Proč je hořčík pro naše tělo tolik důležitý? 

Hořčík

Tento minerál je totiž naprosto nezbytný pro až 300 různých tělesných pochodů. Paradoxně jej má v dnešní době však většina lidí nedostatek. Je to způsobené tím, že je dnešní půda velmi chudá na různé druhy živin. Kvůli zrychlené době a zvýšenému stresu pak také stoupají nároky, které naše tělo na spotřebu hořčíku má.

Ve zkratce je hořčík potřebný pro správnou činnost svalů a nervů, pro normální využití vápníku, odolné kosti i zubní sklovinu, správnou hladinu cholesterolu v krvi a normální krevní tlak. Je důležitý také pro kvalitní paměť a schopnost soustředit se.

Podporuje trávicí činnost a pomáhá nakopnout metabolismus. Přispívá k obnovení rovnováhy elektrolytů v těle a podporuje fyzické zotavení, což ocení nejen sportovci.

Jak se jeho nedostatek projevuje?

Nedostatek hořčíku stojí za celou řadou menších i větších zdravotních problémů. Nejčastěji lidé, kteří mají nedostatek, trápí křeče v končetinách a různé tiky, migrény, únava, problémy s usínáním a nespavost, zvýšená přecitlivělost a velké výkyvy nálady nebo velmi bolestivá menstruace a obtížné PMS.

Kdy si na nedostatek hořčíku dát pozor?

Vyšší spotřebu hořčíku mají lidé, kteří sportují, mají náročnou duševní práci nebo užívají hormonální antikoncepci.

Na doplnění hořčíku byste měli myslet hlavně v období menstruace, těhotenství a také v době zvýšeného stresu. 

Spolu s hořčíkem je vhodné také dbát na doplnění vitamínu B6, který je potřebný pro jeho správné vstřebávání a využití v těle.

Pokud tedy hořčíku přijímáte dostatek a stejně jeho efekt nepociťujete, zaměřte se i na dostatečný příjem tohoto vitamínu z řady B.

V jakých potravinách je hořčík obsažen?

Pokud trpíte na některý z výše zmíněných příznaků nebo prostě víte, že hořčíku potřebujete víc, zkuste do svého jídelníčku zařadit tyto potraviny: mandle a vlašské ořechy, kvalitní čokoládu nebo samotné kvalitní kakao či kakaové boby, pomeranče, fíky, datle, maliny, ostružiny a/nebo mořské řasy.

ořechy jako zdroj hořčíku

Pokud se vám z nějakého důvodu tyto potraviny pravidelně zařadit nedaří nebo máte spotřebu hořčíku ještě vyšší, vsaďte na kvalitní hořčíkové suplementy.

Ohodnoťte náš článek

Celkové hodnocení: 5 / 5. Počet hlasů: 1

O autorovi

Libor Krejčí
 

Zajímám se o sport a zdravou stravou. Moje články se proto objeví především v kategorii sportu a zdraví, kde budu za vás testovat jednotlivé produkty. Doufám, že moje poznatky vám usnadní vaše nákupy.