Respirátor FFP2 jako účinnější ochrana proti COVID-19. Kde ho koupit?

Kde koupit respirátor

Zavedení povinného nošení respirátorů ve více evropských zemích vedlo ke zvýšení poptávky po této ochranné pomůcce i u nás. I když naše vláda zatím nošení respirátorů jen doporučuje, není jasné, kdy po vzoru ostatních evropských zemí se může stát nošení respirátoru povinné i u nás.

I proto mnoho lidí, ať už kvůli obavám ze samotného koronaviru a jeho nových mutací, nebo ze strachu z náhlého zavedení povinnosti nošení respirátoru ze dne na den, začalo s jejich skupováním. 

Pokud si i vy chcete obstarat respirátor kvůli vyšší ochraně nebo zkrátka chcete být připraveni, poradíme vám, kde tuto pomůcku i přes zvýšený zájem v současnosti seženete.

Kde můžeme respirátor koupit? 

Po tom, co známý obchodní řetězec způsobil respirátory v akci doslova hotové šílenství, v těchto dnech byste je tam jen marně hledali. Nakoupit je však můžete online, bezpečně a z pohodlí domova, od ověřených prodejců, kteří nabízí široký sortiment ochranných pomůcek.

Vybírat můžete z více druhů respirátorů, ale v nabídce najdete i ochranné roušky ve více barevných provedeních. Pokud se rozhodnete pro respirátor, k dispozici jsou respirátory typu FFP2 a respirátory typu FFP3. (Na trhu jsou k dostání i respirátory typu FFP1, ty ale na rozdíl od respirátoru FFP2 a FFP3 nejsou považovány za dostatečnou ochranu před nebezpečnými viry.)

Jaké jsou ceny respirátorů?

Prodejce nabízí zvýhodněné balení respirátorů - po 5, 10, 50 a 100 kusech, ale zakoupit si u něj můžete i jeden kus respirátoru. Ceny respirátorů jsou přijatelné a dostupné.

Respirátory typu FFP2 (různá balení)

Respirátory typu FFP3 (různá balení)

Proč je respirátor lepší než rouška?

Od propuknutí pandemie u nás uplynulo 11 měsíců. Dlouhých 11 měsíců, během nichž se rouška stala naším dennodenním společníkem.

I když rouška jako taková už od samého začátku nebyla považovaná za 100% ochranu před nakažením se koronavirem, byla vnímána jako ochrana okolí. I proto jste nejedenkrát určitě zaslechli "Moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě".

Ochranná rouška zadržuje vykašlané či vykýchnuté kapičky infekce a brání jejich přenosu, tedy chrání okolí před nemocemi. Bohužel není úplně nepropustná a virus se přes roušku i tak může dostat k člověku. Podstatným problémem roušek je také fakt, že k tváři nepřilnou úplně a okolní vzduch tak může proniknout do dýchacích cest.

Když už se rozhodnete pro roušku, Světová zdravotnická organizace doporučuje nosit roušky, které mají aspoň tři vrstvy. Pokud máte k dispozici látkové roušky, chránit byste se měli až dvěma současně. 

nošení roušky

Rouška není 100% nepropustná. Problémem tak může být neúplné přiléhání k tváři.

Respirátor jako účinnější ochrana v boji proti COVID-19

Oproti rouškám stojí respirátory, o nichž se jako o účinnější ochraně začalo masivně mluvit především až po objevení se nových mutací viru COVID-19. Důvodem je jednak skutečnost, že dodnes není zřejmé, zda klasická rouška dokáže nebo nedokáže dostatečně ochránit před agresivnějšími mutacemi koronaviru, ale také fakt, že prodej respirátorů byl u nás v začátcích pandemie zakázaný (povolený jen výjimkám).

Zákaz vyplýval z kategorizace respirátorů jako ochranných pomůcek rizikové kategorie III, které slouží k ochraně dýchacích cest před zdraví nebezpečnými směsmi a látkami. Výjimku však měli zdravotníci a podnikatelé, kteří respirátory potřebovali k ochraně svých zaměstnanců. (1).

Později však z důvodu zlepšující se pandemické situace vláda přistoupila k částečnému uvolnění zákazu prodeje a povolila prodej respirátorů bez vydechovacího ventilu.

A proč představuje respirátor účinnější ochranu než rouška?

V první řadě proto, že respirátor lépe přiléhá k tváři a vytváří jakoby těsnění. Filtruje nejen odtok, ale i přítok vzduchu a zabraňuje pronikání škodlivých látek do dýchacího systému. Chrání tedy nositele respirátoru, ale i okolní lidi. (2).

To však platí jen o respirátorech, které nemají ventil. Respirátory s ventily totiž filtrují jen přicházející vzduch, ne odcházející. Pokud je tedy nositel respirátoru nakažený, kapičky viru se přes ventil mohou dostat do okolí a nakazit další lidi.

Respirátor je proto třeba vybírat opravdu důkladně. A s jakými typy respirátorů se můžeme na našem trhu setkat?

respirátor bez ventilu je lepší
Respirátor s ventilem není vhodný jako ochrana proti COVID-19

Jako ochrana před onemocněním COVID-19 se doporučuje používání respirátoru bez ventilu.

Typy respirátorů podle ochrany

Podle stupně ochrany respirátoru rozlišujeme tři třídy, a to FFP1, FFP2 a FFP3.

Respirátory typu FFP1 nejsou vhodné na ochranu před viry, ale mají využití ve stavebnictví a podobných odvětvích. Chrání totiž před prachovými částicemi a jiným stavebním materiálem. Zachycují 80 % částic o velikosti 0,6 μm.

Na ochranu před onemocněním COVID-19 se tak doporučuje použít respirátor typu FFP2 nebo FFP3.

Jaký je rozdíl mezi respirátorem FFP2 a respirátorem FFP3? Který je lepší?

FFP2 respirátory

Respirátory typu FFP2 slouží k ochraně před organickými a anorganickými částicemi a zároveň jsou doporučeny také k ochraně proti koronaviru. Jsou schopné zachytit až 94 % částic o velikosti 0,6 μm. 

Zatímco u nás se setkáte s označením FFP2, americká norma používá označení N95 a čínská KN95 (3).


FFP3 respirátory

Respirátory typu FFP3 dokáží ochránit před viry, bakteriemi, plísněmi, vodními aerosoly a radioaktivními a jedovatými částicemi. Zachytí minimálně 99 % částic o velikosti 0,6 μm, z čehož vyplývá, že poskytují nejvyšší možnou ochranu.

Ekvivalentem této ochranné třídy je v USA označení N100 a v Číně KN100.

NÁŠ TIP: Věděli jste, že i osoba pozitivně testovaná na COVID-19 může opustit izolaci z důvodu nákupu pro zabezpečení základních životních potřeb? Musí mít však respirátor typu FFP2 (4).


Jak správně nosit respirátor?

Nesmírně důležité je také správné nasazení a nošení této ochranné pomůcky. Aby respirátor poskytoval co nejvyšší ochranu, musí dokonale přiléhat k tvářiNosní svorku je proto potřeba přizpůsobit tak, aby těsně přiléhala.

U mužů může být překážkou plnovous, kvůli kterému respirátor nebude přiléhat, resp. budou mezi ním a tváří mezery, přes které se může dostat do dýchacích cest virus. Respirátor nejlépe sedí na hladké tváři.

Také je důležité vědět, že klasický respirátor není určený k ochraně dětí, protože by jim také neseděl na obličeji.

Při nasazování respirátoru mějte vždy čisté ruce.

Jak správně nosit respirátor

Respirátor musí k tváři co nejvíc přiléhat.  

Na závěr

Nezapomeňte, že k ochraně před koronavirem neslouží jen rouška či respirátor, ale i odstup a pravidelné umývání rukou a jejich desinfekce. Protože jen tak to můžeme společně zvládnout.


Ohodnoťte náš článek

Celkové hodnocení: 0 / 5. Počet hlasů: 0

  • 7. března 2021

O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálních studií na Prešovské univerzitě v Prešově. Má ráda knihy, procházky za jakéhokoli počasí, ale ze všeho nejraději má psaní. 

Rada zkouší nové věci a o své pocity a postřehy se dělí s ostatními. V redakci má na starosti testování spotřebičů. Lenka má velké zkušenosti z práce pro mobilního operátora (soda.o2.sk), kde se věnovala hodnocení telefonů. 

Více článků od tohoto autora

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: