Respirátor FFP2 jako účinnější ochrana proti COVID-19. Kde ho koupit?
Zavedení povinného nošení respirátorů ve více evropských zemích vedlo ke zvýšení poptávky po této ochranné pomůcce i u nás. I když naše vláda zatím nošení respirátorů jen doporučuje, není jasné, kdy po vzoru ostatních evropských zemí se může stát nošení respirátoru povinné i u nás.
I proto mnoho lidí, ať už kvůli obavám ze samotného koronaviru a jeho nových mutací, nebo ze strachu z náhlého zavedení povinnosti nošení respirátoru ze dne na den, začalo s jejich skupováním.
Pokud si i vy chcete obstarat respirátor kvůli vyšší ochraně nebo zkrátka chcete být připraveni, poradíme vám, kde tuto pomůcku i přes zvýšený zájem v současnosti seženete.
Kde můžeme respirátor koupit?
Po tom, co známý obchodní řetězec způsobil respirátory v akci doslova hotové šílenství, v těchto dnech byste je tam jen marně hledali. Nakoupit je však můžete online, bezpečně a z pohodlí domova, od ověřených prodejců, kteří nabízí široký sortiment ochranných pomůcek.
Vybírat můžete z více druhů respirátorů, ale v nabídce najdete i ochranné roušky ve více barevných provedeních. Pokud se rozhodnete pro respirátor, k dispozici jsou respirátory typu FFP2 a respirátory typu FFP3. (Na trhu jsou k dostání i respirátory typu FFP1, ty ale na rozdíl od respirátoru FFP2 a FFP3 nejsou považovány za dostatečnou ochranu před nebezpečnými viry.)
Jaké jsou ceny respirátorů?
Prodejce nabízí zvýhodněné balení respirátorů - po 5, 10, 50 a 100 kusech, ale zakoupit si u něj můžete i jeden kus respirátoru. Ceny respirátorů jsou přijatelné a dostupné.
Respirátory typu FFP2 (různá balení)
Cena od 15 Kč
Cena od 69 Kč
Cena od 145 Kč
Respirátory typu FFP3 (různá balení)
Cena od 89 Kč
Cena od 439 Kč
Cena od 56,99 €
Proč je respirátor lepší než rouška?
Od propuknutí pandemie u nás uplynulo 11 měsíců. Dlouhých 11 měsíců, během nichž se rouška stala naším dennodenním společníkem.
I když rouška jako taková už od samého začátku nebyla považovaná za 100% ochranu před nakažením se koronavirem, byla vnímána jako ochrana okolí. I proto jste nejedenkrát určitě zaslechli "Moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě".
Ochranná rouška zadržuje vykašlané či vykýchnuté kapičky infekce a brání jejich přenosu, tedy chrání okolí před nemocemi. Bohužel není úplně nepropustná a virus se přes roušku i tak může dostat k člověku. Podstatným problémem roušek je také fakt, že k tváři nepřilnou úplně a okolní vzduch tak může proniknout do dýchacích cest.
Když už se rozhodnete pro roušku, Světová zdravotnická organizace doporučuje nosit roušky, které mají aspoň tři vrstvy. Pokud máte k dispozici látkové roušky, chránit byste se měli až dvěma současně.
Respirátor jako účinnější ochrana v boji proti COVID-19
Oproti rouškám stojí respirátory, o nichž se jako o účinnější ochraně začalo masivně mluvit především až po objevení se nových mutací viru COVID-19. Důvodem je jednak skutečnost, že dodnes není zřejmé, zda klasická rouška dokáže nebo nedokáže dostatečně ochránit před agresivnějšími mutacemi koronaviru, ale také fakt, že prodej respirátorů byl u nás v začátcích pandemie zakázaný (povolený jen výjimkám).
Zákaz vyplýval z kategorizace respirátorů jako ochranných pomůcek rizikové kategorie III, které slouží k ochraně dýchacích cest před zdraví nebezpečnými směsmi a látkami. Výjimku však měli zdravotníci a podnikatelé, kteří respirátory potřebovali k ochraně svých zaměstnanců. (1).
Později však z důvodu zlepšující se pandemické situace vláda přistoupila k částečnému uvolnění zákazu prodeje a povolila prodej respirátorů bez vydechovacího ventilu.
A proč představuje respirátor účinnější ochranu než rouška?
V první řadě proto, že respirátor lépe přiléhá k tváři a vytváří jakoby těsnění. Filtruje nejen odtok, ale i přítok vzduchu a zabraňuje pronikání škodlivých látek do dýchacího systému. Chrání tedy nositele respirátoru, ale i okolní lidi. (2).
To však platí jen o respirátorech, které nemají ventil. Respirátory s ventily totiž filtrují jen přicházející vzduch, ne odcházející. Pokud je tedy nositel respirátoru nakažený, kapičky viru se přes ventil mohou dostat do okolí a nakazit další lidi.
Respirátor je proto třeba vybírat opravdu důkladně. A s jakými typy respirátorů se můžeme na našem trhu setkat?
Jako ochrana před onemocněním COVID-19 se doporučuje používání respirátoru bez ventilu.
Typy respirátorů podle ochrany
Podle stupně ochrany respirátoru rozlišujeme tři třídy, a to FFP1, FFP2 a FFP3.
Respirátory typu FFP1 nejsou vhodné na ochranu před viry, ale mají využití ve stavebnictví a podobných odvětvích. Chrání totiž před prachovými částicemi a jiným stavebním materiálem. Zachycují 80 % částic o velikosti 0,6 μm.
Na ochranu před onemocněním COVID-19 se tak doporučuje použít respirátor typu FFP2 nebo FFP3.
Jaký je rozdíl mezi respirátorem FFP2 a respirátorem FFP3? Který je lepší?
FFP2 respirátory
Respirátory typu FFP2 slouží k ochraně před organickými a anorganickými částicemi a zároveň jsou doporučeny také k ochraně proti koronaviru. Jsou schopné zachytit až 94 % částic o velikosti 0,6 μm.
Zatímco u nás se setkáte s označením FFP2, americká norma používá označení N95 a čínská KN95 (3).
FFP3 respirátory
Respirátory typu FFP3 dokáží ochránit před viry, bakteriemi, plísněmi, vodními aerosoly a radioaktivními a jedovatými částicemi. Zachytí minimálně 99 % částic o velikosti 0,6 μm, z čehož vyplývá, že poskytují nejvyšší možnou ochranu.
Ekvivalentem této ochranné třídy je v USA označení N100 a v Číně KN100.
NÁŠ TIP: Věděli jste, že i osoba pozitivně testovaná na COVID-19 může opustit izolaci z důvodu nákupu pro zabezpečení základních životních potřeb? Musí mít však respirátor typu FFP2 (4).
Jak správně nosit respirátor?
Nesmírně důležité je také správné nasazení a nošení této ochranné pomůcky. Aby respirátor poskytoval co nejvyšší ochranu, musí dokonale přiléhat k tváři. Nosní svorku je proto potřeba přizpůsobit tak, aby těsně přiléhala.
U mužů může být překážkou plnovous, kvůli kterému respirátor nebude přiléhat, resp. budou mezi ním a tváří mezery, přes které se může dostat do dýchacích cest virus. Respirátor nejlépe sedí na hladké tváři.
Také je důležité vědět, že klasický respirátor není určený k ochraně dětí, protože by jim také neseděl na obličeji.
Při nasazování respirátoru mějte vždy čisté ruce.
Na závěr
Nezapomeňte, že k ochraně před koronavirem neslouží jen rouška či respirátor, ale i odstup a pravidelné umývání rukou a jejich desinfekce. Protože jen tak to můžeme společně zvládnout.