Jablečný ocet - v tomto vám umí pomoci

Jablečný ocet - v tomto vám umí pomoci

V alternativní medicíně najdete velké množství různých přípravků, které mají doslova blahodárné účinky pro naše tělo. Jedním z takových produktů je i jablečný ocet, jehož používání má mimořádně pozitivní dopad na naše tělo

Přečtěte si, proč byste ho do svého života měli zařadit i vy, jaké má jablečný ocet účinky na tělo, zda je účinný při hubnutí a kde všude můžete jablečný ocet použít.

Jablečný ocet, který mnozí označují za přírodní zázrak, vzniká fermentací, tedy kvašením jablek. Jablka sama o sobě obsahují množství vitamínů, minerálů a kyselin jako:

  • vitamíny B a C 
  • pektiny
  • vápník
  • fosfor 
  • draslík 
  • hořčík 
  • železo

A všechny tyto zdraví prospěšné látky najdete i v jablečném octu.

Jablečný ocet účinky

Jablečný ocet se vyrábí kvašením jablek a obsahuje množství vitamínů, minerálů a kyselin.

 Trošku z historie jablečného octa

Historie jablečného octa je mimořádně bohatá, jelikož jablka jako ovoce jsou s námi už velmi dlouho. Vůbec první zmínky o jablečném octu jako léku jsou z období přibližně 400 let našeho letopočtu. 

V Řecku jablečný ocet v kombinaci s medem předepisoval nemocným pacientům už Hippocrates. Skutečné rozšíření v medicíně přišlo však až v 17. století. Evropané ho navíc začali používat jako desinfekční roztok proti plísním.

Jaké pozitivní účinky má jablečný ocet na naše tělo?

Jablečný ocet můžeme skutečně popsat jako superzdravý produkt pro naše tělo. Jeho užívání má velmi mnoho pozitivních účinků. Doporučujeme ho začít pít po malých dávkách a vaše tělo vám už po nějaké době poděkuje.

S čím vším vám jablečný ocet dokáže pomoci?

Jablečný ocet na hubnutí

Největší benefit, který vám pravidelné užívání jablečného octa může přinést, je efektivní shazování přebytečných kilogramů. Je to kvůli kyselině octové, kterou jablečný ocet obsahuje. Ocet také snižuje chuť na jídlo a napomáhá ke správnému metabolismu.

Stačí, když denně vypijete 2 dl vody s 1 lžičkou jablečného octa. Vaše tělo to krásně nastartuje a nakopne! Samozřejmě, bez větru se ani lístek nepohne a pokud budete spokojeně křoupat před telkou chipsy, jablečný ocet vám nepomůže. Zařaďte místo toho trošku pohybu, odlehčenou stravu a výsledky se zakrátko dostaví.

Jablečný ocet na lepší trávení a detox

Se správně fungujícím metabolismem úzce souvisí i trávení, které se díky užívání jablečného octa upraví a bude fungovat bezchybně..

V jablečném octu totiž najdeme velké množství různých probiotik, která udržují zdravou mikroflóru a vy tak můžete zapomenout na problémy s nadýmáním nebo zácpou. Navíc účinně detoxikuje a pomáhá vyplavovat toxiny a škodlivé látky.

Jablečný ocet na hubnutí

Jablka a jablečný ocet jsou vhodným pomocníkem i při dietě a hubnutí.

Jablečný ocet na pálení žáhy

Pálení žáhy (odborně pyróza) bývá velmi častým problémem mnoha lidí. Je to způsobeno tím, že se žaludeční šťávy přesouvají do vyšší části trávicí soustavy, což způsobuje velké pálení.

Mnoho pacientů na tento problém dlouho hledalo lék, až přišli k jablečnému octu, který se doporučuje užívat, jakmile začnete cítit známé nepříjemné pálení.

Jablečný ocet a cholesterol

Vysoká hladina cholesterolu trápí víc lidí bez ohledu na věk. Může za to častokrát nesprávná strava, zvýšený stres, nedostatek pohybu, obezita, kouření. Jablečný ocet dokáže pomoci i v tomto případě, protože snižuje hladinu "špatného" cholesterolu a navíc i krevní tlak.

Jablečný ocet na vlasy

Lupy jsou spíš estetickým problémem, ale jejich přítomnost není pro člověka ničím příjemným. Existuje hodně způsobů a návodů, jak proti lupům bojovat a poměrně levnou a jednoduchou variantou je i jablečný ocet. 

Stačí ho smíchat s čistou vodou v poměru 1:1 a pomalu si masírovat hlavu. Následně ho nechte působit a po pár minutách si hlavu opláchněte čistou vodou.

Jablečný ocet na vlasy

Jablečný ocet dokáže pomoci i s lupy. Vmasírujte ho do vlasů smíchaný s vodou v poměru 1:1 a po pár minutách opláchněte.

Jablečný ocet na pokožku

Jablečný ocet se vyznačuje antibakteriálními účinky, čímž je vhodný i na čištění pleti. Odstraní odumřelé látky kůže, zjemňuje pleť a vyrovnává pH pokožky. Pokud máte problém s akné a nezabírají vám téměř žádné kosmetické produkty, vyzkoušejte jablečný ocet.

Jablečný ocet můžete použít i do horké koupele. Obohatíte ji o velké množství vitamínů, především vitamínů typu B a vaše pokožka bude hebká.

Jablečný ocet na bílé zuby

Jablečný ocet je spolu s kokosovým olejem přírodním pomocníkem na zářivý bílý úsměv. Vyhněte se chemii a zkuste si ráno vyplachovat ústa malým množstvím octa zředěného s vodou a následně si octem potřete plochy zubů. Potom si zuby umyjte klasickým způsobem kartáčkem a pastou.

Jablečný ocet nahradí čisticí prostředky

Kromě zdravotních a estetických benefitů dokáže jablečný ocet efektivně nahradit i běžné čisticí prostředky. Má desinfekční účinky, poradí si se špínou a dobře odstraňuje vodní kámen.

Zamíchejte pár lžic octa s vodou a po několika hodinách je vodní kámen pryč. Zápachu se bát nemusíte, po vyschnutí se vypaří.

Náš tip: Přečtěte si také, jaké blahodárné účinky má kokosový olej na naše zdraví.

Jablečný ocet na zuby

Jablečný ocet dokáže přirozeně vybělit zuby.

Negativní účinky jablečného octa

Jablečný ocet vám při užívání s mírou uškodit nemůže. Nepouštějte se do konzumace bezhlavě, zařaďte ho do svého života jako doplněk a užívejte si jeho účinky na tělo.

Kde se dá jablečný ocet koupit?

Jablečný ocet nejčastěji najdete v různých obchodech a e-shopech se zdravou výživou. Můžete si ho koupit buď v tekuté formě, nebo ve formě tablet. Výběr je jen na vás.

Vybrali jsme pro vás 3 nejlepší jablečné octy

Jablečný ocet BIO

Jablečný ocet BIO

Přírodná fermentovaná jablečná šťáva z přímého lisování vhodná pro zdraví i krásu.

od 80 Kč

MedPharma Jablečný ocet

Ocet v kapslích

Jablečný ocet MedPharma ve formě kapslí, s přídavkem chromu a vitaminu C. 

od 180 Kč

Jablečno-medový ocet

Nepasterizovaný

Jablečný ocet nepasterizovaný a přirozeně zakalený je vhodný do koupele i nápojů.

od 61 Kč

Jablečný ocet má skutečně pro naše tělo blahodárné účinky a stojí za zvážení, zda ho v malých dávkách zařadit do života. Rozhodně se jím však nesnažte nahradit plnohodnotnou stravu. I v tomto případě platí, že všeho s mírou.

Ohodnoťte náš článek

Celkové hodnocení: 0 / 5. Počet hlasů: 0

  • 31. května 2020

O autorovi

Veronika Ivánová
 

Veronika vystudovala Masmediální komunikaci a proto její práce v novinách, či psaní článků nejsou cizí. Zbožňuje cestování a jak říká, minula by poslední peníze na jakýkoliv výlet (a dobré jídlo). Rada sportuje a zajímá se o módu, kosmetiku a lifestyle.

Více článků od tohoto autora

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: