Tapety jsou opět v kurzu! Jak si vybrat správně?

Jak vybrat tapetu

Kdysi byste snad ani nenašli domácnost, ve které by nebyla aspoň jedna místnost s vytapetovanými stěnami. I když je později nahradil trend čistých bílých stěn, netrvalo dlouho a tapety se znovu vrátily do módy.

Dnes jsou dokonce krásnější než kdykoliv předtím a jejich nabídka je víc než bohatá. Vybírat můžete z materiálů, barev, vzorů, ale i podle svých finančních možností.

Jak si ale vybrat takovou tapetu, která dokonale zapadne do vaší domácnosti a bude se v ní vyjímat? Poradíme vám také, jak na tapetování.

Na co byste při koupi tapety na stěnu měli myslet? 

Staré socialistické tapety byly možná v dané době pěkné, ale měly mnoho nedostatků.

Vyrobeny byly z laciného papíru, který se v domácnosti, kde se žilo, dřív nebo později začal prostě odlepovat. Nemluvě o tom, jak snadno se dal ušpinit a jak těžko vyčistit. Ničím neobvyklým nebylo ani jejich manuální poškození. A pokud jste je chtěli sundat, měli jste co dělat.

Dnešní tapety na stěnu jsou už ale úplně jiné a mnohem kvalitnější. I přesto je ale třeba se při jejich výběru řídit jistými kritérii. Jen tak si totiž vyberete nejen stylový, ale i kvalitní, nadčasový a odolný kousek.

Tip experta

"Tapety nemusíte lepit jen na zeď - můžete je použít například na kuchyňskou linku nebo nábytek a snadno je tak zrenovovat. K tomuto účelu jsou nejvhodnější samolepící tapety."


Ladislav Budín z OBI marketu

Kam s tapetou? Výběr místnosti i materiálu

Hned na začátek je důležité mít jasno v tom, kam chcete tapetu umístit. Je totiž jiné umístit tapetu někde do obýváku nebo do ložnice a jiné zase do koupelny nebo dětského pokoje.

Obzvlášť v druhém případě, tedy pokud uvažujete o tapetě do koupelny nebo dětského pokoje s neposednými osadníky, je totiž nutné počítat s náročnějšími požadavky na údržbu a také zvážit životnost tapety. 

Do dětského pokoje také není vhodné vybírat drahou tapetu, protože tam pravděpodobně dlouho nevydrží.

Pokud hledáte tapetu například do kuchyně místo obkladu za sporák, vhodnou volbou jsou omyvatelné a odolné tapety na stěnu.

Co se týká vzorů, barev a provedení, vybírejte podle svého vkusu a nebojte se experimentovat. 

Tapety do obýváku

Obývák, konkrétně stěna za gaučem nabízí skvělý prostor pro tapetu imitující kámen, dřevo nebo například cihlu nebo cokoliv jiného, co se vám líbí.

K dostání jsou i okouzlující 3D tapety, které dokážou danou místnost opticky zvětšit.

Tapety do dětského pokoje

Tapeta do dětského pokoje by měla být rozhodně veselá a podporovat kreativitu a fantazii dětí.

Zapomínat ale nesmíme ani na kvalitu provedení, protože právě v dětském pokoji musí nezřídka čelit náletu dětí. Není proto na škodu vybrat takovou s omyvatelným povrchem, pro případ, že by se děti rozhodly ji zkrášlit.

Tapety do ložnice

Do ložnice nemusíte volit tu nejodolnější a nejdražší tapetu, protože v této místnosti nebude muset čelit nebezpečným nástrahám jako například v dětském pokoji.

Ideálním místem na umístění tapety v ložnici je stěna za manželskou postelí. Vyberte si to, co se vám líbí - ať už jde o jemné nebo i extravagantnější vzory, neutrální nebo pestré, poutavé barvy.

Tapety do kuchyně nebo koupelny

Na tapetě do kuchyně nebo koupelny rozhodně není dobré šetřit, protože v těchto místnostech dostávají pořádně zabrat.

Zvolte proto odolné, dlouhotrvající a kvalitní tapety na stěnu, které něco vydrží.

Tapety podle materiálu 

Materiál představuje velmi důležité kritérium, od něhož se odvíjí odolnost, životnost, ale i cena tapety.

S jakými materiály se tedy můžete setkat?

Vliesové tapety

Nejoblíbenější volbou jsou právě vliesové tapety, které kromě jiného lákají i poměrně příznivou cenou. 

Na jejich spodní straně se nachází buničinový podklad, díky němuž se snadno a rychle aplikují. Potřebovat budete jen lepidlo.

Vinylové tapety

Za nejkvalitnější alternativu jsou považovány vinylové tapety.

Jejich výhodou je, že jsou odolné vůči vodě i oděru, a hodí se proto například i do koupelny. Mohou se použít také na křivé zdi a stěny s nedostatky.

Jsou velmi odolné a trvanlivé. U vás doma vydrží klidně i 10 let.

Papírové tapety

Papírové tapety představují levnou záležitost. Pokud chcete, aby vám co nejvíc vydržely, je dobré zvolit dvouvrstvé řezané tapety, nazývané také duplexní. 

Takovéto tapety jsou vhodné jen na pěkné, rovné stěny bez prasklin. Určitě je neaplikujte do koupelny a při jejich údržbě nepoužívejte vodu.

Textilní tapety

Odolným a trvanlivým řešením jsou látkové tapety, které budí dojem luxusu.

Vyrábějí se z více druhů látek a na stěnu se aplikují za pomoci lepidla. Jelikož je jejich cena vyšší a aplikace náročnější, je vhodné svěřit ji do rukou odborníkům.

Kombík radí

Kombík radí

Věděli jste, že na tapetě můžete mít i vlastní fotografii?


V e-shopu kupsi-tapety.cz vám vyrobí tapetu na míru přesně podle vašich představ.


Jak na tapetování?

Pokud máte svou novou tapetu doma, přichází na řadu tapetování. Abyste byli s konečným výsledkem maximálně spokojeni, je potřeba věnovat tapetování důkladnou pozornost.

Jak na to?

Co k tapetování budete potřebovat?

Předtím, než se pustíte do tapetování, pořiďte si špachtli, tmel, penetraci, vodováhu, nůžky nebo řezačku, váleček, lepidlo na tapety, štětku, tapetovací váleček a tapetovací kartáč. 

Připravte si povrch

Základem úspěšného tapetování je příprava povrchu. Stěna musí být čistá, suchá a přilnavá. Případné nerovnosti na stěně je dobré odstranit, resp. vyhladit pomocí sádry nebo sádrového tmelu.

Jestliže se na stěně nacházejí staré tapety, je dobré je odstranit.

Pokud je stěna, kterou chcete tapetovat, velmi savá nebo drsná, doporučujeme na ni nanést penetrační nátěr. 

Hurá na tapetování - postup

Po přípravě povrchu přichází na řadu vyměřování tapety. Délka se odvíjí od výšky stěny, na kterou budete tapetu aplikovat. Ke každému dílu přidejte rezervu aspoň 5 až 10 cm.

Pomocí vodováhy si na stěnu naznačte rovnou svislou čáru. Následně naneste na tapetu lepidlo rovnoměrně po celé její ploše. Přiložte shora tapetu ke stěně a přilepte podél vyznačené čáry. Potom kartáčem důkladně uhlaďte a postup opakujte i u lepení dalších pásů tapety.

Spoje, které budou vznikat, přitlačte válečkem a setřete z nich přebytečné lepidlo.

NÁŠ TIP: Nejste si jistí s výběrem tapety? Využijte možnost bezplatného zaslání vzorků vybraných tapet. 

Co ještě vám tapetování usnadní?

Aby vám šlo tapetování od ruky, teplota v místnosti by se měla pohybovat kolem 19 °C. Tak zajistíte, že lepidlo nebude moc rychle zasychat.

Tapetování si usnadníte i tak, že demontujete všechny vypínače a zásuvky ze stěn. Následně tapetu na místech, kde bude překrývat otvory, vystřihnete.

Práci s tapetou i její stříhání vám výrazně usnadní tzv. tapetovací stůl, který si můžete i půjčit.

Jak o tapetu pečovat?

Na možnosti údržby tapety je dobré myslet ještě před samotnou koupí. Zatímco některé tapety je možné i umývat, jiné zase ne.

Zjistit to můžete i podle symbolů, které se u dané tapety mohou, ale nemusí nacházet. Je proto vhodné informovat se o této vlastnosti při koupi.

Pokud na tapetě najdete symbol jedné vlnky, znamená to, že tapeta je odolná vůči vodě, ale jen během tapetování. Můžete z ní tedy vlhkou houbičkou setřít zbytky lepidla po tapetování.

Dvě vlnky znamenají, že tapeta je omyvatelná vlhkým hadříkem nebo houbičkou v případě jemného znečištění.

Symbolem tří vlnek jsou vybaveny vysoce omyvatelné tapety, z nichž nečistoty můžete odstranit slabým mýdlovým roztokem.

Najdete-li na tapetě symbol jedné vlnky a kartáče, jde o kousek odolný vůči drhnutí.

Tapety vysoce odolné vůči drhnutí mají symbol tří vlnek a kartáče. Takovéto tapety můžete čistit i mechanicky použitím čistícího prostředku.

Kupsi-tapety.cz recenze

Pro nákup tapet využijte ověřený e-shop Kupsi tapety, který nabízí tisíce druhů tapet a příslušenství.

Mají odolné tapety, rychlé doručení a dopravu zdarma při nákupu nad 2000 Kč. Jinak se doprava pohybuje od 60 do 129 Kč. Záleží na dopravci.

Slevový kupón v tuto chvíli není dostupný. Nevyskyuje se bohužel moc často. Není se ale čemu divit, ceny v porovnání s konkurencí drží nízko.

Na závěr

Pokud si vyberete správně a tapetovat budete precizně a důkladně, stylová tapeta může krášlit vaši domácnost i dlouhé roky.

Tak jen směle do toho! 🙂 


Ohodnoťte náš článek

Celkové hodnocení: 0 / 5. Počet hlasů: 0

  • 13. srpna 2022

O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálních studií na Prešovské univerzitě v Prešově. Má ráda knihy, procházky za jakéhokoli počasí, ale ze všeho nejraději má psaní. 

Rada zkouší nové věci a o své pocity a postřehy se dělí s ostatními. V redakci má na starosti testování spotřebičů. Lenka má velké zkušenosti z práce pro mobilního operátora (soda.o2.sk), kde se věnovala hodnocení telefonů. 

Více článků od tohoto autora

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: