Ginkgo biloba účinky

Ginkgo Biloba patří mezi nejstarší druhy stromů na zemi. Jeho kořeny sahají 200 až 300 milionů let zpět, díky čemuž si vysloužil pojmenování žijící fosilie. 

Pochází z Číny, která je jediným místem, kde se tento strom v současnosti přirozeně vyskytuje. Díky své vysoké odolnosti vůči klimatickým změnám a přírodním vlivům ho ale můžeme čím dál tím častěji nají i v jiných koutech světa, kde se pěstuje především jako okrasný strom.

I přesto, že ginkgo je často označováno za jakýsi všelék, nejčastěji je vyhledávané kvůli svým vynikajícím účinkům na paměť. Jaké jsou ale jeho další účinky? A vůbec, funguje?

Přečtěte si naše osobní zkušenosti s přípravkem GS Ginkgo 60 PREMIUM. Přinášíme vám také vše podstatné, co byste o ginkgu měli vědět ještě předtím, než se rozhodnete ho užívat. 

Co je ginkgo a kde se vzalo? 

Ginkgo biloba - jeden z nejstarších druhů stromů se na zemi vyskytoval už v prvohorách, přičemž jeho výskyt vrcholil v období druhohor.

Období třetihor mu až tak nepřálo a kvůli masivnímu ochlazení jeho výskyt výrazně klesl. Zkameněliny tohoto stromu se objevily v Asii, Severní Americe, Evropě, ale i v Grónsku (1).

V současnosti se přirozeně vyskytuje už jen v Číně (kde je dosud posvátný) na malém území pohoří Tianmu Shan, ale je možné ho najít i v jiných krajinách světa, kde je pěstovaný především jako okrasný strom. Ginkgo biloba roste i v našich končinách, například na Slovensku ve městě Humenné, v Sudcovciach, v okrese Krupina nebo v Lučenci.

Ginkgo představuje dlouhověký strom, který se může dožít i 1000 a více let. Podle vědců z University of North Texas tajemství jeho dlouhověkosti spočívá v tom, že ginkgo nemá předem určený program stárnutí a během celého svého života si zachovává zdravý obranný systém.

Stromy ginkgo dokáží produkovat obranné chemikálie, antioxidanty, rostlinné hormony a antimikrobiální látky, které bojují proti suchu, vlivu patogenů a různých negativních faktorů životního prostředí (2).

Ginkgo bylo dokonce prvním stromem v Nagasaki a Hirošimě, kterému po atomových útocích začaly růst listy. Díky tomu je od té doby považován za symbol naděje. 

Vzhledem ke své opravdu dávné historii se ginkgo začalo pro léčivé účinky používat poměrně pozdě, v 90. letech minulého století.

Jak vypadá ginkgo?

Ginkgo má velmi specifický vzhled a je prakticky nemožné splést si ho s nějakým jiným stromem. A podle čeho ho můžeme poznat? 

Tento urostlý strom dorůstá do výšky kolem 39 metrů. Má kuželovitou korunu, kterou tvoří větve tvořící ostrý úhel. Kůra má hnědošedou až tmavě hnědou barvu a je síťovitě popraskaná.

Listy ginkga mají vějířovitý tvar a rostou na dlouhých výhoncích. Jejich barva se mění v závislosti na právě probíhajícím ročním období. Na jaře jsou světle zelené, v létě postupně tmavnou a na podzim žloutnou. I když se v souvislosti s ginkgem obvykle mluví o listech, nejde o listy v pravém slova smyslu, ale spíš o specifický tvar jehličí.

Ginkgo biloba listy

Listy ginkga mají vějířovitý tvar. 

Ginkgo patří mezi dvojdomé rostliny. Samčí stromy na jaře kvetou a samičí stromy zase na podzim vytvářejí žlutohnědé plody, které se svou velikostí a tvarem podobají třešním. Uvnitř nich se také nachází pecka.

Plody jsou považovány za jedlé, a to i přes jejich výrazný zápach po dozrání. Obvykle se namáčí ve slané vodě a následně smaží. Takovou delikatesu běžně dostanete na čínských nebo japonských trzích.

Ginkgo biloba plody

Plody ginkga připomínají svou velikostí a tvarem třešně. 

Jaké účinné látky obsahuje ginkgo dvojlaločné?

Ginkgo biloba je strom doslova nabitý množstvím účinných látek. Obsahuje až kolem 60 důležitých složek. K těm nejvýznamnějším patří:

 • Ginkgolidy - Pod tímto označením se skrývají specifické látky, které jsou typické jen pro ginkgo dvojlaločné, jako například ginkgolid nebo ginkgetin. 
 • Flavonoidy (amentoflavon, kamferol, kvercetin, ginkgetin, sekvoiaflavon, bilobetin)  - představují rostlinné pigmenty, které v říši rostlin plní různé funkce. Mají na svědomí zbarvení ovoce, zeleniny a květů. Ochraňují rostliny před býložravci, ale i před ultrafialovým zářením.
 • Mastné a organické kyseliny - Pro lidský organizmus nedocenitelné. 
 • Minerály a vitamíny - Z vitamínů má v ginkgu svoje zastoupení A, B i C. Ginkgo také obsahuje minerály hořčík, draslík, fosfor a vápník.
 • Další látky - Ginkgo dále obsahuje bílkoviny, lipidy, škrob a antokyan. 

Z hlediska léčivých účinků mají největší význam především listy a plody ginkga.

V listech ginkga se nachází fenoly, flavonoidy a gyngkolidy.

Plody ginkga obsahují ginkolidy, vitamíny, minerály, škrob, lipidy i mastné kyseliny. 

Ginkgo a jeho nejznámější účinky

Ginkgo a jeho účinky zná velmi dobře nejeden student. Ginkgo je totiž ta nejznámější rostlina pro paměť, jejíž extrakt je možné najít v mnoha výživových doplňcích určených k podpoře soustředění, koncentrace a zapamatování si.

Kromě tohoto účinku se však ginkgo biloba může pochlubit i dalšími pozitivními vlivy na zdraví.

 • Podpora paměti, soustředění a vitality

Ginkgo podporuje nervový systém i mentální zdraví.

Zlepšuje činnost mozkových buněk, podporuje paměť a zlepšuje její výkonnost, má pozitivní vliv na schopnost soustředění a učení se.

Kromě studentů je velmi často doporučováno i seniorům, protože pomáhá podporovat psychickou svěžest a dodává vitalitu. Využívá se i jako podpůrný prostředek při léčbě Alzheimerovy choroby.

 • Podpora kardiovaskulárního systému

Ginkgo zlepšuje stav krevních kapilár a cév, díky čemuž může sloužit i jako prevence před mozkovou příhodou nebo infarktem.

Ginkgo má pozitivní vliv i na prokrvení končetin, pomáhá se studenýma nohama i rukama, ale i při pocitu tzv. těžkých nohou. 

 • Zvýšení libida

Ginkgo je možné označit i za velmi účinné afrodiziakum. Na tomto jeho účinku se podílí látky jako noradrenalin, acetylcholin nebo dopamin, jejichž tvorbu ginkgo podporuje.

Zvýšením množství těchto látek v těle se zvyšuje i sexuální touha a vzrušení. Pravidelné užívání ginkga tak může pomoct i při poruchách potence a erekce u mužů.

 • Detoxikační a antioxidační účinky

Ginkgo má antioxidační účinky, chrání tedy buňky před působením volných radikálů.

Kromě toho také dokáže posloužit jako nástroj k detoxikaci a očistě těla. Obzvlášť účinný je při očistě jater a ledvin.(3).

účinky ginkgo biloba

Může mít užívání ginkga vedlejší účinky? Pro koho není vhodné? 

Ginkgo biloba je sice účinná látka pocházející z přírody, ale i přesto není vhodná pro každého. Dokonce může být v některých případech nebezpečná a ohrozit život.

 • Pozor při problémech se srážlivostí krve

Obzvlášť opatrné by měly být osoby s poruchami srážlivosti krve, jako i osoby se zvýšenou krvácivostí. Ty by ginkgo neměly užívat.

Ginkgo obsahuje látku ginkgolid, která je blokátorem faktoru aktivujícího krevní destičky. I proto se ginkgo nedoporučuje kombinovat s antitrombotiky a s antikoagulanty - léky, které zpomalují srážení krve. V případě úrazu či krvácení by mohl být ohrožen život člověka.

 • Na pozoru by měli být i lidé s epilepsií 

Pokud trpíte epilepsií, užívání ginkga je potřeba předem konzultovat s lékařem.

 • Ginkgu by se měly vyhýbat i těhotné ženy

Gingko by neměly užívat ani těhotné ženy. Užívání by totiž mohlo způsobit prodloužení doby krvácení po porodu.

 • Možné alergické reakce

Tak, jako u jiných výživových doplňků na přírodní bázi, i u ginkga hrozí možné alergické reakce z důvodu přecitlivělosti na některou složku. Objevit se může zčervenání, svědění, otok a v závažnějších případech i problémy s dýcháním.

Ginkgo biloba a jeho formy: Která je nejlepší?

Na současném trhu najdete ginkgo v různé podobě - čaj, kapky, tinktury, tablety i kapsle. Která forma je ta nejlepší?

 • Ginkgo biloba čaj

Ginkgo je velmi častou součástí různých čajových směsí určených ke snížení únavy nebo k podpoře vitality, ale je možné ho dostat i bez jiných přidaných látek, tedy jen čisté ginkgo.

Účinky čaje z ginkga můžeme pozorovat po dlouhodobější pravidelné konzumaci.

 • Kapky a různé tinktury s obsahem ginkga

Na trhnu najdeme i bylinné kapky či tinktury obsahující ginkgo, které nejčastěji vznikají lihovým výluhem sušených listů. Obsah lihu, resp. alkoholu však nemusí vyhovovat každému. 

 • Tablety a kapsle s obsahem ginkga

Tablety a kapsle s obsahem ginkga představují nejjednodušší a zároveň i nejčastěji vyhledávanou formu ginkga.

Zpravidla nabízí velmi dobrou dávku ginkga, jednoduché užívání a další zdraví prospěšné látky navíc.

Přečtěte si naše zkušenosti s ginkgem v následující recenzi přípravku GS Ginkgo 60 PREMIUM


Recenze a zkušenosti: GS Ginkgo 60 PREMIUM

Recenze a zkušenosti: GS Ginkgo 60 PREMIUM

O produktu

Výživový doplněk GS Ginkgo 60 PREMIUM je přípravek na přírodní bází, podporující paměť, soustředění, ale i prokrvení těla.

Zatímco některé přípravky s obsahem ginkga se skládají jen ze samotného ginkga, výživový doplněk od společnosti GS obsahuje i jiné látky - hloh obecný, hořčík a gotu kola. Tato kombinace ještě víc podporuje účinky ginkga.

Přípravek GS Ginkgo 60 PREMIUM je vhodný jednak pro studenty, kteří potřebují "nakopnout" do učení a pomoct se soustředěním. Dále jsou to senioři, jimž užívání ginkga může přinést vitalitu a podpořit paměť. Stejně tak může ginkgo pomoct i lidem s Alzheimerovou chorobou.

Pokud vás trápí věčně studené ruce a nohy, ginkgo může být hodnou volbou i pro vás.

Jaké účinky přípravku GS Ginkgo 60 PREMIUM uvádí výrobce?

 • Podpora krátkodobé a dlouhodobé paměti
 • Podpora soustředění
 • Podpora psychické a duševní výkonnosti
 • Pomoc při pocitu studených nohou a rukou
GS Ginkgo 60 PREMIUM balení

Zvýhodněné balení s 50 % navíc. 

GS Ginkgo 60 PREMIUM účinky

Přípravek podporuje paměť, soustředění a prokrvení. 

  Složení GS Ginkgo 60 Premium 

Výživový doplněk GS Ginkgo 60 Premium tvoří 4 účinné látky - extrakt z mladých lístků ginkgo biloba, hloh obecný, gotu kola (neboli pupečník asijský) a minerál hořčík.

Extrakt z mladých lístků ginkgo biloby (60 mg v jedné tabletě)

V jedné tabletě GS Ginkgo 60 Premium se nachází 60 mg standardizovaného extraktu z mladých lístků ginkga. Ten se získává speciální technologií, která zaručuje vysoké množství účinných látek v tabletě. 

K účinkům ginkga patří zlepšení paměti, soustředění a schopnosti učit se. Podporuje také krevní oběh a chrání buňky před působením volných radikálů.

Hloh obecný (20 mg v jedné tabletě)

Hloh obecný je bohatý na různé cenné látky. Obsahuje flavonoidy, třísloviny, saponiny, aminopuriny a vitamíny B a C. Svým složením příznivě ovlivňuje krevní oběh, podporuje imunitu, dokáže si poradit s nespavostí a stresem, zmírňuje také menstruační bolesti nebo příznaky klimakteria. 

Gotu kola (20 mg v jedné tabletě)

Velmi silný, účinný antioxidant, který má protizánětlivé, antibakteriální a antivirové vlastnosti. Je považován za symbol dlouhověkosti.

Detoxikuje tělo, působí proti zánětům, urychluje hojení ran. Má příznivý vliv na stav pokožky i vlasů.

Hořčík (150 mg v jedné tabletě)

Magnézium neboli hořčík se v lidském těle podílí na mnoha procesech. Působí na nervovou soustavu, pomáhá redukovat stres, nervozitu a bolesti hlavy. 

Uvolňuje svalové stahy, snižuje krevní tlak, ale i inzulinovou resistenci.

složení GS Ginkgo 60 PREMIUM

Kromě ginkga přípravek obsahuje další tři účinné složky. 

GS Ginkgo 60 PREMIUM složení

Složení tvoří ginkgo biloba, gotu kola, hloh obecný a hořčík. 

  GS Ginkgo 60 PREMIUM: Pro koho není vhodný? + Dávkování

Přípravek je dostupný ve formě menších tmavě červených tablet, které se vzhledem ke své velikosti pohodlně polykají. Denně se užívá jedna tableta, ideálně současně s jídlem.

Pro koho není GS Ginkgo 60 PREMIUM vhodné?

 • Děti
 • Těhotné a kojící ženy
 • Lidi s alergií na některou složku
 • Osoby s problémy se srážlivostí krve
 • Osoby s epilepsií

Může mít užívání Ginkga 60 PREMIUM nějaké vedlejší účinky?

Užívání Ginkga může způsobit vícero vedlejších účinků, o nichž jsme se zmínili už výše - od různých alergických reakcí až po vážné problémy v případě špatné srážlivosti krve.

GS Ginkgo 60 PREMIUM dávkování

Doporučená denní dávka je jedna tableta. 

GS Ginkgo 60 PREMIUM velikost tablet

Tablety jsou menší a snadno se polykají. 

  Cena

Balení 40 + 20 tablet (50 % navíc) se aktuálně prodává za sumu 250 Kč. 

Zakoupit si ale můžete i cenově výhodnější balení s obsahem 60 + 30 tablet za 360 Kč.  

GS Ginkgo 60 PREMIUM tablety

Přípravek není vhodný pro děti, těhotné a kojící ženy, osoby s problémy se srážlivostí krve a osoby s epilepsií. 

Výhody a nevýhody přípravku GS Ginkgo 60 PREMIUM

Výhody

 • kromě ginkga obsahuje i hloh, hořčík a gotu kola 
 • podpora krátkodobé i dlouhodobé paměti
 • podporuje soustředění
 • pomoc při pocitu studených nohou a rukou
 • obzvlášť vhodný pro seniory
 • přijatelná cena

Nevýhody

 • možné vedlejší účinky
GS Ginkgo 60 PREMIUM recenze

 Celkové hodnocení přípravku GS Ginkgo 60 PREMIUM

Výživový doplněk GS Ginkgo 60 PREMIUM pro zlepšení paměti ocení během náročného období zkoušek každý student, ale například i senior pro zachování mentální svěžesti.

Plusem tohoto doplňku je unikátní složení, které kromě ginkga obsahuje i další tři zdraví prospěšné látky, které vhodně doplňují celkové složení.

Pravidelné užívání doplňku podporuje soustředění, krátkodobou i dlouhodobou paměť, zlepšuje duševní i psychickou výkonnost a pomáhá i při pocitu studených rukou a nohou. 

I přes příznivé účinky a přírodní charakter je potřeba být při užívání ginkga opatrní.

Pokud jde o zdravého jedince bez jakýchkoliv zdravotních komplikací, ginkgo mu nemá jak uškodit. Pozor by si měli dát lidé s nějakým zdravotním problémem, obzvlášť s poruchami srážlivosti krve nebo s epilepsií, kteří by ginkgo neměli užívat.

Opatrnost není na škodu ani v případě, že užíváte nějaké léky, které by mohly mít s ginkgem nějakou kontraindikaci. Vždy je proto vhodné poradit se o užívání výživového doplňku napřed s lékařem.


Ohodnoťte náš článek

Celkové hodnocení: 0 / 5. Počet hlasů: 0

 • 11. května 2021

O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálních studií na Prešovské univerzitě v Prešově. Má ráda knihy, procházky za jakéhokoli počasí, ale ze všeho nejraději má psaní. 

Rada zkouší nové věci a o své pocity a postřehy se dělí s ostatními. V redakci má na starosti testování spotřebičů. Lenka má velké zkušenosti z práce pro mobilního operátora (soda.o2.sk), kde se věnovala hodnocení telefonů. 

Více článků od tohoto autora

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: