Wobenzym - recenze, zkušenosti, dávkování a cena


Autoři: Lenka Riganová, PharmDr. Eva Fehérpataky Badíková | Aktualizováno: 29. 07. 2020

Wobenzym
 • široké spektrum účinků
 • různé velikosti balení
 • od 185 do 2600 Kč/ v závislosti na balení

Pokud vás už někdy v minulosti potrápilo zranění, nepříjemný úraz, absolvovali jste nějakou operaci nebo jste bojovali s onemocněním virového či bakteriálního původu, je velká pravděpodobnost, že jste se už setkali s přípravkem Wobenzym, nebo vám byl alespoň doporučen vaším lékařem či lékárníkem.

Wobenzym je totiž už roky považován za jakýsi všelék, který dokáže pomoci při různých zdravotních problémech. Ale čím je tak výjimečný a vůbec, opravdu funguje tak, jak slibuje?

KOMBO expert radí

Kombo expert Eva Badíková

PharmDr. Eva Fehérpataky Badíková absolvovala vysokoškolské studium na Farmaceutickej fakulte UK v Bratislavě a v současnosti pracuje jako zodpovědný farmaceut v lékárně REGIA v Lučenci.

Wobenzym podle ní patří mezi často vyhledávané přípravky při různých zdravotních komplikacích a o jeho účincích se už přesvědčila i ona sama.

Jak jsme hodnotili

Systémová enzymoterapie je velmi populární součástí moderní medicíny, s vědecky podloženými výsledky. Využívá pozitivní působení cíleně sestavených směsí enzymů na některé procesy v organismu. Jedním z nejpopulárnějších přípravků tohoto druhu je právě Wobenzym.

Pokud jako pacient doteď nemáte s tímto volně dostupným lékem žádné zkušenosti, přečtěte si naši recenzi. Kromě základních informací o Wobenzymu jsme pro vás sesumírovali i naše postřehy, hodnocení a recenze uživatelů a nechybí ani názor odborníka.

Co je Wobenzym a jaké jsou jeho účinky

Wobenzym je prezentován jako lék proti otokům, zánětům a poruchám imunity. Tvoří ho enzymy sestavené tak, aby tlumily chorobné projevy v organismu, posilovaly jeho obranyschopnost a do jisté míry i rozpouštěly krevní sraženiny.

Je možné ho koupit ve formě drobných oranžovo červených tablet, které jsou gastrorezistentní. Znamená to, že se nerozpouštějí v žaludku, ale až v tenkém střevě. 

Doporučuje se k urychlení rekonvalescence po úrazech, operacích, při sezónních oslabeních imunity a jako alternativní léčba při lymfedémech (otok způsobený poruchou odtoku lymfy) a při fibrocystické mastopatii (onemocnění prsů charakteristické tvorbou dutin a vaziva).

Jako podpůrná léčba se Wobenzym využívá především po miniinvazivních operacích kloubů, ve stomatochirurgii a po zákrocích v oblasti nosní-krční-ušní.

hodný je i u zánětů povrchových žil, potrombotickém syndromu dolních končetin, revmatoidní artritidě, revmatismu, pokročilých stádií artrózy a u vícečetné mozkomíšní sklerózy.

Podávání Wobnzymu je vhodné i současně s antibiotiky u chronických a opakujících se zánětů hlavně v oblasti nosu, uší, krku, horních a dolních dýchacích cest, močového a pohlavního ústrojí, trávicí trubice nebo kůže.

Složení

Wobenzym je přípravek systémové enzymoterapie. Znamená to, že ho tvoří směs enzymů rostlinného a živočišného původu, které působí proti zánětům v celém těle tak, že zajišťují rovnováhu a správné fungování imunitního systému. Konkrétně Wobenzym obsahuje:

 • Pankreatin - směs enzymů produkovaných pankreatem, která štěpí bílkoviny, cukry a tuky. Tvoří ho hlavně lipáza, amyláza a proteáza. Je důležitý pro správné fungování trávícího traktu a imunitního systému.
 • Trypsin/Chymotrypsin - trávicí enzym, který štěpí bílkoviny obsažené v potravě. Má antioxidační a protirakovinové účinky, zlepšuje trávení, působí protizánětlivě a posiluje imunitu.
 • Bromelain - proteolytický enzym extrahovaný z ananasových stonků. Pomáhá při zánětlivých procesech, hojení otoků a hematomů. Snižuje pravděpodobnost výskytu krevních sraženin.
 • Trihydrát rutosidu - účinná látka s antioxidačními účinky, schopností zmírňovat otok a zvyšovat funkčnost cév.

Expert radí

"Wobenzym je lék s obsahem unikátního komplexu enzymů, který je používaný už několik desetiletí a má výborný efekt především při léčbě zánětů, otoků, poúrazových stavů a oslabení imunity."


PharmDr. Eva FehérPataky Badíková

Existují výzkumy, které se zabývají účinkem Bromelainu při léčbě rakoviny. Ukázal se jako velmi efektivní, proto se doporučuje jako podpůrná léčba onkologických onemocnění. Kromě léčivých účinků má tento enzym schopnost nastartovat metabolizmus, pomáhá v boji s celulitidou a při redukcí hmotnosti.

 • Papain – silný trávicí enzym, který se nachází v papáji. Dokáže rozkládat proteinová vlákna, čímž zvyšuje absorpci živin z potravin bohatých na bílkoviny. Zabezpečuje rozklad toxinů v těle a funguje jako silný antioxidant - chrání tělo před volnými radikály. Podporuje aktivitu buněk obsahujících kolagen, a tak léčí rány na kůži. Příznivě působí i při léčbě rakoviny, zánětů krku, ale i proti pásovému oparu a zánětu prostaty
 • Trihydrát rutosidu – velmi silný antioxidant. Dokáže efektivně eliminovat volné radikály útočící na zdravé buňky. Snižuje i otoky a zlepšuje činnost střev.

S jakými těžkostmi dokáže Wobenzym pomoct?

Wobenzym je doporučen na široké spektrum zdravotních problémů. U některých má větší, u některých naopak menší vliv. Přesto je u níže uvedených problémů doporučeno Wobenzym užívat.


Rekonvalescence po úrazech a chirurgických zákrocích

Zdravý organismus má silné regenerační schopnosti. Léčení poranění a zotavování se po operacích a úrazech je však často velmi náročný a bolestivý proces.

Délka a bolestivost rekonvalescence závisí na závažnosti diagnózy, ale i na věku a psychickém stavu pacienta. Součástí léčby běžně bývá fyzioterapie a rehabilitace.

Zapojit do léčebného procesu pomoc enzymů je rozhodnutí, kterým nic nepokazíte, naopak, může vaše trápení výrazně zkrátit. Pomohou vám zmírnit bolest, urychlit vstřebávání otoků, krevních podlitin, výronů a urychlit dobu hojení ran.


Posílení imunity

Poruchy imunity jsou dnes bohužel velmi častým jevem. Někdy jde o sezónní poruchy ovlivněné změnami počasí, alergiemi, jindy o chronický stav, jako následek špatné životosprávy. Příčinou může být i nadměrná zátěž organismu, dlouhodobý stres, ale i znečištěné ovzduší.

Systémová enzymoterapie funguje tak, že posílí přirozené mechanismy, kterými tělo bojuje proti bakteriím a virům. Při léčení zánětů sehrávají zvláštní úlohu proteolytické enzymy, které štěpí proteiny. Jejich doplnění při oslabené imunitě působí komplexně a řeší příčinu problémů, namísto jejich důsledků.

Pro posílení imunity můžete zařadit i levnější doplňky. Přejděte na naše srovnání imunitních přípravků.


Záněty dýchacích cest

Záněty horních a dolních dýchacích cest bývají nezřídka součástí běžné chřipky a prochladnutí. Zdravý člověk se s nimi dokáže vypořádat snadno za pomoci bylinkových čajů, vitamínů a dostatečného odpočinku

Pokud se tyto záněty opakují častěji a je nutné podávat antibiotika, léčbu je vhodné podpořit enzymy. Ty dokáží zvýšit účinnost antibiotik, ale i mírnit otok a bolestivost sliznic, podpořit hojení zánětu a zabránit recidivě.

Podobně působí i při zánětech močových cest, pohlavních orgánů, trávicího traktu a jiných.

chronický zánět

Záněty povrchových žil, trombóza, potrombotický syndrom

Nepříjemné a nebezpečné záněty žil se projevují otoky, zčervenáním, bolestí a pálením noh. Léčí se většinou lokálně, mastmi a náplastmi.

V tomto případě může Wobenzym pomoct zlepšením tekutosti krve a mikrocirkulace. Podobný efekt má u stavů po ucpání cév krevní sraženinou - trombóze. Některé enzymy dokáží do určitě míry rozpouštět sraženiny a zlepšovat tak průchodnost cév.


Otoky končetin

Pokud jde o lymfedémy, tedy otoky způsobené hromaděním lymfy (tělové tekutiny - mízy nacházející se v lymfatických cévách), Wobenzym pomůže zlepšit průchodnost lymfatických cév a urychlit vstřebávání otoku.


Fibrocystická mastopatie

Jde o onemocnění prsů, projevující se různými změnami - od bolestivosti až po vznik bulek. Užíváním Wobenzymu se zmírňují nepříjemné projevy tohoto onemocnění.


Roztroušená mozkomíšní skleróza

Toto chronické neurologické onemocnění vzniká poškozením ochranné vrstvy nervových vláken mozku. I v závažném stavu se může pacientovi přilepšit dlouhodobým užíváním Wobenzymu. V tomto případě pomůže modulací imunitního systému.


Využití enzymoterapie pro plodnost

Pokud se snažíte o miminko, ale nedaří se vám otěhotnět, příčiny mohou být různé. Překážkami často bývají záněty v oblasti dělohy, srůsty po operacích, anebo snížená kvalita vajíček a spermií.

Systémová enzymoterapie nabízí řešení na většinu problémů, které ohrožují plodnost.

Při zánětech, cystách, myomech, ale i endometrióze je vhodné užívat Wobenzym na urychlení léčby. Výrazně zmírní zánět a pročistí krev a játra, čímž se zlepší i hormonální rovnováha a prokrvení pohlavních orgánů.

Unikátní schopností enzymů je regenerace starých jizev a srůstů po chirurgických zákrocích a endometrióze, bez ohledu na to, jak dávno bylo tkanivo poškozeno.

Zlepšení kvality spermií a vajíček přichází spolu se zlepšením celkové imunity a prokrvení organismu.

Dávkování Wobenzymu

Wobenzym zložení

Dávkování Wobenzymu se odvíjí od zdravotního stavu pacienta.

Zpravidla se začíná poměrně vysokou dávkou, která se postupně se zlepšujícím se stavem snižuje až na udržovací úroveň.

 • V prvních fázích terapie se užívá 5-10 tablet třikrát denně. Udržovací léčbu představuje 9 tablet rozdělených do tří denních dávek.
 • Při poúrazových stavech se začíná dávkou 3x10 tablet denně a na udržovací úroveň se přechází po týdnu. Pacient dále užívá 3x3 tablety denně až do úplného vymizení příznaků.
 • Při pooperačních stavech se stejně tak začíná dávkou 3x10 tablet denně, přibližně po týdnu se přechází na dávku 3x5 tablet denně a v další fázi až do úplného uzdravení se užívají 3x3 tablety.
 • Otoky způsobené poruchou odtoku lymfy si vyžadují dlouhodobou enzymoterapii. Začíná cca 20 tabletami denně rozdělenými do dvou až tří dávek. V tomto množství se Wobenzym užívá přibližně 4-5 týdnů. Následně se přechází na dávku 3x5 tablet a 3x3 tablety po dobu aspoň 8 týdnů.
 • Při fibrocystické mastopatii se užívá 2x10 tablet denně po dobu šesti týdnů. 
 • Potrombotický syndrom dolních končetin si vyžaduje užívání 3x10 tablet denně v úvodní fázi terapie. Dávka se postupně snižuje na 3x5 tablet a 3x3 tablety denně. Terapie trvá celkově cca 6 týdnů.
 • Při zánětu povrchových žil se podpůrná léčba začíná dávkou 3x7 tablet denně, z níž se přechází na 3x5 tablet. Terapie trvá přibližně 2-3 týdny.
 • Revmatoidní artritida si vyžaduje dlouhodobou podpůrnou enzymoterapii v trvání přibližně 5-6 měsíců. Užívá se 3x5 tablet denně. Revmatismus si vyžaduje stejnou dávku v trvání 3-4 týdny.
 • Při artróze se užívá 6 tablet třikrát denně po dobu přibližně 6 týdnů.
 • Mnohočetná mozkomíšní skleróza si vyžaduje užívání 3x10 tablet denně po dobu dvou týdnů. Následně se přechází na dlouhodobou udržovací dávku 3x3 tablety denně.
 • Při akutních zánětech se užívá po 10 tabletách třikrát denně po dobu dvou týdnů. Při chronických a opakujících se zánětech se užívá 3x5 tablet denně cca 4 týdny.
 • Dávkování je odlišné u dětí, kde se počítá v závislosti na hmotnosti. Na každých 6 kg tělesné hmotnosti se užívá jedna tableta Wobenzymu.

Kombík radí

Kombík radí

O konkrétním dávkování Wobenzymu a jeho užívání se vždy napřed poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem. 


Doba užívání přípravku je stanovená v závislosti na charakteru konkrétního problému vždy různě.

Pro koho Wobenzym není vhodný

I přesto, že Wobenzym bývá často označován za všelék, není určen pro každého. Přípravek není vhodný pro osoby s alergií nebo přecitlivělostí na některou z jeho složek. 

Lék obsahuje laktózu a barviva, která mohou u některých lidí vyvolat alergickou reakci. Také není vhodný pro pacienty se zvýšenou krvácivostí. Užívání těhotnými a kojícími ženami doteď nebylo klinicky testováno.

Může se užívat současně s antibiotiky a podporuje jejich účinnost. Lék je vhodný i pro děti, dávkování však musí být vhodným způsobem upraveno.

Varianty balení a jejich cena

cena od 185 Kč

cena od 825 Kč

cena od 2600 Kč

Wobenzym a vedejší účinky

Wobenzym se zpravidla velmi dobře snáší a nežádoucí účinky jsou spíše ojedinělé a nezávažné. Při užívání vyšších dávek léku byly zřídka pozorovány zažívací těžkosti jako nadýmání, nevolnosti a změny stolice.

Dá se jim zamezit rozdělením doporučeného denního množství tabletek do více dávek.

U lidí alergických na některou složku léku se může rozvinout alergická reakce. Zpravidla ustoupí po vysazení Wobenzymu. Začátek užívání Wobenzymu může vést k paradoxnímu zhoršení příznaků probíhajícího onemocnění. Přípravek se i přesto nedoporučuje vysadit. Vhodné je snížit dávkování.


Zkušenosti a recenze uživatelů


Wobenzym jsem si objednala na doporučení lékaře po komplikované zlomenině. Po vlastní pozitivní zkušenosti jsem ho teď koupila i pro manžela, který se zotavuje po operaci páteře. Wobenzym opravdu urychluje hojení ran, při jeho užívání viditelně ustupuje otok a já jsem měla i pocit úlevy od bolesti.

„Wobenzym užívám kvůli snížené imunitě. Míval jsem problémy s opakujícími se záněty dýchacích cest, rýmami, bolestmi krku. Kromě toho mám už delší dobu těžkosti s kolenem. Moje obvodní lékařka mi doporučila Wobenzym. Nechtělo se mi do toho kvůli vyšší ceně, ale nakonec jsem se manželkou nechal přemluvit a dnes jsem spokojený. Nejen, že se celkově cítím lépe, bývám méně nemocný, ale dokonce jsem pocítil i úlevu v koleně. Není to ještě úplně ono, ale Wobenzym ještě pořád užívám.“

„ Wobenzym jsem koupila mámě kvůli problémům s klouby. Myslím si, že pokud od něj lidi neočekávají zázraky na počkání, mohou být jen spokojení. Máma trpí bolestmi celé roky, a tak jsme ani nepočítali s úplným ústupem problémů. Začala s nejvyšší dávkou a jak její problémy ustupují, dávkování postupně snižujeme. Doporučili nám to tak v lékárně. Máma je zatím nadmíru spokojená. Vyzkoušela už víc přípravků, ale Wobenzym zatím obstál nejlépe. Můžu ho jen doporučit.“

„Wobenzym jsem užívala po komplikovaném zánětu oka na doporučení lékařky. Velmi mi pomohl a můžu ho jen doporučit. Pak jsem ho koupila i synovi při zánětu dásní.“

Náš názor na Wobenzym

Wobenzym balení

Wobenzym obsahuje vhodně sestavenou směs enzymů se schopností podpořit imunitu, hojení zánětů a otoků. Jeho předností je účinnost podložená pozitivními hodnoceními uživatelů, oblíbeností v odborné i laické veřejnosti a stabilním postavením na trhu.

Wobenzym je bezpochyby nejpopulárnějším přípravkem svého druhu. Argumentem "pro" je i ojedinělý výskyt vedlejších účinků, které se navíc objevují jen v nezávažné formě. 

Lék je bezpečný a účinný pro velmi široké spektrum uživatelů.

Nevýhodou Wobenzymu je jeho vyšší cena. Někteří pacienti si stěžují na vysoké množství tabletek, které musí užít především v prvních fázích terapie.

Pro jeho kvality, účinky a velkou spokojenost uživatelů však můžeme Wobenzym určitě doporučit. Mějte však na paměti, že i přesto, že se Wobenzym se svými účinky může jevit jako všelék, nikdy nepodceňujte návštěvu lékaře.

Samotná systémová enzymoterapie nemusí být dostačující. Jen vyšetření odborníkem dokáží přesně identifikovat, o jaké onemocnění jde a jaká léčba je pro vás vhodná. Porada s lékařem je nevyhnutelná především v období těhotenství a při léčbě komplikovaných onemocnění.

Výhody

 • účinnost u širokého spektra zdravotních těžkostí
 • urychluje ústup otoků
 • pomáhá při léčbě zánětů
 • posiluje imunitu
 • jeho užíváni je bezpečné
 • pozitivní hodnocení uživatelů

Nevýhody

 • vyšší cena
 • potřeba užívat vysoké denní dávky

Orientační cena

 od 185 Kč

Hodnocení

Expert radí

"Nejen od pacientů, ale i na základě vlastní zkušenosti vím, že Wobenzym je opravdu účinný, urychluje proces hojení ran a posiluje obranyschopnost organismu. Jedinou jeho nevýhodou je vyšší dávkování (9-30 tablet denně, dle indikace)."


PharmDr. Eva  Fehérpataky Badíková

Najčastěji kladené otázky při koupi Wobenzymu

1. Je Wobenzym homeopatikum?

Ne, ve složení Wobenzymu se nacházejí enzymy, tedy patří do skupiny přípravků tzv. enzymoterapie, ne k homeopatikům. 

2. Mohou Wobenzym užívat těhotné a kojící ženy?

U této otázky se názory odborníků liší. Pokud jste těhotná nebo kojící, doporučujeme užívání Wobenzymu konzultovat s vaším gynekologem.

3. Je Wobenzym návykový?

Ne, užívání Wobenzymu nezpůsobuje návyk ani závislost, a proto je vhodný i k dlouhodobému užívání.

4. Mohou Wobenzym užívat i diabetici?

I přes to, že Wobenzym obsahuje sacharózu, nenajdete u tohoto přípravku upozornění na nemožnost užívání diabetiky. Všeobecně tedy Wobenzym mohou užívat i lidé trpící cukrovkou. Samozřejmě, doporučujeme konzultovat s lékařem.

5. Je Wobenzym vhodný pro děti?

Ano, Wobenzym mohou užívat i děti, avšak dávkování by měl stanovit lékař, který zná zdravotní stav dítěte nejlépe.


Pokud uvažujete o Wobenzynu, určitě doporučujeme přečíst: 

Použité zdroje:

Ohodnoťte náš článek

Celkové hodnocení: 3 / 5. Počet hlasů: 2