Recenze: Fotoaparát FujiFilm INSTAX Mini 9

Fujifilm Instax Mini 9
 • instantní fotoaparát
 • 60 mm f/ 12,7
 • 2 AA 1.5 V
 • cena od 2000 Kč

Pamatujete si ještě na doby kompaktních fotoaparátů na film? Výsledné fotografie jsme získávali až po spotřebování celého filmu a po tom, co jsme si jej nechali vyvolat ve fotoslužbě. Dnes už drtivá většina z nás na tyto doby vzpomíná jen s nostalgií, i když se samozřejmě najdou takoví fotografové, kteří si tento způsob fotografování vychutnávají i v současné době.

Pokud k nim nepatříte a na fotografie nechcete čekat několik dní, máme pro vás alternativu. V uplynulých dnech jsme testovali instantní fotoaparát FujiFilm INSTAX Mini 9. Ptáte se, co znamená přívlastek "instantní"? Tento fotoaparát vám dokáže vámi nasnímanou fotografii poskytnout téměř okamžitě.

První dojem z fotoaparátu Fujifilm Instax Mini 9

fotoaparát Fujifilm Instax Mini recenze

Začít tuto recenzi něčím jiným než samotným designem snad ani není možné. Protože právě svěží design je to, co při pohledu na tento výjimečný fotoaparát upoutá jako první. FujiFilm se vyznačuje stylovým vzhledem a pokud budete uvažovat o jeho koupi, vybrat si můžete z pěti veselých barevných provedení. Rozhodnout se můžete pro růžovou, královsky modrou, bledě modrou, hráškovou a popelavě bílou. Nejde tedy jen o obyčejný fotoaparát, ale i o stylový doplněk. Je zřejmé, že tímto kouskem výrobce mířil na mladou generaci.

FujiFilm INSTAX Mini 9 je nástupcem vydařeného modelu INSTAX Mini 8, z něhož vychází. Vzhledem k této skutečnosti tak můžeme konstatovat, že základ tohoto zařízení je více méně shodný s předcházejícím modelem, ale našli jsme tu i několik výrazných vylepšení. Pojďme ale pěkně popořádku.

fotoaparát Fujifilm Isntax Mini balení

Fotoaparát dostal rozměry 116 x 118,3 x 68,2 mm, což se někomu může zdát příliš velké, ale podle nás jsou tak akorát. Stejně je to i s hmotností, která bez baterií a filmu dosahuje 307 gramů. Konstrukce fotoaparátu je pevná a silná, ale pokud se z něho chcete radovat co nejdéle, doporučujeme dokoupení ochranného pouzdra.

fotoaparát Fujifilm Isntax Mini obsah balení

Na zadní straně tohoto fotoaparátu nenajdete žádný digitální displej, jak byste možná očekávali. Nachází se tu otvor, do něhož se vkládá speciální film. Také tu najdete malý číselník, který poskytuje informace o poštu snímků. Začíná písmenem S, přičemž počet je 10.

Pokud fotoaparát obrátíte na přední stranu, čeká tu na vás tlačítko určené pro spoušť i tlačítko sloužící k vysunutí objektivu. Na boční straně se nachází kryt na baterky, které jsou zdrojem energie. Pro toto zařízení si vystačíte se dvěma alkalickými bateriemi AA 1,5 V, které poskytnou dostatečnou výdrž až pro 100 záběrů. Výsledné snímky z fotoaparátu vyhází prostřednictvím drážky na vrchní straně.

fotoaparát Fujifilm Instax Mini zadní strana

Na zadní straně fotoaparátu se nachází místo pro film a informační číselník označující počet snímků. 

Jednoduché ovládání

FujFilm u svých produktů sází na jednoduchost a jinak tomu není ani u modelu Instax Mini 9.

Celé ovládání můžeme shrnout do tří nenáročných kroků. Fotoaparát spustíte prostřednictvím tlačítka umístěného na horní straně. Následně je potřeba volič expozice nastavit do optimální polohy, která koresponduje s oblohou a zmáčknout spoušť. Výslednou fotografii tu máte téměř po uplynutí 90 vteřin.

Důkazem toho, že nejde o obyčejný fotoaparát, je i přítomnost hi-key režimu. Ten je určen pro fotografie plné světelných tónů a malého kontrastu mezi stíny a světlem. 

Za výhodu, ale zároveň i nevýhodu tohoto fotoaparátu považuji blesk s dosahem od 60 do 270 cm, který se ve zhoršených světelných podmínkách spustí automaticky. Při nedostatku světla vám blesk pomůže vytvořit pěkné fotografie. A teď přichází na řadu nevýhoda. Při testování tohoto fotoaparátu se nám blesk spouštěl stále, a to i tehdy, když jsme měli pocit, že máme dobré světelné podmínky. Jako minus tedy považujeme to, že blesk není možné vypnout. Někdy totiž fotografie nepotřebují být zbytečně přesvícené a to, co na nich mělo být původně zakryté, se díky blesku stává výraznější.

Objektiv 

fotoaparát Fujifilm Instax Mini prední strana

Základ instantního fotoaparátu FujiFilm Instax 9 tvoří monofokální objektiv Fujinon, s ohniskovou vzdáleností 0,6 m a se světelností F12, skládající se ze dvou optických členů.

Toto šikovné zařízení patří do skupiny středoformátových fotoaparátů, což znamená, že fotka pokrývá celou plochu záznamového média. O světelnosti můžeme říct, že není právě nejideálnější, ale je celkem slušně kompenzovaná už zmiňovaným integrovaným bleskem a stejně tak i vysokou citlivostí Instax Mini ISO 800 materiálu. 

Fotografie nasnímané tímto zařízením mají rozměr 62×46 mm.

Určitě vás zajímá i výsledná kvalita fotografií. V první řadě je dobré poznamenat, že FujiFilm Instax 9 rozhodně není fotoaparát určený na hlavní fotografování. Ne, že by kvalita fotografií byla špatná, fotky jsou poměrně slušné kvality, ale nejde o fotoaparát, s nímž byste mohli nafotit například 30 fotografií a potom vybrat tu nejlepší. Teda, mohli, ale potřebovali byste dostatek filmu, který není zrovna nejlevnější záležitostí.

FujiFilm Instax Mini 9 je tedy ideálním společníkem, resp. jakýmsi doplňkem například na dovolenou, výlet, svatbu nebo nějakou oslavu, kde si vyfotíte ty nejkrásnější klíčové momenty. Právě takovéto příležitosti focení můžeme s největší pravděpodobností označit za hlavní účel instantních fotoaparátů.

fotoapaarát Fujifilm Instax Mini otevíraní

FujiFilm INSTAX Mini 9 a jeho vylepšení

Jak už bývá zvykem, u každého nového nástupce, který vychází z úspěšného modelu, se výrobci snaží vychytat a zlepšit všechny mouchy předchůdce. I fotoaparát FujiFilm Instax proto dostal vylepšení v podobě selfie zrcátka a makropředsádky.

Selfie zrcadlo malých rozměrů najdete umístěné hned na objektivu. Díky němu tak budou vaše selfie o něco dokonalejší, protože budete vidět to, co právě fotíte. Samozřejmě by nebylo naškodu, kdyby toto zrcadlo bylo o něco větší.

A co přídavná makropředsádka? Všeobecně je makropředsádka určena ke zkrácení minimální vzdálenosti k zaostření. Součástí tohoto modelu je makropředsádka schopná zkrátit minimální vzdálenost ze 60 cm na 35 cm. Tato možnost se vám při používání fotoaparátu nepochybně bude hodit.

fotoaparát Fujifilm Instax Mini balení

Provozní náklady

Koupě tohoto fotoaparátu ani zdaleka nepředstavuje konečnou investici. Za každou fotografii si totiž musíte zaplatit. 

Na trhu najdete více filmů vhodných do tohoto fotoaparátu. Cena za film, s kterým vytvoříte 20 fotografií, se pohybuje přibližně okolo sumy 480 Kč. Jedna fotografie vás tedy bude stát v přepočtu 24 Kč.

Technické parametry

Specifikace

Objektiv

60 mm f/ 12,7

Ostření 

0,6 m – nekonečno

Rychlost uzávěrky

1/60 sec.

Velikost výsledné fotografie

62×46 mm

Napájení

2×AA 1.5 V

Cena fotoaparátu FujiFilm Instax Mini 9

Pokud se rozhodnete pro koupi instantního fotoaparátu FujiFilm Instax Mini 9, připravte si přibližně 2000 Kč. Samozřejmě nesmíme nezapomínat také na dodačné, již zmiňované náklady na samotné fotografie.

Video

Rozbalování

Jak se fotí s Fujifilm Instax Mini

Výhody a nevýhody

Líbí se nám

 • stylový vzhled
 • nejen fotoaparát, ale i zajímavý doplněk
 • bohatá barevná škála
 • selfie zrcadlo
 • vytisknutí fotografie téměř okamžitě
 • jednoduché ovládání
 • přenosnost
 • šňůrka na ruku

Nepáči sa nám

 • automatický blesk
 • vyšší cena filmu
 • kvalita fotografií
fotoaparát Fujifilm Instax Mini boční strana

Naše hodnocení fotoaparátu FujiFilm INSTAX Mini 9

Po otestování fotoaparátu FujiFilm INSTAX Mini 9 jsme měli smíšené pocity. Na jedné straně je tento fotoaparát opravdu stylovým a unikátním kouskem, který zaujme svým provedením hned na první pohled. Jeho největším lákadlem je přitom to, že z výsledné fotografie se můžete radovat už v průběhu 90 sekund.

Na druhé straně je tu však jeho praktičnost, nebo lépe řečeno spíš nepraktičnost, která tkví v jeho omezenosti při fotografování. Ne každý si totiž může dovolit udělat denně 20 snímků, za které zaplatí 480 Kč. Zkrátka, před koupí tohoto fotoaparátu je potřeba myslet na to, že je určený na příležitostné zachycení těch nejhezčích momentů. 

Pokud se teď ptáte, zda doporučujeme koupi tohoto zařízení, naše odpověď je ano. Konec konců jde o opravdu podařenou "stylovku", s níž nepochybně zazáříte. kamkoliv se vydáte.

Ohodnoťte náš článek

Celkové hodnocení: 0 / 5. Počet hlasů: 0

 • 24. července 2020

O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálních studií na Prešovské univerzitě v Prešově. Má ráda knihy, procházky za jakéhokoli počasí, ale ze všeho nejraději má psaní. 

Rada zkouší nové věci a o své pocity a postřehy se dělí s ostatními. V redakci má na starosti testování spotřebičů. Lenka má velké zkušenosti z práce pro mobilního operátora (soda.o2.sk), kde se věnovala hodnocení telefonů. 

Více článků od tohoto autora

Click Here to Leave a Comment Below 1 comments
Mia

Po tomto fotaku som dlho tuzila, az som si ho nakoniec kupila. Je to veka stylovka, skoda len tych drahych filmov. Daju sa ale zohnat aj lacnejsie, napriklad na Aliexpresse a inych podobnych strankach.

Reply

Leave a Reply: