Co to je osteoporóza a jaké jsou rizikové faktory?
Osteoporóza je jak už název napovídá onemocnění kostí (kost lat. os, n. – osteon). Jedná se o úbytek kostní hmoty, tím se stává kost křehká a náchylná k frakturám (zlomeninám).
Kosti v našem těle se nám mohou zdát jako jakýsi minerální mrtvý útvar, ale je to živá dynamická tkáň, stejně jako třeba svaly. Kosti reagují na zátěž, hormony, infekci, záněta podobné vlivy.
Je to tkáň, která se přizpůsobuje vnitřním a vnějším podnětům.
Osteoporóza postihuje muže a po menopauze i ženy. Právě estrogeny a ústup estrogenu má na vývoj osteoporózy zásadní vliv.
Co způsobuje osteoporózu?
Osteoblasty – stavební buňky kosti s věkem ubývají. Jelikož ubývají buňky, které tvoří kostní hmotu, ztrácí se i samotná kostní ‘‘výplň‘‘. Organická součást kosti postupně mizí, ale minerální složka kosti zůstává – kosti se tak stávají křehčí, pórovitější. Hlavním důvodem vzniku osteoporózy je tedy vyšší věk osoby trpící osteoporózou.
Dalšími možnostmi je onemocnění autoimunitního charakteru, například cukrovka.
Predispozicí je nedostatek vápníku a vitamínu D potravou, či defektní resorpce ze střeva.
Jaké kosti jsou nejvíce postiženy?
Vlivem křehkosti kostí jsou v případě osteoporózy četnější patologické fraktury, tj. zlomeniny i v případě, že na kost nebyl vyvinut přílišný tlak.
Mezi tyto kosti patří collum ossis femoris (krček stehenní kosti), dále fraktury obratlů a předloktí.
Jak hormony ovlivňují osteoporózu?
Nedostatek ženského hormonu estrogenu (v období menopauzy) vyvolává zvýšenou aktivitu osteoklastů. Osteoklasty způsobují osteolýzu – tedy úbytek kostní tkáně.
Terapie osteoporózy
Principem léčby je zvýšení aktivity osteoblastů, to jsou buňky, které vytváří kostní hmotu. Zároveň snížit progresy osteolýzy vlivem osteoklastů. Terapie je dlouhodobá, cílem je zpomalit rozvoj onemocnění. Podává se vápník, vitamín D a Kalcitonin (hormon).
V případě úbytku ženských hormonů - postmenopauzální osteoporózy, se využívá hormonální substituční terapie – podávání estrogenů a gestagenů.
Další látky, které se podávají, pod lékařským dohledem jsou: bisfosfonáty, anabolické steroidy, které snižují osteoresorbci, Teriparatid a Fluoridy. Fluorid sodný zvyšuje novotvorbu kostní hmoty.
Jako novodobé alternativy léčby se přistupuje k biologické terapii. Principem biologické léčby je podávání protilátek proti proteinu sklerostinu. Sklerostin má katabolické (rozkladné) účinky na kost.
Nejlepší lék na osteoporózu - využití doplňků stravy
Vápník – za nejlépe vstřebatelný a tedy i využitelný vápník se považuje aquamin. Dále ceněný vápník je izolován ze slepičích skořápek.
Součástí těchto doplňků je i vitamín D, bez kterého se vápník není schopen vstřebat.
Zdrojem vitamínu D jsou rybí oleje, sluneční záření a potravinové doplňky.
Vápník může být podáván ve formě tablet, kapslí či šumivých rozpustných prášcích jako nápoje.
Dříve pro zdraví děti dostávali lžíci rybího tuku. Je to sice dobrý zdroj vitamínu D, ale při té představě se kde komu zvedne žaludek.
Naštěstí vitamín D v podobě rybího oleje je dnes ve formě tobolek, nebo kapek, kde po rybím zápachu není ani stopy. Vitamín D je velmi prospěšný i pro imunitní systém.
Srovnání přípravků na klouby
Na našem portálu jsme připravili přehledné srovnání nejlepších doplňků na klouby s obsahem vápníku i vitamínu D. Nejlepší poměr cena/výkon.
Jaké jsou rizikové faktory?
- Vysoký věk
- Rodinná anamnéza
- Menopauza (zařaďte nehormonální přípravek GS Merilin Harmony)
- Pohlaví
- Nezdravý životní styl (sedavé zaměstnání, konzumace alkoholu, kouření apod.)
- U sekundární (druhotné) osteoporóze poté endokrinní onemocnění jako hyperparatyreóza, hypertyreóza, onemocnění ledvin, diabetes mellitus a další onemocnění
Formy onemocnění osteoporózy
Primární osteoporóza
Vlivem vysokého věku, postmenopauzální (hormonální úbytek), či z neznámých příčin
Sekundární osteoporóza
Vlivem jiného onemocnění se na základě změn v těle vyvine dis balance minerálů v těle a následný rozvoj osteoporózy.
Jaké je cvičení při osteoporóze?
Jemný tlak na kosti vyvolává jejich stimulaci k tvorbě kostní hmoty.
Možností je i navštěvovat specializovaná pracoviště, kde je přístroji vyvíjen tlak (mikro pulzy) na kosti a stimulují se tak kosti k aktivnímu budování kostní hmoty.
Cvičení, které se doporučuje při osteoporóze je cvičení s vlastní vahou, tedy chůze, jóga, pilátes apod.
Existuje prevence?
Nejdůležitější je časná diagnostika problému. Vyvážená strava oddálí mnoho problémů, ač je nedokáže eliminovat, i odklad se počítá.
V případě, že tělu chybí vápník, si musíme říct fakt, že vstřebatelnost tohoto minerálu z potravy či potravinových doplňků je poměrně nízká. Nejlepší vstřebatelností se aktuálně chlubí produkt aquamin, což je vápník z mrtvých zbytků mořských řas.
Nikdy to však s konzumací vápníku, či produktů, které kombinují vápník, a vitamín D nepřehánějte, přemíra minerálních látek se může ukládat v ledvinách, nebo cévách a snižovat tak jejich pružnost. Všeho s mírou.
V případě nedostatku vápníku v těle je třeba kontaktovat svého ošetřujícího lékaře, jelikož je nutné hledat primární příčinu tohoto problému. Často to mohou mít na svědomí příštítná tělíska a dis balance parathormonu a kalcitoninu.
Další prevencí je pravidelný pohyb. Není nutné nutit se k běhu a podobným zátěžovým sportům, stačí chůze, lehčí jogging, který kosti zatíží vlastní vahou těla a podpoří tak tvorbu kostní hmoty.
Co můžeme ovlivnit:
- Vyvážená strava s vitamínem D a vápníkem
- Aktivní život, pohyb
- Včasná diagnostika – pravidelné návštěvy u lékaře
Co je to vápníkový paradox?
V civilizovaných zemích se dá očekávat stálý příjem potravy, možnost potravinových suplementů apod.
Právě to vytváří statisticky potvrzený vápníkový paradox, kdy vysoký příjem energie, v podobě cukrů a živočišných bílkovin ‘‘okyseluje organismus‘‘ a tím je aktivován acidobazický regulátor těla.
PH krve je víceméně konstantní, vychýlení by znamenalo smrt a tělo má mnoho obranných mechanismů, které drží acidobazickou rovnováhu. Pokud potřebuje vápník pro neutralizaci okyselení organismu, vezme si ho z kostních zásob.
Proto civilizované země patří paradoxně k těm, kde jsou zlomeniny krčku stehenní kosti nejčastější.
Ve kterých potravinách se vápník přirozeně nachází?
Hojně zastoupený je v surovině, která by Vás asi hned nenapadla a to v máku.
Mák obsahuje cca 1360 mg/100g. Dopřejte si tedy občas babiččiny makové buchty, nebo škubánky s mákem, nejen, že si pochutnáte, ale ještě do sebe dostanete dávku vápníku k tomu.
Další potravinou, hned druhou v pořadí je sýr Eidam 30%. Další potraviny obsahují vápníku poměrně málo, nutno také dodat, že vstřebání a využití vápníku je malé.
Poměrně dobře vstřebatelný a hlavně rychle vstřebatelný zdroj vápníku je v podobě aquaminu. Aquamin pochází z mineralizovaných mořských řas rodu Lithothamnion Calcareum.
Mléko a mléčné výrobky, kde byste čekali největší množství, obsahují něco okolo 120mg/100g vápníku. Zelenina, která stojí za zmínku je špenát, obsahující 100mg/100g vápníku a brokolice s 80mg/100g vápníku.
Zdroje vápníku
- Mák
- Zelenina (špenát a brokolice)
- Sýr Eidam 30%, Parmezán
- Mléko a mléčné výrobky
- Sója
- Mořské ryby (zároveň zdroj vitamínu D)
Další termíny související s kvalitou kostní hmoty
Rachitis – nedostatek vápníku a fosforu, nastává měknutí a deformace kosti, u dětí
Osteomalacie – taktéž úbytek minerálů z kosti, nejčastěji důvodem úbytku kalcitriolu, u dospělých osob po ukončení růstu.
Kloubus s obsahem vitamínu D3
Kloubus je český doplněk stravy s obsahem vitamínu D3, který může omezit dopady osteoporózy.
Zdroje:
celostnimedicina.cz
kaloricketabulky.cz
Lékařská fyziologie Stanislav Trojan a kol., ISBN 80-247-0512-5