6 tipů, jak bez problémů zvládnout nocování v přírodě
Nocovat ve stanu uprostřed lesa? Na první pohled to opravdu nezní tak pohodlně jako spánek v teplé posteli a domácím komfortu. Všechno je ale o přípravě. Nocování v přírodě má své nezaměnitelné kouzlo a tento zážitek si můžete dopřát i při cestování po České republice.
Pokud se ale vydáte za dobrodružstvím nepřipraveni, všechno se může rázem změnit na špatný sen. Přinášíme vám 6 tipů, jak z tohoto zážitku vytěžit co nejvíc.
1. Kvalitní stan je základem příjemného zážitku
Při nocování v exteriéru jste v podstatě vydáni na milost a nemilost přírodě a jejím živlům. To ale neznamená, že musíte mrznout, moknout a budit se celí polámaní. První a nejdůležitější ochrannou clonou proti povětrnostním podmínkám je stan (nebo bivak, jemuž se blíže věnujeme ve třetím bodu). Jak si ale vybrat správně? (1)
Prvním rozhodovacím faktorem při jeho koupi je velikost. Plánujete stanovat sami, nebo s partnerem/partnerkou, či dokonce s dětmi? Vybírejte vhodnou velikost. Myslete také na to, že někdy je i pro dva vhodnější stan pro 3 osoby. Především, pokud u sebe máte batohy nebo si chcete dopřát prostorový komfort navíc.
Další volbou je počet vrstev stanu. V dnešní době jsou ty jednovrstvé už poměrně archaické a důvodů je více. Jedna vrstva přirozeně poskytuje menší ochranu před živly než vrstvy dvě (jsou už dokonce i třívrstvé stany, používá je například armáda).
Problém nastává i při srážení vlhkosti na vnitřní straně, což je běžným jevem u jednovrstvých stanů - mluvíme o ranních kapičkách na látce stanu zevnitř. Dvouvrstvé stany touto komplikací netrpí, protože mezi vnitřní vrstvou a vnější ochrannou je vzduchová mezera. Můžeme tedy spolehlivě říct, že dvouvrstvé stany jsou dnes už standardem, pokud o nocování v přírodě uvažujete seriózněji.
Ale pozor - čím větší a mohutnější stan bude, tím bude i těžší. Počítejte s tím, že ho na místo nocování budete muset dopravit na vlastních zádech, tak abyste na to byli připraveni.
Podobně jako u oblečení, vodní sloupec je důležitá veličina i u výběru stanu. Informace o jeho hodnotě by měla být v prodejním materiálu, resp. příbalové brožurce stanu. Zjednodušeně mluví o tom, jaký nápor vody stan vydrží předtím, než začne promokat. Při nocování v přírodě se můžete setkat i s ranní rosou, která vlivem tlaku (lidského těla nebo batohu) může také prosáknout. Doporučujeme vybírat si hodnotu vodního sloupce aspoň 4 000 milimetrů. (2)
2. Záležet si dejte i na výběru spacáku a karimatky
Nocování v přírodě je krásným zážitkem, ale v porovnání se spaním v posteli lehce nepohodlným. Tato nevýhoda se dá částečně kompenzovat výběrem vhodného spacáku a karimatky. Rozhodně tedy nákup neuspěchejte. I tady je více parametrů, na které byste se měli zaměřit.
U spacáku jde v první řadě o velikost. Kupujte podle výšky člověka, pro něhož je určený, nechte si tam navíc ještě asi 10 centimetrů rezervu. Pokud by byla větší, pronikne dovnitř víc vzduchu a v noci vám tak může být chladno. Menší rezerva nemusí být dostatečná. Pro děti určitě nekupujte spacáky pro dospělé.
Neméně důležitý je izolační materiál, z nichž se nejčastěji setkáme s mikrovláknem a peřím, resp. s levnější alternativou, tzv. dutým vláknem. Určitě volte spacáky z prvních dvou materiálů. Peří je jednoznačně nejlepším izolantem, ale zároveň i nejdražším a nejnáročnějším na údržbu. Z hlediska tepelně izolačního a cenového mu ale stále úspěšněji konkuruje mikrovlákno. Pokud se nechystáte do extrémních mrazů, volby mikrovlákna nebudete litovat. (3)
Pokud si nejste jistí, co který izolační materiál snese, buďte bez obav. V brožurce se dočtete, do jakých teplot je spacák určený.
Co se týká komfortu při spaní - záležet si dejte i na výběru karimatky. Ta totiž představuje další izolační vrstvu od země a v závislosti na měkkosti může zvýšit (nebo snížit) také komfort při spaní. Také vás ochrání před rizikem promoknutí spacáku. Do přírody doporučujeme trekingovou karimatku, která je standardně vyrobena z pěny. Velikost přizpůsobíte rozměrům spacáku s pár centimetry rezervy.
3. Bivakování pro odvážné
Pro bivakování, nocování přímo pod širým nebem, je základem tzv. bivakovací pytel, který je skladnější a lehčí verzí stanu. Na první pohled připomíná spacák, ale slouží právě na ochranu a zvýšení pohodlí spaní ve spacáku.
V bivaku jste nástrahám outdooru vystaveni mnohem víc než ve stanu, proto nejdůležitější parametry jsou prodyšnost a dostatečný vodní sloupec. Nechcete se vzbudit ve vlhké kaluži, která se během spánku ve spacáku i v bivakovacím pytli kondenzuje a časem snižuje izolační vlastnosti. Pytle jsou vybaveny různými membránami, které odvádí vlhkost, i když úplně se jí zbavit nedá.
Myslete také na dostatečnou šířku bivakovacího pytle, aby se do něj pohodlně vešla karimatka. Šikovná jsou i poutka na upevnění pytle, abyste se během spánku nepřesunuli o několik metrů dál. (4)
4. Pozor, ne všude se dá nocovat v přírodě
Pokud se chcete vydat za hranice vlastní zahrádky, měli byste si dát pozor na to, abyste nocovali jen na místě, kde vám nehrozí pokuta. Ta se totiž může vyšplhat i do výšky stovek nebo v extrémních případech (pokud například založíte nepovolený oheň) až do tisíců EUR.
Zákon o ochraně přírody upravuje pravidla pro návštěvníky chráněných území. V národních parcích, chráněných krajinných oblastech a přírodních rezervacích je zákaz zakládání ohně, stanování i táboření mimo vyhrazená místa. (5)
Zakládání ohně, stanování a táboření je zakázáno v národních parcích, chráněných krajinných oblastech a přírodních rezervacích.
Pokud se utáboříte na nesprávném místě, bude zle. Raději si předem ověřte, zda a kde je možno nocovat v přírodě. Nedodržování pokynů může mít za následek nejen pokutu, ale například i požáry nebo jinou obrovskou škodu.
Hlavně v létě jsou místa pro stanování poměrně frekventovaná. Naštěstí o kempy v České republice nouze není a vy tak můžete stanovat v horách, u jezera, v lese a podobně.
NÁŠ TIP: Před samotným nocováním v přírodě si projděte seznam míst na kempování. DoKempu.cz má pěkně zpracované popisy jednotlivých stanových i autokempů v České republice. Najdete tu ale i kempy v zahraničí. Kempy za hranicemi České republiky najdete také na stránce camping.info, kde si můžete vyfiltrovat kempy v zemích celé Evropy.
5. Místo pro nocování si najděte před setměním
Najít dobré místo na rozložení stanu nebo bivaku není právě nejjednodušší. Za tmy je to ale už téměř nemožné, hlavně, když neznáte terén.
Rezervujte si tedy na tuto činnost aspoň hodinku dvě denního světla. Dobré místo totiž musí splňovat více předpokladů, pokud se nechcete uprostřed noci vzbudit nepříjemným překvapením v podobě sesuvu půdy, útoku hmyzu nebo promočeného vybavení.
Nezapomínejte také na to, že po nalezení místa vaše práce nekončí. Nějaký čas potřebujete i na rozložení stanu nebo bivaku, a to za tmy probíhá o poznání pomaleji.
Místo na přenocování si vyberte ještě před setměním, stan se za tmy staví těžko.
V první řadě byste měli hledal místo na rovině se stabilním podložím. I mírný svah nebo kopeček může způsobit problémy, nemluvě o tom, že jde o mimořádně nepohodlné řešení. Horší ale je, že na svazích hrozí sesuvy půdy, což může znamenat ztrátu nebo poškození výbavy, ale bohužel i ohrožení zdraví. Místo by také nemělo být přímo pod svahem nebo kopcem, z něhož se v případě rozmočení může kdeco svézt přímo na vás.
Vyhněte se stanování po osamělými stromy, ty si obvykle totiž vybírá i blesk. Avšak střecha z více stromů není k zahození, protože poskytuje další ochrannou vrstvu před vrtochy počasí.
Pořádně se rozhlédněte i po zemi a v okolí stanu či bivaku. Nechcete, aby tam byla mraveniště, díry po hlodavcích, odpadky, propadená půda ani cokoliv jiného, co může představovat bezpečnostní riziko.
Pokud jste si už našli takovéto místo, gratulujeme. Doporučujeme vám ale v rozumné blízkosti najít i "záložní" místo, na které se v případě potřeby přesunete.
6. Užitečné věci do výbavy na nocování v přírodě
To nejdůležitější máte připraveno. Kromě spacáku, karimatky, stanu či bivaku a chuti na dobrodružství si také přibalte:
NÁŠ TIP: Abyste měli jistotu, že na nic důležitého nezapomenete a v přírodě si užijete jen příjemné zážitky, připravili jsme průvodce turistickou výbavou.
Na závěr
Stanování v přírodě může být nezapomenutelným zážitkem, ale to jak dobrým, tak zlým. Pokud se ale zodpovědně připravíte, může se stát vaší novou závislostí. Přírodě zdar.