Pulzní oxymetr – malý přístroj, který vám může zachránit život

co je pulzní oxymetr

Saturace krve kyslíkem, nebo jednoduše řečeno okysličení krve, je důležitým ukazatelem lidského zdraví. 

Zatímco kdysi vám tento důležitý zdravotní indikátor dokázal změřit jen lékař, dnes si ho díky přístroji nazývanému pulzní oxymetr můžete změřit i vy sami. A to dokonce v pohodlí vašeho domova.

V dnešním článku vám prozradíme, k čemu všemu pulzní oxymetr slouží a proč je dobré ho mít v každé domácnosti. Přinášíme vám i výběr TOP 3 pulzních oxymetrů za ceny dostupné pro každého.

Co je pulzní oxymetr?

Pulzní oxymetr je malé zařízení, které se připíná na prst. Měří ukazatele SpO2, tedy hladinu kyslíku v krvi a pulz a dokáže odhalit případné problémy s okysličením krve.

Funguje na principu pulzní oxymetrie, která vychází ze zjištění, že absorpce světla hemoglobinem je závislá na jeho oxygenaci. 

Přístroj využívá zdroj světla, který je zabudovaný uvnitř. Nejčastěji jde o dvě elektroluminiscenční LED diody vydávající světlo ve vlnových délkách, které nejlépe rozpoznají okysličené a neokysličené molekuly hemoglobinu.

Paprsek proniká tkáněmi a následně se vrací zpět na detektor, který měří intenzitu světla. I z tohoto důvodu by se měl pulzní oxymetr umisťovat na dobře prokrvená místa jako prst nebo ušní lalůček. (1).

Proč je okysličená krev pro organizmus důležitá? 

Krev jako taková je pro organismus životně nezbytná tekutina. Má více důležitých úkolů, jako například transport živin a stopových prvků nebo odvádění odpadních produktů, jako je kyselina mléčná nebo oxid uhličitý.

K tomu, aby v těle fungovalo vše tak, jak má, je nezbytný zdravý krevní oběh, který zahrnuje okysličení a odkysličení krve.

Okysličení probíhá v plicních vlásečnicích, odkud je krev vedená nejprve do levé předsíně srdce a následně do pravé komory. Z komory putuje do aorty, odkud je pomocí tepen použita k zásobování orgánů, svalů a kostí.

Po tom, co krev odevzdá buňkám kyslík, odkysličí se a obsahuje i oxid uhličitý. Takto odkysličená krev putuje do pravé srdeční předsíně a do plic, kde dochází k jejímu opětovnému okysličení.

Okysličená krev poskytuje tělu všechny důležité živiny a energii, které jsou nezbytné pro správné fungování buněk a orgánů. 

pulzní oxymetr zkušenosti

Jaká je normální hladina SpO2?

Normální hladina kyslíku v krvi se u zdravého člověka pohybuje kolem 92 až 100 %. Můžeme si pod tím představit 92 % až 100 % červených krvinek v krvi, které právě přepravují kyslík (2).

Málo kyslíku může představovat závažný problém.

Pokud je hladina kyslíku v krvi nízká, tělo nemůže správně fungovat. Objevuje se dýchavičnost, kašel, ale i zmatenost, změna barvy kůže, rychlý tep a ztráta vědomí. Nízká hladina kyslíku v krvi je označována jako hypoxemie. 

Podle doporučení lékařů je třeba vyhledat pomoc v případě, že hladina kyslíku v krvi klesla pod 90 %. 

Co znamenají jednotlivé naměřené hodnoty SpO2?

Při měření hodnoty kyslíku v krvi se můžete setkat s následujícími hodnotami:

  • 92-100 % - normální hodnoty,
  • 85-92 % - nedostatek kyslíku, který tělo kompenzuje dýchavičností, ale i zvýšeným krevním tlakem,
  • 75-85 % - u takovéto hodnoty se mohou objevit pocity euforie, odvaha, silné řeči, jejichž následkem může být podcenění vlastních sil,
  • 60-75 % - takovéto hodnoty bývají provázeny celkovou slabostí, úzkostí, bolestmi hlavy, zvracením,
  • hodnoty pod 60 % - hrozí bezvědomí (3).


Tip od experta

Normální hladiny u dospělého člověka jsou od 92 do 100 % nasycení červeného krevního barviva kyslíkem. A když začne klesat a začne i člověk subjektivně cítit, že se mu hůře dýchá, že se zadýchává třeba cestou z obýváku na toaletu a včera se ještě nezadýchal, a zároveň je nižší hodnota, tak je třeba konzultovat operační středisko záchranné služby.

 

Viliam Dobiáš, lékař, prezident Slovenského červeného kříže

Pro koho je pulzní oxymetr určený?

Pulzní oxymetr je zařízení určené pro lidi, kteří si potřebují pravidelně měřit hodnoty SpO2. Sem patří:

  • Starší lidé - stárnoucí plíce a srdce mohou vést k nedostatečnému příjmu a přísunu kyslíku.
  • Lidé pohybující se ve vysokohorském prostředí - nadmořská výška může mít vliv na okysličení krve a snižovat ho.
  • Zaneprázdnění lidé - dennodenní kolotoč povinností bez odpočinku může vést ke spotřebě většího množství kyslíku mozkem, než je jeho obsah v krvi.
  • Lidé s plicními onemocněními

Pulzní oxymetr jako pomoc při koronaviru

O pulzním oxymetru se masivně začalo mluvit až po propuknutí pandemie koronaviru. Důvod je prostý.

Onemocnění COVID-19 představuje formu plicního onemocnění, které bývá provázeno horečkou, kašlem, bolestmi kloubů a svalů, ztrátou chuti a čichu, ale i dýchavičností. Onemocnění často způsobuje pokles hladiny kyslíku v krvi, a to dokonce o závratné až kritické hodnoty.

Hodnota hladiny kyslíku v krvi u lidí pozitivních na COVID-19 se často pohybuje jen kolem 50 %, což představuje opravdu závažné riziko.

Díky pulznímu oxymetru je tak možné změřit hladinu kyslíku v krvi rychle a jednoduše kdykoliv a kdekoliv a v případě jeho poklesu tak vyhledat lékařskou pomoc.

Jak se používá pulzní oxymetr? 

Použití pulzního oxymetru je opravdu jednoduché a nezabere vám víc než minutu vašeho času.

Před použitím byste si měli vyčistit ruce a na nehtech by se neměl nacházet lak. Prst se vkládá do otvoru nehtem nahoru a následně se zmáčkne tlačítko pro započetí měření. Některé modely se aktivují automaticky po vložení prstu do otvoru.

Během měření je důležité se nehýbat a pro co nejpřesnější výsledky se doporučuje držet oxymetr v úrovni hrudníku nebo srdce.

Zobrazení výsledků probíhá do pár sekund. 

Jak používať pulzni oxymetr

TOP 3 pulzní oxymetry pro domácí použití

Pokud uvažujete, že si pořídíte pulzní oxymetr do domácnosti, podívejte se na náš výběr tří spolehlivých modelů od ověřených výrobců.

Beurer pulzní oxymetr PO 60 BT

Pulzní oxymetr Beurer PO 60 BT je aktuálně podle portálu Heureka.sk nejprodávanějším oxymetrem s vysokou spokojeností zákazníků.

Jde o model vhodný k ambulantnímu, ale i domácímu využití. Díky svým kompaktním rozměrům a nenáročnosti dokonale poslouží i na cestách. Umožňuje tedy rychlé zjištění hladiny kyslíku v krvi kdekoliv se nacházíte.

Kromě ukazatele SpO2 měří i srdeční frekvenci. Funguje za pomoci využívání dvou světelných paprsků, které dopadají na prst vložený v přístroji.

Výhodou tohoto modelu je možnost propojení přístroje s počítačem nebo chytrým telefonem, a to pomocí bluetooth. Následně je možné sledovat všechny naměřené hodnoty v intuitivní aplikaci Beurer HealthManager app, která nabízí i analýzy naměřených dat.

Oxymetr nabízí paměť pro 100 naměřených hodnot.

Dodává se spolu s pouzdrem na opasek, řemínkem na krk a návodem k použití.

Výhody

  • jednoduché ovládání
  • přesnost měření
  • bluetooth
  • praktické pouzdro

Nevýhody

  • bez zjištěných nedostatků

Orientační cena

2700 Kč

Hodnocení

JUMPER JPD-500F pulzní oxymetr

Ze střední cenové kategorie jsme pro vás vybrali pulzní oxmetr JUMPER JPD-500F, který se aktuálně prodává za sumu pohybující se kolem 1500 Kč. 

Také tento přístroj slouží k měření saturace krve kyslíkem a zaznamenává také tepovou frekvenci. Přesnost se pohybuje v rozmezí od 70 % do 100 % ± 2 %.

Používání tohoto přístroje se v současnosti doporučuje hlavně lidem s koronavirem, jelikož toto onemocnění má negativní vliv na hladinu kyslíku v krvi. Přístroj je však nápomocný i při jiných plicních onemocněních, také u starších lidí, ale i u osob pohybujících se ve vysokohorském prostředí a ve vysokých nadmořských výškách.

Přístroj se snadno používá a naměřené hodnoty je možno odčítat už do 7 vteřin od začátku měření. Stačí vložit prst do přístroje, zmáčknout tlačítko pro spuštění přístroje a počkat 5 až 7 vteřin a odečíst výsledek. Normální hodnota SpO2 by se měla pohybovat od 92 % do 100 %.

Oxymetr je vybaven více praktickými funkcemi, které usnadňují jeho použití, jako například automatické vypnutí, čtyři směry zobrazení, ale i oznámení o slabé baterii či nevhodném měření.

Také tento model nabízí bluetooth propojení. Spuštění aplikace, jako i její používání, je však poměrně komplikované.

Výhody

  • jednoduché použití
  • rychlé měření
  • přesné výsledky
  • praktické funkce

Nevýhody

  • aplikace

Orientační cena

1500 Kč

Hodnocení

IMDK C101A3, Pulzní oxymeter

Třetím produktem je pulzní oxymeter IMDK C101A3, který dostanete už za 520 Kč. 

Jde o zdravotnickou certifikovanou pomůcku, která slouží k měření hladiny a pulzu kyslíku v saturaci, tedy ukazatel SpO2. Poskytuje údaje o okysličení krve a také o tepové frekvenci. 

Rozsah sytosti měření je o něco menší, konkrétně 70-99 %, ale vzhledem k tomu, že lékařskou pomoc je nutné vyhledat po poklesu nasycení pod 90 %, je dostačující.

Oxymetr se snadno obsluhuje. Do otvoru se vloží prst a spustí měření. Výsledky jsou na displeji zobrazeny nejpozději do 7 vteřin.

Dvojbarevný OLED displej nabízí velmi dobrou čitelnost údajů a také 6 režimů zobrazení výsledků v libovolném směru. Velmi užitečnou funkcí je i nastavení alarmu a bzučáku, které se ozvou při naměření špatných hodnot. 

Oxymetr je napájený dvěma AAA bateriemi (nejsou součástí balení), které díky nízké spotřebě energie zařízení vydrží dlouhou dobu.

Tento pulzní oxymetr na rozdíl od dvou předchozích není vybaven funkcí bluetooth, což se ale vzhledem k jeho ceně dá očekávat.

Výhody

  • certifikovaná zdravotní pomůcka
  • jednoduché použití
  • rychlé měření
  • možnost nastavení alarmu

Nevýhody

  • bez funkce Bluetooth

Orientační cena

520 Kč

Hodnocení


Na závěr

Pulzní oxymetr by měl být součástí každé domácí lékárničky. Tato malá drobnost nezruinuje vaši peněženku, ale v případě potřeby vám dokáže zachránit život.  


Ohodnoťte náš článek

Celkové hodnocení: 5 / 5. Počet hlasů: 2

  • 6. května 2021

O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálních studií na Prešovské univerzitě v Prešově. Má ráda knihy, procházky za jakéhokoli počasí, ale ze všeho nejraději má psaní. 

Rada zkouší nové věci a o své pocity a postřehy se dělí s ostatními. V redakci má na starosti testování spotřebičů. Lenka má velké zkušenosti z práce pro mobilního operátora (soda.o2.sk), kde se věnovala hodnocení telefonů. 

Více článků od tohoto autora

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: