Nejlepší syrovátkové proteiny - porovnání


Autoři: Lenka Riganová, Alena B. Jacková | Aktualizováno: 17. 06. 2019

Tyto syrovátkové proteiny doporučujeme

Syrovátkový protein Scitec Nutrition 100% Whey Protein Professional

Snížený obsah laktózy

Protein má snížený obsah laktózy a nezatěžuje trávicí trakt. 

cena od 1060 Kč

Syrovátkový protein BioTech Iso Whey Zero

Čistý proteinový izolát

Tento protein obsahuje až 88 % čistých bílkovin, je bez laktózy a lepku.

cena od 1400 Kč

Syrovátkový protein OPTIMUM NUTRITION Whey Gold Standard

Vysoce rozpustný

Protein je vysoce rozpustný a má velmi dobrou vstřebatelnost. 

cena od 1130 Kč

Recenze a test syrovátkových proteinů

Syrovátkové proteiny už dávno nejsou vhodné jen pro sportovce. Bílkoviny jsou základním stavebním prvkem buněk, tkání a svalů, a proto je jejich dostatečný příjem důležitý pro každého. I to byl hlavní důvod, proč jsme se rozhodli tentokrát blíže podívat právě na syrovátkové proteiny.

Hodnocení syrovátkových proteinů nám u nás v redakci ve spolupráci s expertem trvalo 25 hodin. Porovnávali jsme, analyzovali, hodnotili a dnes vám přinášíme výsledky, ke kterým jsme dospěli.

KOMBO expert radí

Kombo expert Alena B. Jacková

Alenka Jacková není ien certifikovanou osobní fitness trenérkou II. stupně, ale bohaté zkušenosti má i v oblasti zdravého stravování, o čemž svědčí její vydaná kniha Fit apetít

"Syrovátkové proteiny velice pozitivně ovlivňují regeneraci svalstva a rychlejší regenerace znamená rychlejší výsledky."

A jak si vybrat ten správný syrovátkový protein? To vám Alenka prozradí v druhé části tohoto článku.

Jak jsme hodnotili

Z velkého množství syrovátkových proteinů, které je možné najít na českých e-shopech jsme po důkladné analýze vybrali 6 nejlepších.

Vybrané syrovátkové proteiny jsme následně hodnotili v první řadě z pohledu běžného uživatele. Zaměřili jsme se na jejich složení, slibovaný účinek i to, čím jsou pro uživatele prospěšné a co všechno mu dokážou přinést.


Porovnání hodnocených syrovátkových proteinů

Syrovátkový protein Scitec Nutrition 100% Whey Protein Professional

#1

Syrovátkový protein BioTech Iso Whey Zero

#2

Syrovátkový protein OPTIMUM NUTRITION Whey Gold Standard

#3

Syrovátkový protein GymBeam True Whey Protein

#4

Syrovátkový protein NUTREND 100% WHEY PROTEIN

#5

Syrovátkový protein PVL MUTANT WHEY

#6

Balení

2350 g

2270 g

2270 g

2500 g

2250 g

2270 g

Hodnocení

Plusy

+ vysoké množství účinných látek

+ snížený obsah laktózy

+ chutný

+ syrovátkový izolát

+ vysoký podíl bílkovin

+ kvalita

+ lehká stravitelnost

+ vysoká rozpustnost

+ na výběr více příchutí

+ vysoký obsah bílkovin

+ několik příchutí

+ transparentní složení

+ vysoká rozpustnost

+ velké množství aminokyselin

několik příchutí

+ rychlý účinek

+ u někoho nárůst svalové hmoty už za 2 týdny

Mínusy

- nezjištěné

- vyšší cena

- vyšší cena

- horší stravitelnost

- zanechává pěnu

- vyšší cena

Cena

1060 Kč

1400 Kč

1130 Kč

650 Kč

1150 Kč

730 Kč

(Zelenou barvou jsou vyznačeny nejvýhodnější parametry. Červenou barvou jsou vyznačené nejméně výhodné parametry).


Akční nabídka syrovátkových proteinů v ověřeném eshopu

Recenze syrovátkových proteinů

1. Scitec Nutrition 100% Whey Protein Professional - Se sníženým obsahem laktózy

Syrovátkový protein Scitec Nutrition 100% Whey Protein Professional

100% Whey Protein Professional je originální bílkovinná směs v prášku. Svým obsahem poskytuje tělu směs látek vyživujících pohybové ústrojí - kosti a svaly. Díky sníženému obsahu laktózy a jiným podpůrným látkám nezatěžuje trávicí trakt v takové míře, jako jiné přípravky tohoto typu. Konzumace proteinu je vcelku příjemná, protože je lehký a výrobce mu dali skutečně příjemnou chuť.

Tento protein je syrovátkový koncentrát s izolátem obohacený o aminokyseliny a enzymy. Ve výrobku obsažený protein imunoglobulin podporuje imunitní systém, čímž zabezpečuje silnější a odolnější tělesnou schránku a zároveň má podpůrné účinky pro produkci přirozeného antioxidantu - glutathionu.

Protein je doslova šitý na míru sportovcům a nadšencům toužícím po vypracovaném těle. Obsahuje dokonce i látky prokazatelně tlumící bolest svalů. L-leucin, taurin a L-glutamin jsou aminokyseliny přirozeně se vyskytující v lidském svalu. Použitím 100% Whey Protein Professional přijmete mimo jiné i tyto důležité aminokyseliny. Trávicí enzymy zase zajistí lepší zužitkování a vstřebávání jednotlivých podpůrných látek z proteinu.

Protein významně podporuje růst svalové hmoty a svým složením poskytuje koncentrovaný koktejl účinných a podpůrných látek. Doporučená denní dávka je 250 ml proteinu rozmíchaného ve vodě, anebo mléku, ideálně hned po sportovní aktivitě. O ceně lze říci, že je adekvátní tomu, co protein 100% Whey Protein Professional nabízí.

Výhody

 • vysoké množství účinných látek
 • látky podporující vstřebávání
 • skvělá chuť
 • snížený obsah laktózy

Nevýhody

 • bez zjištěných nedostatků

Orientační cena

1060 Kč (2.350g)

Hodnocení

2. BioTech Iso Whey Zero - Čistý proteinový izolát    

Syrovátkový protein BioTech Iso Whey Zero

Tento produkt je čistý proteinový izolát. Je očištěný od všech nežádoucích látek, jako je například cukr, lepek, transtuky a jeho největším pozitivem je pro většinu to, že je zbaven laktózy, díky čemuž je lehce stravitelný i pro lidi, kteří trpí intolerancí laktózy.

Proteín BioTech Iso Whey Zero obsahuje až 88 % čistých bílkovin. Zvýšený obsah bílkovin zaručuje nejen růst, ale i celkové zpevnění těla, což z tohoto proteinu dělá ideální volbu pro všechny sportovce bez ohledu na konkrétní druh sportu. Protein obsahuje EAA, a tak z něho tělo absorbuje co nejvíc užitečných látek. Vysoký obsah BCAA a L-Glutaminu podporuje regeneraci svalstva i po náročné zátěži.

Tento bílkovinný koktejl s čistým složením zaručuje růst svalové hmoty bez nepříjemných vedlejších účinků. Plusem je i dostupnost v několika příchutích, ze kterých si každý vybere tu svou.

Protein BioTech Iso Whey Zero je produktem uspokojujícím sportovce všeho druhu. S čistým složením a vysokým obsahem zaručuje nabírání čistého svalstva, rychlé vstřebávání a zpevňování. Tento doplněk stravy se doporučuje užívat dvakrát denně v dávce po 25 g. Na trhu patří k dražším proteinům, ale jeho cena je určitě přiměřená jeho čisté kvalitě.

Výhody

 • jako jediný z recenzovaných proteinů je to syrovátkový izolát
 • vysoký podíl bílkovin

Nevýhody

 • vyšší cena

Orientační cena

1400 Kč (2.270g)

Hodnocení

3. OPTIMUM NUTRITION Whey Gold Standard - Vysoce rozpustný 

Syrovátkový protein OPTIMUM NUTRITION Whey Gold Standard

OPTIMUM NUTRITION Whey Gold Standard se považuje za protein vyšší kvality. Dá se koupit v mnoha lahodných příchutích, díky tomu je dostupný a oblíbený. Protein se kromě obsahu bílkovin vyznačuje i látkami usnadňujícími jeho trávení, díky tomu je vhodný i pro lidi se sníženou tolerancí laktózy.

Obsahem bílkovin dosahuje tento protein hodnoty okolo 79 %, což je celkem slušné. Hlavní složkou, která dělá tento protein výjimečným je právě směs látek podporující stravitelnost produktu. Jednou z látek zajišťujících lepší stravitelnost je laktáza, což je vlastně enzym štěpící mléčný cukr. Další významný látkový komplex posiluje vstřebatelnost účinných látek a vysokou rozpustnost tohoto proteinu.

Protein je vhodný pro sportovce různého druhu, ale i pro nesportovce. Obsahuje vysoké množství účinných látek a zároveň zabezpečuje vysokou míru jejich vstřebatelnosti. Enzymy podporující trávení z něho dělají velmi lehce stravitelný protein.

Doporučené denní dávkování je jedna odměrka zalitá 200 ml vody. Cena tohoto proteinu je možná o něco vyšší, za to však produkt nabízí ověřenou kvalitu a obsah.

Výhody

 • lehčí stravitelnost
 • vysoká rozpustnost
 • vhodný i při intoleranci laktózy

Nevýhody

 • vyšší cena

Orientační cena

1130 Kč (2.270g)

Hodnocení

4. GymBeam True Whey Protein - Vysoký obsah bílkovin     

Syrovátkový protein GymBeam True Whey Protein

Tento protein můžeme v první řadě pochválit za skutečně vysoký obsah bílkovin. Protein je středně dobře stravitelný. Na trhu si lze vybrat z množství různých příchutí dle vlastního gusta, které však nemusí vyhovovat každému kvůli příliš sladké chuti.

Protein tvoří ze 75 - 80 % čisté bílkoviny podporující růst a regeneraci svalové hmoty. Pro filtrování byla použita inovativní technologie Cross Filtration Method, které může tento produkt vděčit za svůj jedinečně nabitý obsah. V proteinu nenajdete jiné podpůrné látky, barviva, anebo ochucovadla. Díky filtraci se při odstranění sacharidů a tuků zachová až 82 % bílkovin.

Až 8% podíl tvoří aminokyselina leucin obnovující energii a podporující syntézu bílkovin. Leucín je všeobecně považovaný za nejsilnější z rodiny aminokyselin s podobnými účinky. V proteinu GymBeam True Whey najdete i množství jiných aminokyselin jako například alanin, kyselinu asparagovou, valin a další.

Tento protein je vhodný pro sportovce toužící po čistém složení a koncentrovaném přílivu bílkovin každý den. Denní dávka by měla obsahovat 25 gramů prášku rozmíchaného ve 2 decilitrech vody. Užívá se hned po tréninku. Výhodou je i jeho přijatelná cena.

Výhody

 • vysoký obsah bílkovin
 • široká nabídka příchutí
 • otevřenost výrobce, který poctivě informuje o výrobě proteinu

Nevýhody

 • nedbá na stravitelnost
 • některé příchutě jsou příliš sladké

Orientační cena

650 Kč (2.500g)

Hodnocení

5. NUTREND 100% WHEY PROTEIN - Pro silové sportovce

Syrovátkový protein NUTREND 100% WHEY PROTEIN

Nutrend 100% Whey Protein je koncentrovaný syrovátkový protein. Tento produkt je vysoce rozpustný, což napomáhá lepší vstřebatelnosti a stravitelnosti. Na trhu ho lze najít ve velkém počtu zajímavých příchutí jako například čokoláda, sušenka, pistácie nebo malina.

Přesné složení proteinu, včetně obsahu bílkovin, závisí ve velké míře na zvolené příchuti. V závislosti na vybrané příchuti dostanete 63% až 71% syrovátkový koncentrát v kombinaci s 25% až 29% izolátem.

Obsahuje širokou škálu bílkovin, například L-Prolin, L-Asparagová kyselina, Glycin a mnoho dalších. Bílkoviny sice tvoří základní složku, ale ve složení najdete i částečný obsah sacharidů a lipidů. Protein je vyrobený za pomoci nové filtrační technologie. Výborná rozpustnost tohoto proteinu z něj dělá produkt příjemný na běžnou denní konzumaci.

Protein je primárně určený pro silové sportovce. Potlačuje svalovou únavu a podporuje bujení čistých svalových buněk. Jde o doplněk výživy obsahující účinnou kombinaci látek s příznivými účinky na příčně pruhované svalstvo.

Doporučené dávkování produktu je 1 až 3 porce s hmotností 30 g. Porci je potřeba rozmíchat ve 140 ml vody. Užívání proteinu zpříjemňují různé příchutě dostupné na trhu. Protože se v proteinu nachází velké množství různých aminokyselin, můžeme jeho cenu považovat za přiměřenou.

Výhody

 • možnost výběru příchuti
 • vysoká rozpustnost

Nevýhody

 • některé příchutě jsou příliš sladké
 • necháva pěnu

Orientační cena

1150 Kč (2.250g)

Hodnocení

6. PVL MUTANT WHEY - Pro rychlý účinek   

Syrovátkový protein PVL MUTANT WHEY

Proteín PVL MUTANT WHEY se v první řadě vyznačuje svými rychlými a silnými účinky. Obsahuje výlučně látky podporující růst svalových buněk v co nejkratším čase. Pozitivem tohoto produktu je, že je licencovaný. To znamená, že prošel několika stupňovým testem kvality složení. Zároveň na něm byly provedeny různé potravinářské testy.

Produkt obsahuje v syrovátce 5 druhů bílkovin. Každý z nich je speciálně určený pro jednu funkci, přičemž každá z těchto funkcí má za cíl, co nejvíc stimulovat růst svalových buněk. Produkce vyvinula syrovátku v nové formě s názvem Nitroserum. Tato forma má zaručit vstřebávání účinných látek rychlým tempem, a tím i růst svalů. PVL MUTANT WHEY slibuje obsah laktózy snížený na minimum, čímž je atraktivní i pro lidi s intolerancí. Obsah lipidů, sacharidů a jiných nežádoucích látek redukuje také na minimum.

Produkt je určený pro sportovce, kteří chtějí rychle a efektivně nabrat svalovou hmotu. Jeho účinek podporuje růst v opravdu vysoké míře, proto je tento produkt tak výjimečný. Nárůst množství svalstva za krátký čas je jeho hlavním cílem. Tak rychlá změna však nemusí působit dobře na každý organismus.

Při dávkování se doporučuje smíchat jednu odměrku prášku s 300 ml vody a produkt užívat dvakrát až třikrát denně, dle potřeby.

Výhody

 • rychlý účinek
 • nárůst svalové hmoty u některých sportovců už ta 2 týdny

Nevýhody

 • složení je průměrné, ale adekvátní ceně
 • vhodné spíš pro amatérské sportovce

Orientační cena

730 Kč (2.270g)

Hodnocení

Jak si vybrat syrovátkový protein

Nejlepší syrovátkové proteiny

Chcete si koupit syrovátkový protein, ale nevíte, pro který se rozhodnout? Poradíme vám, na co se zaměřit.

1. Složení

V první řadě si všímejte složení jednotlivých produktů. Syrovátkové proteiny se liší svým obsahem bílkovin, sacharidů, tuků a aminokyselin. Jejich obsah závisí na formě filtrování.

Syrovátkový koncentrát je cenově nejdostupnější a nejpoužívanější druh proteinu. Obsah bílkovin se pohybuje od 35 do 80 %.

Tento typ proteinu však v porovnání s izolátem obsahuje větší množství sacharidů a také není vhodný pro lidi s intolerancí na laktózu.

Na druhé straně, obsah sacharidů se podepisuje na lepší chuti.

Syrovátkový izolát má vyšší obsah bílkovin, je proto kvalitnější s čistším složením a také dražší. Vyrábí se iontovou výměnou, která zachovává vyšší kvalitu bílkovin a peptidů. Obsah bílkovin šplhá k hranici 95 %. Obsahuje minimum sacharidů a laktózy, proto je vhodný při redukční dietě i pro lidi s laktózovou intolerancí. Izolát má vysoký obsah BCAA aminokyselin, vápníku, je lehce stravitelný a má dobrou chuť.

Syrovátkový hydroizolát  je typ, který je pro trávicí trakt nejsnáze přijatelný. Jde o protein nejvyšší kvality s vysokým obsahem aminokyselin BCAA a rychlým vstřebáváním. Nevýhodou je poměrně hořká chuť.

2. Účel

Složení jednotlivých syrovátkových proteinů je odlišné a proto se liší i účinky proteinů.

Ještě předtím než se vrhnete na hledání vhodného syrovátkového proteinu, odpovězte si na otázku, zda chcete zhubnout, anebo nabírat.

Syrovátkové koncentráty mají nižší obsah bílkovin a víc sacharidů, proto jsou vhodné pro nabírání svalové hmoty. Naopak při redukční dietě je potřeba hledat protein s co nejvyšším obsahem bílkovin a zanedbatelným množstvím sacharidů.

Tip od experta

"Syrovátkový protein patří mezi nejefektivnější proteiny určené k pití po tréninku. Je to z toho důvodu, že syrovátka je rychle stravitelná bílkoviny a tím pádem je vhodná na doplnění po tréninku, kdy má tělo nejvyšší nároky na přísun aminokyselin, které syrovátková protein obsahuje. Po doplnění proteinů se aminokyseliny štěpí a může začít regenerace svalstva. Rychlejší regenerace znamená rychlejší výsledky."


Alenka Jacková. osobní fitness trenérka

Kombík radí

Kombík radí

Věděli jste, že pravidelná konzumace syrovátkového proteinu blahodárně působí na vaše zdraví?

 

Snižujte hladinu cukru v krvi i krevní tlak, podporuje hustotu a kvalitu kostí a dokonce potlačuje i stresové reakce organismu a snižuje riziko vzniku depresí.

3. Váš zdravotní stav

Máte alergii nebo intoleranci?

Pro osoby s intolerancí laktózy je tabu syrovátkový koncentrát, který obsahuje nejvyšší podíl laktózy. Syrovátkový izolát má okolo 3 % laktózy, kterou intolerantní osoba může bez problému zvládat, ale pro některé je i toto množství příliš. V tom případě je potřeba zcela se vyhnout syrovátkovým proteinům a jako alternativu zvolit sójový či protein z vaječných bílků.

4. Kvalita produktu

Proteiny vždy kupujte jen od ověřených výrobců, kteří otevřeně zveřejní výrobní proces a jednotlivé složky proteinu. Čím víc bílkovin protein obsahuje, tím kvalitněji jsou odfiltrované ostatní látky. Důležitý je také obsah aminokyselin. Podezřele nízké ceny proteinů naznačují, že výrobce používají nekvalitní bílkoviny a jejich obsah je doplněný o další látky - sacharidy, tuky. Výživová hodnota takovýchto produktů je velmi nízká.

Protože se proteiny prodávají i jako směsi různých druhů bílkovin, na trhu běžně natrefíte na syrovátkový koncentrát v kombinaci s izolátem. Z toho vyplývá další trik výrobců. Přidají do výrobku minimální množství izolát nebo hydroizolátu, jen aby mohli použít tuto informaci pro marketingové účely. Ve skutečnosti takovéto množství tělo ani nezaregistruje.

Při výběru se řiďte pravidlem méně je více - čím méně surovin protein má, tím je kvalitnější.

Proč je syrovátkový protein prospěšný pro organismus? 

 • Protein je poměrně rychlý a chutný způsob, jak dodat tělu potřebné množství bílkovin. Příjem bílkovin je omezený na 2 způsoby. Na jedné straně je přijímáte z potravy, která však nemusí být kvalitní a obsah bílkovin v ní dostatečný. Druhou možností je práškový protein, z kterého dokážeme získat vysoce kvalitní bílkoviny díky jednomu nápoji.

 • Syrovátkový protein pomáhá při redukční dietě vyvoláním pocitu nasycení. Bílkoviny tráví tělo déle. I proto jsou diety bohaté na bílkoviny a tuky oblíbené, protože při nich není cítit vlčí hlad. Tuto vlastnost má i syrovátkový protein, který v porovnání s jinými typy proteinů trávení zaměstná na delší dobu a vy toho méně sníte.

 • Pomáhá při úbytku síly a svalové hmoty lidem s vyšším věkem. Úbytek svalové hmoty je se zvyšujícím se věkem běžný. Problém nastává, když svaly nahradí tuk a zvyšuje se tak riziko chronických onemocnění. V kombinaci se stravou bohatou na bílkoviny dokáže syrovátkový protein podpořit růst svalové hmoty a síly.

 • Pokud rádi mlsáte s proteinem si vyrobíte zdravější verze oblíbených sladkostí. Díky různým příchutím můžete se syrovátkovým proteinem čarovat i v kuchyni. Bez problémů zastoupí některé běžně používané suroviny a vaše dezerty budou stejně chutné, ale zdravější.

"Syrovátkový protein patří mezi bílkoviny živočišného původu, protože vzniká derivací z mléka. Syrovátkové proteiny mohou být vysokoprocentní (80 % a víc) a spotřebitel tak dostává nejvyšší množství bílkovin bez přidaného cukru a tuku. Méně procentní syrovátkové proteiny jsou často doplněny různými formami cukru, případně aminokyselinami apod. Lidem, kterým vadí laktóza, výrobci nabízí už i verze bez laktózy."


Alenka Jacková. osobní fitness trenérka

Nejčastěji kladené otázky při výběru syrovátkového proteinu

1. Co je vlastně syrovátkový protein?

Syrovátkový protein je doplněk stravy, který se vyrábí ze syrovátky a má vysokou nutriční hodnotu. Bohatý je také na různé aminokyseliny, které podporují růst svalů.

2. Pomáhá syrovátkový protein i při hubnutí?

I když primární účel syrovátkového proteinu není pomoc při hubnutí, některé druhy to však dokáží. Vysoké dávky proteinu totiž ovlivňují a redukují chuť k jídlu, což může vést i ke ztrátě hmotnosti.

3. Je protein vhodný i pro ženy?

Neexistuje žádný protein určený výhradně pro ženy či pro muže. Vybrat si tedy můžete ten, který nejvíc vyhovuje vašim potřebám, a to bez ohledu na vaše pohlaví.

4. Může způsobit užívání syrovátkového proteinu nějaké vedlejší účinky?

Při dodržování doporučeného dávkování syrovátkový protein nemá obvykle žádné vedlejší účinky. Při zvýšených až nadměrných dávkách vás však může potrápit nevolnost, žízeň, zvýšení pohybů střev, křeče, nadýmání či únava. Je proto opravdu důležité dodržovat doporučené dávkování.

5. Jak mám užívat syrovátkový protein? 

Doporučená denní dávka syrovátkového proteinu je 20 až 25 gramů na kilogram tělesné hmotnosti, což v přepočtu znamená cca 1 až 2 proteinové nápoje denně. Samozřejmě si však nejdříve prostudujte etiketu konkrétního produktu.


Ohodnoťte náš článek

Celkové hodnocení: 0 / 5. Počet hlasů: 0