Povzbuďte svou imunitu dřív než udeří podzim

Na podzim dostává imunita zabrat. Nenechte ji letos převálcovat nachlazeními, angínami ani chřipkou. Jak to můžete udělat? Už teď na sklonku léta začněte pečovat o svou obranyschopnost. Máme pro vás tipy, co dělat a čemu se raději vyhnout, co jíst nebo co všechno má na imunitu vliv.

Proč jsme na podzim častěji nemocní

S příchodem podzimu se jako vždy ohlásí i období chřipek a nachlazení. Proč tomu tak ale je? Důvod určitě není jen jeden. Přibližme si několik těch nejvýraznějších:

  • Je nám chladno, podzimní počasí totiž přináší chladná rána a večery, na které po slunečném létě nejsme zvyklí. Dejte si proto dobrý pozor na prochladnutí.

  • Vlhký vzduch svědčí patogenům. Viry i bakterie se díky tomu v podzimním počasí snadněji rozšiřují.

  • Chybí nám sluníčko. Nejenže se ráno hůře vstává, sluneční paprsky nutně potřebujeme pro tvorbu vitamínu D v kůži. Tenhle sluneční vitamín se podílí na obrovské spoustě reakcí v těle a pro fungování imunity je velmi důležitý. 

  • Období dovolených je konec. Děti se vrhají zpět do školních kolektivů, menší děti se poprvé chystají do školky. Kolektiv je ale bohužel prostředí, které šíření patogenů nahrává.

  • Sezónní zelenina a ovoce mají po sezóně. Na čerstvé jarní a letní plody si počkáme zase do dalšího jara. Nebo si je koupíme někde v supermarketu, což je určitě dobrá možnost. To, kolik má ovoce a zelenina vitamínů ale zavisí i na tom, kde a v jakých podmínkách byla vypěstována. Pokud jsou plody nedozrálé nebo špatně či dlouho skladované, mohou obsahovat jen zlomek vitamínů, které by obsahovaly standardně. 

imunita

Zdroj foto: Tatiana Bralnina / Shutterstock.com

Imunita je jedna, ale má mnoho aspektů – jak ji posílit?

Imunitní štít našeho těla musí fungovat naprosto perfektně. Vše, co by zdraví ohrožovalo rozpoznává a likviduje. Každá chyba může mít rozsáhlé důsledky. Během náročných podzimních měsíců můžete svoji imunitu účinně posilovat. Jak na to?

  • Doplňujte vitamíny. Vitamín má ve svém základu “vita”, což latinsky znamená život. Pro fungování těla a zdraví jsou totiž vitamíny nezbytné. Účastní se nespočetných metabolických pochodů v těle. Zásadní roli samozřejmě hrají i ve fungování imunity. Dopřejte tělu dostatek těchto životně důležitých látek – dbejte na zdravou a pestrou stravu. V nejnáročnějších obdobích, mezi které podzim zaručeně patří, vám s dostatečným příjmem vitamínů pomohou doplňky stravy.

  • Zajímavým tipem pro doplnění podzimního jídelníčku jsou houby. Třeba velmi dobře proslulá hlíva ústřičná obsahuje zajímavé polysacharidy – betaglukany. Betaglukan dokáže stimulovat imunitní systém. V uvozovkách by se dalo říct, že postupně probouzí vaši vlastní imunitu, aby byla v případě potřeby schopna rychle reagovat na bakterie. Další houbou, co dokáže nakopnout imunitní systém, je reishi – královna hub. Tahle houba obsahuje spoustu minerálů a komplex dalších látek včetně aminokyselin, nukleosidů, vitamínu D a terpenů. Díky tomu je tradičním doplňkem pro podporu imunity.

  • Kolostrum neboli mlezivo je první mléko, kterým savci krmí svá mláďata. Je bohaté mimo jiné na imunoglobuliny. Novorozenému drobečkovi tak poskytuje ochranu. Jeho účinky lze ale využít i k podpoře funkce imunitního systému. 

  • Důležitost střevního mikrobiomu pro zdraví člověka už v dnešní době mnoho lidí bere na vědomí. Velkou roli sehrávají “hodné” bakterie v našich střevech také pro fungování imunity. Zdravé složení střevních bakterií je proto dnes běžně vnímáno jako součást péče o imunitu. O svůj mikrobiom můžete pečovat zdravou stravou bohatou na vlákninu, konzumací zakysaných produktů a pomocí probiotických doplňků stravy. 

  • Byliny (ať už jako čaje nebo ve formě nejrůznějších extraktů) jsou důležitými hráči v přírodní léčbě. Bylinky jsou ale využívány i k prevenci. Třeba taková třapatka (echinacea) napomáhá obranyschopnosti organismu a k normální funkci horních cest dýchacích. Díky vysokému obsahu vitamínu C a dalších cenných látek jako omega 7, je stále oblíbenější rakytník řešetlákový. Podporu organismu ale můžete žádat i od tradičních bylin, jako je třeba ženšen.

  • Překvapivým bojovníkem za silnou imunitu je zdravý spánek. Regenerační procesy, které v noci probíhají, se totiž nepodepíší jen v tom, kolik máme druhý den energie. Nedostatečný spánek oslabí celé tělo, imunitní systém nevyjímaje.

  • Přirozeně imunitu posiluje i otužování a zvýšení celkové kondice. Při slově otužování si ale nemusíte hned představovat extrémní příklady, kdy lidé plavou v řece mezi ledovými krami. Nejpřirozenějším způsobem otužování je jednoduché navýšení času, které strávíte venku. Když jsme venku, tělo reaguje na vnější vlivy – chlad, slunce, vítr… To vše zcela nenásilně jeho odolnost zvýší. Pokud ještě přidáte pohybovou aktivitu, odolnost celého vašeho těla jen poroste. 


Ohodnoťte náš článek

Celkové hodnocení: 5 / 5. Počet hlasů: 1

  • 13. září 2023

O autorovi

Nikol Chrastová
 

Nikol je externí přispěvatelka našeho portálu.

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: