj obsah vitamínů, minerálů, vlákniny a kyseliny listové.

Výzdoba

Připravit výzdobu bude výzva hlavně pro kreativní duše. Živé květy, konfety, balóny či fotostěna určitě ohromí a vytvoří mnoho nádherných okamžiků, na něž budete s láskou vzpomínat několik let. 

Vyřádit se můžete také na doplňcích - skleničkách, talířkách, svícnech apod. Pokud jste spíše ekologicky orientovaní budoucí rodiče, volte místo jednorázového nádobí klasické talíře, případně sáhněte po kompostovatelných dekoracích.

Barevně můžete výzdobu ladit do modré nebo růžové, pokud už víte pohlaví dítěte, nebo zvolit neutrální tóny či oblíbenou barvu budoucí matky.

Dárečky pro miminko

Určitě žádný host nepřijde na oslavu s prázdnýma rukama. Proto je fajn mít aspoň představu o tom, co by budoucí maminku opravdu potěšilo. A hlavně, co po porodu i reálně využije. 

dárky pro miminko

Pokud maminka vysloveně po něčem netouží, vybírejte tak, aby se jí dárečky po porodu hodily.


NÁŠ TIP: Pokud vybíráte praktický dárek pro maminku i miminko, přečtěte si, proč dát přednost přírodním pracím prostředkům a jak vybrat ten nejvhodnější.

Plenky 

Plenky jsou věc, která je pro miminko opravdu nezbytná. Platí, že čistých plínek není nikdy dost. Co tak pojmout to kreativně a udělat z nich plenkový dort?

Fantazii se meze nekladou a vy se můžete skutečně realizovat. Stačí přidat i pár kosmetických výrobků nebo kartáček na vlásky a máte dárek jako lusk.

Plenkový dort se dnes už dá i objednat, ale doporučujeme se dohodnout s ostatními hosty dopředu, aby maminka nedostala tři dorty zároveň.

NÁŠ TIP: Přemýšlíte nad dárkem pro miminko z oblasti kosmetiky? Přečtěte si naši recenzi šamponu na seboreu.

Oblečení

Pokud víte, zda se v bříšku skrývá chlapeček nebo holčička, klidně sáhněte i po roztomilém oblečení. Výběr v našich obchodech je skutečně široký. Ať už se rozhodnete pro dupačky, body, rozkošné šatečky či frajerské rifle, dbejte v první řadě na pohodlí děťátka. Jelikož první měsíce děťátko hlavně leží, snažte se vyhýbat věcem, které by ho mohly tlačit na zádíčkách, např. kapuce.

Radíme také volit raději více velikostí oblečení, protože v prvních týdnech roste miminko nejvíc a mohlo by se stát, že to množství věcí ani nestihne unosit. Případně se o velikosti poraďte s budoucí maminkou.

Nezapomínejte ani na sezónnost - pro zimní miminko asi nebude dobrý nápad kupovat pyžamka s krátkým rukávem. Velikost oblečení bývá v obchodech dobře označená, proto odhadnout ten správný kousek nebude problém. Co se týká materiálů, vyhrává rozhodně bavlna, případně biobavlna.

Hračky a praktické dárečky do výbavy

Také toto je velmi dobrá volba. Zkuste sáhnout po různobarevných šustících zvířátkách, případně zvolte hrazdičku, hračky nad postýlku, křesílko s hračkami.

Dobrou volbou je jídelní stolička, hnízdo do postýlky, lehátko pro novorozence. Pokud má maminka konkrétní přání (například odsávačka mléka, přebalovací pult), klidně se dohodněte ve více lidech a do dražších věcí investujte společně.

Jako kreativní a zároveň praktický dárek můžete nabídnou i poukaz na různé služby, které se budoucí mamince budou hodit - například 2 hodiny hlídání, umývání oken, uklízení, poukaz na focení novorozence. 

Tematické hry se postarají o zábavu

Abyste si užili oslavu co nejvíc, zpestřete si ji různými hrami. Několik inspirací na aktivity s maminkovskou tematikou:

  • Připravte do obálky přání pro děťátko a budoucí maminku, které si otevře až po několika letech.
  • Hádejte velikost obvodu těhotenského břicha maminky. Odstřihněte stužku tak, abyste se její délkou co nejvíc přiblížili obvodu.
  • Nakupte dětská body neutrální barvy, kreativní materiál, barvičky a každá ze zúčastněných body vyzdobí. Budoucí maminka vybere vítězku.
  • Hádejte, co je v rozmixovaném příkrmu pro miminko. Připravte rozmixované suroviny do malých nádob, z nichž budete ochutnávat.
  • Když už jsme u jídla, vyzkoušejte si krmení poslepu. Každá ze zúčastněných dostane bryndák a zaváže si oči. V sedě za stolem se ve dvojicích budou vzájemně krmit dětskou výživou. Uvidíme, zda porazíte svoje děti v nepořádku, který dělají při jídle.

Na závěr

Cílem baby shower je vzájemně se sejít, popovídat si a hlavně se pobavit. Pro budoucí maminku je to vzácný čas s blízkými kamarádkami, kterého si pravděpodobně po narození dítěte už tolik neužije.

Ohodnoťte náš článek

Celkové hodnocení: 0 / 5. Počet hlasů: 0

  • 12. března 2021

O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálních studií na Prešovské univerzitě v Prešově. Má ráda knihy, procházky za jakéhokoli počasí, ale ze všeho nejraději má psaní. 

Rada zkouší nové věci a o své pocity a postřehy se dělí s ostatními. V redakci má na starosti testování spotřebičů. Lenka má velké zkušenosti z práce pro mobilního operátora (soda.o2.sk), kde se věnovala hodnocení telefonů. 

Více článků od tohoto autora

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: