Jak vybrat kvalitní tričko

Pánská trička

Vybrat si kvalitní tričko, které s námi setrvá po dobu alespoň několika praní je celkem oříšek. Většina se zakoupených kousků se srazí, změní svou velikost, vytáhne se - rázem se z takového obyčejného trička stane pyžamo, kterých nám v šuplíku začne přibývat rychlostí blesku.

Abyste se tomuto scénáři a také velké díře do rodinného rozpočtu způsobené neustálým investováním do horního dílu oblečení vyvarovali, prozraďme si, jak takové kvalitní tričko vybrat. Vždyť na trhu přece kvalita nevymřela, nebo ano?

Jistěže ne, kvalita opravdu nevymřela. Jen se musíte naučit ty kvalitní kousky hledat. Mnohé oblečení se jen tváří jako kvalitní, ale nakonec je to jen další šunt jako to tričko poslední. Co tedy při výběru sledovat a na co klást důraz?


Zjistěte si gramáž

Co je klíčové při výběru kvalitního trička je jeho gramáž. O co se v praxi jedná? Mluvíme o hmotnosti daného textilu, která se přepočte na metr čtvereční.

Platí, že čím nižší je gramáž, tím je tričko nejen lehčí, ale také průsvitnější. Jinými slovy modely s nízkou gramáží nebrat, s vyšší hodnotou naopak ano, protože jsou nejen pevnější a teplejší, ale taky líp drží tvar.

Pánská trička s potiskem

Na materiálu záleží

Kvalitní tričko se samozřejmě vybírá i podle materiálu. V posledních letech se dostaly do popředí především přírodní látky, které jdou ruka v ruce s životním prostředí.

Pozornost se upíná hlavně na bavlnu, která je odolná, dobře prodyšná, dobře se pere i žehlí. Jen si dejte pozor na příměs elastanu, díky němuž je sice tričko elastičtější, ale už se nejedná o ryze přírodní produkt.

Elastan je totiž umělým vláknem a stojí za možností tričko natáhnout. Čím více elastanu v tričku je, tím více obepíná tělo. Nemluvíme však o nijak nepříjemném materiálu, spíše naopak – je velmi příjemný na dotek.

Mnohé kousky oblečení se vyrábí v kombinaci různých materiálů, aby se znásobily jejich pozitivní vlastnosti. Rozhodující však nejsou jenom znaky, které vykazují, ale zmiňovaná gramáž a taky váš pocit z nich.

Pánská trička v různých barvách

Velikost není všude stejná

Aby vám tričko dobře sloužilo, musí samozřejmě dokonale padnout. Proto sledujte velikosti či ještě lépe - daný kousek si změřte. Velikost totiž není všude stejná. Zpravidla se uvádí od nejmenších XS až po 5XL, ale ne vždycky uvedené písmeno odpovídá. 

V ideálním případě byste měli znát své míry a na základě nich se rozhodovat. U triček se někdy udávají míry jako šířka a výška, někdy dokonce i délka rukávu (to platí pro dětská trička).

Foto: Budchlap.cz

Ohodnoťte náš článek

Celkové hodnocení: 0 / 5. Počet hlasů: 0

  • 24. září 2021

O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálních studií na Prešovské univerzitě v Prešově. Má ráda knihy, procházky za jakéhokoli počasí, ale ze všeho nejraději má psaní. 

Rada zkouší nové věci a o své pocity a postřehy se dělí s ostatními. V redakci má na starosti testování spotřebičů. Lenka má velké zkušenosti z práce pro mobilního operátora (soda.o2.sk), kde se věnovala hodnocení telefonů. 

Více článků od tohoto autora