Nejlepší tlakoměry - Test


Autoři: Lenka Riganová, PharmDr. Eva Fehérpataky Badíková | Aktualizováno: 15. 05. 2019

Tyto modely doporučujeme

Tlakoměr Omron M6 comfort

Produkt roku 2018

Nejprodávanější a nejoblíbenější model na současném trhu. 

cena od 1850 Kč

Tlakoměr Tensoval Duo Control

Dvě metody měření

Tlakoměr kombinuje dvě metody měření,  díky čemuž je velmi přesný.

cena od 1700 Kč

Tlakoměr Microlife BP A2

Detekce arytmie

Tento tlakoměr je vybavený speciální technologií na detekci arytmie. 

cena od 1140 Kč

Recenze tlakoměrů

41 hodin jsme u nás v redakci hledali ty nejlepší tlakoměry na trhu. Během této doby jsme porovnávali, zkoumali a analyzovali jednotlivé modely a dnes vám přinášíme výběr 7 nejlepších z nich.

KOMBO expert radí

Kombo expert Eva Badíková

PharmDr. Eva Fehérpataky Badíková absolvovala vysokoškolské studium na Farmaceutické fakultě UK v Bratislavě a v současnosti pracuje jako zodpovědný farmaceut v lékárně REGIA v Lučenci. 

"V současné moderní době se digitální tlakoměry stávají běžnou součástí téměř každé rodiny. Jak si však vybrat z takového množství druhů?"

Jak jsme hodnotili

Současná nabídka tlakoměrů je opravdu pestrá, i když je třeba říct, že sice můžeme vybírat z různých modelů, ale ty většinou pochází od pár ověřených výrobců, kteří dominují na trhu s tlakoměry. Ti své modely neustále vylepšují a přidávají nové a nové funkce.

I proto jsme při hodnocení tlakoměrů zohledňovali především jednotlivé funkce, kvalitu materiálů, provedení, ale i přesnost výsledků měření, přičemž jsme vycházeli ze zkušeností uživatelů. Všechny zjištěné výsledky a zajímavosti jsme psali do recenzí, které vám přinášíme v následujících řádcích.


Porovnání hodnocených tlakoměrů

Tlakoměr Omron M6 comfort

#1

Tlakoměr Tensoval Duo Control

#2

Tlakoměr Microlife BP A2

#3

Tlakoměr Omron M3

#4

Tlakoměr Omron M2 Basic Intelissense

#5

Tlakoměr Sencor SBP 690

#6

Tlakoměr Tensoval MOBIL

#7

Hodnocení

Plusy

+ speciální manžeta

+ velký displej

+ detekce arytmie

+ kombinace 2 metod měření

+ přesnost

+ paměť

+ detekce arytmie

+ ochrana proti přefouknutí

+ adaptér

+ detekce arytmie

+ jednoduché ovládání

+ paměť

+ detekce arytmie

+ přehledný displej

+ lehká obsluha


+ detekce arytmie

+ výhodná cena 

+ indikace pohybu při měření

+ kompaktní rozměry

+ přenosnost

+ zvukový signál

Mínusy

- nezjištěno

- hlasitý indikátor měření

- menší paměť

- tvrdší manžeta

- větší rozměry

- paměť pro jednu osobu

- menší přesnost měření

Cena

1850 Kč

1700 Kč

1140 Kč

1360 Kč

1300 Kč

500 Kč

420 Kč

(Zelenou barvou jsou vyznačeny nejvýhodnější parametry. Červenou barvou jsou vyznačeny nejméně výhodné parametry.)


Recenze tlakoměrů

1. Omron M6 Comfort - Produkt roku 2018

na rameno • vyhodnocení ranní hypertenze • systém Intelli Sense

Tlakoměr Omron M6 comfort

Tlakoměr OMRON M6 je vybaven moderními senzory na přesné měření tlaku a pozitivní recenze dostává i od lidí dlouhodobě léčených na hypertenzi.

Častým problémem při měření tlaku bývá nesprávně umístěná manžeta a následné zkreslení výsledků měření. Tento tlakoměr je proto vybaven LED indikátory, které uživatele upozorní na správné nasazení manžety a zároveň signalizují i zvýšené hodnoty tlaku. Měření si můžete uložit do paměti a porovnávat vývoj za delší období. Paměť tlakoměru Omron M6 dokáže uložit 2x 100 měření s datem a časem, proto můžete sledovat hodnoty až dvou členů domácnosti.

Přesnost měření je opravdu vysoká a navíc i klinicky ověřená.

Jeho univerzální manžeta s obvodem 22-42 cm se díky funkci Intelli Sence nafoukne podle aktuálního systolického tlaku, zbytečně se nepřefukuje a šetří svou životnost.

Kromě toho tato funkce zvyšuje přesnost měření - tlak měří během nafukování i vyfukování manžety. Dokáže také detekovat arytmii a eliminuje nepřesnosti měření způsobené nesprávným umístěním. Tlakoměr zobrazuje i průměrný výsledek zachycený z posledních tří měření. 

Zdrojem energie pro tento tlakoměr jsou baterie, jejichž výdrž je přibližně 1000 měření. Není dobré na to zapomínat, protože tlakoměr s dosluhujícími bateriemi nemusí ukazovat přesné a pravdivé hodnoty.

Podle portálu Heureka.cz je tlakoměr OMRON M6 v současnosti nejprodávanější produkt na trhu, s množstvím pozitivních ohlasů. O jeho oblíbenosti i kvalitě svědčí také titul Produkt roku 2018. Také nás svými kvalitami přesvědčil natolik, že si vysloužil odznak Náš tip.

Výhody

 • Intelli manžeta eliminuje nepřesnosti 
 • velký displej
 • grafický vývoj hodnot krevního tlaku
 • vypracování týdenních průměrů nebezpečné ranní hypertenze - porovnání hodnot tlaku ráno a večer
 • měření tlaku stisknutím jediného tlačítka
 • funkce detekce arytmie
 • paměť měření pro 2 uživatele

Nevýhody

 • bez zjištěných nedostatků

Orientační cena

1850 Kč

Hodnocení

2. Tensoval Duo Control - Se dvěma metodami měření

na rameno kombinace 2 metod měření  paměť pro dva uživatele

Tlakoměr Tensoval Duo Control

Tlakoměr Tensoval přinesl jako první na trh výjimečnou technologii Duo Sensor, která spojuje 2 metody měření krevního tlaku - poslechovou a oscilometrickou. 

Zatímco ostatní digitální tlakoměr měří tlak oscilometricky, Tensoval, ve snaze vytvořit co nejlepší tlakoměr, zkombinoval tuto metodu i s velmi přesnou Korotkovovou (poslechovou) metodou. Toto spojení přináší nejlepší možné výsledky měření, a to i u osob s nepravidelným srdečním rytmem. 

V balení kromě samotného tlakoměru najdete i manžetu 22-32 cm a síťový adaptér. Manžeta je anatomicky tvarovaná, má speciální výsek pro loketní jamku a díky technologii Comfort Air je její nafouknutí úplně bezbolestné. 

Všechno důležité uvidíte na kvalitním extra velkém displeji. Tlakoměr se velmi jednoduše ovládá - stisknutím jediného tlačítka. Když tlakoměr skončí měření, zazní zvukový signál a výsledek se objeví na displeji. Zvukový signál je poměrně intenzivní, což sice může někomu vadit, ale tlakoměr také díky této vlastnosti může být skvělou volbou například pro starší lidi.

Tlakoměr disponuje i pamětí o velikosti 60 měření, přičemž si měření mohou ukládat až 2 uživatelé. Tlakoměr na svůj provoz využívá 4 alkalické baterie typu AA, které vydrží přibližně 1400 měření.

Vzhledem ke své vysoké přesnosti měření, funkcím zařízení, ale i spokojeným ohlasům uživatelů od nás v našem hodnocení získal tlakoměr Tensoval titul Top model.

Výhody

 • kombinace 2 metod měření tlaku
 • paměť pro dva uživatele
 • přesnost měření
 • jednoduché ovládání

Nevýhody

 • trochu hlasitější indikátor měření

Orientační cena

1700 Kč

Hodnocení

3. Microlife BP A2 - Detekce arytmie

na rameno • patentovaná technologie detekce arytmie

Tlakoměr Microlife BP A2

Digitální tlakoměr Microlife je přístroj vybavený patentovanou technologií PAD pro včasné odhalení arytmie 

Díky barevnému rozlišení hodnot naměřeného krevního tlaku dokáže uživatel jednoduše interpretovat naměřené výsledky. Ani tomuto tlakoměru nechybí paměť, i když v porovnání se dvěma předchozími tlakoměry je výrazně nižší, konkrétně pouze na 30 měření.

Součástí balení je prodloužená měkká manžeta kónického tvaru s technologií Gentle+, která se nafoukne jen tolik, kolik aktuální tlak vyžaduje a měření je tak bezbolestné. Manžeta se zároveň velmi lehce nasazuje a pomáhá přinášet ještě přesnější výsledky.

Tlakoměr se velmi snadno používá a ovládá. Má velké tlačítko pro zapnutí a vypnutí přístroje a samozřejmostí je i velký přehledný displej. 

Tlakoměr ve své výbavě kromě detekce arytmie nenabízí žádné speciální funkce, kterými se mohou pyšnit pokročilejší zařízení tohoto typu, a proto je vhodnou volbou pro lidi, kteří od tlakoměru očekávají jen spolehlivé měření tlaku.

Microlife BP A2 se nám osvědčil jako zodpovědný přístroj za rozumnou cenu, a proto v našem hodnocení získal titul Cena/výkon.

Výhody

 • patentovaná technologie značky Microlife na odhalení srdeční arytmie
 • prodloužená manžeta s obvodem 22-42 cm s technologií Gentle+ proti přefouknutí
 • síťový adaptér v balení
 • velký přehledný displej
 • rozumná cena

Nevýhody

 • menší paměť
 • jen základní funkce

Orientační cena

1140 Kč

Hodnocení

4. Omron M3 - S univerzální manžetou

na rameno • prodloužená manžeta Intelli Sense • detekce arytmie

Tlakoměr Omron M3

Další hodnocený tlakoměr Omron M3 je na našem trhu také velmi populární a často vyhledávaný přístroj ve své kategorii.

Měření tlaku s tímto tlakoměrem je velmi jednoduché a intuitivní. Tlakoměr byl navržen tak, aby poskytoval uživatelům co nejvyšší komfort, a to vše při zachování co nejvyšší přesnosti. Přístroj je vybaven LED indikátory, které uživatele při měřeni upozorní na zvýšený krevní tlak. Indikátory také upozorní na nesprávné nasazení manžety nebo pohyb při měření, čímž by se mohla snadno snížit přesnost hodnot.

Velkou výhodou tohoto zařízení je barevný indikátor hypertenze. Pokud se po uskutečnění měření zobrazuje na displeji nepodsvícená hodnota, znamená to, že výsledky jsou v pořádku. Pokud je hodnota podsvícená oranžově, je to znamení toho, že některý z výsledků převyšuje normu.

Naměřené hodnoty měřič zprůměruje a vyhodnotí. Do paměti se dá uložit 2x 60 měření, proto ho mohou používat 2 osoby současně.

Výrobci tento fakt zohlednili i u manžety. Tlakoměr má v balení univerzální prodlouženou Intelli Sense manžetu s obvodem 22-42 centimetrů, což odpovídá velikosti M a L. Tlakoměr je tak vhodný i pro lidi s mohutnějšíma rukama. Naopak, tato manžeta může být méně vyhovující pro osoby se štíhlýma rukama.

Výhody

 • prodloužená manžeta velikosti M a L
 • vypracování průměrného výsledku posledních tří měření
 • měření tlaku stisknutím jediného tlačítka
 • funkce detekce arytmie
 • paměť měření pro 2 uživatele
 • cestovní pouzdro

Nevýhody

 • pro štíhlé ruce může být manžeta velká
 • nemá vyhodnocení ranní hypertenze

Orientační cena

1360 Kč

Hodnocení

5. Omron M2 Basic Intelissense - Pro přesné měření

na rameno • systém Intelli Sense • detekce arytmie

Tlakoměr Omron M2 Basic Intelissense

Automatický tlakoměr OMRON M2 BASIC INTELISSENSE je nenáročným, ale spolehlivým zařízením, které nezklame.

O co nejpohodlnější používání se stará systém Intelli Sense, který je zárukou komfortního natlakování, s minimálním tlakem manžety během měření. Je vybaven i kontrolou správného nasazení manžety, která eliminuje nesrovnalosti při měření.

Všechny údaje, které tlakoměr naměří, se zobrazují na velkém přehledném displeji. Do paměti je možno uložit 30 posledních naměřených hodnot. Jde sice o menší paměť, ale zkušenosti uživatelů poukazují na to, že při používání postačuje. Měření tlaku se spouští snadno a rychle - stisknutím velkého modrého tlačítka. 

Nechybí ani detekce nepravidelného pulzu - arytmie, díky níž tento tlakoměr dokáže včas odhalit i nebezpečný zdravotní problém.

Za nevýhodu, kromě menší paměti, považujeme také o něco robustnější rozměry tlakoměru. Samozřejmě však nejde o výrazný nedostatek, který by znemožňoval používání zařízení. Tlakoměr poskytuje velmi přesné výsledky a jeho přesnost je také klinicky ověřená.

Pokud váš zdravotní stav vyžaduje pravidelné měření krevního tlaku, s tímto modelem nepochybně oceníte praktické cestovní pouzdro.  

Výhody

 • systém Intelli Sense
 • detekce arytmie
 • kontrola nasazení manžety
 • ovládání jedním tlačítkem
 • přehledný displej

Nevýhody

 • větší rozměry 
 • menší paměť

Orientační cena

1300 Kč

Hodnocení

6. Sencor SBP 690 - Indikace pohybu při měření

na rameno detekce arytmie • upozornění na pohyb při měření

Tlakoměr Sencor SBP 690

Pro všechny, kteří hledají cenově dostupný, ale spolehlivý tlakoměr, máme tip v podobě zařízení Sencor SBP 690.

Tlakoměr značky Sencor má jednoduché používání a velký displej pro pohodlné čtení informací. 

Funguje na principu oscilometrické metody. Naměřené hodnoty graficky vyhodnotí a následně si je uživatel může uložit do paměti a sledovat změny krevního tlaku. Paměť nabízí uložení až 60 měření pro jednoho uživatele.

Aby se tlakoměr používal co nejpohodlněji, dostal manžetu s automatickým nafukováním a velikostí 22-42 cm. Tlakoměr proto využije více členů rodiny bez dokupování další manžety. U automaticky nafukované manžety nejde nezmínit, že měření může být trochu bolestivé z důvodu stisku ruky.

Aby se zabezpečila přesnost měření, tlakoměr vás upozorní na pohyb při měření a také má funkci detekce arytmie. Tlakoměr měří systolický a diastolický krevní tlak i pulz srdce. Zvýšené hodnoty, které převyšují doporučené normy, jsou graficky rozlišené, takže uživatel ví okamžitě, že něco není v pořádku.

Celkově je tlakoměr Sencor SBP 690 velmi vydařeným zařízením, které nabízí poměrně přesné výsledky měření a jeho koupě vás vyjde na velmi přijatelnou sumu cca 20 €.

Výhody

 • prodloužená manžeta velikosti M a L
 • funkce detekce arytmie
 • indikace pohybu při měření
 • výhodný poměr ceny a kvality
 • jednoduchá obsluha

Nevýhody

 • paměť jen pro 1 uživatele
 • automaticky se nafukující manžeta

Orientační cena

500 Kč

Hodnocení

7. Tensoval MOBIL - Tlakoměr na zápěstí

na zápěstí • technologie Comfort Air • zvukový signál

Tlakoměr Tensoval MOBIL

Posledním hodnoceným modelem je zápěstní digitální tlakoměr TENSOVAL MOBIL, který se oproti ostatním tlakoměrům vyznačuje především svou praktičností a v neposlední řadě i určením. Zatímco ostatní tlakoměry jsou určené na měření na rameni, tento tlakoměr se pro měření umisťuje na zápěstí.

O to, aby nafukování při měření nebolelo, se stará technologie Comfort Air. Do paměti tlakoměru je možné uložit 2x 30 měření, tedy mohou ho používat i dvě osoby současně.

Tlakoměr zobrazuje systolický a diastolický krevní tlak a nezapomíná ani na tepovou frekvenci. O začátku měření a také o jeho konci vás informuje zvukový signál. 

Malé rozměry a cestovní pouzdro vám umožní vzít si tento tlakoměr s sebou kamkoliv budete chtít.

Výhody

 • praktičnost
 • kompaktní rozměry
 • technologie Comfort Air
 • zvukový signál
 • cestovní pouzdro

Nevýhody

 • menší přesnost měření

Orientační cena

420 Kč

Hodnocení

Jak si vybrat tlakoměr

Nejlepší tlakoměry

Kvalitní tlakoměr není jen krátkodobá investice, proto je třeba si před jeho koupí promyslet několik věci. Pokročilé tlakoměry jsou vybavené zajímavými funkcemi, které se vám můžou hodit.


1. Typ tlakoměru podle typu umístění 

Tlakoměry na zápěst

Tlakoměry na zápěstí mají většinou kompaktnější rozměry, proto je využívají sportovci nebo cestovatelé.

Výsledky měření nejsou tak přesné a je třeba brát je spíše orientačně.

Při měření snáze pohnete rukou, a tak je větší šance špatného umístění tlakoměru, což má vliv na přesnost výsledku měření.

Tlakoměry na rameno

Tlakoměry na rameno jsou přesnější a výrobci pracují na vylepšení senzorů, abyste i s domácím tlakoměrem dosáhli měření podobných těm lékařským.

Tyto měřiče jsou větší, lépe vybavené, a proto i dražší.

Tip experta

"Já osobně pacientům doporučuji tlakoměry s ramenní manžetou, protože jsou přesnější než zápěstní a jsou vybavené více funkcemi. Důležité je vybrat si správnou velikost manžety podle obvodu vašeho ramene, resp. v případě, že bude tlakoměr používat více členů domácnosti, zvolit tlakoměr s univerzální manžetou (22-42 cm)."


PharmDr. Eva Fehérpataky Badíková

2. Způsob napájení

Některé tlakoměry mají v balení automaticky přibalený síťový kabel. Pokud se chystáte používat měřič hlavně doma, kabel bude určitě užitečný. Všechny tlakoměry mají napájení na baterie, nepotřebují hodně energie a vydrží i několik tisíc měření. 

 

3. Velikost manžety

Manžeta je klíčový prvek tlakoměru, protože ovlivňuje přesnost měření. Běžně narazíte na několik velikostí:

 • Obvod 17-22 cm - velikost S
 • Obvod 22-32 cm - velikost M
 • Obvod 32-42 cm - velikost L
 • Prodloužená manžeta o velikosti 22-42 cm.

Pokud jsou tlakoměry určené na používání více osobami, obvykle výrobce přibalí poslední typ manžety, kterou je možné přizpůsobit na různé průměry ramene.


4. Certifikáty

Tlakoměry musí splňovat kalibrační podmínky a projít testy kvality. Vybírejte proto jen značkové přístroje, které mají certifikáty BHS (British Hypertension Society), AAMI (Asociation of the Medical Instrumentation), IP EHS (Protokol podle Evropské hypertenziologické společnosti). Čím víc certifikátů měřič má, tím větší přesnost od něho můžete očekávat.

Tip experta

"V naší lékárně pracujeme už několik let s nejvyššími řadami zařízení Omron a Microlife a jsme s nimi nadmíru spokojeni my i naši pacienti - měření je rychlé, komfortní a přesné."


PharmDr. Eva Fehérpataky Badíková

5. Doplňkové funkce

Tlakoměry mají kromě své primární funkce i množství dalších, které pomůžou sledovat vývoj zdravotního stavu. LED indikátory vás upozorní, pokud máte špatně nasazenou manžetu, detekují pohyb ruky nebo signalizují zvýšené hodnoty krevního tlaku.

Vyhodnocení ranní hypertenze a detekce arytmie mohou včas odhalit počáteční stádium onemocnění, o kterém byste měli informovat lékaře.
Paměť se vám bude hodit pro dlouhodobé sledování vývoje. Některé přístroje dokážou vyhodnocovat a graficky zpracovat historické hodnoty výšky krevního tlaku.

Díky USB portu můžete tlakoměr spojit s počítačem. Speciální manžety měří tlak při nafukování i vyfukování kvůli větší přesnosti.

Tip experta

"Mnohé digitální tlakoměry už kromě měření krevního tlaku a pulzu disponují i jinými užitečnými funkcemi, jako je například rozšířená paměť pro více uživatelů, detekce arytmie nebo možnost synchronizace s PC / smartphonem. Za velmi užitečnou funkci považuji indikátor správného nasazení manžety, který vás upozorní, když je manžeta špatně nasazená a mohlo by dojít k chybě měření nebo špatné interpretaci  výsledků. Pro seniory je zase vhodný barevný indikátor výsledků, který jim jednoduše na "semaforovém" principu oznámí, jestli je jejich krevní tlak v normě, mírně zvýšený nebo velmi vysoký. V posledním případě už je vhodné kontaktovat lékaře."


PharmDr.  Eva Fehérpataky Badíková

Jak správně měřit krevní tlak? 

 • Používejte vždy přesný, kvalitní a spolehlivý tlakoměr. 
 • Měření tlaku byste měli uskutečňovat v maximálním klidu, bez rozrušení či přemýšlení nad starostmi. Z měření si udělejte jakýsi rituál a měřte vždy ve stejnou dobu, například ráno a večer. 
 • Manžetu navlékejte přímo na kůži, ne na oblečení. Šířka manžety má odpovídat obvodu vašeho ramene. Pokud je manžeta příliš široká nebo naopak příliš úzká, výsledky měření mohou být zkreslené.  
 • Pokud máte ramenní tlakoměr, předloktí položte na stůl. V případě zápěstního tlakoměru držte zápěstí ve výšce srdce.  
 • Po správném umístění ruky můžete stisknout tlačítko pro začátek měření. Dýchejte klidně, v žádném případě nezadržujte dech, protože to by mohlo vést ke zkreslení výsledků.
 • Po uskutečnění měření vypusťte manžetu, počkejte cca 3 minuty a měření opakujte.  

Tip experta

"Při koupi tlakoměru se nedívejte jen na cenu přístroje, ale zaměřte se na jeho funkce, certifikáty kvality a délku záruční doby, přední výrobci totiž poskytují záruku až 5 let."


PharmDr. Eva Fehérpataky Badíková

Kombík radí

Kombík radí

Osoby, které mají sklon k nízkému tlaku, by měly vyzkoušet měření tlaku vestoje, konkrétně v první až páté minutě po postavení se.

Nejčastěji kladené otázky při výběru tlakoměru:

1. Jak přesné jsou tlakoměry?

Současné tlakoměry jsou velmi přesné, tedy v případě, že byly zkalibrované a klinicky ověřené. Nutností je i dodržování důležitých zásad správného měření.

2. Je lepší tlakoměr na rameno nebo tlakoměr na zápěstí?

Oba typy tlakoměru jsou dobré a v případě dodržování správných zásad měření poskytují spolehlivé výsledky. Tlakoměry na zápěstí však mohou mít v měření menší odchylky.

3. Která značka tlakoměrů je nejlepší?

Mezi přední, ale především spolehlivé výrobce tlakoměrů, patří Omron, Tensoval nebo Microlife. Při výběru doporučujeme všímat si i toho, jestli má vybraný model značky evropské certifikáty.

4. Jakými evropskými certifikáty by měl tlakoměr disponovat? 

Nejkvalitnější tlakoměry by měly mít následující typy certifikátů:

 • IP protokol ESH (Evrópské společnosti pro hypertenzi)
 • AAMI (Asociation for the Advancement of Medical Instrumentation)
 • BHS (British Hypertension Society)

5. Jak zjistím, jakou velikost manžety potřebuji?

Velikost manžety zjistíte tak, že si změříte obvod ramene ve středu, mezi ramenným a loketním kloubem.

Standardní manžety jsou vhodné pro obvod ramene v rozmezí od 22 do 32 cm. Univerzální manžety jsou určeny pro ramena s obvodem od 22 do 42 cm.


Ohodnoťte náš článek

Celkové hodnocení: 0 / 5. Počet hlasů: 0