Patří dětem do rukou tablet?

tablety a děti

Elektronická zařízení jsou pro děti velmi lákavá už v útlém věku. Svítící obrazovky, rozmanité barvy a tvary umí velmi rychle upoutat jejich pozornost. Navíc se velmi snadno ovládají a vyvolávají v dětech každého věku touhu hrát si a objevovat stále nové funkce. Mnohým rodičům zase pomáhají malého nezbedníka zabavit, když jsou sami velmi zaneprázdnění. Kdo si hraje, nezlobí. Je však právě toto vhodný způsob, jak je udržet na místě?

Všeho moc škodí. To platí dvojnásobně u dětí, jejichž aktivity ve volném čase jsou součástí duševního vývoje. Je třeba si určit míru a objevit způsob, jak technická zařízení využít k rozvoji a vzdělávání dítěte, místo toho, aby se stalo závislým na nesmyslných hrách.

Tablety

V jakém věku je pro dítě vhodné začít používat tablet?

Mnoho dětí dostává do rukou mobil a tablet dříve, než se naučí chodit a mluvit. Dokonce existuje i několik aplikací, které jsou vyvinuté pro děti do dvou let. Takoví drobečci ale tablet rozhodně nepotřebují. 

To, že batolata ráda potichu a spokojeně sledují videa a pohybující se obrázky na svítící obrazovce, ještě neznamená, že jsou připravena na denní používání počítačů a tabletů. Potřebují spíš trávit hodně času venku a učit se kontaktu s reálným světem, přičemž využívají všechny smysly. Pro jejich vývoj je to velmi důležité.

S darováním prvního tabletu počkejte aspoň do nástupu do školky, tedy do tří let. Ani v tomto věku to není vaše povinnost. I školkové dítě se snadno obejde bez techniky.

Po dosažení tří let může být pro děti používání tabletu velmi zábavné i poučné. Aplikace, určené pro nejmenší uživatele tabletů, je učí rozpoznávat nové tvary a barvy, ukazují různé obrázky a zvuky, které upoutají jejich pozornost. V tomto věku používejte tablet spolu s ním. Vyberte ty nejvhodnější aplikace a povídejte si s ním o tom, jak tablet funguje.

Tablety a rodina

Chvilka odpočinku pro rodiče

Pro vytížené maminky může být chvíle her s tabletem odpočinkem nebo příležitostí dokončit svou práci. Pozor si je třeba dávat na to, aby se z toho nestala jediná možnost, jak zabavit dítě. Vymyslete několik alternativ, jak kreativně vyplnit volný čas. Máte po ruce pár hraček, barvičky, plastelínu a jiné drobnosti, se kterými bude moct využívat svou představivost naplno.

Nepoužívejte techniku jako nástroj k utišení. To je nejkratší cesta k závislosti. Vyřešit závislost bude mnohem těžší, než vydržet chvilku hněvu pro takovou maličkost, jako je ukončení hry s tabletem v rámci míry, kterou jste si určili.

Tablet je vhodnou zábavou na dlouhé cesty, během kterých se děti obvykle nudí. Dlouhou chvíli na cestách si můžou zkrátit sledováním oblíbené pohádky či hraním her. Na rozdíl od knih a jiných hraček jsou při cestování velmi praktické, zabírají velmi málo místa.

tablety a dětství

Vyberte ty správné aplikace

Používání tabletu dětmi ale rozhodně není jen o bláznivých hrách s barevnými skákajícími předměty, které na vás mohou působit jako návykové hrací automaty pro děti. Existuje velké množství smysluplných aplikací, které je nejen zabaví, ale také je něco naučí.

Správně zvolené aplikace pomáhají rozvíjet jemnou motoriku, logické myšlení, schopnost učit se.

Díky vzdělávacím aplikacím se může naučit nová písmenka či slovíčka v cizím jazyce. Školáci se zase naučí pracovat s aplikacemi s matematickými a věděckými úkoly, podanými zábavnou formou. Pro inspiraci uvádíme několik zajímavých aplikací:

aplikace na tablet

Tobík uklízí

Tato aplikace pro nejmenší je vytvořená tak, aby je naučila rozeznávat různé předměty. Dítě pomocí ní „uklízí" hračky, potraviny, oblečení a jiné věci, které se běžně nachází v domě.

Abeceda pro děti

Aplikace, pomocí níž se dítě může naučit první písmenka. Jeho úkolem bude uhádnout slovíčko patřící k obrázku, který se postupně odkrývá. 

Fun with Flupe - English Words

Pokud jste se rozhodli učit vaše dítě cizí jazyky co nejdříve, zkuste to i  pomocí zajímavých aplikací. Jednou z nich je i English with Flupe. Je to jednoduchá aplikace, která učí dítě pojmenovat různé předměty přečtením a přiřazením slovíčka k obrázku. 

Duolingo

Duolingo je nejznámější a nejoblíbenější aplikace určená pro školáky, kteří se učí víc než jeden cizí jazyk. Hlavním jazykem je angličtina. Aplikace učí děti takovou hravou formou, že ani nevnímají, že se učí.

Portály Matika.in a Kozmix

Školáci, kteří chtějí být nejlepší v předmětech, které je baví, se mohou realizovat na portálech Matika.in a Kozmix. Najdou zde různé zajímavé příklady na procvičování, seřazené logicky podle náročnosti a předmětu. 

tablet

Kolik času by mělo strávit dítě s tabletem?

Jak dlouho necháte dítě hrát si s tabletem, je na vás. Odborníci pro magazín PBS parents doporučují méně než půl hodiny pro školkové děti, hodinu pro 6-7leté děti. Starší školáci by neměli trávit s tabletem víc než dvě hodiny denně.

Čím víc času stráví dítě elektronickými hrami, tím méně se věnuje kreativním činnostem a komunikaci s rodiči a sourozenci.

tablet hry

Dohodnout se na přesných pravidlech o čase stráveném s tabletem, může být náročné. Někdy se to neobejde bez hádek a slz. I přes to je velmi důležité, abyste dohodnutý čas dodržovali důsledně, bez vyjednávání. Vymezení času vám pomůže například klasický budík. 

Nastavte si ho na dohodnutou chvíli a po jeho zazvonění požádejte dítě, aby tablet odložilo.

Abyste měli dítě s tabletem pod dohledem a věděli jste, jakým aplikacím se věnuje, pomůže zavést pravidlo, že technická zařízení zůstanou ve společných prostorách, tedy v obýváku či kuchyni. Neberte si telefony a tablety ani do ložnice a hry spolu sdílejte.

Modernějším způsobem vymezení času stráveného na tabletu je například aplikace ESET Parental Control. Tato aplikace umožňuje nastavení denního limitu používání. Po jeho uplynutí se tablet prostě zablokuje a spustí znovu druhý den. Takto budete mít jistotu, že dítě netráví příliš mnoho času na tabletu, i když ho nemáte pod dohledem. Kromě limitování času aplikace umožňuje i blokovat nevhodné stránky a sledovat polohu vašeho dítěte.

Tablet

Nevýhody používání tabletů dětmi

Nadměrné používání tabletů může být pro vývoj dítěte přímo nebezpečné. Nezapomínejte, že v každém věku potřebuje dostatek vaší pozornosti. To, že je při hře s tabletem tiché a spokojené, neznamená, že je to to nejlepší, co může v dané chvíli dělat.

Nejcitlivější na negativní vliv tabletů jsou batolata. Jejich zvědavost na okolní svět, předměty, které běžně používáme a pobyt v přirozeném prostředí venku bývá častým používáním tabletů značně potlačována. Mluvit a pohybovat se učí pozorováním a komunikací s ostatními lidmi. Myslete na to a neomezujte je ve vývoji.

Ani děti ve školním věku by neměly trávit čas hrami na počítačích, tabletech či telefonech na úkor sportovních aktivit a hraní venku. Neomezené hraní s tabletem může v extrémních případech vyvolávat závislost. 

tablet s deťmi

Závislé dítě netráví čas pohybovými aktivitami, což už přímo souvisí se zdravotními problémy, jako je obezita a poruchy imunity.

Výzkumy potvrdily, že existuje i souvislost mezi sníženou schopností rozeznávat lidské emoce a nadměrným používáním technických zařízení. Hodně dětí komunikuje se svými vrstevníky raději prostřednictvím mobilu než tváří v tvář. Sociální interakce jsou mimořádně důležité pro rozvoj jejich emocionální inteligence, což je další důvod, proč je potřeba limitovat čas strávený před obrazovkami.

tablety knihy

Negativní vliv na zrak

Dlouhodobé používání počítače, tabletu nebo telefonu oči značně vyčerpává. Při pravidelném používání bez přestávek a při nevhodném osvětlení může způsobit poruchy zraku. Jak ohrožuje záření z obrazovek zrak dětí? K tomuto problému se vyjádřila oční lékařka.

Ke zrakovým potížím jsou náchylnější děti, ale pokud mají oči zdravé, zaostřují snáze než dospělí, takže pro ně není tak velký problém mobil používat i několik desítek minut. Trvalým používáním zraku na takhle blízkou vzdálenost může dojít k přetížení zaostřovacích svalů a vzniku poruchy spolupráce obou očí a očních problémů."


MUDr. Lucia Valešová, primářka oční kliniky DuoVize v Praze pro portál ctidoma.cz

Důležité je, aby dítě používalo tablet u vhodného osvětlení. Pro oči je nejškodlivější sledovat obrazovku zblízka ve tmě. Nejpozději po dvaceti minutách je třeba odpoutat jeho pozornost tak, aby se podívalo na vzdálený předmět.

tablet brýle

Poruchy spánku

Obrazovky vyzařují modré světlo, které omezuje tvorbu melatoninu, tzv. spánkového hormonu. Tím se v mozku aktivuje stav bdělosti. Pravidelné používání tabletů, obzvláště ve večerních hodinách, může způsobit, že se dítěti nechce spát.

Z výzkumů vyplývá, že pro lidský organismus je kromě intenzity světla důležitá i jeho barva. Nejsilnější účinek má modré světlo, které aktivuje na oční sítnici receptory, které řídí bdělost. Když jsme modrému světlu vystaveni příliš dlouho a ne cyklicky, jak je to v přírodě normální, tak se narušuje přirozený biorytmus. Večer se nám nechce spát a přes den jsme ospalí a nesoustředění. Toto světlo vydávají i monitory počítačů, televizí, smartphonů a tabletů," říká MUDr. Valešová.

Pro lepší spánek je dobré ukončit hry s tabletem nejpozději hodinu před spaním. Ukončením vlivu modrého světla se dítě připraví na odpočinek.

tablet a hodiny

Vyhýbat se technice úplně není řešením

Práce s technickými zařízeními je v dnešní době nevyhnutelná. Zakázat dětem tablety a telefony úplně by jim mohlo život ve společnosti zbytečně zkomplikovat. Dotykové obrazovky a internet se využívají všude okolo nás a základy jejich ovládání patří ke gramotnosti člověka. 

Technická zařízení jsou však zkonstruovaná tak, aby ovládání bylo intuitivní. To znamená, že se nemusíte snažit ukázat je dítěti co nejdřív. Způsob používání pochopí velmi rychle i v pozdějším věku. Do té doby ho nechte běhat venku, bavit se a hodně, hodně tvořit. Pro jeho budoucnost je to to nejlepší.

Ohodnoťte náš článek

Celkové hodnocení: 0 / 5. Počet hlasů: 0

  • 10. června 2019

O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálních studií na Prešovské univerzitě v Prešově. Má ráda knihy, procházky za jakéhokoli počasí, ale ze všeho nejraději má psaní. 

Rada zkouší nové věci a o své pocity a postřehy se dělí s ostatními. V redakci má na starosti testování spotřebičů. Lenka má velké zkušenosti z práce pro mobilního operátora (soda.o2.sk), kde se věnovala hodnocení telefonů. 

Více článků od tohoto autora