Křečové žíly nejsou jen estetický, ale především zdravotní problém. Co na ně pomáhá?

co je dobré na křečové žíly

Křečové žíly vnímá většina lidí především jako estetický problém. Jenže nevábně vypadající zesílené žíly na nohách jsou víc než jen estetickou vadou.

Neléčené křečové žíly mohou způsobit vícero zdravotních komplikacíDokonce mohu vést až k nebezpečnému onemocnění nazývanému trombóza. A tady už jde doslova o život. 

V tomto článku se podíváme na to, jak křečové žíly vznikají, jaké mají příznaky, ale také na to, co na křečové žíly pomáhá.

Co jsou křečové žíly a jak vznikají?

Křečové žíly, odborně nazývané varixy, jsou rozšířené žíly, které vznikají nejčastěji na povrchových žilách nohou. 

Právě dolní končetiny jsou totiž nejvíce vystavovány ortostatickému tlaku. Ať už musí snášet dlouhodobé sezení nebo naopak dlouhodobé stání, faktem je, že ani jedno ani druhé jim neprospívá.

V odborném jazyce se křečové žíly definují jako chronická žilní nedostatečnost, nebo také chronická žilní insuficience.

Vznikají v důsledku oslabení stěny cév a žil, následkem čehož se hromadí v žilách krev. Nejčastěji postihují nohy, a to kvůli ztíženému návratu krve z nohou zpět do těla.

Krev vracející se do srdce musí překonávat i zemskou gravitaci, může se hromadit a způsobovat stoupání tlaku v žilách. Při takovémto dlouhodobém působení dochází k poškození stěny cév a objevují se různé záhyby, rozšíření, ale i vystoupení žil na povrch kůže, což je viditelné pouhým okem.


Příčiny vzniku křečových žil

Vznik křečových žil většinou souvisí se zhoršenou funkcí chlopní nacházejících se v cévách. Chlopně jako takové totiž pomáhají ve zpětném proudění krve z noh do těla.

Kromě chlopní pomáhají proudění krve i svaly na nohách, které fungují jako pumpa. Při dlouhodobém sezení nebo stání tato pumpa nemusí dostatečně pracovat a ztěžuje tak odtok krve, která se hromadí v cévách, zvyšuje se tlak v žilách.

Mezi hlavní důvody vzniku křečových žil tedy můžeme zařadit:

 • narušená nebo ztížená funkce chlopní,
 • nedostatečná funkce žilní pumpy,
 • chronická žilní hypertenze,
 • porucha vyprazdňování periferních žil. 
Křečové žíly příznaky

Křečové žíly začínají nenápadně. 

Rizikové faktory podmiňující vznik křečových žil

Rizikové faktory podmiňující vznik křečových žil je možné rozdělit do dvou skupin, a to na neovlivnitelné a ovlivnitelné. Podívejme se nejdříve na neovlivnitelné.


Neovlivnitelné faktory vzniku křečových žil:

 • dědičná predispozice,
 • ženské pohlaví, 
 • těhotenství, především opakované,
 • větší výška,
 • překonaná trombóza.

Ovlivnitelné faktory vzniku křečových žil:

Tip experta

"Křečové žíly dolních končetin vznikají následkem zhoršené funkce chlopní, které se nenachází v cévách. Může jít o nedostatečnost žilní pumpy, poruchu vyprazdňování periferních žil nebo chronickou žilní hypertenzi.

Na vznik varixů může mít vliv i způsob života. Sedavá práce nebo sedavý způsob života, nedostatek pohybu, nepřiměřená svalová zátěž a dlouhodobé stání přispívají ke vzniku tohoto onemocnění. Dalším faktorem může být také nadváha a obezita, dědičnost, srdeční onemocnění, vysoký krevní tlak, ale i nevhodné oblečení, kterým je například těsné spodní prádlo. U žen mohou být problémem také vysoké podpatky.


MUDr. Peter Švarc, cévní chirurg

Začínající křečové žíly: Jak je poznáte? 

Máte podezření, že s vašimi nohami není něco v pořádku? Máte neustálý pocit těžkých nohou, trnou vám nohy, máte křeče v lýtkách nebo otoky a bolesti? 

S velkou pravděpodobností může jít o začínající křečové žíly. Pokud se tedy u vás objeví některý z výše uvedených příznaků, případně kombinace vícerých, návštěvu lékaře rozhodně neodkládejte.

Jak bolí křečové žíly? Příznaky křečových žil

Bolest křečových žil je opravdu nepříjemná. Obvykle jde o tupou bolest, která se při dlouhodobém stání ještě zvětšuje. Dokáže však pomoct chůze, protože se při ní zvyšuje práce svalové pumpy a zároveň se tak zlepšuje i odtok krve z noh do těla.

Kromě chůze je velmi účinným způsobem uvolnění od bolesti křečových žil také zdvižení noh do vyvýšené polohy

Jaké další příznaky je možné při onemocnění žil pozorovat? 

 • Bolest nohou (často zhoršující se v horkém počasí), bolest svalů a žil;
 • Zvětšující se bolest při dlouhodobém sezení nebo stání;
 • Svědění a pálení v oblasti žil;
 • Střídání pocitů horka a chladu;
 • Změny na žílách, vytváření tzv. metličkových žil;
 • Oteklé nohy;
 • Vypouklé, viditelné křečové žíly;
 • Změna pigmentace, změny na kůži holeně.
Příznaky křečových žil

Prvním příznakem křečových žil je pocit těžkých nohou a bolestivost. 

Co je dobré na křečové žíly? Léčba křečových žil

Léčba křečových žil je dlouhodobý proces, který závisí v první řadě na stádiu onemocnění a na jeho příznacích a problémech.

Jakýmsi všeobecným základem léčby křečových žil, bez ohledu na jejich stádium, je podpoření krevního oběhu.

Může jít o konzervativní postupy, které zahrnují správnou životosprávu, farmakoterapii (léčba pomocí léků) a kompresivní terapii (její záměr je redistribuce krve v nohách).

Také je možné aplikovat radikální postupy jako chirurgické odstranění křečových žil, laserová ablace nebo skleroterapie. Radikální léčbě se ale v tomto článku věnovat nebudeme, protože patří výhradně do rukou odborníků.


Kompresní punčochy k léčbě křečových žil

Nejpopulárnějším způsobem léčby křečových žil je kvalitní komprese, která nevyžaduje chirurgický zásah. Vytváří se při ní dostatečný tlak na stěny hlubokých, ale i povrchových žil nohou, čímž se zabraňuje zadržování krve. Tímto krokem je zároveň krev usměrňována směrem k srdci.

Komprese se nejčastěji vykonává za pomoci speciálních kompresních punčoch. Ty jsou dostupné ve více třídách, podle rozvoje křečových žil. V současnosti najdete na trhu množství modelů, které jsou obohaceny o různé pomocné látky, jako například mentol nebo ionty stříbra, díky čemuž mají chladivý a desinfekční účinek.

Nejlepší cestou, jak se dostat ke kompresním punčochám, je návštěva lékaře, specialisty, který vám určí příslušný typ punčoch a následně napíše lékařský předpis.

Kompresní punčochy jsou k dostání i bez lékařského předpisu, v tomto případě je ale třeba počítat s uhrazením plné ceny.  

Léčba křečových žil pomocí léků

Dalším způsobem léčby křečových žil je podávání léků, jako jsou venofarmaka nebo venotonika či venoprotektiva - tyto léky slouží k léčbě žilních onemocnění.

Mají vliv na venózní a lymfatický systém, díky čemuž vede jejich užívání ke zmenšování otoků i snižování bolesti. 

Existují i různé volně prodejné přípravky na křečové žíly, které fungují na přírodní bázi. Většinou jsou v nabídce různé masti, krémy, chladivé gely, bylinkové čaje a koupele. 

Kompresní punčochy na křečové žíly

Kompresní punčochy představují konzervativní způsob léčby křečových žil. 

Křečové žíly - domácí léčba

Na mírnější stádia křečových žil vám může pomoct i domácí léčba. Vyzkoušejte některý z následujících tipů.

Jírovec maďal na křečové žíly

Jírovec maďal obsahuje látku aescin, která je vynikající při domácí léčbě křečových žil. Z jírovce si můžete doma vyrobit například mast.

Nastrouhejte čerstvá semena (pokud máte suchá, tak je podrťte) a následně smíchejte s rozehřátým vepřovým sádlem. Chvíli povařte a odložte na tmavé místo, kde by měla stát přibližně 15 dní. Během této doby ale mast ještě třikrát převařte (po 5 dnech).

Zkusit můžete i tinkturu z jírovce. Připravíte si ji louhováním nakrájených plodů jírovce ve 40% bílém alkoholu. Louhování by mělo probíhat přibližně 3 týdny.


Hořčicový olej na křečové žíly

Hořčicový olej můžete využít jako masážní olej na nohy. Zmírňuje bolesti, stimuluje krevní oběh a má velmi dobré protizánětlivé vlastnosti.

 

Křečové žíly a jablečný ocet

Další z možností domácí léčby křečových žil je i aplikace jablečného octu na postižená místa. Jablečný ocet zlepší průtok krve a pomůže i s tlumením otoku.

NÁŠ TIP: Jablečný ocet má široké možnosti využití. Podívejte se, na co všechno ho můžete použít. 

Esenciální oleje

Pomoct při křečových žilách dokáží také esenciální oleje, které použijete jako zábal. Velmi vhodný je k tomuto účelu například heřmánkový, levandulový nebo mrkvový olej.


Zdravá strava

S léčbou křečových žil vám dokáže výrazně pomoct i úprava stravy. Zkuste do svého jídelníčku zařadit následující potraviny:

 • Zázvor - zlepšuje krevní oběh.
 • Cibule, pórek, česnek - obsahují velké množství vitamínu C, který má pozitivní vliv na žilní systém.
 • Ananas - má protizánětlivé účinky, díky čemuž je prospěšný při léčbě křečových žil.
 • Grepy, borůvky, maliny - konzumací tohoto ovoce posílíte kapilární stěny, pro efektivnější průtok krve.
Stravovanie pri kŕčových žilách

Při léčbě křečových žil dokáže pomoct i zdravá, vyvážená strava. 

Cviky na křečové žíly

Při onemocnění křečových žil má správný pohyb nesmírně důležitou roli. Dokáže totiž působit preventivně, pomáhá zabraňovat rozvoji křečových žil, ale také zmírňuje bolesti a nepříjemné pocity.


Nízkozátěžové cviky na křečové žíly

Odborníci u křečových žil doporučují nízkozátěžová cvičení. Velmi účinné jsou jednoduché výpady vpřed. Postavte se vzpřímeně a dejte nohy od sebe. Vykročte dopředu a ohněte koleno, které položte přímo nad kotník a vydržte několik sekund. Vraťte se do původní polohy a opakujte cvičení s druhou nohou.

Vyzkoušejte také nenápadné cvičení, které můžete praktikovat v podstatě kdekoliv. Postavte se rovně, pomalu se zdvihejte na špičkách a znovu se vraťte. Cvičení opakujte několikrát.

Nápomocné může být i zvedání noh, ať už v sedě nebo ve stoje.


Cyklistika s křečovými žilami

Lýtkové svaly, které při onemocnění křečových žil dostávají také pořádně zabrat, můžete procvičit jízdou na kole.


Procházka

Dopřejte si každý den procházku trvající aspoň půl hodiny, která vám pomůže zmírňovat nepříjemné bolesti. Myslete na to, že chůze je při onemocnění křečových žil mnohem lepší, než stání nebo sezení. 


Cviky na unavené nohy

V následujícím videu najdete cviky, které pomohou ulevit od bolestí noh a předcházet tak různým dalším komplikacím.

Křečové žíly v těhotenství: Příznaky, léčba, odstranění

Poměrně častým, i když nepříjemným průvodním jevem těhotenství jsou křečové žíly. Samozřejmě se to nemusí týkat každé těhotné ženy. I tady totiž do hry vstupují genetické predispozice jako věk, váha, charakter zaměstnání, ale také počet těhotenství.


Proč vznikají křečové žíly v těhotenství?

O tom, že těhotenství je nesmírně velkou zátěží na tělo ženy, není pochyb. Během několika týdnů se v těle budoucí maminky odehraje obrovské množství změn, které většinou nezůstávají bez odezvy.

Právě křečové žíly vznikají jako důsledek zvýšení prokrvení. Výrazně se zvyšuje objem krve kolující v těle, čehož následkem je zvýšení venózního tlaku, a to hlavně v pokročilejším stádiu těhotenství.

Objevují se otoky kotníků, které samy od sebe ještě neznamenají žádný závažný problém. Pokud má ale žena predispozice ke křečovým žilám, otoky mohou být znamením vzniku tohoto nepříjemného onemocnění.

Na vznik křečových žil v těhotenství může mít vliv i stále se zvyšující hmotnost a rostoucí břicho, které například během sezení může "přiškrcovat" cévy, jimiž proudí krev z noh zpět do srdce. V kombinaci se špatnou kondicí žil nebo chlopní může tento stav vést ke vzniku křečových žil v těhotenství.

Ničím neobvyklým během těhotenství nejsou dokonce ani varixy v pánevní oblasti. 

Tip experta

"Během těhotenství se křečové žíly léčí zpravidla konzervativně. Velmi účinné je nošení kompresních punčoch nebo bandážování nohou elastickým obvazem. Úlevu od otoků a bolesti přináší také polohování a podkládání nohou. Kromě toho se doporučuje užívání léků, tzv. venotonik s účinnou látkou diosmin - hesperidin.
Chirurgické zákroky na křečových žilách se během těhotenství nedělají, až po porodu. Protože se maminky potřebují starat o svá děťátka a nemohou si dovolit hospitalizaci v nemocnici ani několikaměsíční rekonvalescenci, doporučil bych zákroky jednodenní chirurgie."


MUDr. Július Muranský, MPH.


Křečové žíly v těhotenství a jejich příznaky

Příznaky křečových žil v těhotenství jsou stejné jako křečových žil u ženy, která těhotná není, nebo u muže. Prvními příznaky je tedy pocit těžkých noh, bolesti, otoky, svědění, pálení až postupné viditelné vystupující žíly na pokožce.


Léčba a odstranění křečových žil v těhotenství

Křečové žíly v těhotenství nemusí představovat závažný problém, a to především tehdy, pokud se objevily až během těhotenství a nikdy předtím jimi nastávající maminka netrpěla. V takových případech obvykle křečové žíly v krátké době po porodu samy odezní.

Někdy ale u křečových žil hrozí riziko vytváření krevních sraženin, a to obzvlášť u těhotných žen, což může být nebezpečný stav. Pokud se tedy u vás během těhotenství vyskytly křečové žíly, rozhodně není na škodu zmínit se o nich vašemu gynekologovi nebo lékaři, který zhodnotí váš stav.

Léčba křečových žil během těhotenství většinou spočívá v nošení kompresních punčoch a v režimových opatřeních, jako je pravidelný pohyb, zdravá strava a vyvarování se dlouhodobému stání a sezení.

Na zmírnění nepříjemných průvodních příznaků křečových žil můžete vyzkoušet přírodní pomoc, jako různé gely nebo masti. 

Křečové žíly v těhotenství

Křečové žíly dokáží v těhotenství potrápit nejednu budoucí maminku. 

Na závěr

Léčba křečových žil je důležitá nejen kvůli vzhledu, ale především kvůli zdraví. Neléčené křečové žíly mohou způsobovat různé zdravotní problémy a vést až k invaliditě.

Myslete na to vždy, když se rozhodnete jejich léčbu ještě na chvíli odložit.


Ohodnoťte náš článek

Celkové hodnocení: 0 / 5. Počet hlasů: 0

 • 7. září 2021

O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálních studií na Prešovské univerzitě v Prešově. Má ráda knihy, procházky za jakéhokoli počasí, ale ze všeho nejraději má psaní. 

Rada zkouší nové věci a o své pocity a postřehy se dělí s ostatními. V redakci má na starosti testování spotřebičů. Lenka má velké zkušenosti z práce pro mobilního operátora (soda.o2.sk), kde se věnovala hodnocení telefonů. 

Více článků od tohoto autora

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: