Kvalitní sedací vak: Pomůžeme vám ho najít a vybrat

Jak si vybrat sedací vak

Sedací vak představuje nejen moderní bytový doplněk, ale i synonymum pohodlného sezení. Víte, podle čeho vybrat sedací vak tak, aby vám dělal radost dlouhé roky? Poradíme, jak na to a zároveň vás také naučíme, jak si můžete sedací vak ušít svépomocí.

Proč si koupit sedací vak?

Sedací vaky jsou vyrobeny tak, aby se při sezení ergonomicky přizpůsobily tvaru těla a poskytly tak maximální možný pocit pohodlí. V porovnání s jiným nábytkem určeným k sezení tak sedací vaky poskytují durh sezení, při němž se vyvíjen minimální tlak na páteř.

Sedací vaky se vyrábí v různých tvarech, velikostech, materiálových provedeních a designech, díky čemuž je snadné je sladit s jakýmkoliv druhem interiéru.

Výhody sedacích vaků

Sedací vaky mají v porovnání se židlemi a jiným nábytkem na sezení mnoho výhod. Není proto žádným překvapením, že se těší rostoucí popularitě. Mezi jejich hlavní výhody patří:

 • pohodlné sezení,
 • multifunkční využití,
 • nízká hmotnost
 • snadná manipulace
 • nízká cena.

Zdravotní benefity sedacího vaku

Možná byste to ani na první pohled neřekli, ale sedací vaky jsou doporučovány lékaři, fyzioterapeuty i odborníky na zdravý životní styl. Tento pohodlný druh sezení totiž nevyvíjí nadměrný tlak na páteř a klouby, ale naopak, přináší jim uvolnění. Sedací vak tak může být ideální pomůckou, pokud:

 • vás trápí bolesti zad a pohybového aparátu,
 • máte problém s nesprávným držením těla,
 • trápí vás tenzní nemoci hlavy,
 • potřebujete zrelaxovat tělo i mysl.

Relax na sedacím vaku ocení i těhotné, autistické děti nebo nemocná zvířata.

Výhody sedacích vaků

Druhy sedacích vaků

Známe vícero druhů sedacích vaků. Úplně základním rozdělením je dělení podle jejich využití - v interiéru nebo exteriéru - a podle toho, zda jde o sedací vaky určené pro děti nebo dospělé.

Jedno z nejznámějších rozdělení sedacích vaků představuje rozdělení podle tvaru, a to na vaky tvarovatelné - sem patří polštáře a míče, a na sedací vaky, jejichž tvar není možné příliš měnit - jako křesla, hrušky či taburetky.

Tvarovatelné sedací vaky - polštáře, míče

Jak vybrat kvalitní sedací vak

Jde o sedací vaky, které se dají plně tvarovat a přizpůsobit tělu. Často bývají sešité ze dvou kusů látky tak, že na pohled opravdu vypadají jako polštář. Většinou jde o velké sedací vaky, na které se vejdou i dva lidé. V interiéru vyžadují dostatek prostoru.

Díky své velikosti mohou sloužit i na spaní (vhodné v kombinaci s prášky na spaní přírodního složení).

Okrouhlé sedací vaky ve tvaru míče se dají snadno vytvarovat do formy "hvězda", která poskytne bezpečné útočiště. Podobně, jako sedací vaky ve tvaru polštáře, vyžadují dostatečný prostor. Nabízí však menší prostor na sezení a nejsou vhodné na spaní.

Sedací vaky ve tvaru míče představují jeden z nejoblíbenějších sedacích vaků pro děti.

Pevné sedací vaky

pevné sedací vaky křesla

Do této skupiny patří vaky, které neumožňují příliš měnit svůj tvar, jsou to například křesla nebo sedací vaky ve tvaru hrušky nebo oblíbené taburetky. 

Tyto typy sedacích vaků jsou zpravidla nenáročné na prostor.

Jaký sedací vak koupit – podle čeho vybrat nejlepší sedací vak

Před koupí sedacího vaku byste se měli zamyslet hlavně nad tím, kde, jak často a k jakému účelu ho budete používat. Jiný sedací vak se hodí jako dekorace k občasnému použití, jiný ke každodennímu používání. Velkou roli hraje i fakt, zda ho budou používat děti nebo zda máte doma zvířata.

To všechno má vliv na nároky na materiál, velikost, tvar a kvalitu zpracování sedacího vaku.


Náplň sedacího vaku

Typ výplně sedacího vaku ovlivňuje pohodlnost sezení. Nejdelší životnost mají náplně z EPS. Nejčastěji se jako výplň sedacích vaků používají:

 • EPS kuličky - lehké, nadýchané a zdravotně nezávadné,
 • polystyrenová drť - rychle sesedá, udržuje prachové částečky,
 • přírodní výplň - pohankové nebo špaldové slupky,
 • vzduch – nafukovací sedací vaky, nafukují se bez pumpičky.

Každému může vyhovovat jiné množství výplně, proto by měl být sedací vak vybaven plnícím otvorem. Nejčastěji jde o zapínání na zip.


Materiál sedacího vaku vybírejte podle plánovaného využití

Potahy sedacích vaků se vyrábí z různých druhů materiálů. Nejčastěji jde o následující materiály:

 • nylon,
 • bavlna
 • manšestr,
 • polyester,
 • kortexin,
 • eko kůže,
 • plyš,
 • pravá kůže.

Každý materiál má jiné vlastnosti a proto látku na sedacím vaku vždy vybírejte podle toho, jak plánujete sedací vak využívat.

Sedací vak do dětského pokoje

Jak vybrat tulivak do dětského pokoje

Původním účelem prvních sedacích vaků bylo právě jejich využití do dětských pokojů. Právě proto nemají sedací vaky žádné ostré části a hrany.

Dětské sedací vaky jsou v porovnání s těmi určenými pro dospělé menší a mají veselejší design. Do dětského pokoje vybírejte sedací vak z materiálu nenáročného na údržbu, ideálně i se snímatelným potahem. Ideální jsou sedací vaky z nylonu a eko kůže. Výplň dětského sedacího vaku by měla být z odolných EPS kuliček nebo přírodní.

Sedací vaky určené do dětského pokoje jsou vyráběny v pestrém designu, díky čemuž pokoj výborně oživíte. Vybrat si můžete například i fotbalový míč pro malého fotbalistu, nebo trůn pro malou princeznu.

Předtím, než sedací vak umístíte do dětského pokoje, ujistěte se, že je bezpečně uzavřený i zazipovaný. Malé kuličky ve vaku totiž představují nebezpečí spolknutí.

Sedací vaky vhodné do dětského pokoje

Sedací vak na terasu

Jak vybrat sedací vak na terasu

Pokud vybíráte sedací vak do exteriéru, zaměřte se na sedací vaky vyrobené z voděodolných materiálů. Nejlepším sedacím vakem pro dlouhodobé sezení na zahradě nebo u bazénu je sedací vak vyrobený z kortexinu.

Vhodné pro použití v exteriéru jsou i sedací vaky z nylonu, eko kůže a kůže.

Sedací vaky vhodné na terasu

Jak se starat o sedací vak?

Péče o sedací vak závisí hlavně na jeho povrchovém materiálu. Nejjednodušší pro údržbu jsou sedací vaky se snímatelným potahem. Ten stačí stáhnout z vaku a vyprat v pračce.

Pří péči o sedací vaky bez snímatelného potahu je vždy potřeba postupovat podle doporučení výrobce. Všeobecně obvykle platí, že nejodolnější materiály - nylon a kortexin - je možné čistit pomocí běžného čisticího prostředku.

Ostatní sedací vaky je nejlepší nechat vyčistit odborníkem.

Vyrobte si ideální sedací vak (návod jak ušít sedací vak)

Sedací vak si můžete ušít i doma. Je to snazší, než byste čekali.

Připravili jsme pro vás návod, díky němuž budete mít sedací vak hotový za méně než hodinu. Na výrobu sedacího vaku pro děti budete potřebovat:

 • 2 ks potahové látky o rozměru 115 cm x 80 cm,
 • dlouhý zip 55 cm,
 • 100 l ESP kuličky na výplň,
 • špendlíky, 
 • niť,
 • šicí stroj.

Postup, jak vyrobit dětský sedací vak

Připravené kusy látky položte na sebe lícovou stranou, přišpendlete a následně sešijte pevnou nití. Sešitou látku přeložte napůl. Zastřihněte z jedné strany do oblouku přibližně 15 cm a sešijte dohromady.

Sešitou látku rozložte a následně přeložte tak, abyste měli sešité strany položené na sebe. Do středu přišijte zip. Okraje, které vám zůstaly, sešijte k sobě. Hotový obal přetočte a naplňte vak kuličkami. Uzavřete zip a hotovo.

Podobným způsobem si můžete ušít i sedací vak pro dospělé, stačí, když rozměry použitých látek zvětšíte na 150 x 260 cm a použijete cca 200 l ESP kuliček.

Na závěr

Sedací vaky slouží nejen k ozvláštnění interiéru či exteriéru, ale poskytují také vysoký komfort během sezení, který si rozhodně zasloužíte.

Ohodnoťte náš článek

Celkové hodnocení: 0 / 5. Počet hlasů: 0

 • 12. května 2021

O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálních studií na Prešovské univerzitě v Prešově. Má ráda knihy, procházky za jakéhokoli počasí, ale ze všeho nejraději má psaní. 

Rada zkouší nové věci a o své pocity a postřehy se dělí s ostatními. V redakci má na starosti testování spotřebičů. Lenka má velké zkušenosti z práce pro mobilního operátora (soda.o2.sk), kde se věnovala hodnocení telefonů. 

Více článků od tohoto autora

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: