Vitamín D a vše, co o něm potřebujete vědět
Vitamín D, nazývaný také sluneční vitamín, je nesmírně významný pro celkové zdraví člověka v každém věku.
Podílí se na více důležitých procesech, jako je dělení buněk nebo metabolizace minerálů, podporuje správné fungování imunitního systému a je důležitý i pro zdravé kosti a zuby.
Co všechno v našem těle ještě zabezpečuje? V jakém množství bychom ho měli denně přijímat a skutečně nám dokáže pobyt na slunci doplnit zásoby tohoto důležitého vitamínu?
Vitamín D a jeho charakteristika
I přesto, že déčko zařazujeme k vitamínům, ve skutečnosti jde o steroidní hormon, tzv. prohormon, který tělo produkuje z cholesterolu.
Má dvě hlavní formy, a to:
- Vitamín D2
- Vitamín D3
Vitamín D2 je přirozenou formou, která je odvozena z rostlin, a i proto bývá označována jako rostlinný vitamín. V lidském těle se netvoří.
Vitamín D3 se nachází v živočišných potravinách, jako jsou například vaječné žloutky nebo ryby a také vzniká v kůži při působení UV záření.
Účinky vitamínu D v organizmu: Proč je tak důležitý?
Působení vitamínu D v organizmu je komplexní. Je totiž součástí více fyziologických procesů probíhajících v těle a zároveň má vliv na fungování mnoha tkání a orgánů.
Mezi nejznámější účinky vitamínu D patří:
1. Zachovávání normální hladiny vápníku v krvi - prevence před onemocněním kostí
Vitamín D napomáhá ke správnému vstřebávání vápníku v těle. Vápník přitom sehrává důležitou roli pro zdravé kosti.
Jeho nedostatek může způsobit různá onemocnění kostí, jako osteomalacie, křivice nebo osteoporóza.
2. Vitamín D jako podpora imunitního systému
Vitamín D se ve výrazné míře podílí i na správném fungování imunitního systému, a to už od narození.
Na starosti má totiž aktivaci vrozené imunity, která umožňuje tělu bránit se proti infekcím.
Kromě toho se tento vitamín také podílí na tvorbě velkého množství látek, které v organismu likvidují různé škodliviny i viry a bakterie.
Existují také výzkumy, které poukazují na přímou souvislost nízkých hladin vitamínu D v krvi a zvýšené nemocnosti. Osoby, kterým byl zjištěn deficit tohoto vitamínu, měly zároveň i snížené množství buněk imunitního systému a byly častěji nejen nemocné, ale i unavené.
3. Prevence před mozkovou příhodou a kardiovaskulárními nemocemi
Vitamín D je prospěšný i pro srdce. Nejnovější studie poukazují na schopnost tohoto vitamínu chránit srdce před mozkovou příhodou a vznikem infarktu.
V jistém výzkumu, jehož se zúčastnilo víc než 3000 lidí, vědci zkoumali souvislost konzumace potravin s obsahem vitamínu D a rizika vzniku kardiovaskulárních onemocnění.
Publikované výsledky odhalily, že osoby, jejichž strava byla nejbohatší na vitamín D, měly mnohem nižší riziko kardiovaskulárních problémů. A naopak. Osoby s nejnižší mírou konzumace vitamínu D měly toto riziko vyšší.
NÁŠ TIP: Kromě zdravé životosprávy potřebuje srdce pro svou činnost i mnoho vitamínů, minerálů a živin. Zjistěte, které mu pravidelně dopřát, aby neúnavně pracovalo co nejdéle.
Objednávejte nejlepší vitamín D na trhu.
4. Vitamín D jako pomoc u nádorových onemocnění
V poslední době se čím dál víc mluví také o vlivu vitamínu D na průběh nádorových onemocnění.
Poukazuje se na schopnosti vitamínu D snížit riziko vzniku rakoviny, ale i zlepšovat průběh nádorového onemocnění a snižovat úmrtnost.
5. Prevence vzniku cukrovky 2. typu
Vitamín D je schopný zvyšovat citlivost na inzulín, zmírňovat zánět a podporovat funkce buněk vyrábějících inzulín.
Kombinace těchto tří aspektů dokáže snižovat riziko vzniku cukrovky 2. typu a zároveň také zlepšovat léčbu tohoto onemocnění.
6. Podpora duševního zdraví
Receptory vitamínu D se nacházejí i v mozkové tkáni a právě proto může mít tento vitamín příznivý vliv i na kognitivní funkce.
Jeho zvýšený příjem má význam hlavně u lidí v pokročilejším věku, protože může snižovat riziko vzniku demence.
Kromě výše zmíněných účinků, sehrává vitamín D důležitou roli i:
Nedostatek vitamínu D a jeho příznaky: Co hrozí při deficitu slunečního vitamínu?
Nedostatek vitamínu D je problém, který se dotýká až 60 % dospělé populace. Může přitom působit různé zdravotní problémy.
Mírný deficit je často provázen oslabením imunitního systému a následnou zvýšenou nemocností nebo zhoršenými schopnostmi těla bojovat s infekcemi.
Nedostatek vitamínu D může mít za následek i zhoršený průběh zánětlivých onemocnění souvisejících s trávicím traktem, jako například Crohnova choroba.
Dlouhodobý zvýšený deficit vitamínu D může dokonce způsobit poruchy vývinu kostí, což je obzvlášť nebezpečné u dětí. U dospělých jedinců zase může při výrazném nedostatku vitamínu D nastat měknutí kostí.
Tip experta
"Chronický deficit vitamínu D zvyšuje například u žen riziko karcinomu prsu, gynekologické karcinomy, u všech riziko karcinomu plic nebo hematoonkologických onemocnění. A nejen těch. Dává se do souvislosti s mnoha civilizačními nemocemi, s autoimunitními nemocemi, alergiemi."
Denní dávka vitamínu D - jaká jsou doporučení?
Množství vitamínu D, které byste denně měli přijmout, závisí na více faktorech, jako například věk, ale i zeměpisná šířka, rasa nebo aktuální roční období.
Odborníci doporučují dopřát si denně vitamín D v rozmezí od 400–800 IU, což je 10 až 20 mikrogramů. U lidí, kteří nejsou vystavováni slunečnímu záření, resp. v minimální míře, by tato dávka měla být vyšší.
Kdo by měl zvýšit příjem vitamínu D?
Na zvýšení příjmu vitamínu D byste se měli zaměřit v případě, že:
Jak doplnit vitamín D?
Zásoby vitamínu D si můžete do těla doplnit více způsoby.
Tím nejpřirozenějším způsobem je strava bohatá na déčko nebo pravidelný pobyt na slunci. Oblíbené jsou ale i různé výživové doplňky s obsahem vitamínu D.
Slunce jako zdroj vitamínu D
Slunce může představovat zdroj vitamínu D, ale je důležité si uvědomit, že množství déčka získaného ze slunce se liší jedinec od jedince.
Do hry tu vstupuje roční období, geografická poloha, věk a barva pokožky, ale také oblečení nebo používané opalovací přípravky.
Co se týká geografické polohy, osoby žijící víc od rovníku na sever mohou mít menší množství vitamínu D, protože se tu snižuje intenzita slunečního záření.
S ročním obdobím je to jednoduché. Víc déčka načerpáte v létě, protože sluneční záření je silnější.
Opalovací krémy zase mohou snižovat schopnost pokožky tvořit vitamín D. Je také známo, že lidé s tmavou pokožkou mají víc melatoninu, který funguje jako sluneční clona a blokuje pronikání paprsků do pokožky.
I proto není právě nejvhodnější spoléhat se na slunce jako na dostatečný zdroj vitamínu D.
Vitamín D v potravinách
Vitamín D se v potravinách nachází ve dvou různých (už zmiňovaných) formách, a to D2 a D3.
Zatímco do některých potravin se vitamín D přidává dodatečně, jako jsou například kojenecká umělá mléka, do jiných je naopak jeho přidávání zakázáno (ovocné výživy a příkrmy).
Vitamín D je součástí hub, které rostou na slunci, ale přidává se i do některých druhů potravin.
Vitamín D3 je živočišný a najdete ho v tučných rybách jako treska, makrela nebo losos, v krevetách a ústřicích, v hovězí pečeni, v másle, ale i v mléku a mléčných výrobcích.
V souvislosti s vitamínem D v potravinách je ale zároveň potřeba dodat, že strava nedokáže pokrýt celkové potřeby těla na tento vitamín - zabezpečí cca jen 5 až 10 % potřeby příjmu.
Vitamín D ve formě výživových doplňků
Vitamín D ve formě výživových doplňků nabízí dvě varianty, a to vitamín D2 a vitamín D3.
Vitamín D2 se nejčastěji vyrábí z kvasinek, i proto po něm často sahají vegani a vegetariáni.
Vitamín D3 jako živočišná forma se vyrábí chemickou přeměnou cholesterolu a ozařováním 7-dehydrocholesterolu z lanolinu.
Je možné se vitamínem D předávkovat?
Ano, i vitamínem D je možné se předávkovat, ale muselo by jít o pravidelné přijímání velkého množství - například 50× větší dávky, než je doporučené množství.
V takovýchto situacích hrozí toxicita provázená nevolnostmi a zvracením, ztrátou chuti na jídlo, celkovou slabostí nebo nervozitou.
Při nadměrném užívání vitamínu D může také nastat zvýšení hladiny vápníku v krvi a následná tkáňová nebo cévní kalcifikace a poškození srdce nebo ledvin.
Tip experta
"Když je příliš mnoho déčka, zvyšuje se vstřebávání vápníku z potravy, může se zvýšit koncentrace vápníku v krvi, což způsobuje malátnost, únavu, vznik kalciových solí a u toxických koncentrací až zástavu srdce. To jsou ale všechno teoretické možnosti. Možná se lékaři s dlouholetou praxí setkali s pár pacienty s takovýmito problémy."
Na závěr
Vitamín D je pro organismus důležitý, ale není třeba to s ním přehánět.
Pokud si nejste jisti, zda vaše tělo potřebuje doplnit zásoby déčka, obraťte se na svého lékaře, který jednoduchým vyšetřením krevního obrazu zjistí, jak na tom jste.
Použité zdroje:
- Comparison of vitamin D2 and vitamin D3 supplementation in raising serum 25-hydroxyvitamin D status: a systematic review and meta-analysis
- NEDOSTATEK VITAMÍNU D U DOSPĚLÉ POPULACE A JEHO SOUVISLOST S KARDIOVASKULÁRNÍMI NEMOCEMI
- Vitamín D – hormon, který nám chybí
- Vitamin D and diabetes
- Vitamin D
- The Role of Vitamin D in Cancer Prevention