Nejlepší přípravky proti zácpě


Autoři: Lenka Riganová | Aktualizováno: 26. 10. 2021

Tyto přípravky proti zácpě doporučujeme

Guttalax

Silný, ale šetrný k tělu

Lokálně působící projímadlo ve formě kapek, vhodný i pro děti.

cena od 150 Kč

Hylak Forte

Při trávicích problémech

Unikátní pomocník nejen při zácpě, ale i při průjmu, plynatosti, křečích a nadýmání.

cena od 180 Kč

Easylax

Vhodný i pro kojence

Přípravek na přírodní bázi, vhodný pro kojence, ale i dospělé osoby.

cena od 120 Kč

Recenze přípravků proti zácpě

31 hodin jsme u nás v KOMBO hledali ta nejúčinnější řešení, jak zatočit s nepříjemným trávicím problémem - zácpou. Z volně prodejných doplňků stravy ve formě tabletek, kapslí, kapek a žvýkacích tabletek jsme po důkladné analýze vybrali 9 nejlepších, jejichž hodnocení vám teď přinášíme.

Jak jsme hodnotili

Při sestavování žebříčku 9 nejlepších přípravků určených proti zácpě jsme vycházeli z více kritérií. Tím nejhlavnějším byly zkušenosti uživatelů, kteří dané přípravky už vyzkoušeli. Při hodnocení jsme také zohledňovali složení jednotlivých přípravků, jejich formu, dávkování a velikost balení nebo cenu. 

V následujících řádcích vám přinášíme výsledky našeho hodnocení i nejčastěji kladené otázky spojené s výběrem přípravků proti zácpě. Nechybí ani tipy a rady, jak si účinně poradit se zácpou.

Recenze jednotlivých přípravků proti zácpě

1. Guttalax - Šetrný k tělu

Guttalax

Cena od 150 Kč

Jedním z nejpopulárnějších a zároveň i těch nejúčinnějších přípravků určených k léčbě zácpy je Guttalax. Jde o lokálně působící projímadlo ve formě kapek.

Lék funguje na principu stimulace střevních pohybů a zároveň změkčuje stolici a napomáhá tak k vyprázdnění. Velkým plusem tohoto přípravku je, že se užívá vždy večer, přičemž vyprázdnění a následná vytoužená úleva přichází po probuzení. 

Dávkování přípravku závisí na věku pacienta. Dospělí lidé užívají 10 až 20 kapek denně, děti starší 10 let 10-20 kapek denně a děti v rozmezí od 4 do 10 let užívají denně 5 až 10 kapek. Přípravek mohou užívat i děti mladší 4 let, přičemž na 2 kilogramy jejich tělesné hmotnosti připadá 1 kapka Guttalaxu.

Zkušenosti uživatelů

Zaručeně pomůže při problémech s vyprazdňováním. Kačudla

„S výrobkem mám dobré zkušenosti, bohužel ho musím užívat často a nemám problémy." Zdenka

Náš názor

Kapky se prodávají v lahvičce s objemem 15 ml za poměrně dobrou cenu cca 150 Kč. Oblíbené jsou především díky jednoduchému užívání a působení během noci.

2. HYLAK FORTE - Při trávicích těžkostech

Hylak Forte

Cena od 180 Kč

Kapky Hylak Forte jsou unikátním pomocníkem nejen při zácpě, ale i průjmu, plynatosti, křečích a nadýmání. Mají vysoký obsah probiotik a upravují pH, čímž dokáží znormalizovat činnost trávicí soustavy. Plusem je i to, že podporují tvorbu bakterií důležitých pro náš organismus a zároveň zabraňují růstu těch škodlivých.

Kapky patří k tzv. eubiotikám, tedy přípravkům s obsahem zdraví prospěšných látek s okamžitým účinkem. Kapky najdou svoje využití i jako doplněk při radioterapii a chemoterapii nebo při užívání antibiotik, která mohou narušit střevní mikroflóru.

Děti od 2 do 12 let užívají během prvních tří dní 1 ml přípravku třikrát denně. Děti od 12 let a dospělé osoby užívají na začátku léčby třikrát denně po 2 ml.

Zkušenosti uživatelů

Určitě doporučuji při bolestech břicha. Pomohl celé rodině. Kristína O.

Rychle a účinně vás zbaví trávicích problémů.“ Marcela D.

Náš názor

Výhodou je rychlé účinkování a následné zbavení bolestí. Je vhodný i pro těhotné a kojící ženy, tady ale doporučujeme napřed se poradit s lékařem, a pro děti od dvou let.

3. BISACODYL-K - Pro bezbolestné vyprázdnění

BISACODYL-K

Cena od 210 Kč 

Trápí vás nepravidelné vyprazdňování nebo občasná zácpa? Přípravek BISACODYL je určen právě na tento problém.

Jde o stimulační laxativum, které patří mezi nejefektivnější léky v případě zácpy. Je vyroben na bázi magnézia a zvyšuje množství vody vyloučené střevy, čímž zjednodušuje bezbolestné vyprazdňování. 

Přípravek napomáhá zmírňovat zácpu a také pomáhá při nepravidelném vylučování. Je vhodný i na léčení zácpy spojené s hemoroidy. 

Zkušenosti uživatelů

Beru ho už dlouho a funguje stoprocentně. Ověřený zákazník

Nezpůsobuje křeče, jen trvá, než se dostaví účinek.“ Jarda

Náš názor

Už jedna tableta během dne vás dokáže zbavit nepříjemné zácpy. Účinkuje v průběhu 6-12 hodin, což je poměrně dlouhá doba působení. Výhodou je cena, protože balení obsahuje 105 tablet, které se dají snadno spolknout.

4. LACTULOSA BIOMEDICA - Na poruchy vylučovacího reflexu

LACTULOSA BIOMEDICA

Cena od 140 Kč

Přípravek Lactulosa Biomedica ve formě sirupu je lék s vysokým obsahem laktulózy a je nápomocný při změkčování stolice. Působí také jako projímadlo.

Lék se používá při poruchách vylučovacího reflexu, které mohly vzniknout jako následky špatných návyků. Dokáže pomoct i při chronické zácpě.

Také je vhodný při poruchách nervového systému, kvůli kterým vznikají různá poškození jater. Dokáže snížit tvorbu amoniaku a dusičnanů ve střevech, čímž je vylučování snazší.

Zkušenosti uživatelů

Funguje dobře, je méně agresivní než jiná projímadla.“ Patrik

Vůbec nepomohl. Mám pocit, že mi střeva podráždil ještě víc. Nela

Náš názor

Vzhledem k dávkování doporučujeme koupit pro začátek větší balení. Přípravek je vhodný pro děti od 1 roku, těhotné a kojící ženy. Lék obsahuje laktózu a glukózu, proto se užívání nedoporučuje osobám s intolerancí těchto látek.

5. Easylax - Vhodný i pro kojence

Easylax

Cena od 120 Kč

Přípravek Easylax je glycerinové projímadlo skládající se z ibišku a heřmánku. Právě tato kombinace patří mezi nejvyhledávanější přírodní řešení zácpy.

Easylax je vhodný i pro kojence, protože neobsahuje žádné látky, které by mohly poškodit zdraví děťátka. Jeho úkolem je lubrikovat a následně uvolnit stolici. Přípravek by se měl nacházet v lékárničce každé mámy s malým děťátkem jako první pomoc v případě potřeby.

Balení obsahuje 2×3g dózičky s projímadlem, které se aplikuje přímo do análního otvoru.

Zkušenosti uživatelů

Mému ročnímu synovi Easylax velmi pomohl. Zácpa byla pryč v průběhu pár minut. Denisa

Aplikace je praktičtější než tablety nebo kapky. Ověřený zákazník

Náš názor

Easylax je jedno z nejznámějších a nejúčinnějších projímadel pro děti. Je vhodný k řešení zácpy u dětí, ale i dospělých.

6. Regulax - Ve formě ovocných žvýkacích kostek

Regulax

Cena od 120 Kč

Další přípravek Regulax je určený ke krátkodobému užívání při zácpě. Je oblíbený především díky jednoduchému způsobu užívání.

Regulax je dostupný ve formě žvýkacích kostek, a tak je vhodnou volbou pro všechny, kdo mají problém s polykáním tablet. Kostky jsou rostlinného původu a mají příjemnou ovocnou chuť. Svým složením napomáhají získat zpět střevní rovnováhu.

Kostky se dají snadno překrojit, takže dávkování se dá přizpůsobit podle potřeby. Lék je určený pro dospělé a děti od 10 let.

Zkušenosti uživatelů

Regulax jsem užila večer a ráno po probuzení byla zácpa pryč.“ Ověřený zákazník

Pro mě se jedná o nejlepší projímadlo, hlavně kvůli chuti.“ Ivan

Náš názor

Lék je vhodný hlavně pro ty, koho trápí dávicí reflex a mají problém spolknout větší tablety. Regulax není potřeba zapíjet a účinkovat začne do 12 hodin. Doporučená denní dávka je jedna kostka, při překročení dávky jsou běžné silné průjmy a dehydratace.

7. Fructolax - S obsahem ovoce a vlákniny

Fructolax

Cena od 150 Kč

Fructolax je výživový doplněk určený k léčbě zácpy.

Jde o kostky, které jsou vyrobeny z extraktu rebarbory, fíků a tamarindu. Tato kombinace napomáhá při udržování optimální funkce střev.

Doporučená denní dávka je jedna kostka, kterou je vhodné zapít množstvím vody. Účinek se dostaví do 6 hodin. Přípravek je vhodný pro dospělé osoby a děti starší 12 let.

Zkušenosti uživatelů

Pravidelné užívání mě zbavilo dlouhodobé zácpy.“ Ověřený zákazník

Náš názor

I v tomto případě je výhodou sladká ovocná chuť a cena. Nevýhodou je jedině složení, na něž by si měli dávat pozor hlavně alergici. Kostky obsahují mnoho druhů ovoce a látek, které mohou vyvolat alergické reakce.

8. Fenolax - Pomoc při chronické zácpě

Fenolax

Cena od 80 Kč

Přípravek Fenolax patří k tzv. laxativům, která dokáží zvětšit objem vody ve stolici, čímž dráždí stěny střev, což vede k vyprazdňování. Užívání se doporučuje při zácpách, které vznikly v důsledku změny stravování nebo v pooperačním období. Tablety jsou obzvlášť vhodné pro starší pacienty s chronickou zácpou.

Na doporučení lékaře se Fenolax používá i jako příprava na chirurgická a lékařská vyšetření - rektospokie, urografie nebo cholecystografie.

Zkušenosti uživatelů

Fenolax mě zbavil zácpy, ale jsou i lepší produkty, které pomohou hned.“ Martina

Na doporučení lékárníka jsem si Fenolax koupila a jsem s ním velmi spokojená. Má i skvělou cenu.“ Ověřený zákazník

Náš názor

Fenolax není vhodný pro děti a osoby se zánětem apendixu. V případě, že do 10 dní lék nezabere, je potřeba se obrátit na svého lékaře. Tablety jsou malé a dají se snadno spolknout. Balení obsahuje 30 tablet.

9. PSYLLIUM rozpustná vláknina - Bez přidaných látek

PSYLLIUM rozpustná vláknina

Cena od 50 Kč

Hlavní úlohou produktu Psyllium je doplnit hladinu vlákniny v lidském organismu na správnou míru. Právě díky tomu je stolice měkčí a objemnější. Lék je vhodný hlavně pro těhotné ženy, které mají problémy s vyprazdňováním, a pro osoby, které trápí hemoroidy.

Také se dá užívat při redukčních dietách, protože při konzumaci nalačno vyvolává pocit nasycení. Plusem je, že neobsahuje žádné cukry, chemické látky ani barviva.

Zkušenosti uživatelů

Já jsem spokojená, doporučila mi ho známá a cítím se lépe od doby, co ho pravidelně používám.“ Jana

Pomáhá mi proti zácpě a je to bohatý zdroj vlákniny.“ Tomáš

Během užívání se mi upravil metabolizmus a stolice. Užívám ho každé ráno s vločkami a jogurtem.“ Ověřený zákazník

Náš názor

Produkt vás dokáže zbavit zácpy, ale zároveň doplnit příjem vlákniny, která je pro zdravý metabolizmus velmi důležitá. Pravidelné užívání vám pomůže s redukcí hmotnosti. Výhodou je nízká cena.

Jak si vybrat přípravek proti zácpě

Trávicí potíže probiotika

Pokud vás postihne zácpa a rozhodnete se ji řešit některým z volně prodejných doplňků stravy, s největší pravděpodobností se setkáte s pojmem laxativa, tedy skupinou přípravků určených k léčbě zácpy.

Tyto přípravky bývají často označovány jako projímadla, protože fungují na principu zrychlení průchodu stolice tlustým střevem.

Laxativa se všeobecně dělí na více druhů:

1. Kontaktní laxativa

Kontaktní laxativa jsou určena k léčbě akutní zácpy, protože účinkují přímo na sliznici tlustého střeva a následně tak dráždí nervová zakončení. Tento druh laxativ může být podáván i za účelem vyprázdnění před různými zákroky.

Kontaktní laxativa by se neměla užívat dlouhodobě, protože hrozí riziko návyku. Účinkují obvykle po 6 až 12 hodinách od užití, proto se podávají večer.

Mezi nejčastější účinné látky obsažené právě v kontaktních laxativech patří například krušina nebo senný list

2. Objemová laxativa

K objemovým laxativům můžeme zařadit semisyntetické polysacharidy, ale také ty přírodní. Fungují podobně jako vláknina. Tyto nestravitelné látky na sebe v tlustém střevě váží vodu a zvyšují tak svůj objem. 

3. Osmoticky působící laxativa

Také tyto látky jsou neabsorbovatelné, díky čemuž dokáží vázat vodu a zároveň stimulovat sliznici k sekreci vody.

4. Léky ke stimulaci střevní motility

Do této skupiny řadíme léčiva, která dokáží stimulovat střevní svalovinu. V lékárnách je dostanete jen na lékařský předpis.

Co je zácpa a jak vzniká? 

To, že na toaletu nechodíte pravidelně, není problém, protože interval vyprazdňování je od tří stolic denně po tři stolice týdně. Pokud je ale váš pobyt na toaletě bolestivý a v míse najdete i krev, jde o zácpu. To platí i v případě, že stolici vylučujete méně než obvykle. Zácpa se ale neprojevuje jen dlouhým sezením na záchodě. Pociťovat můžete nepříjemnou bolest břicha a hlavy, pocit přeplněnosti, ale i psychickou nepohodu.

Zácpa vzniká v důsledku více faktorů. Mezi nejsilnější z nich patří jednoznačně špatná životospráva, stres, nepravidelné stravování, nedostatek pohybu nebo změna stravy. Dá se říct, že zácpa snižuje kvalitu života pacienta, a proto je potřeba s ní bojovat. Zácpa ale nemusí být vždy jen jednoduchým problémem ze stravy, může znamenat i závažnější onemocnění trávicí soustavy nebo orgánů v jejím okolí.

Dostatek vlákniny, probiotik, vody a pohybu dokáže příchod zácpy omezit. Důležitý je ale i dostatečný příjem magnézia.

První pomoc při zácpě

Kromě přípravků z lékárny můžete při zácpě sáhnout i po přírodních alternativách. O které jde?

 • Švestky - Švestky v jakékoliv podobě, ať už čerstvé nebo sušené, jsou známé svými výbornými účinky na trávicí systém.
 • Lněná semínka - O účincích lněných semínek věděli už naši prarodiče. Dopřejte si ráno nalačno dvě lžíce a stejně i dvě lžíce k večeři. Úlevu můžete očekávat do dvou dní.
 •  Vláknina - Vlákninu najdete nejen v celozrnných výrobcích, ale i v ovoci a zelenině. Denně byste ji měli přijímat v množství aspoň 30 gramů. 
 • Pitný režim - Nezapomeňte pravidelně pít dostatečné množství tekutin.

„Řešením je úprava stravy = více přirozené vlákniny PLUS pořádná probiotika v dostatečném množství (troj- až pětinásobná dávka oproti doporučení) a toto všechno musí působit několik týdnů, aby se upravilo složení mikrobioty a podíl metanogenních mikrobů klesl – tehdy se stolice postupně upraví. “ 


MUDr. Igor Bukovský, PhD.

Co všechno při zácpě ještě pomáhá? 

Zácpu je třeba řešit okamžitě a na nic nečekat. Chronická zácpa totiž může zvýšit riziko vzniku rakoviny tlustého střeva i konečníku, ale například i oslabení imunity. Dodržovat byste měli i tyto rady:

 • Mějte dostatek času na toaletu. 
 • Pomáhá také pravidelná fyzická aktivita a dostatek pohybu. 
 • V případě zácpy můžete vyzkoušet i jemnou masáž břicha pomocí tenisového míčku, ve směru hodinových ručiček. 
 • Od nepříjemných křečí v břiše vám zase dokáží ulevit relaxační dechová cvičení. 

Nejčastěji kladené otázky při výběru přípravku na zácpu

1. Co je zácpa? 

Zácpa se dá definovat jako stav, kdy osoba zažívá ztížené vyprazdňování tuhé stolice nebo až úplnou nemožnost vyloučit stolici. Pojmem zácpa je dále možné označit i situace, kdy:

 • Máte stolici méně než třikrát týdně.
 • Zažíváte pocit neúplného vyprázdnění.
 • Stolice je velmi tuhá a na vyprázdnění potřebujete manuální manévr.

2. Jaký je rozdíl mezi akutní a chronickou zácpou?

Akutní zácpa bývá častým problémem při změně stravovacích návyků, cestování nebo změně prostředí a často je krátkodobým problémem.

Naopak chronická zácpa může člověka postihnout dlouhodobě, přičemž může být vyvolána různými příčinami, jako například špatné stravovací návyky, stres, nedostatek pohybu nebo různé zdravotní problémy. 

3. Na jakém principu fungují přípravky na zácpu?

Fungování přípravků na zácpu závisí na konkrétním druhu. Některé obsahují látky, jejichž úkolem je lubrikovat a následně uvolnit stolici, jiné zase zvyšují množství vody vylučované střevy a usnadňují tak vyprázdnění.

4. Můžu přípravek na zácpu užívat i dlouhodobě? 

Většina přípravků na zácpu není určena k dlouhodobému užívání, protože může způsobovat návyk. Před počátkem užívání si proto vždy pozorně přečtěte příbalový leták.

5. Může užívání přípravků na zácpu způsobit nějaké vedlejší účinky? 

Ano. Užívání přípravku na zácpu může způsobit například snížení vstřebávání živin a vitamínů, jejich ztrátu nebo nežádoucí změny ve střevní mikroflóře.


Ohodnoťte náš článek

Celkové hodnocení: 5 / 5. Počet hlasů: 2